zamknij

Wiadomości

Cała Polska śmieje się z Rybnika. „Nie przewalcie dodatku na głupoty”

2021-03-11, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Od wczoraj (10 marca) nazwa Rybnik nie pada w kontekście smogu czy braku kasy na sport. Polska śmieje się z dodatku motywacyjnego dla nauczycieli w naszym mieście. Ten wynosi jedynie symboliczną złotówkę. - Mam apel do nauczycieli w Rybniku: nie przewalcie tego dodatku na głupoty – kpi na antenie radia satyryk i felietonista Tomasz Olbratowski.

Reklama

Dodatek motywacyjny dla nauczycieli w Rybniku obiektem żartu dla całej Polski. Wczoraj na antenie Radia RMF FM Tomasz Olbratowski, dziennikarz, satyryk i felietonista zakpił ze sposobu, w jaki miasto motywuje do pracy rybnickich pedagogów.

- Prasa informuje, że nauczyciele w Rybniku dostali w tym roku dodatek motywacyjny w wysokości 1 złoty miesięcznie. Żeby tylko władze Rybnika nie przemotywowały nauczycieli, to też nie dobrze. Z początku chciano dać nauczycielom po 50 gr, ale nie nie. Zdecydowano: „nie chłopcy, idziemy grubo. Damy im po złotówce, należy im się”. Ktoś dodał: „damy po złotówce i długopis”. Ktoś inny powiedział: „nie nie, motywować nauczycieli trzeba, ale nie można ich rozpuszczać- kpi w felietonie Tomasz Olbratowski.

W takim samym tonie apeluje do nauczycieli w Rybniku.

- Nie przewalcie tego dodatku motywacyjnego na głupoty. Pieniądze należy wydawać z godnością i dyskretnie. W żadnym przypadku nie należy się afiszować z taką kasą. Czy nauczyciele okazali wdzięczność? Nie! Burzą się, ględzą coś o poniżeniu paniska, niewdzięczne mordy. Władze wysiłkiem zbiorowym wysupłały po „zylu” na łeb i w dodatku po złotówce brutto, a więc przed potrąceniem podatku, a tu taka niewdzięczność – drwi satyryk.

Swój felieton kończy tymi słowami:

- Z tej historii płynie jeden wniosek: lepiej nie dać w ogóle niż za dużo – mówi.

---

Przypomnijmy, władze Rybnika w październiku minionego roku zapowiedziały cięcia w oświacie. Pomoc dla nauczyciela w przedszkolu udało się uratować, ale dodatku motywacyjnego już nie. Magistrat tłumaczył się sytuacją finansową miasta.

O zmianę decyzji apelował Związek Nauczycielstwa Polskiego, w tym Oddział w Rybniku.

- Od października już trzykrotnie apelowaliśmy do miasta o przyznanie godnych dodatków motywacyjnych dla nauczycieli, ale nic się nie zmieniło. W ostatnim piśmie z połowy lutego zarząd oddziału wypunktował za co nauczycielom należą się te dodatki. Chcieliśmy uświadomić wszystkim decydentom, że podczas zdanej nauki nauczyciele ciężko pracują i ten dodatek im się po prostu należy. W piśmie przytoczyłam zakres czynności dodatkowych nauczycieli wykonywanych przez ostatnie trzy miesiące. Szczególnie dotknięci zwiększeniem zakresu obowiązków służbowych zostali pracownicy pedagogiczni rybnickich przedszkoli – wyjaśnia Izabela Faksa-Lerch, prezes Oddziału ZNP w Rybniku.

Związkowcy w odpowiedzi przeczytali o braku środków w miejskiej kasie, co ma być spowodowane zmniejszeniem subwencji oświatowej.

