zamknij

Wiadomości

Chcesz głosować korespondencyjnie? Jak to zrobić?

2020-06-12, Autor: bf

Zbliżają się wybory prezydenckie, 28 czerwca zdecydujemy, kogo chcemy widzieć na najwyższym stanowisku w państwie. W tym roku będziemy mogli wybrać się do urn wyborczych, ale i zagłosować korespondencyjnie. Ale jak to zrobić? Wyjaśniamy.

Reklama

Pierwsza rzecz, zamiar głosowania korespondencyjnego może być zgłoszony:

- do dnia 16 czerwca 2020 r. – przez wszystkich wyborców;

- do dnia 23 czerwca 2020 r. – przez wyborców podlegających w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych (w rozumieniu ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi);

- do dnia 26 czerwca 2020 r. – przez wyborców, którzy rozpoczęli podleganie obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych po 23 czerwca 2020 r.

Zgłoszenie przez wyborcę zamiaru głosowania korespondencyjnego będzie dotyczyło również ponownego głosowania (tzw. II tura).

Zgodnie ze stanowiskiem Państwowej Komisji Wyborczej ustne zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego nie jest równoznaczne ze zgłoszeniem telefonicznym. Przez ustne zgłoszenie należy rozumieć osobiste zgłoszenie głosowania w ten sposób w Urzędzie Miasta (dzisiaj, 12 czerwca magistrat jest nieczynny). Nie ma prawnej możliwości telefonicznego zgłoszenia głosowania korespondencyjnego.

Podobnie, nie ma możliwości dokonania zgłoszenia za pośrednictwem poczty elektronicznej e-mail. Zgłoszenia w formie elektronicznej można dokonać wyłącznie za pośrednictwem platformy ePUAP.

Zgłoszenie powinno zawierać:

- nazwisko i imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, numer ewidencyjny PESEL wyborcy, numer telefonu lub adres poczty elektronicznej,
- wskazanie adresu, na który ma być wysłany pakiet wyborczy lub deklarację osobistego odebrania pakietu wyborczego,

UWAGA! Głosowanie korespondencyjne nie jest możliwe w przypadku głosowania przez wyborcę:

- w zakładach leczniczych,
- w domach pomocy społecznej,
- w zakładach karnych i aresztach śledczych oraz ich oddziałach zewnętrznych,
- a także w przypadku udzielenia przez wyborcę pełnomocnictwa do głosowania (głosujący przez pełnomocnika).

W skład pakietu wyborczego wchodzą:

1. koperta zwrotna;
2. karta do głosowania;
3. koperta na kartę do głosowania;
4. instrukcja głosowania korespondencyjnego;
5. oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania;
6. nakładka na kartę do głosowania sporządzona w alfabecie Braille’a – jeżeli wyborca zażądał jej przesłania.

Jak przebiega głosowanie korespondencyjne?

1. Jeżeli zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego nie zawiera wszystkich wymaganych informacji, Urzędnik wyborczy wzywa wyborcę do jego uzupełnienia (może to zrobić elektronicznie lub telefonicznie).

2. Do wyborcy, który wskazał w zgłoszeniu adres dostarczenia pakietu, pakiet dostarcza Poczta Polska lub pracownik urzędu.

3. Wyborca który zadeklarował w zgłoszeniu chęć osobistego odbioru pakietu może go odebrać w siedzibie Urzędu Miasta w Rybniku. Informacja o przygotowaniu pakietu do odbioru zostanie przekazana wyborcy telefonicznie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej.

4. Koperta zwrotna zaadresowana do Obwodowej Komisji Wyborczej w obwodzie, w którym wyborca ujęty jest w spisie wyborców może zostać:
- wrzucona do skrzynki pocztowej (Poczty Polskiej) do piątku 26 czerwca br.,
- dostarczona do Urzędu Miasta w Rybniku, do piątku 26 czerwca br.
- dostarczona w dniu wyborów do Obwodowej Komisji Wyborczej, w której wyborca ujęty jest w spisie wyborców

5. W dniu głosowania pracownicy Poczty Polskiej i Urzędu Miasta Rybnik dostarczą do właściwych Obwodowych Komisji Wyborczych koperty zwrotne odebrane od wyborców.

Szczegółowe informacje nt. głosowania korespondencyjnego znajdziecie w komunikacie PKW. Jest tam też formularz zgłoszeniowy o zamiarze głosowania w takim trybie.

