zamknij

Wiadomości

Co z miliardami na Czyste Powietrze? Ministerstwo Środowiska zabiera głos

Opinię publiczną rozpaliła wczoraj informacja o wycofaniu przez Komisję Europejską miliardów złotych na program Czyste Powietrze. Powodem miał był upór rządu przed wdrożeniem zmian w dystrybucji pieniędzy. Resort środowiska dementuje informacje o utracie miliardów zł.

Reklama

Wczorajsza Gazeta Wyborcza podała, że Komisja Europejska nie będzie spotykać się już z polskim rządem i pracować nad zmianą programu "Czyste powietrze". W praktyce oznacza to, że z 4 mln pieców na węgiel uda się zlikwidować ich niewielki procent.

Z UE Polska miała dostać 8 mld euro na sztandarowy program walki ze smogiem. Z rewelacjach GW wynikało, że na te pieniądze nie ma co liczyć. Ministerstwo Środowiska zdecydowanie dementuje doniesienia gazety. "Nieuzasadnione jest twierdzenie, że zostały wstrzymane środki unijne na ten cel, ponieważ negocjacje w sprawie nowej perspektywy finansowej UE jeszcze się nie rozpoczęły.

Gazeta napisała, że Komisja Europejska zdecydowała się nie udzielać Polsce dalszej pomocy finansowej. Wg gazety unijny organ odwołał zaplanowane na 4 lipca spotkanie komitetu sterującego odpowiedzialnego za rządowy program i nie spotka się z polskim rządem. KE miała zrezygnować uznając, że spotkanie będzie daremne. "To spotkanie nie ma sensu, Komisja straciła cierpliwość. Od pół roku strona polska nie podejmowała żadnych decyzji niezbędnych dla reformy programu – tłumaczą „GW” unijni eksperci.

Tymczasem Ministerstwo Środowisko podało, że jest w stałym kontakcie z Komisją Europejską i Bankiem Światowym. Odbywają się też cykliczne spotkania według wcześniej ustalonego harmonogramu.

O tym, że program Czyste Powietrze nie działał jak należy wiadomo od miesięcy. Polski Alarm Smogowy już w lutym alarmował, że jego realizacja to klapa. Szwankowała dystrybucja pieniędzy. Dotacjami dzielił NFOŚ poprzez wojewódzkie fundusze. Okazało się, że pomimo uruchomienia programu we wrześniu 2018 roku, do lutego w woj. śląskim nie podpisano żadnej umowy o dofinansowanie! Polski Alarm Smogowy wykazał, że aby osiągnąć zakładany przez rząd poziom 4 mln wymienionych kotłów, to przy obecnym tempie uda się to osiągnąć za 10 tysięcy lat!

Nie można jednak powiedzieć, że od tego czasu nie zmieniło się nic w podejściu rządu. Już w kwietniu Piotr Woźny, pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze zapowiedział zmiany.

- Tak, słyszymy głosy, że program powinien być bliżej ludzi, zejść na poziom samorządów: czy to powiatów, czy gmin. Rozmawiamy o tym z jednostkami samorządu terytorialnego. Wyciągamy wnioski i będziemy się starali doprowadzić do tego, by był to program jak najbliżej Polaków – mówił Piotr Woźny.

Obecnie, jak podaje Ministerstwo Środowiska program wchodzi w kolejne fazy modyfikacji. "Skupiamy się przede wszystkim na zwiększeniu jego efektywności. Resort środowiska przewiduje szereg uproszczeń we wniosku oraz procedurze jego weryfikacji. Planowane jest też włączenie samorządów, które zadeklarowały wolę współpracy, w proces weryfikacji i przyjmowania wniosków. Pilotaż z udziałem gmin rozpoczynamy już w lipcu, a dzięki temu działaniu otworzymy kolejny kanał dystrybucji. Przyspieszy to znacznie prace, a także pozwoli oszacować koszty obsługi tego programu po stronie samorządów." czytamy w komunikacie.

W najbliższych dniach powinno się okazać, czy faktycznie KE przestała wspierać program Czyste Powietrze.

Wierzycie w zapewnienia Ministerstwa Środowiska? Czy raczej prawdziwe są informacje podane przez GW?

Artykuł pochodzi z portalu Śląski Biznes.

Oceń publikację: + 1 + 18 - 1 - 51

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (22):
 • ~ 2019-07-02 10:40:46

  Gazeta Wymiotna ? To wszystko wyjaśnia.