- Już nie wiemy do kogo mamy się zwrócić w tej sprawie. Zastanawiamy się nad pismem do ministra Czarnka, bo przecież pan premier Morawiecki chwali samorządy, że tak gospodarują subwencją oświatową, że nawet chodniki za nią budują. Zamierzamy teraz nagłaśniać sprawę w mediach. Współpracujemy też z oświatową „Solidarnością” i zastanawiamy się nad przeprowadzeniem wspólnej akcji. Jednym z pomysłów, zgodnie z sugestiami samych nauczycieli, jest zwrócenie pieniędzy za dodatki prezydentowi albo przekazanie ich na jakiś cel charytatywny. W Rybniku jest zatrudnionych ponad 2,5 tys. nauczycieli, licząc po złotówce można by uzbierać 2,5 tys. zł. Wciąż liczę jednak jeszcze na to, że uda się porozumieć z prezydentem – dodaje.

Felieton Tomasza Olbratowskiego możecie zobaczyć poniżej:

Oceń publikację: + 1 + 188 - 1 - 15

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (28):
 • ~Piotr Szewczak 2021-03-11
  11:56:18

  39 14

  lemigrad

 • ~cyd 2021-03-11
  12:09:29

  38 12

  Leminburg

 • ~tf2 2021-03-11
  12:10:22

  Przecież dopiero co były podwyżki wynagrodzeń, już kolejne w ostatmim czasie. Już za mało i zdemotywowało?

 • ~Rufin Bonk 2021-03-11
  12:54:56

  No im naprawdę się podwyżki należą. Dziś mija rok jak siedzą w domu z małymi przerwami. Wakacjami od połowy czerwca do września, potem przerwa świąteczna i ferie od połowy grudnia do lutego. Za niedługo znowu przerwa świąteczna i majowy weekend i ciężka praca od 8 do12 po 45 minut w godzinie.

 • ~ 2021-03-11
  12:55:33

  77 64

  To są te pozytywne trendy jeśli chodzi o totalsów , dajmy im władze a zobaczymy podatków obetną . Tylko się zbłażnili.

 • ~Veritas 2021-03-11
  12:57:29

  I znowu zapytam, czy jesteście zadowoleni z zarządzania tym miastem przez prezydenta i jego zastępców?
  Jeżeli tak to zielony, jeżeli nie to czerwony.

 • ~exx 2021-03-11
  13:03:15

  Przecież nie wydają dojazdy do pracy to już mają 100-200zł więcej na miesiąc.

 • ~Jan R. 2021-03-11
  13:28:44

  82 87

  Podpisuję się pod podwyżką dla nauczycieli. Gwoli wyjaśnienia podwyżką ich pensum. Dziecko w 6 klasie ma dwukrotnie większe "pensum" niż jego nauczyciele. Skandal. Druga sprawa podręczniki. Przeładowane wiedzą i napisane chaotycznie i głupio. Nie słyszałem, by nauczyciele to oprotestowali. Reforma szkolnictwa polegająca na likwidacji gimnazjów absolutnie nie poprawiła jakości nauczania. Czekam aż naszym krajem zaczną rządzić ludzie mądrzy, a trzeba się śpieszyć bo system polskiego szkolnictwa nastawiony jest na kształcenie nieuków. Hough

 • ~Manipura 2021-03-11
  14:18:26

  ~Rufin Bonk trzeba się było uczyć i zostać nauczycielem, miałbyś kupe kasy i mnóstwo wakacji. Jak można byc takim imbecylem? Sama mam dzieci i wiem jaka to ciężka praca, jaka odpowiedzialność. 45 minut i przerwa? A jak na przerwie coś się stanie dziecku to kto odpowiada? Człowieku nauczyciele w PL zarabiają najmniej w Europie. Edukacja i służba zdrowia to najważniejsze resorty, które kuleją na maksa.

 • ~kurier 2021-03-11
  14:26:36

  Za to cała Polska zazdrości Rybnikowi i Śląskowi jak słyszy jak tu traktowani z szacunkiem są górnicy z ich 13 14 czy Barbórkami.

