zamknij

Wiadomości

Czerwionka planuje termomodernizację familoków od wewnątrz. Mieszkańcy oburzeni

2013-06-13, Autor: 
Gmina Czerwionka-Leszczyny planuje termomodernizację zabytkowego osiedla familoków. Póki co wiadomo tylko tyle, że prace będą prowadzone wewnątrz budynków. Ta informacja wywołała jednak oburzenie niektórych mieszkańców.

Reklama

Termomodernizacja familoków w Czerwionce ma polegać na wprowadzeniu w zabytkowych budynkach mieszkalnych systemu, który zmniejszy zużycie energii cieplnej oraz zastosowaniu ogrzewania CO. – Na tym etapie możemy powiedzieć tylko tyle, że termomodernizacja będzie polega na montowaniu płyt o grubości 10 cm na ścianach szczytowych. Prace więc będą prowadzone wewnątrz mieszkań – tłumaczy Hanna Piórecka-Nowak, rzecznik prasowa Urzędu Miasta i Gminy Czerwionka-Leszczyny.

Rzecznik prasowa UMiG Czerwionka-Leszczyny podkreśla, że ocieplenie budynków od strony wewnętrznej jest jedynym rozwiązaniem. – Nie ma możliwości, aby zabytkowe budynki pokryć styropianem od zewnątrz. Urok i dziedzictwo historyczne tego miejsca wiąże się z właśnie z czerwoną cegłą. Ostateczna koncepcja prac wymaga jednak uzgodnienia z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków – tłumaczy Hanna Piórecka-Nowak.

 

Informacja o termomodernizacji wewnątrz mieszkań wywołała oburzenie mieszkańców zabytkowego osiedla familoków. – Obawiam się, że efekty remontów, które dotychczas wykonaliśmy na własny koszt w mieszkaniu, zostaną zniszczone. Poza tym taka termomodernizacja prawdopodobnie będzie bardzo długo trwała, a to może nam uniemożliwić normalne funkcjonowanie – pisze w liście do redakcji jeden z mieszkańców osiedla familoków w Czerwionce.


Oburzonych mieszkańców uspokaja jednak pełnomocnik burmistrza ds. planowania rozwoju i gospodarki. – Mieszkańcy muszą liczyć się z pewnymi niedogodnościami, związanymi z pracami. Poza tym powierzchnia mieszkań zmniejszy się o ok.1 – 3%. Jednak trzeba spojrzeć na korzyści, jakie przyniesie termomodernizacja. Ściany zostaną docieplone bez udziału finansowego mieszkańców. To zaś spowoduje mniejsze straty ciepła i spadek wydatków przeznaczanych co roku na ogrzewanie mieszkań – tłumaczy Grzegorz Wolnik.

Obecnie gmina jest na etapie pozyskiwania środków na termomodernizację. – Będziemy się starać o pozyskanie na ten cel funduszy unijnych. Poza tym otrzymałem zapewnienie ze strony urzędu marszałkowskiego, że aplikowanie o środki zewnętrzne przeznaczone na termomodernizację obiektów zabytkowych, a zarazem mieszkalnych powinno być możliwe – podsumowuje Grzegorz Wolnik.

Do sprawy będziemy wracać.

Oceń publikację: + 1 + 5 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
  • ~lukaszn84 2013-06-13
    09:02:48

    0 30

    DZIEDZICTWO? HA HA HA!!! TA KASA NA TĄ RENOWACJE TO I TAK IDZIE W BŁOTO, PO CO TO ODNAWIAĆ ? MOŻNA COŚ NOWEGO LEPIEJ POSTAWIĆ!!!!

  • ~mb3366 2013-06-13
    09:24:09

    15 0

    Tylko dla czego nikt nie mówi tym ludziom o skutkach zdrowotnych takiego rozwiązania ? Podstawą teorii termomodernizacji jest montaż ocieplenia od strony zewnętrznej aby maksymalnie zmniejszyć gradient temperatury. Wtedy tzw. punkt rosy znajduje się w styropianie. Przyklejając ocieplenie od wewnątrz doprowadza się do wkroplenia wilgoci pomiędzy ociepleniem a ścianą. I co potem... ? grzyby ? astma.... Chyba ktoś tego nie przemyślał.