  47 96
 • ~sympatykrybnika 2019-07-02 11:07:25

  Portal "Wolna Polska" ma charakter edukacyjno – informacyjny, nie popiera, nie namawia, nie sugeruje i nie wspomaga żadnej nielegalnej działalności, NIENAWIŚCI i przestępstwa. Czy nic z nienawiścią, jest nazwanie Gazety Wyborczej, Gazetą Wymiotną. A jak przypuszczam ~Trop leminga jest stały gościem portalu Wolna Polska.

  56 26
 • ~Edward Jastrzembski 2019-07-02 11:10:50

  Starczyło napisać, w najbliższym czasie....
  itd. Po co ta reszta.

  9 5
 • ~pprywatne 2019-07-02 11:54:28

  Wspomnicie moje słowa, nadchodzący sezon smogowy będzie jeszcze gorszy. Niektórzy jednak będą sobie wmawiać, że powietrze mamy lepsze.

  52 12
 • ~Lahcim 2019-07-02 12:23:50

  Program "czyste powietrze" od początku powinien być zorganizowany na poziomie gmin ale PIS boi się wszystkiego nad czym nie ma kontroli. Takie mikrozarządzanie w firmach prowadzi do bankructwa, a na poziomie państwa nikt się tym nie przejmuje bo to nie ich pieniądze.

  Btw. zaraz sie tu pojawi wojownik kazo i powie, że smog to lewacka propaganda.

  58 15
 • ~Dropsik Dropsik 2019-07-02 12:36:33

  Wyborcza służy do podcierania 4 liter

  29 61
 • ~sympatykrybnika 2019-07-02 12:53:52

  ~Dropsik Dropsik nierób tego, bo według ~Trop leminga to wymiociny!!!

  17 8
 • ~exx 2019-07-02 13:39:32

  Prezydent zapewniał, że nic się nie zmieni w stosunku do poprzedniego programu. To ja się pytam po co się wogóle wypowiadać i wprowadzać w błąd ?

  11 3
 • ~Arteks 2019-07-02 13:42:41

  Warto też podkreślić, że UE nie zgadza się na dofinansowywanie pieców węglowych. I słusznie - w końcu mamy XXI wiek i wszystkie kraje unijne odeszły już dawno lub odchodzą o grzania węglem. Polska to ostatni maruder Unii Europejskiej w tym temacie.

  38 23
 • ~wojto 2019-07-02 13:53:24

  Z bezsilności mogę tylko napisać CHWDPis A jak byłem w podstawówce, to nie bardzo rozumiałem sensu tego skrótu, który był wówczas na każdym murku. Totalna bezsilność na głupotę.

  26 14
 • ~Piotr Czaja 2019-07-02 17:51:38

  wojto-uderzyłeś kazia w to miejce w które zawsze celował Gołota czyli najczulsze miejsce dla mężczyzny o ile jeszcze nim jest

  10 6
 • ~cyd 2019-07-02 17:54:56

  Gazeta wyborcza została zawłaszczona przez środowisko grubej kreski, sprzyja byłym funkcjonariuszom PZPR, przeżywała okres ogromnej prosperity za żądów SLD i później PO. Wszystkie spółki skarbu państwa codziennie kupowały wyborczą, pompując jej sprzedaż do niebotycznych rozmiarów. Dziś jedynie miasta gdzie żądzi PO wspierają wyborczą - murale, prenumerata (poza yntelygentami, którzy uznają jedną właściwą narrację). Wyborcza dogorywa i dobrze, szkoda, że PO sprzedała i zniszczyła Rzepę, ale do Wprost też wprowadziła służby - takie były standardy.
  To są fakty, można minusować rzeczywistość?

  18 23
 • ~rob78 2019-07-02 18:15:28

  Tylko bracia Karnowscy w tygodniku "w sieci" piszą prawdę! Są bardzo obiektywni co widać na ostatniej okładce....

  14 4
 • ~Lahcim 2019-07-02 18:45:32

  ~cyd zdecydowanie, do tego finansuje ich Soros, Izrael, Putin, Merkel i komuniści. A z tego co słyszałem to jeszcze reptilianie maczają w Gazecie palce. W sumie ja też dostaje pieniądze od Sorosa i przez to nie musze pracować.

