zamknij

Wiadomości

Czerwionka-Leszczyny: nie chcą u siebie CPK. Będzie protest mieszkańców

Bartłomiej Furmanowicz 2022-01-26, Autor: 

Mieszkańcy Czerwionki-Leszczyn mobilizują siły. Nie chcą na swoim terenie szybkiej kolei należącej do Centralnego Punktu Komunikacyjnego. W grę nie wchodzi żaden z wariantów. W najbliższy piątek (28 stycznia) organizują protest.

Reklama

„Nie” dla CPK w Czerwionce-Leszczynach

Mieszkańcy Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, w szczególności sołectw Palowice, Bełk i Szczejkowice, zaplanowali na najbliższy piątek (28.01) protest przeciw budowie kolei dużych prędkości. Spotkają się przy DK 81. Mają wsparcie od władz gminy, które również nie widzą sensu przebiegu u siebie CPK.

Przez Czerwonkę-Leszczyny przebiegają 4 warianty, wszystkie są niekorzystne. Szybka kolej będzie wiązała się u nas z wyburzeniami albo z dewastacją terenów zielonych – zwłaszcza Pojezierza Palowickiego. To niezwykle wartościowe miejsce, korzystają z niego mieszkańcy całego regionu – tłumaczy Hanna Piórecka-Nowak, rzecznik UGiM Czerwionka-Leszczyny.

Jeżeli natomiast CPK przechodziłby przez Bełk, gmina straci atrakcyjny teren inwestycyjny.

Prowadzimy zaawansowane rozmowy z międzynarodowym inwestorem, a przez ten teren wyznaczono jeden z wariantów trasy. Mówimy tu też o wyburzeniach domów, szczególnie w Palowicach, gdzie kilka lat temu był „boom” na działki. To spokojna miejscowość otoczona lasami. Mieszkańcy mają kredyty hipoteczne i nie wiedzą co dalej się stanie, jak nie zdążą ich spłacić, a będą musieli się wyprowadzić. Z kolei starsze osoby przerażają procedury związane z wysiedleniem. Jeszcze inni są zaniepokojeni bliskim sąsiedztwem z nową linią kolejową – wymienia nasza rozmówczyni.

Przypomnijmy, że w Rybniku rada miasta ostatecznie zgodziła się na żółty wariant linii, który omija Kłokocin. Problem w tym, że ta sama trasa przejdzie przez Bełk, co jest nie do zaakceptowania przez mieszkańców Czerwionki-Leszczyn.

CPK równa się dewastacja

Do sprawy odnosi się też Dominika Baranowicz – sołtys Palowic. Jak nam mówi, przez sołectwo przechodzą 4 warianty CPK. Trzy z nich dzielą je na pół. Czwarta nitka haczy o Pojezierze Palowickie i przebiega blisko zabytkowego kościoła.

Przy sołectwie 1500 mieszkańców to olbrzymia dewastacja. Pomijam roboty, ale to, co zostanie po tym wszystkim. Każde sołectwo, przez które przechodzi CPK dotknięte zostanie problemem wywłaszczeń. Mało kto o tym mówi, ale w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach złożono wniosek na dofinansowanie linii kolejowej 159, która już dzieli nas w dwóch miejscach – dodaje nasza rozmówczyni.

W piątek protest

Dominika Baranowicz jest organizatorką piątkowego protestu.

Chcemy pokazać nasz sprzeciw wobec inwestycji, która wiąże się z wyburzeniem części domów, zniszczeniem ostoi zwierząt oraz dewastacją terenów przyrodniczo cennych i inwestycyjnych - dodaje sołtys Palowic.

Zaznacza, że odbędzie się on zgodnie z literą prawa.

Nie chcemy denerwować kierowców, ale wykrzyczeć swoje w przestrzeń publiczną – słyszymy.

Zgromadzenie będzie przebiegało w warunkach pokojowych, w formie spaceru przez przejście dla pieszych znajdujące się w miejscowości Orzesze (dzielnica Woszczyce) przy drodze krajowej DK81 w godz. 16.15 – 17.30 (przejście przez przejście dla pieszych z jednego końca do drugiego, odczekanie od 3-5 min i przejście w drugą stronę przejścia dla pieszych, w cyklu powtarzalnym).

W zgromadzeniu weźmie udział maksymalnie 100 osób.

---

Spółka Centralny Port Komunikacyjny zwróciła się z prośbą do UGiM Czerwionka-Leszczyny, by konsultacje zaplanowane na 3 lutego odbyły się w trybie zdalnym, a nie stacjonarnym jak zaplanowano.

Na to nie zgadzają się mieszkańcy, którzy chcą bezpośrednio uczestniczyć w spotkaniu. CPK zasłania się tym, że wzrasta liczba zarażonych koronawirusem. Samorządowcy w odpowiedzi zaapelowali do spółki, by ta przeprowadziła spotkanie w trybie hybrydowym lub przesunęła termin.

Nie lepiej jest w powiecie wodzisławskim. Władze gminy Gorzyce otrzymały plany budowy szybkiej kolei w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego. Gdy przedstawiły je mieszkańcom Turzy Śląskiej, ci oniemieli z wrażenia. Wśród możliwych scenariuszy jest wyburzenie kilkudziesięciu domów, przecięcie miejscowości ekranami akustycznymi, a nawet przesunięcie śladu drogi krajowej nr 78. Więcej >>Mieszkańcy Turzy przerażeni planami budowy szybkiej kolei (CPK)<<

Oceń publikację: + 1 + 26 - 1 - 40

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
  • ~Bonifacy Onufrewicz 2022-01-26
    15:24:00

    72 43

    Szkoda energii,to i tak nie powstanie. Ważne,że powstały spółki pisowskie z dobrze płatnymi posadkami, do pozorowania budowy.