  • ~minowa 2013-06-13
    10:39:44

    0 1

    Ludzie ! Protestujcie w sanepidzie, organizacjach zdrowotnych ! Zamieszkacie w termosach - bedzie pleśn i grzyb a wdychanie zarodników pleśni i grzybów to RAK, astma, alergia i to szybko ! Za taki projekt powinna zabrać się PROKURATURA ! A moze tak ocieplić domy i mieszkania pracownikom gminy z niejakim WOLNIKIEM na czele !

  • ~ulotne piorko 2013-06-13
    12:51:35

    4 0

    Bardzo mnie cieszy sam fakt iż Gmina zaczyna coś z familokami robić. Mieszkam w jednym z nich i wiem ile trza było włożyć pieniędzy aby mieszkanie doprowadzić do stanu zamieszkania. Nie podoba mi się pomysł z ociepleniem od wewnątrz ,gdyż pewnie jak i inne rodziny mieszkanie mam wyremontowane( gładzie,meble do zabudowy ). Nasze władze nie rozmawiają z mieszkańcami familoków zarówno w tej sprawie jak i w sprawie rewitalizacji osiedla . Po analizie dokumentacji przetargowej na stronie urzędu wiele rzeczy pozostaje pod znakiem zapytania. Na przykład położenie nowych chodników , które maja biec przez podwórka. Dlaczego pod oknami mieszkańców ? Każdy potrzebuje odrobinę prywatności, a nasze władze chcą się chwalić wyremontowanym osiedlem nie biorąc pod uwagę odczuć osób tam mieszkających.

  • ~jurempus 2013-06-13
    14:37:26

    0 10

    Ciekawi mnie tylko jedno gmina niema na nic pieniędzy,zadłużona jest ale na familoki maja piniondze

  • ~lukkash 2013-06-13
    15:30:16

    0 4

    Jestem ciekawy czy ktoś wpadając na pomysł docieplenia ścian od wewnętrzne strony rozważył aspekt wilgotnościowy. Wykonywanie takich zabiegów spowoduje w okresie grzewczym wykraplanie się wilgoci na wewnętrznej powierzchni przegrody i po paru miesiącach pojawią się grzyby i pleśń.
    Polecam zgłębić tejniki poniższej normy:
    [N8] PN-EN ISO 13788:2003. Cieplno-wilgotnościowe właściwości komponentów budowlanych i elementów budynku. Temperatura powierzchni wewnętrznych konieczna do uniknięcia krytycznej wilgotności powierzchni i kondensacja międzywarstwowa. Metody obliczania.
    Głupota w tych urzędach się szerzy....oj a to wszystko za moje i Wasze podatki...

  • ~erni69 2013-06-13
    16:03:19

    7 0

    Mimo wszystko mysle, ze to nie będzie ocieplanie metodą chałupniczą. Technologia jest teraz taka, ze nie ma mowy o zawilgocaniu scian przy ocieplanu od wewnątrz. Dzięki np. płytom klimatycznym ściany docieplone moga oddychać. wystarczy poczytać na ten temat i jest na rynku wiele rozwiązań, które umożlwiają taką inwestycję - bez raka, astmy itp. Z całym szacunkiem dla urzędników, nie sądze, zeby Czerwionka była tutaj liderem innowacyjnosci :), mało to obiektów zabytkowych po termomodernizacji? z zabytkową fasadą, albo ozdobną elewacją.