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 14 - 1 - 16

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (18):
 • ~Franz Kawka 2020-06-12 11:45:14

  W ankiecie 58% ludzi odpowiedziało, ze nie płacą VATu co jest dobrym wskaźnikiem wiedzy ekonomicznej przeciętnego człowieka w Polsce. Może trzeba by wprowadzić pytania dopuszczające do głosowania w rodzaju:
  1. Skąd biorą się pieniądze na tzw. transfery społeczne?
  2. Ile jest podatku w cenie 1 litra benzyny ?
  3. Jaki jest dług publiczny naszej socjalistycznej republi z dokładnością do 100 miliardów złotych?

 • ~sympatykrybnika 2020-06-12 12:21:22

  Do tematu VAT poruszonego przez ~Franz Kawka dorzucę to:
  Rząd Niemiec czasowo OBNIŻY VAT do 16% z 19%, żeby wesprzeć gospodarkę - źródło (Reuters).
  Informacja od tygodnia, a jakoś nikt u nas o tym nie pisze (!)
  Ale za to my walczymy z LGBT!!!!

 • ~Trop leminga 2020-06-12 12:55:54

  Dla wcześniej komentujących przypominam, że poprzedni rząd PO, aby ratować gospodarkę po kryzysie ekonomicznym, zgodnie z ustawą z 26 listopada 2010 r., podwyższył podstawową stawkę VAT z 22 do 23% oraz tzw. obniżoną stawkę z 7 do 8% (ale jakoś nikt u nas o tym nie pisze).

 • ~sympatykrybnika 2020-06-12 13:11:36

  Publikacja Klubu Jagiellońskiego*
  Dziś się ZADŁUŻAMY, ale jutro szybko SPŁACIMY pandemiczne zobowiązania. 7 niepopulistycznych rekomendacji.
  Gdy odzyskamy dynamikę gospodarczą, musimy zacząć spłacać zobowiązania. Czas oswajać opinię publiczną, że ZACISKANIA PASA NIE OMINIEMY.
  Fazy koronawirusowego wirażu:
  Faza I – lockdown
  Faza II – rozmrażanie gospodarki
  Faza III – powrót na ścieżkę wzrostu
  Faza IV – spłacanie długu
  Siedem propozycji obniżenia długu, które nie tylko umożliwią dokonanie tego bez przesadnie bolesnych kosztów dla gospodarki, ale wręcz pomogą w jej zrównoważonym rozwoju:
  1. Zwiększenie progresji podatku PIT;
  2. Przywrócenie progresji w podatku CIT;
  3. Zwiększenie podatków majątkowych;
  4. Urynkowienie górnictwa;
  5. Podniesienie wieku emerytalnego;
  6. Zakaz nowych transferów;
  7. Ograniczenie powszechności transferów bezpośrednich.
  Dlatego już dziś trzeba powoli myśleć o tym i oswajać opinię publiczną w Polsce, że zaciskania pasa nie ominiemy. Powinniśmy zarówno ostrożnie podnieść podatki, jak i zmniejszyć wydatki w duchu troski o dobro wspólne, jakim są finanse publiczne. Odpowiednia kombinacja tych dwóch działań nie musi osłabiać naszego potencjału rozwojowego. Wręcz przeciwnie, może sprawić, że zakończymy koronawirusowy kryzys dobrze przygotowani nie tylko do międzynarodowej konkurencji, ale i wewnątrzkrajowej solidarności.

  Dla ciekawych szczegóły na stronie: https://klubjagiellonski.pl/2020/06/10/dzis-sie-zadluzmy-ale-jutro-szybko-splacmy-pandemiczne-zobowiazania-7-niepopulistycznych-rekomendacji/
  _______
  * Klub Jagielloński – polskie stowarzyszenie i think tank społeczno-polityczny o profilu konserwatywnym i republikańskim założony w 1989 w Krakowie. W swojej działalności Klub odwołuje się do dziedzictwa I Rzeczypospolitej i II Rzeczypospolitej, ruchu „Solidarności” oraz myśli i filozofii chrześcijańskiej. Zgodnie z Preambułą Statutu Stowarzyszenia misją Klubu Jagiellońskiego jest działanie dla dobra i pożytku Rzeczypospolitej oraz pomnażanie dziedzictwa duchowego, intelektualnego i politycznego Polski poprzez troskę o dobro wspólne, sprawiedliwość, odpowiedzialność, przedsiębiorczość oraz szacunek dla tradycji i religii.

