zamknij

Wiadomości

Chwałowicka: mieszkańcy nie chcą nowej stacji paliw

2019-05-06, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Wizja budowy nowej stacji paliw przy ul. Chwałowickiej staje się coraz to realniejsza. Mieszkańcy, którzy będą znajdowali się najbliżej niej, sprzeciwiają się inwestycji. Tymczasem urząd miasta podejmie decyzję, czy pozwolić na budowę stacji. Magistrat zasypywany jest dziesiątkami negatywnych uwag.

Reklama

Wracamy do tej sprawy sprzed lat. Chodzi o stację paliw, która ma powstać przy blokach na ul. Chwałowickiej. Plany inwestora zaniepokoiły mieszkańców, obawiających się, że zwiększy ona w tym miejscu hałas i zanieczyszczenie powietrza. >>Na Chwałowickiej powstanie kolejna stacja paliw. Mieszkańcy protestują<<

Przez dłuższy czas było cicho. Temat jednak powrócił pod koniec kwietnia. - Jestem mieszkanką bloku przy ulicy Żołnierzy Września w Rybniku. Otrzymałam z UM zawiadomienie, że jest złożony projekt i toczy się powstępowanie o wydanie zezwolenia na budowę stacji paliw przy ul. Chwałowickiej. Byłam w UM, na rysunku zauważyłam, że planowana jest budowa dystrybutorów i pawilonu handlowego o powierzchni co najmniej 98 metrów kwadratowych. Moi sąsiedzi też otrzymali takie zawiadomienia. Są zaskoczeni. Sprzeciwiamy się tej inwestycji – mówi jedna z naszych Czytelniczek.

Jak dodaje, jeżeli powstanie stacja paliw, właściciele domów jednorodzinnych mogą zapomnieć o prywatności. - Będą oglądać podwozia i rury wydechowe. Tam będzie przecież prowadzony handel przez 24 godziny na dobę. Do tego wjazd na stację ma przebiegać przez naszą nieruchomość – wyjaśnia.

Kwestię własności właśnie podnosi Arkadiusz Gromotka, prezes Górniczej Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego w Wodzisławiu Śląskim, który wspiera protestujących mieszkańców. - Od lat sprzeciwiamy się budowie stacji paliw, zanim jeszcze powstała decyzja środowiskowa. W tej chwili jesteśmy na etapie ewentualnego udzielenia pozwolenia przez UM Rybnik. Otrzymaliśmy przed majówką informację, że jest do zatwierdzenia projekt w urzędzie. Był tam nasz pracownik, napisaliśmy swoje zastrzeżenia. Wg projektu wyjazd ze stacji został nałożony na drogę, która jest naszą i mieszkańców własnością. Nie ma na to naszej zgody, by miały się nią poruszać samochody wjeżdżające lub wyjeżdżające ze stacji paliw – mówi wprost nasz rozmówca.

Arkadiusz Gromotka zastrzegł też w piśmie do magistratu, że w przypadku wydania pozytywnej decyzji bez uzgodnienia ze spółdzielnią, ta uniemożliwi dojazd do stacji paliw.

Co na to wywołany do tablicy Urząd Miasta w Rybniku? - Trwa postępowanie o wydanie pozwolenia na budowę. W tej chwili mieszkańcy, którzy są stroną w postępowaniu mogą zgłaszać uwagi. Mamy ich już kilkadziesiąt, wszystkie są negatywne. Będziemy je analizować. Trudno powiedzieć, jak długo potrwa postępowanie – wyjaśnia Lucyna Tyl z biura prasowego UM Rybnika.

Nasza rozmówczyni zaznaczyła, że inwestycja uzyskała pozytywną decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych. Wydał ją prezydent Wodzisławia Śląskiego, jako organ zastępczy – w myśl zasady, że prezydent miasta nie może wydawać decyzji we własnej sprawie. Jeżeli chodzi o uwagi, te nadal wpływają do magistratu. - Inwestor będzie się musiał do nich odnieść. Jakie będzie rozstrzygnięcie? Nikt tego nie jest w stanie powiedzieć – mówi Lucyna Tyl.

Czy wg Was przy ul. Chwałowickiej powinna powstać nowa stacja paliw?

Oceń publikację: + 1 + 37 - 1 - 177

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~lukson997 2019-05-06 16:10:07

  Przecież obok są aż dwie więc po co jeszcze jedna?

 • ~ 2019-05-06 17:55:58

  W Sękowej koło Grybowa z ziemi trysnęła dzisiaj ropa z gazem ( 20/04/2019 ) .
  Nasze dobra same wychodzą z ziemi Polskiej :)

  30 20
 • ~zabolkaksg 2019-05-06 17:58:23

  Przeciez na Kamyczku jest stacja. Po co następna w tak bliskiej okolicy.

  91 8
 • ~Arteks 2019-05-06 19:03:53

  To kolejny przykład na bublowaty plan zagospodarowania miasta z ok. 2004 roku. Jeśli nie zostanie w końcu kwartał po kwartale przerobiony to jeszcze nie raz będziemy zaskakiwani niepotrzebnymi zapchajdziurami w postaci takich straszydeł jak pseudokamienica koło Ronda Plaza, "centrum handlowe" na Kotucza czy stacje benzynowe na każdym wolnym placu oraz domki stawiane przy polnych drogach na zadupiach. Niedawno byłem w Niemczech... Jaki tam jest "ordnung" urbanistyczny... Stacje benzynowe tylko przy autostradach lub obwodnicach. Czasami zdarzy się jakaś bliżej w centrum ale jest przeważnie w jakiś sposób "zakamuflowana".

