zamknij

Wiadomości

Czarne punkty na rybnickich drogach. To tu najczęściej dochodzi do wypadków

2013-11-13, Autor: Dominika Kuśka
Niemal każdego dnia w naszym mieście dochodzi do zdarzeń drogowych. Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Rybniku wskazują miejsca, które są najbardziej niebezpieczne na rybnickich drogach. Okazuje się, że w czołówce pozostają drogi krajowe, przechodzące przez Rybnik.

Reklama

Najwięcej zdarzeń drogowych rybnicka policji odnotowuje na ulicy Gliwickiej. Od stycznia do września 2012 roku na tej drodze doszło do 45 zdarzeń. W tym samym okresie tego roku policja odnotowała o trzy zdarzenia mniej. Druga co do ilości zdarzeń drogowych jest ulica Wodzisławska. Na kolejnym odcinku DK 78 doszło w trzech kwartałach 2012 roku do 44 zdarzeń, a w tym roku było ich 42. Według statystyk niebezpiecznie jest również na ulicy Raciborskiej, gdzie w okresie dziewięciu miesięcy 2012 roku miało miejsce 40 zdarzeń, a w 2013 roku do 32.

Łącznie w naszym mieście od stycznia do września 2013 roku odnotowano 50 wypadków i 846 kolizji. W tym okresie na drogach w Rybniku zginęło 5 osób, a 53 zostały ranne (01 – 09.2012: 66 wypadków, 881 kolizji, 2 ofiary śmiertelne, 85 rannych).

 

Jak twierdzi Ryszard Czepczor z Komendy Miejskiej Policji w Rybniku, trudno konkretnie określić niebezpieczne miejsca na rybnickich drogach, gdyż zdarzenia drogowe to nieprzewidywalne sytuacje. – Statystyki jasno pokazują, że największe niebezpieczeństwo  istnieje na drogach krajowych. Jest to oczywiście związane z natężeniem ruchu – tłumaczy Ryszard Czepczor z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Rybniku.

 

Wśród najczęstszych przyczyn wypadków w Rybniku, również na wspomnianych niebezpiecznych drogach, Ryszard Czepczor wymienia m.in. nieudzielanie pierwszeństwa czy najechanie na tył samochodu.

 

Co ciekawe, w 2013 roku do wypadków najczęściej dochodzi w poniedziałki, a kolizje zwykle zdarzają się w piątki. Najrzadziej policja odnotowywała wypadki w niedziele i wtorki, a kolizje w soboty i w niedziele.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
 • ~Teddy 2013-11-13 09:47:53

  No właśnie - nie ustępowanie pierwszeństwa, zwłaszcza na skrzyżowaniu 3 Maja - Chrobrego, na którym ciągle dochodzi do wypadków (z dachowaniami włącznie) a z którym nikt nic nie robi bo po co? Makosz zaczął budować tam światła - Fudali zdjął bo niepotrzebne, a skrzyżowanie modelowo łamie zasady prawa ruchu drogowego. A reszta? To masa szczeniaków w wypasionych furach, albo "służbówkach" goniących za nie wiadomo czym, byle szybciej, byle na trzeciego i niedorajdy typu SWD i SRB, którzy nie uznają kierunkowskazów, wjeżdżają na ronda jakby mieli pierwszeństwo i tym podobni pacjenci, którym się wydaje, że kupiony kartonik w kieszeni to już umiejętność prowadzenia :-( Nie wspomnę o pladze alkoholików za kółkiem i śwrów na szlifierkach.

  0 12
 • ~minowa 2013-11-13 10:28:22

  Rondo przy salonie Hondy. Wielokrotnie zjeżdzając z ronda w stronę Zamysłowa uniknąłem wypadku dzięki stosowaniu zasady ograniczonego zaufania wobec wymuszających pierwszeństwo jadących od strony Reala. Jestem dla nich z lewej, ale oni mają znak "ustąp pierwszeństwa" i trójkąty na jezdni. Widocznie nie patrzą na znaki i stosują regułę prawej ręki. Dlatego na wszystkich rondach z takimi "skrótami w prawo" należałoby jednak dodatkowo namalować duży żółty trójkąt na jezdni przed wjazdem na ulicę z pierwszeństwem.

  9 0
 • ~auralfloat 2013-11-13 10:45:58

  Nie wymieniono czarnego punktu, jakimi są przejścia dla pieszych na ulicy Budowlanych, przy skrzyżowaniu z ulicami Dąbrówki i Chabrową oraz przy Tesco. W przeciągu 1,5 roku 5 potrąceń, z czego 1 śmiertelne. Na pasach, nie w lesie, na poboczu....

  6 0
 • ~PawelE39 2013-11-13 10:54:03

  Teddy z Twojej wypowiedzi wynika że jesteś najlepszy szofer w mieście. Tak samo jeżdżą ci na SWD, SRB jak i na SR ( tych ostatnich to kierunkowskazy przy zjeździe z ronda nie obowiązują, no bo przecież on jest z miasta i on wie gdzie chce jechać ) nie mówie tu oczywiście o wszystkich.