  Z publikacją tą współgra „Wolność w Remoncie #100” Tomasza Wróblewskiego zatytułowana „Komu PAPIEROWE MILIARDY pomogą w kryzysie a komu zaszkodzą?” o magicznych pieniądzach, miliardach znikąd, czyli o świecie w objęciach Nowoczesnej Teorii Monetarnej. Oglądajcie: https://www.youtube.com/watch?v=ZyRoOMGD0RE

  89 16
 • ~Trop leminga 2020-06-12 13:25:13

  Na tym portalu, nie jaki "sympatykrybnika", tworzy drugi wewnętrzny portal ze swoimi wklejanymi informacjami. Internauci pamiętajcie, każdy wpis ~sympatykrybnika, to zmanipulowany fake news* stworzony na rzecz KODziarstwa
  _______
  * fake news – fałszywa wiadomość, często o charakterze sensacyjnym, publikowana w mediach z intencją wprowadzenia odbiorcy w błąd w celu osiągnięcia korzyści finansowych, POLITYCZNYCH lub prestiżowych.

 • ~Franek7 2020-06-12 14:23:27

  A ci to się uparli ma te wybory... Boją się, że suweren przejrzy na oczy. A z każdym dniem coraz lepiej widać ten bajzel w kraju i biedę...

 • ~Trop leminga 2020-06-12 14:29:04

  do franek7 - Zwiększona aktywności POwskich troli oznaką strachu?
  28 czerwca czas pogonić to niekompetentne i fałszywe towarzystwo, pełna mobilizacja, drodzy rybniczanie!

 • ~sympatykrybnika 2020-06-12 14:48:09

  ~Tropie leminga, Panom Pawłowi Musiałek autorowi „Dziś się zadłużmy, ale (...)” i Tomaszowi Wróblewskiemu autorowi cyku „Wolność w Remoncie” jest bardzo daleko do KOD-u i dlatego stwierdzenie: „to zmanipulowany fake news* stworzony na rzecz KODziarstwa” w odniesieniu do ich publikacji jest niedorzecznością i głupotą.
  Uważasz, że ten portal to miejsce do wyzywania się, obrażania, a nie merytoryczne odnoszenie się do istotnych spraw i problemów naszego kraju.

  61 11
 • ~Trop leminga 2020-06-12 14:55:56

  Ale fajnie tutaj manipuluje się łapkami ☹️

  16 61
 • ~Pawel Krys 2020-06-12 17:05:26

  Trop leminga- największe fakel newsy to można usłyszeć w TVPis za 2 mld / rok. A tobie ile z tego odpalają?

  21 16
 • ~Franz Kawka 2020-06-12 17:08:29

  ~Trop leminga w poprzednim kryzysie byliśmy zieloną wyspą. A teraz tylko kupa propagandy i tematy zastępcze w rodzaju LGBT.

  20 13
 • ~artefaks 2020-06-12 19:45:43

  ~Trop leminga 2020-06-12 12:55:54
  Dla wcześniej komentujących przypominam, że poprzedni rząd PO, aby ratować gospodarkę po kryzysie ekonomicznym, zgodnie z ustawą z 26 listopada 2010 r., podwyższył podstawową stawkę VAT z 22 do 23% oraz tzw. obniżoną stawkę z 7 do 8% (ale jakoś nikt u nas o tym nie pisze).

  Szczerbaty. Ale towarzysze radośnie ten fakt zaakceptowali i utrzymali do tej pory. Łupiąc radośnie obywateli. Tak samo jak złupili obieckami frankowiczów. Kurs franka szwajcarskiego wystrzelił ostatnio do góry jak start rakiety....

  10 9
 • ~ 2020-06-12 20:07:34

  Panie Artefaks w Pl.waluta jest Złoty Polski a nie Frank Szwajcarski!!!
  Może byś tak się zainteresowal ile Twoi ziomkowie traca na POwskim POdatku Belki???

  12 10
 • ~artefaks 2020-06-12 20:10:29

  Przykro mi ,, kaziczek" że zawiodłem twoje nadzieje.Ale nie jestem członkiem , sympatykiem , ani nawet wyborcą platformy ....