  • ~hindenburgstrasse 2013-06-13
    16:56:55

    12 0

    Wow! Nie spodziewałem się takiego dojrzałego podejścia ze strony władz Czerwionki - urzędnicy pozytywnie mnie zaskoczyli! Do malkontentów powyżej mam pytanie: czy mieszkańcy kamienic w Niemczech też żyją w "grzybie i wilgoci" po termomodernizacji od środka? Oczywiście nie, bo ktoś mądrzejszy, nie polegający jedynie na "chłopskim rozumie" (jak samozwańczy eksperci tutaj) wymyślił, jak uniknąć tych problemów. Rozumiem, że według Was lepiej byłoby odnowić familoki w Czerwionce tak jak np. te centrum w Malborku: http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?p=103942179#post103942179 ? Ten budynek idealnie trafia w gusta Polaków: radosny, kolorowy, w końcu nie ma szarości

  • ~adiqq 2013-06-13
    17:26:31

    7 0

    w ocieplaniu od środka nie ma nic złego - problem tkwi gdzie indziej - w sprawnej wentylacji - a z tym już różnie bywa.
    I najczęściej problemem jest niesprawna wentylacja a nie ocieplenie (bez znaczenia czy od zewnątrz, czy od środka)
    To z powodu niesprawnej wentylacji bierze się grzyb i różne inne problemy.....

  • ~ 2013-06-13
    21:25:26

    0 8

    Idiotyzm, te stare ruiny można spokojnie obłożyć styropianem i otynkować. Nie ma tam żadnego uroku, są tylko stare, rozpadające się cegły. Nie widzę powodu w imię którego cierpieć mieliby mieszkańcy, chyba że ma to być kolejna sztuka dla sztuki, a zagrzybione domy stać puste do czasu aż się ze starości rozpadną w imię chorego wyobrażenia "piękna".

  • ~hindenburgstrasse 2013-06-13
    21:40:36

    9 0

    Nie wiem, jak wielkim ignorantem trzeba być, żeby napisać takie coś jak "nti" napisał powyżej. Czy wiesz, że w latach 60-tych to: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/84/Amsterdam_052006.jpg też uważano za stare ruiny? Władze Amsterdamu planowały wyburzyć większość miasta i postawić na jego miejsce nowoczesne bloki. Czy dzisiaj turyści odwiedzaliby Amsterdam, gdyby nie było tych "starych ruin"?

  • ~Arteks 2013-06-14
    10:29:47

    5 0

    @hs - oczywiście, że to osiedle familoków jest bardzo ciekawe architektonicznie i warte odnowienia w taki sposób aby elewacje nie zostały przykryte jakimś badziewiem. Nie dziw się, że ludzie nie doceniają "industrialnej architektury". Świadomość w tej dziedzinie na Śląsku dopiero się rodzi. To osiedle to duma Czerwionki-Leszczyn i słusznie władze miasta chcą o nie zadbać.

  • ~Szumi_1 2013-06-14
    13:17:50

    0 4

    Głupota totalna... jak w takim przypadku kontrolować czy wykonana praca nie została zniszczona przez mieszkańców, np podczas imprezy? - Urzędnicy będą chodzili po mieszkaniach i sprawdzali? Paranoja! A jeżeli powierzchnia mieszkania się zmniejszy to ciekawe czy ci ludzie będą płacili mniejszy podatek od metrażu mieszkań, pewnie nie! "Plusem" byłoby w przypadku rodziny wielodzietnej, która stara sie o pomoc z ośrodków pomocy społecznej, bo wtedy ilość m2 przypadająca na jednego mieszkańca się zmniejszy, wzrosną chyba dofinanasowania. Ale w sumie co z tego jak nie będzie gdzie wygodnie tyłka posadzić.

  • ~ 2013-06-17
    08:24:37

    7 0

    Moim zdaniem najpierw trzeba zacząć od piwnic mieszkam na parterze i mam wilgoć od piwnicy głównie w rogach tam powinny być dreny zrobione później dachy o na końcu ocieplenie .

  • ~ 2014-01-31
    20:34:39

    4 0

    jakie oni mają debilne pomysły, najpierw drynaż budynków trzeba zrobic i dachy powymieniac a potem myslec o oceiplaniu. Aha i wypierdzielic wszystkich lokatorów co nie płacą za mieszkania szczególnie tych których tu wprowadzają z leszczyn do kawalerek

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5084