  10 0
 • ~luke85rybnik 2013-11-13 11:05:44

  Bardzo niebezpiecznym miejscem jest ulica Mikołowska - droga przez lasy w kierunku Przegędzy. Przed kościołem w Przegędzy są dwa niebezpieczne zakręty - wydają się łagodne, ale rzeczywiście są krótkie i ostre, nie bez powodu postawiono tam znak "niebezpieczne zakręty" oraz barierki ochronne. W okresie jesienno-zimowym począwszy od listopada kiedy temperatura oscyluje w granicach 0 stopni nawierzchnia w tym miejscu jest niezwykle śliska (gołoledź - "czarny lód"). Auta "tańczą" tam jak na lodowisku a po obu stronach drogi głęboki stromy rów. Uważajcie w tym miejscu - noga z gazu !!! i...Szerokiej drogi !!!

  14 0
 • ~hub381 2013-11-13 13:11:38

  Tak panienie mam nic przeciw kierowcom o znakach SRB,i innych ale widać,że prawda boli."Uderz w stół a .....".
  Mieszkaniec SR zna miejsca w mieście i wie gdzie przychamować lub przyśpieszyć(choć nie wszyscy)a przyjezdny myśli,że jest droga lub
  szosa jak na w.. ! Niebezpieczni są kierowcy"niedzielni"-trza uważać.

  4 0
 • ~hub381 2013-11-13 13:14:15

  Coś ta strona urywa wyrazy-czyżby to cenzura ?

  2 0
 • ~bgm_cars 2013-11-13 14:59:27

  hub381 a czy mieszkaniec SR wie gdzie nabyć słowniczek ortograficzny? Istnieje duża szansa ze po zakupie będzie wiedział gdzie HAMOWAĆ a nie tylko gdzie CHAMować :-) oraz gdzie przyspieszać a nie tylko gdzie przyśpieszać

  5 0
 • ~ 2013-11-13 19:30:59

  ~luke85rybnik - masz oczywistą rację - odcinek od lasu na Paruszowcu poprzez Przegędzę - to jest najgorszy odcinek; dodać jeszcze należy zjazd na rondzie w Bełku gdzie praktycznie każdy zjeżdżający z autostrady wymusza tam pierwszeństwo. Niebezpieczna jest także ul. Boguszowicka.

  3 0
 • ~Gina 2013-11-13 20:29:37

  Ja nie rozumiem tych komentarzy w stronę kierowców SRB SRC i SWD. Przecież duża liczba z nich pracuje w Rybniku i są w tym mieście częściej niż niektórzy mieszkańcy obrzeży. Ja też jeżdżę teraz samochodem z tablicami SRB, bo się przeprowadziłam, ale pewnie znam więcej ulic i zakamarków niż niejeden kierowca z tabulami SR. Każdy kierowca, nieważne czy SRB SWD czy SRC czy nawet z innego Województwa robił kiedyś kurs prawa jazdy i powinien znać wszystkie znaki, zachować ostrożność na drodze i jeździć tak, żeby nikomu się nie stała krzywda...

  5 0
 • ~auralfloat 2013-11-13 20:32:37

  ~luke85rybnik, powiedz mi co to za czarny punkt kiedy kierowca zagraża kierowcy (samochodu)? Nie jest istotne gdzie może dojść do stłuczki, ale gdzie najczęściej są potrącenia pieszych, rowerzystów itd.

  1 0
 • ~luke85rybnik 2013-11-14 07:38:43

  do ~auralfloat:Czarny punkt to miejsce na drodze (albo odcinek drogi), gdzie dochodzi do szczególnie wielu wypadków drogowych. W niektórych krajach na świecie wybrane miejsca oznaczane są specjalnymi znakami drogowymi lub (w tym w Polsce) niekonwencjonalnymi tablicami informacyjnymi.Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad jako kryterium zakwalifikowania odcinka drogi jako „czarny punkt” przyjęła kryterium statystyczne. Jeśli na odcinku drogi wydarzyło się:
  12 lub więcej wypadków na 1 km drogi w ciągu trzech ostatnich lat,5 lub więcej wypadków na 1 km drogi w jednym z ostatnich trzech lat,to odcinek ten uznawany jest za szczególnie niebezpieczny.Tak więc podanie przeze mnie punktu PRZEGĘDZA-LAS jako czarny punkt na rybnickich drogach, czyli miejsca gdzie dochodzi do szczególnie wielu wypadków drogowych (Wypadek drogowy–potoczne określenie zdarzenia w ruchu drogowym, gdzie jeden lub więcej uczestników ruchu drogowego bierze udział w zdarzeniu, w wyniku którego uczestnik ruchu drogowego został ranny lub doszło do jego śmierci) jest zasadne. Czarny punkt to miejsce w którym, w określonym czasie na danym odcinku drogi wielokrotnie występują zdarzenia w ruchu drogowym i jeden lub więcej uczestników ruchu drogowego czyli każdy pieszy, kierujący oraz każda inna osoba przebywająca w pojeździe, na pojeździe lub na drodze biorą udział w zdarzeniu i w wyniku tego zdarzenia zostają ranni lub giną. Czarne punkty to miejsca, w których szczególnie często dochodzi do wypadków i kolizji.

  1 0
 • ~Wiola80 2013-11-15 00:00:07

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 3691