  7 9
 • ~Mirosława Sobinska 2020-06-13 12:14:13

  DŁOSUJĘ Z CAŁĄ RODZINĄ NA PREZYDENTA ANDRZEJA DUDĘ PO 89R. NIKT Z RZĄDZĄCYCH NIE MÓWIŁ I NIE MYŚLAŁ O POLSCE I POLAKACH TAK JAK OBECNY RZĄD POCZĄWSZY OD JARUZELSKIEGO A SKOŃCZYWSZY NA KOMOROWSKIM WYJĄTEK L. KACZYŃSKI WCZEŚNIEJ PO OBWINIAŁO ZA ZADŁOŻENIE GIERKA WYSPRZEDALI CAŁY POLSKI MAJĄTEK W CO GIEREK INWESTOWAŁ RESZTE ROZKRADLI A ZADŁUŻENIE ROSŁO W PRZERAŻAJĄCYM TĘPIE POMAGAŁA ZAGRANICA GOŚCIE ZAMKI SOBIE POBUDOWALI KONTA WYPEŁNILI A ZWYKŁYM LUDZIOM WMAWIALI ŻE PIENIĘDZY NIE MA I NIE BĘDZIE I STRASZYLI I STRASZĄ DO DZIŚ PO WIZYCIE TRZASKOWSKIEGO W RYBNIKU ILE TERAZ RYBNICZANIE PŁACĄ ZA PARKINGI A PO NASTĘPNEJ ILE ZAPŁACĄ ZA ŚMIECI NA LBTG KASA ZAWSZE SIĘ ZNAJDZIE JAK W WARSZAWIE NO TO ŻEBY MIEĆ LEPIEJ I GODNIEJ ŻYĆ ZMIENIĆ TRZEBA UPODOBANIA SEKSUALNE WTEDY NIE BĘDZIECIE DYSKRYMINOWAMI JAK RABIEJ W WARSZAWIE SPOSSORÓW WTEDY ZNAJDZIECIE

  11 9
 • ~neo_mavius 2020-06-14 12:58:49

  czemu w rybniku głosujecie za peło barany??

  2 4
 • ~artefaks 2020-06-14 14:12:34

  O są trole :)
  Dzień Dobry
  Pytanie podstawowe. Ile srebrników dostaje się teraz za posta i za prowadzenie wątku ? Bo tłumaczenie bełkotu przychodzącego z góry staje się coraz trudniejsze. A jak wiadomo ludzi ,, dobrej pracy" trzeba godziwie wynagradzać.

  4 3
 • ~artefaks 2020-06-14 17:38:12

  @Pani Sobińska i Neo .....
  Nie rozumiem Waszych preferencji wyborczych. Wasz kandydat pozbierał wszystko do kupy. Komunistyczne hasła i tradycje. Liberalne programy i przywódców. Narodowe hasła . I ludowo- Chłopskie przesłania. Przecież nie każdy lubi bigos.....
  A kandydat odwołując się do haseł LGBT . Stawia na czystość rasową i czystość poglądów. Jak narodowiec może głosować na Pis? Jak ma lepszego kandydata jak krew z krwi . I kość z kości zrodzonego (Bosak).
  Lewicowiec tak samo ma lepszego kandydata ( nie skalanego np faszystowskimi hasłami). tj. Biedroń. Tak samo liberałowie mają lepszego kandydata nie skażonymi komunistycznymi programami socjalnymi ( Trzaskowski). Tak samo ludzie o przekonaniach ludowo -chłopskich mają bardziej autentycznego kandydata ( Kosiniak).

  Kto wam pozostał ? Ludzie o mało wykształconej świadomości społecznej i politycznej ? A tych zaś nie lubicie ,bo to nie wiadomo czy ,,chłopaczek czy dziewczynka". Niech się oni tylko zorientują , że hasła przeciwko LGBT ,są tak w zasadzie również hasłami przeciwko nim.
  To nie wróży sukcesu , lecz raczej klęskę ( oczywiście nie Polsce ,tylko wam)Bo Polska po 26 czerwca będzie zdecydowanie lepsza . Jak się do tego doda wyjazdy na wiece służbowym samochodem ma po drodze wypadek. Lub loty służbowym samolotem , co wytyka,, bezczelny"Nitras. To dobrze to wam nie wróży. Co czuje zresztą też już sam kandydat. Coraz bardziej pokrzykując i pohukując na wiecach.
  Miłego powrotu do rzeczywistości :)

  3 4

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy potrafimy ze sobą rozmawiać mimo różnic w poglądach?
Oddanych głosów: 1347