zamknij

Wiadomości

Centrum Rybnika a tu taki śmietnik. „Taką mamy wizytówkę miasta”

2021-09-24, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Puste butelki po piwie, papierki, a nawet puszka po paprykarzu. Tak do niedawna wyglądał jeden z ogródków letnich na rybnickim rynku. - Od ponad 2 miesięcy nikt się tym nie interesuje. Taką mamy wizytówkę miasta - syf i brud – pisze nasza Czytelniczka. Postanowiliśmy interweniować.

Reklama

Na początku tego tygodnia otrzymaliśmy wiadomość od zbulwersowanej rybniczanki. Zauważyła, że nikt nie zajmuje się jednym z ogródków letnich na rynku. Wyglądał w opłakanym stanie.

- Na ogródkach naprzeciwko tabaki w Rybniku impreza w dalszym ciągu trwa. Od ponad 2 miesięcy nikt się tym nie interesuje. Taka mamy wizytówkę miasta - syf i brud. Pomimo codziennych przejażdżek przez straż miejską po rynku, jak i ogromnej ilości kamer nikt nie zareagował – pisze Czytelniczka.

Sami mieliśmy okazję zobaczyć jak wygląda wspomniany przez kobietę ogródek letni. Na tle innych tego typu miejsc na rynku, ten wyglądał bardziej jak wysypisko śmieci, a nie miejsce relaksu. Nie widzieliśmy tam obsługi, nikt nie był w stanie nam powiedzieć, do kogo należy ogródek.

Interweniowaliśmy w straży miejskiej, ale jak mówi nam Dawid Błatoń, rzecznik SM w Rybniku, dotychczas nikt nie zgłaszał problemu.

- Po otrzymaniu Pana pytań potraktowaliśmy to jako zgłoszenie i sprawa została przekazana do realizacji dzielnicowemu – dodaje Dawid Błatoń.

Żadna skarga nie wpłynęła też do rybnickiego magistratu, ale ten postanowił działać. Taką odpowiedź dostaliśmy 22 września:

- Do dzierżawcy został dziś wysłany e-mail informujący go o konieczności utrzymywania porządku na terenie ogródka. Przygotowane zostało także oficjalne wezwanie, gdzie zgodnie z zawartą umową dzierżawy i stanowiącą jej integralną część instrukcją Prezydenta Miasta (w sprawie dzierżawy terenu na płycie Rynku i na Deptaku w Rybniku z przeznaczeniem pod lokalizację ogródków gastronomicznych) wskazano wysokość kary umownej w przypadku dalszego pozostawienia ogródka w takim stanie. Miesięczna kara umowna wynosi dwukrotność pełnej stawki czynszu, a więc ilość m2 x 35 zł x 2 + 23 % VAT. Zgodnie z wezwaniem, o którym mowa wyżej, dzierżawca ma maksymalnie 2 dni od jego odebrania na uporządkowanie ogródka. W przeciwnym razie zostanie naliczona kara finansowa – proporcjonalnie do czasu uporządkowania ogródka – wyjaśnia Anna Kolenda z biura prasowego UM w Rybniku.

Minęły dwa dni, mamy 24 września. Odwiedziliśmy rybnicki rynek. Widać, że dzierżawca poważnie potraktował wezwanie magistratu – zniknęła większość śmieci.

Dbajmy o wspólną przestrzeń – zwracajmy uwagę na to, czy ktoś nie zaśmieca okolicy i reagujmy, gdy prośby nie przynoszą skutku.

Oceń publikację: + 1 + 58 - 1 - 14

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~Arteks 2021-09-24
  16:40:34

  99 8

  Puszki czy inne śmieci to jedno ale czy żadnemu radnemu, prezydentowi lub jego zastępcom, naczelnikowi który odpowiada za jakość chodników nie przeszkadza to wyrastające trawsko z tych kostek?! Jakoś za poprzednich prezydentów to było nie do pomyślenia, a ogródki też funkcjonowały. Teraz urzędnicy skupili się na kolorze parasoli czy wielkości lodówek, a zapominają o zwykłym sprzątaniu i jakimś liftingu płyty Rynku. Już nie mówię o kapitalnym remoncie który by się przydał po 30 latach od pamiętnego remontu w czasach Makosza.

 • ~stam55 2021-09-24
  16:51:54

  109 6

  Straż miejska jeździ obok tego syfu zapewne kilka razy dziennie i nie widzieli :) na badania do okulisty trzeba ich skierować.

 • ~Franca77 2021-09-24
  17:05:49

  26 72

  Noo nie wiedziałem że z Arteksa jest taki "eko"jak ze mnie kosmonauta.Nie wiesz pan że trawa POchłania CO2 a oddaje O2 byś pan miał czym oddychać?
  Najlepiej wylejcie cały Rybnik asfaltem i betonem,a na to POukładajcie trelinki,będziecie mieli super patelnię!
  Masakra co za bezmózgowa trzoda.:(((

 • ~Franek 7 2021-09-24
  20:35:55

  50 19

  Byłem w Rybniku w sierpniu na kilka dni ( jak wiecie już tu nie mieszkam ) i wyglądał on strasznie. Syf i malaria. Wszystkie skwery i nie tylko zarośnięte i zaniedbane. Na Rynku syf i stada śmierdzących bezdomnych. Wszędzie szaro, buro i ponuro. Jak dobrze, że już tu nie mieszkam.

 • ~Franca77 2021-09-24
  21:00:50

  14 44

  Panie Franku a zapraszal cie ktos do Rybnika?
  Ty siedz se tam w tej POmorskiej "Sycylii",tylko uwazaj komu reke podajesz,lub do kogo idziesz na urodziny,bo furiat-fuhrer wskrzesi seryjnego samobojce,a szkoda by cie bylo:)
  Pozdrawiam.

 • ~dzideq 2021-09-24
  23:35:38

  4 4

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~dzideq 2021-09-24
  23:44:40

  18 9

  stop platfusom

 • ~Sinner 2021-09-25
  06:48:49

  32 2

  Ludzie to syfiarze. Jakim trzeba być patusem, żeby robić w koło siebie taki chlew. Dziwisię, że ktoś w ogóle maVprzyjemność siadać w takich miejscach i coś jeść lub pić.

 • ~ 2021-09-25
  11:00:02

  30 2

  Za ten pozbawienie terenu z dostępu do niego mieszkańców i jego dewastację odpowiada Urząd Miasta Rybnika. To on oddaje hojną, lekką rączką najlepsze obszary centrum z przeznaczeniem na zagrody alkoholowe w których odbywają się libacje na ulicach. Ogranicza dostęp mieszkańcom do swobodnego przemieszczania się po Rynku i innych najlepszych reprezentacyjnych częściach miasta.
  Skoro nie przeszkadza im efekt: chuligaństwo i rozboje, to nie będzie przeszkadzało i dewastowanie oraz śmietnik w tych miejscach.
  Kto odpowiada za sprzątanie na wynajętym terenie? Miasto czy zaprzyjaźniony prywaciarz? Wystarczy sprawdzić umowę i wyegzekwować porządek lub karać nie przyznaniem koncesji/ dzierżawy w kolejnym roku. Tyle, że UM Rybnika musiałby najpierw interesować się swoją pracą i miastem który zarządza.

 • ~tommi 2021-09-27
  06:16:03

  3 0

  Arteks, zdaje się że w mieście realizuje się program ' kwietne łąki", w wielu miejscach od dawna nie widziano koszenia. podobnie jest z poziomym oznakowaniem dróg.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy udzieliłbyś absolutorium prezydentowi Piotrowi Kuczerze?
Oddanych głosów: 407