  14 6
 • ~sympatykrybnika 2019-07-02 19:08:04

  Mamy szefa Komisji Europejskiej
  Ursula Gertrud von der Leyen z domu Albrecht (ur. 8 października 1958 w Brukseli[1]) – niemiecka polityk, działaczka Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU), posłanka do Bundestagu, w latach 2005–2009 minister ds. rodziny, osób starszych, kobiet i młodzieży, od 2009 do 2013 minister pracy i spraw społecznych, od 2013 minister obrony.
  CDU – Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna Niemiec – niemiecka partia polityczna, założona po II wojnie światowej. Partia określa się mianem centroprawicowej, nawiązuje do konserwatyzmu i chrześcijaństwa. Jest ona ugrupowaniem bazującym na chrześcijaństwie, wprowadzającym w życie zasady chadeckie i dążącym do „zjednoczenia katolików i protestantów, konserwatystów i liberałów, propagatorów chrześcijańskich idei społecznych oraz mężczyzn i kobiety z różnych regionów, klas społecznych i tradycji demokratycznych”. Członkowie CDU wierzą, iż ludzkość odpowiedzialna jest wobec Boga za podtrzymywanie chrześcijańskich ideałów i dbałość o stan środowiska naturalnego. Partia opowiada się również za popieraniem wolności i godności wszystkich osób, włączając w to równość praw kobiet i mężczyzn, w tym także niepełnosprawnych. W kwestiach gospodarczych, partia ma program socjalliberalny, opowiada się za utrzymaniem podatków dochodowych progresywnych, dotacjami ze strony państwa dla kultury, edukacji itd. Chce jednak zmian w systemie rent i zasiłków. CDU opowiada się za wolnością ekonomiczną i prorynkową Unią Europejską, popierając integrację europejską. Jednakże silnie sprzeciwia się członkostwu Turcji w UE. Zdaniem kierownictwa partyjnego kraj ten nie byłby w stanie zagwarantować przestrzegania praw człowieka względem mniejszości chrześcijańskiej zamieszkującej jego tereny.
  Czy teraz KE inaczej ustosunkuje się do miliardów na Czyste Powietrze?

  4 5
 • ~Arkadiusz66 2019-07-02 20:42:37

  Trochę jestem zdziwiony niektórymi komentarzami.Nie jest ważne kto podał wiadomość.Czy to wyborcza,rydzyk,tvp,tvn(niektórzy może się uśmiechną).Najważniejsze,że zmarnotrawiono tyle czasu w temacie,który dla nas jest istotny. Żyjemy na Śląsku,gdzie dbałość o ochronę środowiska powinna być jednym z priorytetów rządzących,nieważne jakiej opcji politycznej.I tego powinniśmy się trzymać.

  31 3
 • ~sympatykrybnika 2019-07-02 22:43:32

  ~Arkadiusz66-u dbałość o ochronę środowiska powinna być jednym z priorytetów rządzących według nas żyjących na Śląsku, ale dla rządzących, nieważne jakiej opcji politycznej najważniejszym priorytetem jest zawsze tylko wygranie wyborów. Przecież każde rozdawnictwo + jest prostsze niż dbałość o ochronę środowiska.

  14 3
 • ~Barakuda 2019-07-02 23:14:13

  Kolejna dziedzina po oświacie, służbie zdrowia, sądownictwie, stadninę w Janowie Podlaskim, budowie autostrad (od 2,5 roku nie oddano ani jednego kilometra autostrad) itd... która po dotknięcie przez PiS obraca się w g.... To jest najgorszy rząd od 1945 roku. Kiedy to ludzie zrozumiecie?

  18 7
 • ~Barakuda 2019-07-02 23:20:41

  Kolego Cyd, to PiS sprzyja byłym członkom PZPR jak pani Przyłębska (działaczka mlodzieżówki PZPR) jej mężowi TW Wolfgang (obecnie ambasadorów w Berlinie), Piotrowicz owi (przedstawiać nie trzeba) i wielu innym ukrytum kapusiom SB jak Kujda itp. dając im intratne stanowiska za grube pieniądze...

  17 5
 • ~Barakuda 2019-07-02 23:26:44

  Dodam tylko, że większość największych afer w Polsce po 89 roku ujawniła GW jak choćby aferę Rywina, afera taśmowa i inne. Gdyby nie GW te sprawy nie zobaczyły by światła dziennego.

  16 7
 • ~Barakuda 2019-07-02 23:35:19

  Najpierw PiS zaczęło ściągać miliardy ton węgla z Rosji. Potem PiS zablokował porozumienie klimatyczne w UE. Teraz pozbywa się 147 mld na walkę ze smogiem.

  Jeśli to nie jest ewidentnym działaniem na szkodę Polaków to co nim jest?

  19 5
 • ~ 2019-07-03 07:45:00

  UE ma dosc wywalania pieniedzy na cos co nie przynosi odpowiednich efektow. Niestety ten glupi narod woli zyc w swoim smrodzie i nadal truc sasiadow

  12 5

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Rybnik potrzebuje parku kulturowego?
Oddanych głosów: 556