 • ~amik 2021-03-11
  14:27:44

  Śmieszne te komentarze. Przypominam wszystkim za edukacje odpowiada Państwo, zatem rząd. Oni mają obowiązek pokrywania kosztów edukacji w w tym kraju. A że PIS nie znosi miast, gdzie rządzi opozycja to subwencje są na wszystko obcinane. Dodam w dobie koronawirusa. To skąd niby Rybnik ma wytrzasnąć pieniądze? PIS-owcy, którzy tak narzekają na władze Rybnika niech się najpierw zastanowią dlaczego tak się dzieje.

 • ~mewa74 2021-03-11
  16:20:38

  ~ Amik, pokaż mi miasto, w którym rządzi opozycja z taką samą wysokością dodatku jak w Rybniku. Może w innych miastach po prostu potrafią gospodarzyć. Ile z powodu braku pieniędzy w kasie miasta obciął sobie i swoim zastępcom prezydent? Całemu wydziałowi edukacji też obciął? Gdyby to był prezydent innej profesji, ale nauczyciel nauczycielom...

 • ~Anna Ryż 2021-03-11
  16:33:14

  82 50

  Jeżeli ktoś, który nigdy nie prowadził jakiegoś szkolenia, nie uczył lub nie prowadził żadnych zajęć edukacyjnych wypowiada się na tym forum w sposób prezentowany przez Pana ~Rufin Bonk, to znaczy, że w ogóle nie ma pojęcia o szkolnictwie. Proponuję Panu Rufinowi (jeżeli posiada takie kompetencje) poprowadzić szkolenie lub wykład 45 minutowy w dowolnym temacie. Dowie się ile czasu trzeba poświęcić na przygotowanie się do wykładu, jaki stres jest przed zadawanymi pytaniami przez szkolonych i na koniec ankieta ewaluacyjna. Życzę dobrego samopoczucia i dowartościowania, że jestem tak "mądry", że ucinam sobie drzemkę na taśmie PTGm50/1000 na dole KWK i ma co miesiąc 2x tyle co ten "głupi" nauczyciel, który uczy moje dzieci. Aha i w wieku 43 lat będę emerytem.

 • ~Lechu2000 2021-03-11
  16:47:08

  92 4

  To dopiero początek. Sytuacja w wydziale Architektury i Komunikacji też jest wspaniała, ale władza nie ma chęci jej rozwiązać. Ale czego się spodziewać po takiej polityce kadrowej gdy słaby podrzędny informatyk zostaje szefem pracowni urbanistycznej - jakie robią plany wszyscy widzą. Szeregowy pracownik urzędu zostaje naczelnikiem wydziału architektury i całe miasto stoi, a nikt nie chce z nim pracować...

 • ~ 2021-03-11
  18:08:28

  37 46

  Pomijając kwestie samej wysokości dodatku motywacyjnego to o ile wiem w Polsce nie ma ani przymusu ani jej obowiazku pracy.
  Jeśli komuś nie odpowiada wysokość pensji która otrzymuje za pracę w szkole to może poszukać innej pracy. Choćby w deskoncie czy markecie albo w tym multum firm produkcyjnych w Rybniku.
  A jeśli ktoś nie chce to widocznie ma na tyle duże korzyści z pracy w szkole że nie opłaca mu się zmieniać pracy.

  Od razu wyjaśniam: to że nie bedzial miał kto uczyć dzieci nie jestem problemem osoby pracującej w szkole tylko jej właściciela. Jak nie będzie miał kto uczyć to siła rzeczy zarządzający będą musieli podnieść pensje, poprawić warunki pracy itd.
  No i pozostaje kwestia samej kreatywności nauczycieli w stosunku do uczniów, programów nauczania, przeładowania uczniow materiałem oraz samego jego dostosowania do dzisiejszych realiów. Ale o tym to można by rozmawiać bardzo długo.

  Równie dobrze ktoś mogły powiedziec że chciałby być filozofem i mają mu płacić za to coraz więcej bo jak jego nie będzie to kto będzie filozofował.