  • ~Mateusz Konsek 2022-01-26
    15:35:44

    57 63

    teraz nie chcą a zaraz będą narzekać, że korki i ciężko do warszawy dojechać

  • ~corona 2022-01-26
    16:31:01

    4 8

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~tce 2022-01-26
    17:55:03

    16 10

    Czy szanowna redakcja moze sie doksztalcic na temat tego stsiwrdzenia "Przypomnijmy, że w Rybniku rada miasta ostatecznie zgodziła się na żółty wariant linii, który omija Kłokocin" bo to bzdura! Wariant żółty powoduje wyburzenie kilkunastu domow w Kłokocinie!

  • ~Longina b 2022-01-26
    17:56:06

    26 35

    CPK nie dojeżdża do Warszawy tylko do Baranowa.Tam jest stado rządowych wypasionych baranów i muzeum CPK Ciężko Pororonionego Pomysłu Kaczora.

  • ~Arteks 2022-01-26
    18:03:42

    31 42

    Jak budowano kolej w okolicy Żywca w XIX wieku to wielu ludzi ze wsi straszyło projektantów i budowniczych buntem z widłami... Obawiali się, że krowy przestaną mleko dawać i się cielić. ;) A jak już wybudowano kolej to pojęli, że pociągi oznaczają rozwój regionu, powstał browar w Żywcu, wybudowano fabryki, zaczęli przyjeżdżać turyści, a młodzi mieszkańcy mogli do pracy i szkół dojeżdżać pociągami... Rozumiem, że ludzie obawiają się czegoś czego nie znają ale czy mieszkańcy bloków lub domów np. koło dworca w Czerwionce narzekają na pociągi? To już prędzej autostrady i drogi szybkiego ruchu są uciążliwe. Jeśli faktycznie ktoś musiałby się przeprowadzić, a ma dom z PRL - to odszkodowanie i wyprowadzka w inne miejsce może być błogosławieństwem bo sobie postawi nowoczesny dom, mniejszy, łatwiejszy w ogrzaniu. Zostawi za sobą stare stęchłe mury. Akurat w Czerwionce jest dużo lokalizacji pod budownictwo jednorodzinne. Osoby które teraz korzystają z A1 niech pamiętają, że prędzej czy później ta droga będzie płatna i co raz bardziej zapchana, ze względu na wzrastający z roku na rok tranzyt. Szybka kolej to szansa także dla Czerwionki. Skoro CPK planuje przystanek w Mszanie to czemu nie w Czerwionce?

  • ~admin 2022-01-26
    18:16:37

    10 7

    tce: czy aby na pewno? Bo z wypowiedzi radnych wynika coś innego: https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,radni-tylko-za-jednym-wariantem-linii-cpk-jak-przebiega,wia5-3266-51140.html

  • ~Franek 7 2022-01-27
    07:34:03

    14 12

    Chciałbym uspokoić mieszkańców Czerwionki-Leszczyn. Patrząc na „postęp” prac na budowie CPK gdzie po siedmiu latach „budowy” nie wbito jeszcze łopaty i po tych łąkach biegają barany to za ich życia i życia ich wnuków problem będzie tylko teoretyczny. PiS nie potrafi wybudować nawet szaletu miejskiego a gdzie tam CPK czy kolej do niego? Szkoda waszego czasu na ten protest. Oni niczego nie zbudują bo się do niczego nie nadają i niczego jeszcze nie zbudowali. Ledwo co dokończyli kilka dróg będących w budowie kiedy doszli do władzy i poza tym nic a nic.
    Tak, że ten… tego… Spocznij, rozejść się…

  • ~THE Bill 2022-01-27
    07:57:19

    30 7

    Polska to jest jednak ciemnogród. Oczywistym jest, że będą konieczne wyburzenia, bo zabudowa jest na tyle gęsta, że nie da się wcisnąć tam gdzie domów nie ma. Albo pójdzie przez las, albo pola, albo domy. Pod A1 też trzeba było wyburzyć domy i ludzie żyją! Gdzie będzie ten protest? Przyjdę zrobić kontrmanifestację ZA budową!!

  • ~otton52 2022-01-27
    08:18:36

    8 2

    Chciałbym widzieć kogoś kto chce mieć darmowe lub tanie koleje , drogi , media itp.ale jednocześnie wyraża zgodę na wybudowanie obok niego torów , autostrady , wysypiska śmieci czy elektrowni jądrowej :)

  • ~Arteks 2022-01-27
    11:35:03

    6 8

    @The Bill - i tak się dzieje niestety w wielu dziedzinach. Kiedyś Śląsk to był jeden z najnowocześniejszych i otwartych regionów Europy. A teraz trochę jak 150 lat temu pod Żywcem...

  • ~rzyt 2022-01-27
    12:19:33

    4 4

    Centralny PUNKT Komunikacyjny...mi wystarczy.

  • ~Warjot 2022-01-28
    15:51:24

    2 1

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~Warjot 2022-01-28
    15:55:35

    4 2

    Bonifacy Onufrewicz co ty człowieku piepszysz ? Pozorowanie budowy ? A to wszystko to co ? Tylko jak wielkie inwestycje mają powstawac jak tacy ludzie jak ty debile do potęgi będą wszystko bojkotować aby tylko nic nie powstało bo to pis .....wez sie rozpędz i uderz w ściane

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5247