zamknij

Wiadomości

Chcą uspokoić ruch, skrzyżowanie na Żużlowej będzie podniesione

2019-11-15, Autor: bf

O tym miejscu już pisaliśmy. Chodzi o ulicę Żużlową w dzielnicy Północ. Pracują tam właśnie drogowcy, podnoszą skrzyżowanie z ulicą Marynarską. Dlaczego?

Reklama

Jak tłumaczy Agnieszka Skupień, rzecznik prasowa rybnickiego magistratu, na skrzyżowaniu ulicy Żużlowej i Marynarskiej powstaje skrzyżowanie wyniesione, którego celem jest uspokojenie ruchu w tym miejscu i poprawa bezpieczeństwa.

- Z wnioskiem o tego typu rozwiązanie zwrócili się do prezydenta miasta mieszkańcy i rada dzielnicy. Takie skrzyżowanie charakteryzuje się podniesieniem tarczy skrzyżowania do poziomu chodników przy jezdni. Celem takiego ukształtowania jest podkreślenie charakteru strefy uspokojonej, co wiąże się z brakiem pierwszeństwa pojazdów przed pieszymi oraz ograniczeniem prędkości pojazdów - tłumaczy Agnieszka Skupień.

Jak dodaje, wzniesienie będzie działało podobnie jak progi zwalniające – kierowcy będą musieli zwolnić do 30-50 km/h, by nie zniszczyć sobie podwozia.

Przypomnijmy, na początku października pisaliśmy, że niektórzy kierowcy nie radzą sobie na skrzyżowaniach równorzędnych – zarówno tych oznakowanych, jak i nieoznakowanych. To dotyczy głównie dzielnicy Północ i m.in. ul. Żużlowej.

Dlaczego poruszaliśmy ten temat? Otrzymywaliśmy bowiem od Was informacje o kierowcach, którzy ignorują znaki i traktują ul. Żużlową jako drogę z pierwszeństwem. Do tego dochodzi nadmierna prędkość, która może przyczynić się do niebezpiecznych sytuacji.

paźdzerniku rozmawialiśmy na ten temat z policjantami. Powiedzieli nam, jak kierowcy powinni zachowywać się na drogach równorzędnych. Zobaczcie zresztą materiał wideo:

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 29 - 1 - 30

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~td 2019-11-15 14:31:51

  Kierowcy będą musieli zwolnić do 30-50 km/h?? O czym wy mówicie? Całe to osiedle to strefa gdzie na wjeździe z każdej strony stoi ograniczenie prędkości dla całej strefy do 30km/h!!! Rozumiem, że ktoś zakłada, że i tak sypią tam wszyscy ile wlezie i dzięki temu będą łamać przepisy tylko o 20km/h a nie o więcej tak? Przykro mi ale to niewiele zmieni. Nadal uważam, że problem równorzędnych skrzyżowań tam jest bagatelizowany. Przy tak masowej niekompetencji kierowców każde ze skrzyżowań powinno być pomalowane na czerwono a na drodze powinny być namalowane linie warunkowego zatrzymania - trójkąciki takie obok siebie wierzchołkami do nadjeżdzającego pojazdu.

  56 2
 • ~SirMorgoth 2019-11-15 16:29:20

  "Celem takiego ukształtowania jest podkreślenie charakteru strefy uspokojonej, co wiąże się z brakiem pierwszeństwa pojazdów przed pieszymi oraz ograniczeniem prędkości pojazdów - tłumaczy Agnieszka Skupień."

  Czy pani rzecznik może podać, zgodnie z jakim przepisem na takim skrzyżowaniu bądź w strefie uspokojonego ruchu jest "brak pierwszeństwa pojazdów przed pieszymi"?

  36 4
 • ~obserwathor 2019-11-15 20:35:57

  na nieodległej Karolince też na siłę uszczęśliwiono mieszkańców "uspokojając" ruch, który na skutek "genialnych" decyzji zwiększyl się dwukrotnie (bo drogi jednokierunkowe powodują konieczność dodatkowego objeżdżania dzielnicy), a kierowcy to robiący nie jadą 20 km/h

  25 5
 • ~Lateks 2019-11-16 01:16:57

  Większość dróg w dzielnicy północ wymaga remontu zresztą tak samo na Wawoku. Tymczasem co chwila wymyślają udogodnienia na Żużlowej. Fredry, Asnyka, Kasprowicza, Pod Wałem wymagają remontu. A jak ludzie zebrali podpisy to rada dzielnicy nawet tego nie przekazała do UM.

  20 1
 • ~Lateks 2019-11-16 01:21:23

  Niech zedrą asfalt z żużlowej i będzie odpowiadać im te rodeo jak to za pierwy wyglądało...

  15 5
 • ~JarekSa 2019-11-16 16:33:43

  Mieszkam w tej dzielnicy niedaleko skrzyżowania o którym mowa. Gdybym ufał, że kierowcy znają przepisy, pewnie już bym nie żył. Kierowcy jadący ul. Żużlową albo nie wiedzą, albo wiedzą o pierwszeństwie tych co z prawej na skrzyżowaniach równorzędnych, ale mają to gdzieś. Bywałem nie jeden raz wyprzedzany na takim skrzyżowaniu gdy zwalniałem aby zobaczyć czy ktoś z prawej się nie zbliża. Zresztą idąc pieszo ul.Żużlową można zaobserwować, że mało który kierowca zwalnia albo patrzy w prawo. Mamy po prostu słabych kierowców. Jakoś na zachodzie w większości dzielnic mieszkalnych nie ma żadnych! znaków - nikt się nie rozpędza, nikt nie wyprzedza, a wypadki z pieszymi na pasach lub w dzielnicach mieszkalnych prawie nie występują. U nas by się pozabijali.

  19 3
 • ~rzyt 2019-11-17 16:03:00

  @obserwathor; Ty to widzisz, ludzie to widzą, logika potwierdza, że jednokierunki generują ruch... Ale my wszyscy nie jesteśmy w tej sprawie nic zrobić, bo nauczyciel traktuje nas jak uczniów- siedzieć cicho i słuchać.

  4 1
 • ~akukuruku 2019-11-17 22:04:49

  Alez tam "szychy" musza mieszkac ze UM robi cokolwiek dla POprawy bezpieczenstwa!
  Gratulacje dla radnych!

  3 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy potrafimy ze sobą rozmawiać mimo różnic w poglądach?
Oddanych głosów: 659