  Chociaż pewnie zaraz Arteks napiszę że w Żorach, Jastrzębiu czy Wodzisławiu to mają gorzej a praca w Rybniku to prestiż.
  A nie czekaj...

 • ~Manipura 2021-03-11
  18:42:48

  43 21

  No i widzisz ~blamaż o słabym poziome edukacji świadczy choćby Twój wpis gdzie używasz słów, których w polskim słowniku nie ma (jakim deskoncie?)

  Właśnie takie podejście do życia ma władza: nie podoba się, to zmień pracę, czyli najlepiej się nie odzywaj i rób co Ci każą, nieważne czy będzie to uczciwe czy będziesz wykorzystywany i jak będzie miało się to względem innych państw w Europie. Skoro masz takie podejście to może przenieś się na Kubę albo do Chińskiej Republiki Ludowej, a najlepiej będzie Ci w Korei Północnej. Tam właśnie jest miejsce dla takich jak Ty, ludzi którzy mają mieć knebel na ustach i wykonywać polecenia, a jak się im nie podoba to out. Właśnie przez takie coś traci się wybitną kadrę w naszym kraju: lekarzy specjalistów (a potem się dziwić, że w kolejkach trzeba czekać), informatyków, budowlańców, pielęgniarki, zapewne niedługo prawników..., nie podoba się to zmienić zawód, a my wyhodujemy sobie swoich parobków, nieważne, że idiotów, ważne żeby nie zadawali pytań i wykonywali posłusznie co do nich należy, za najniższe wynagrodzenie.

  Naprawdę gratuluję Ci podejścia i współczuję Twoim dzieciom...

 • ~Bernard Jona 2021-03-11
  18:56:35

  42 13

  Dali PO złotówce żeby nie powiedzieć - nie ma i nie będzie!

 • ~romcost 2021-03-11
  20:36:41

  24 37

  ~Rufin Bonk - sorry, ale pokaż mi tego mauczyciela, który pracuje 12h?? Chyba w dwóch szkołach...
  ~Manipura powiedz mi, która to inna grupa społeczna w Polsce nie zarobi najmniej w Europie? Przepraszam, ale jak nauczyciele mają tak ciężką i niedocenianą pracę, to niech ją zmienią, przecież z tak potężną wiedzą wszędzie ich przyjmą z otwartymi rękami, a stawki jakie na nich czekają ro 10000 na rękę!!! Mnie nie interesował ten zawód, gdyż pomimo bardzo wielu przywilejów, płacę dla mnie były niesatysfakcjonujące. Ale nawiązując do tematu artykułu, to dodatek motywacyjny w tej wysokości to kpina, tylko, czy nie jest tak, iż karta nauczyciela gwarantuje im taki dodatek nie określaląc (na szczęście widełek) ? A niestety, skoro worek jest pusty, to trudno aby zabrać innym aby nauczyciele nie poczuli się niemotywowani. Zauważcie, że w wielu innych jednostkach budżetowych od kilku lat jedyne podwyżki to wyrównanie do najniższej krajowej. Powstają takie adsurdy, że np. Elektruk zarobi tyle, co pani sprzątająca - nie umniejszając żadnemu z tych zawodów...

 • ~ 2021-03-11
  21:21:22

  20 24

  @Manipura,
  "o słabym poziome edukacji świadczy choćby Twój wpis gdzie używasz słów, których w polskim słowniku nie ma (jakim deskoncie?) "
  To akurat świadczy o poziomie autokorekty która była włączona podczas pisania tekstu. Ale pewnie tego się nie domyśliłeś. Może to przez słaby poziom edukacji?
  Ale skoro uważasz że literówka świadczy o poziomie edukacji to gratuluje Ci logiki i inteligencji! Naprawdę czapki z głów.