  56 80
 • ~tf2 2019-05-06 19:25:38

  Nie dziwię się mieszkańcom, budowa stacji w takim miejscu byłaby skandalem. Miasto powinno wykupić takie tereny zamiast masowo rozprzedawać pod dewastację czy inne blaszaki. Nasadzać drzew żeby wreszcie kiedyś w tym mieście dało się normalnie żyć.

  93 4
 • ~karolVTEC 2019-05-06 19:48:54

  ~Arteks, to jedź mieszkać do Niemiec :) Wnerwia mnie to ciągłe "gonienie zachodu". Bo tam jest tak; a tam jest to; a u nas nie ma; powinniśmy jak oni... itp. itd. Róbmy kurde, po swojemu! Więcej stacji? I dobrze, będzie większa konkurencja i szansa zaoszczędzenia kilku groszy na litrze.
  Zaś wracając do "zachodu"... zapraszam do Włoch, tam stacja jest na stacji, nie raz w odległości 1-2 km od siebie i to po obu stronach drogi.

  51 59
 • ~exx 2019-05-06 19:57:15

  No to zobaczymy czym się popisze osoba odpowiedzialna za zezwolenie na ten pryszcz który ma sie pojawić na Chwałowickiej. Czy weźmie w łapę i ruszy budowa czy pomyśli racjonalnie o odmówi. Fakt faktem, że plany zabudowy w tym kraju nie istnieją. Jest sen wariata, szmaty na ogrodzeniach i turecki bazar na ulicach. A najdziwniejsze jest to, że ludzie na stanowiskach jeżdżąc po świecie nie widzą jaki syf jest u siebie pod nosem.

  51 3
 • ~ 2019-05-06 20:22:49

  Rybnik ...pełno porozsiewanych budów i nowych domów, bez ładu i składu , najgorsza urbanistyka . Z nowych pseudoosiedlików (po kilka domów) ludzie uciekają szukać zieleni i swobody , bo tam mają tylko miejsce na parkingi. Za Kuczery miało być lepiej a jest coraz gorzej i poprawy nie widać , tylko kasa i kasa się liczy . Kazdy budynek inny i gdzie tu myśl architektoniczna ? Ktos w koncu w mieście bierze za to pieniądze. Pozwalniałym cały ten dział .

  64 11
 • ~Arteks 2019-05-06 21:39:00

  @KarolVTEC - warto brać przykłady od tych którzy dbają o przestrzeń publiczną i lepiej patrzeć na Niemcy niż na Ukrainę... A co do Włoch to ich miasta jednak słyną bardziej z pięknych placów na których dominują piesi, wspaniałych budowli, gęstej zabudowy, wąskich uliczek, na pewno nie ze stacji benzynowych. ;) U nas zamiast handel lokować się w lokalach przy deptakach... lokuje się na stacjach benzynowych - sztucznie preferowanych dzięki ustawie o zakazie handlu w niedzielę. Okoliczni mieszkańcy będą mieli nie tylko dodatkowy hałas przez 24h ale także dodatkowe opary... ICeny ich nieruchomości spadną. Bo kto by chciał mieszkać koło stacji benzynowej? Pomijam już to, że w okolicy są już 4 inne stacje benzynowe. Za to np. nie ma ani jednej na Zebrzydowickiej z myślą o kierowcach SRB. @zak - za Kuczery zaczęto po miejsku zabudowywać obszar Hallera/Rzeczna. Organizowane są konkursy architektoniczne. Ale w dziedzinie planowania niewiele się zmieniło. Nawet po wybudowaniu wielopoziomowca - dalej jest użytkowane klepisko. :/ W dużo większych Katowicach w centrum miasta kojarzę tylko jedną stację benzynową (Shell na Mikołowskiej). U nas psucie miasta trwa. ;(

  33 45
 • ~Fiodore 2019-05-06 23:16:28

  Jeśli to jest prywatna działka, to mieszkańcy okolicznych bloków nie mają tu nic do gadania. Jakoś właścicielowi nie przeszkadza to, że ci sami mieszkańcy parkują swoje samochody na jego terenie kiedy brakuje miejsc pod blokiem. Wolnoć Tomku w swoim domku!

  34 36
 • ~Lateks 2019-05-07 09:22:56

  Tak to jest jak na prezydenta i do RM wybiera się politycznych działaczy zamiast kogoś kto ma cojones, i potrafi podjąć odważne decyzje nie koniecznie po myśli urzędników. Założę się o czteropaka że decyzja podjęta przez inny urząd w imieniu UM Rybnik będzie dokładnie zgodna z polityką UM czyli "beton".

  15 9
 • ~Roman Romanowski 2019-05-07 11:54:03

  Przecież to jest chore. Jak do tego ma się walka ze smokiem.

  8 6
 • ~Roman Romanowski 2019-05-07 11:55:13

  Tzn smogiem

  4 6
 • ~wojto 2019-05-07 13:15:20

  Myślę, że gdy wybudują u nas w centrum jeszcze ze 25 stacji benzynowych, będziemy mieli paliwa tańsze o całe 2gr niż w innych miastach. Nic tylko się cieszyć :( Generalnie dziki wolny rynek bezdusznego kapitalizmu z całkowitą rejteradą miasta. Jedyną sensowną rzeczą w Rybniku jaką można zrobić, to się z niego wyprowadzić...

  11 5
 • ~secretkey 2019-05-10 10:53:21

  " Stacje benzynowe tylko przy autostradach lub obwodnicach."
  Polecam Google Street View.

  2 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy pojemniki na używaną odzież są potrzebne?
Oddanych głosów: 339