zamknij

Wiadomości

Czerwionka: w szkołach cieplej, a powietrze czystsze

2011-11-22, Autor: 

W Gimnazjum nr 2 w Leszczynach i w Zespole Szkół nr 5 w Bełku zakończono właśnie termomodernizację. Wkrótce podobna inwestycja ma zostać wykonana w kolejnej placówce – Zespole Szkół nr 3 w Czerwionce. Ma być nie tylko cieplej, ale i ekologiczniej dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii.

Reklama

Problemem w budynkach wszystkich placówek był przestarzały i nieefektywny dziś system grzewczy, a także nieszczelne okna i drzwi, niedocieplone ściany i dachy – mówi rzecznik czerwioneckiego urzędu gminy, Hanna Piórecka-Nowak.

Przy okazji docieplania budynków i remontu sieci ciepłowniczej, gmina postanowiła zainwestować również w solary. – W realizowanej inwestycji dużą rolę ogrywa wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Na dachach Gimnazjum nr 2 i Zespołu Szkół nr 3 łącznie zamontowanych zostanie 47 kolektorów słonecznych – mówi rzecznik urzędu.

 

Pomysł nie jest w gminie nowy, sprawdza się od czterech lat w Szkole Podstawowej w Książenicach. – Ciepła woda uzyskiwana z solarów wykorzystywana jest w Książenicach do celów użytkowych w toaletach uczniowskich. W perspektywie, ogrzaną dzięki zastosowaniu alternatywnego źródła energii wodę planuje się wykorzystać także w kuchni szkolnej i w prysznicach przy sali gimnastycznej. Zastosowane rozwiązanie gwarantuje znaczne korzyści ekonomiczne – mówi Hanna Piórecka-Nowak.

 

Zważywszy na ostatnie doniesienia o sporym zanieczyszczeniu powietrza w naszym regionie, spowodowanym głównie niską emisją, tego typu inwestycje pozwalają w dużym stopniu na obniżenie wydzielania szkodliwych substancji. – Były przeprowadzone audyty energetyczne, dotyczące inwestycji w Gimnazjum nr 2 i Zespole Szkół nr 3, w wyniku których stwierdzono, że po wykonaniu termomodernizacji i zamontowaniu solarów ulegnie zmniejszeniu emisja do atmosfery tlenku siarki (z ok. 7 do 2,5 t/rok), tlenków azotu (z 1,5 do 0,59 t/rok), dwutlenku węgla (z 754 do 297 t/rok) i pyłów ( z 1,42 do 0,54 t/rok) – tłumaczy rzecznik urzędu miasta. Będzie można również zaoszczędzić energię cieplną, bo zapotrzebowanie na nią w obu obiektach ulegnie zmniejszeniu z 1670,04 MWh/rok do 625,27 MWh/rok.

Oceń publikację: + 1 + 5 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
  • ~tedi 2011-11-22
    10:58:53

    0 0

    Od kiedy zlikwidowano piece w Leszczynach, a całe osiedle ocieplono i podłączono, to zdecydowanie polepszyło się powietrze...Ocieplenie budynków użyteczności publicznej(szkół) i zamontowanie solarów również poprawia ekologię...Ale w dalszym ciągu solarów jest za mało.Kiedy niedawno przebywałem w Czechach, to widziałem w wielu wioskach centralne solary umieszczone na polach, z których czerpie się energię słoneczną.Może należałoby i u nas, w Polsce, w wielu miejscowościach, na nieużytkach zamontować kilkadziesiąt solarów..., bo energia słoneczna nigdy się nie wyczerpie.

  • ~$kwarek 2011-11-22
    12:45:04

    0 0

    Oczywiście, ze solary to trafiony pomysł. Świadczą o tym chociażby kolosalne różnice w emisji zanieczyszczeń do atmosfery oraz w zapotrzebowaniu na energię. Mimo iż kolektory słoneczne nadają się "tylko" do ogrzewania wody, to inwestycja w nie jest bardzo opłacalna.

  • ~gudi21 2011-11-22
    14:25:11

    0 0

    Dobra fajnie ze bedzie cieplej ale on chca robic to w zime a teraz jak jest sie w szkole to jest zimniej jak na dworze nie mozna nic robic a i ogrzewanie wylaczaja w piatek i dopiero w poniedzialek zalanczaja a cala szkola nie zagrzeje sie w kilka h dobiero dzis bylo troche cieplej niz wczoraj.A i jeszcze burmistrz to powinien robic w lato,wiosne A NIE W ZIME !!

  • ~1sas1 2011-11-22
    18:10:49

    0 0

    ~$kwarek piszesz, że solary są takie opłacalne... poprzyj to jakimś argumentem, np. ceną takiego układu solarnego dla 5-osobowej rodziny oraz podaj jaki jest okres gwarancyjny.

  • ~qwerty 2011-11-22
    20:48:52

    0 0

    Bzdury wypisuejsz. Jestes tak samo ograniczony jak Fudali, ktory twierdzi, ze solary wplywaja na zmniejszenie niskiej emisji. Otoz tak: 1. wiele instalacji solarowych w zimie po prostu nie dziala. Dotyczy to tych instalacji, ktore maja JEDEN zbiornik na ciepla wode z dwoma wezownicami (jedna solar, druga piec). W takim przypadku, gdyby solar dzialal, to de fakto odprowadzalby cieplo ze zbiornika do zimnego solara. 2. Nawet jesli masz instalacje z dwoma zbiornikami (solar do wstepnego podgrzania - da rade podgrzac moze do 20-25 stopni i drugi zbiornik podlaczony do pieca), to ilosc energii cieplnej uzyskanej w zimie z solara to kilka procent calego zapotrzebowania na energie. Z reszta policzyc mozna sobie zapotrzebowanie srednio oceiplonego domu na energie cieplna do ogrzania budynku i do ogrzania wody. Ogrzewanie wody to ledwie okolo 5-10% calej energii, zakladajac, ze solary w zimie sa malo efektywne (albo w ogole nei dzialaja) dochodzi sie do wniosku, ze SOLARY KOMPLETNIE NIE GRZEJA W ZIMIE, wiec nie przyczyniaja sie do zmniejszenia ilosci spalanego w zimie piecu wegla. A problem smogu wmiescie dotyczy tylko zimy, w lecie smogu nie ma, wiec SOLARY DZIALAJA WTEDY GDY PROBLEM SMOGU NIE WYSTEPUJE. To tyle w temacie, pozdrawiam bezmyslnych frajerow, ktorzy bezkrytycznie lykaja propagande handlarza obuwiem Pana Prezydenta Adama Fudalego. Wlacz myslenie - to nie boli.

  • ~WciagamWasNosem 2011-11-22
    21:30:20

    0 0

    ~qwerty ... To ty jesteś raczej ograniczony, naczytałeś się przed napisaniem swoich wypocin i myślisz że błyszczysz... Osobiście jestem użytkownikiem kolektorów słonecznych, które wbrew Twojemu zdaniu, działają także i w zimię, mniej ale działają, tylko pomyśl czy zima to tylko zachmurzone niebo i gęsty śnieg? Nie słońca w okresie jesienno - zimowym jest wystarczająco dużo by zasilić taki uklad i i zaoszczędzić sobie nadmiernej ilości spalanych substancji... Smog wcale nie ogranicza zdolności kolektorów... P.S. dla Twojej skromnej wiadomości są systemy z trzema wężownicami ...prostaku ;)

  • ~grzesnick 2011-11-23
    08:15:41

    0 0

    wciągam - a jak ogrzewasz dom?

  • ~qwerty 2011-11-23
    08:22:21

    0 0

    wwn - a umiesz policzyc ile % calej energii uzywanej przez Ciebie idzie na ogrzanie domu a ile na ogrzanie wody? Pewnie nie, bo jakbys umial, to nie pierdzielilbys od rzeczy, ze solary wplwyaja znaczaco na zmniejszenie ilosci spalanego wegla w zimie, przez co wplywaja na zmneijszenie smogu w zimie. A ze jestes slabo wyksztalcony technicznie i nie masz zdolnosci logicznego myslenia i kojarzenia faktow w logiczna calosc, to powtarzasz bzdury za Fudalim. Wezownic mozesz miec nawet i 5, ale jak masz je w jednym zbiorniku, to gdy podgrzejesz w nim wode, to wezownica polaczona z solarem bedzie oddawac cieplo do solaru, bo plyn w instalacji solarowej ma w zimie temperature nizsza niz temperatura wody w zbiorniku. Jestes w stanie pojac, ze przeplyw ciepla jest od ciala o wyzszej temperaturze do ciala o nizszej temperaturze prostaczku?

  • ~WciagamWasNosem 2011-11-23
    08:57:40

    0 0

    ~grzesnick ... Na chwilę obecną eko groszkiem... oraz drewnem w kominku :)

  • ~grzesnick 2011-11-23
    09:23:55

    0 0

    pytam właśnie ze względu na kwestie emisji. Solary są oczywiście ekologiczne - nie ma o czym gadać.Jednak jak widać i tak używasz ogrzewania emitującego pył. Ja palę gazem i kominkiem. Palę,płacę i płaczę. A mam wrażenie, że subiektywnie zamożniejsi ode mnie palą chyba oponami :( Jestem przeciwny dopłatom do solarów, bo miasto powinno dopłacać do ogrzewania sieciowego. W tym mieście największy producent ciepła podgrzewa wodę piraniom w zalewie! I co robi z tym doświadczony samorządowiec F.. http://www.dziennikzachodni.pl/rybnik/475095,smog-na-slasku-dopuszczalne-stezenia-wyzsze-o-400-proc,id,t.html

  • ~qwerty 2011-11-23
    21:19:14

    0 0

    WWN - rozumiem, ze dla Ciebie rozmowa na argumenty to jest "dzialaja troche mniej". smieszysz mnie. wiesz ile energii potrzeba na ogrzanie przecietnego domu? Pewnie nie. Pewnie nie wiesz tez ile energii potrzeba na ogrzanie wody dla przecietnej rodziny. Rozmowa na liczby i twarde argumenty to cos, czego tu wiekszosc krzykaczy internetowych nie potrafi przeprowadzac.

  • ~WciagamWasNosem 2011-11-24
    09:13:41

    0 0

    ~qwerty ... Słuchaj rozmowa z Tobą to niestety strata czasu, pytając Ciebie ile to jest 2+2 a Ty odpowiadasz 5 to, z całym szacunkiem ale nie będe wdawał się w bezsensowne dyskusje :)

  • ~qwerty 2011-11-24
    19:57:44

    0 0

    WWN: sory, ale liczyc nie umiesz. wedlug wykresu na http://heliosfera.pl/pokaz/Naslonecznienie-w-Polsce w styczniu w Poslce na m2 powierzchni pada 21kWh energii. Jak umiesz liczyc to sobie przelicz -przecietny piec w domu ma 25-35kW. Czyli w calym miesiacu styczniu na m2 PADA mniej energii niz piec wytwarza w godzine. Wystarczy miec mozg i poszukac paru informacji. Wiec gdzie tu ekologia, skoro gdyby solar mial 100% sprawnosci, to w caly miesiac uzyska z metra kwadratowego tyle co z pieca w gozdine. Pierdzielisz synku od rzeczy, nie masz pojecia a sie wypowiadasz. Tak samo jak Fudali.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5087