  A o mnie i moje dzieci się nie martw. Tak się składa że jakiś czas temu miałem okazje osobiście obserwować jak spada poziom nauczania na studiach oraz w liceach w Polsce w kolejnych latach i jestem przerażony z jaką wiedzą (a raczej jej brakiem) i podejściem do rozwiązywania problemów uczniowie opuszczają liceum oraz studia (te bezpłatne państwowe!)

  Ale widzę że mojej wypowiedzi kompletnie nie zrozumiałeś. No cóż, tak bywa.
  Zwykle było tak że jak w jakiejś w branży brakowało odpowiednich ludzi to trzeba było więcej płacić tym którzy mieli tam pracować. Spróbuj znaleźć teraz dobrego kafelkarza, cieśle czy dekarza. Zarabiają sporo bo takich ludzi jest bardzo mało, co jest pokłosiem jednej z niedawnych reformy edukacji.
  Ciekawe że w innych branżach to tak działa ale w szkolnictwie nie.

  "Właśnie takie podejście do życia ma władza: nie podoba się, to zmień pracę, czyli najlepiej się nie odzywaj i rób co Ci każą, nieważne czy będzie to uczciwe czy będziesz wykorzystywany i jak będzie miało się to względem innych państw w Europie. "
  I bardzo słusznie, nie podoba się to nie, nikt Cie do pracy nie zmusza. Nie trzeba drzeć się na cały kraj żeby dostać to co się chce. Wiele osób jak nie otrzymuje pensji takiej jak oczekuje albo z powodu warunków pracy (lub czuje się wykorzystywana) to składa wypowiedzenie i idzie pracować gdzieś indziej. Aż nagle nie ma nikogo do pracy i pracodawca musi podnieść wynagrodzenie i poprawić warunki pracy. Bez darcia się na cały kraj, bez protestów. Normalnie cud.
  Nie uwierzysz że jak zaczęło brakować chętnych do pracy w dyskontach (specjalnie nie podam nazwy) to nagle poprawili im znacznie warunki pracy i pensje na tyle że inne branże muszą teraz równać do nich. I jakoś nikt sklepów nie zamknął. To się nazywa wolny rynek. W innych krajach także tak to działa.

  Poza tym, ja nie mam nic przeciwko podwyżkom dla nauczycieli ale nie ma nic za darmo. Jak zmieni się podejście do ucznia w szkole, do jego kreatywności i do tego że MOŻE mieć on zupełnie inne zdanie na dany temat niż ma nauczyciel i on będzie go za to szanował (najlepszy przykład to analiza wiersza/książki gdzie jedyną słuszną interpretacja jest wersja nauczyciela), zmieni się sposób przekazywania wiedzy przez nauczycieli to mogą dostać podwyżki, nawet znaczne. Ale grajmy fair...

 • ~ 2021-03-11
  22:12:33

  42 3

  ten artykuł oraz wczorajszy "UM pozytywnie o Rondzie Praw Kobiet" gdzie jak wszyscy doskonale wiedzą, chodzi tylko o politykowanie, wskazują że nasz magistrat żyje w swoim oderwanym od rzeczywistości świecie, starając się za wszelką cenę zdobyć szczyty absurdu

 • ~ 2021-03-11
  23:13:55

  52 7

  Cała Polska śmieje się z Kuczery.

 • ~rzyt 2021-03-12
  08:39:29

  38 2

  Nie jest tak źle z budżetem; na gazetkę zwaną tubą prezydencką kasę poszukali.
  Na diety "telewizyjnych" radnych też mają...czyli dobrze gospodarzą ;))
  "Oszczędne" metody odbudowy kamienicy na Chrobrego...sukces.
  Likwidacja wydziału architektury czyli przygotowania do likwidacji oświaty i komunikacji w mieście...czym nas jeszcze zaskoczą "powolni i wściekli"?

  Nauczyciel nauczycielom zgotował ten los.

 • ~dorsz 2021-03-12
  11:05:35

  11 4

  W UM Rybnik pracownicy dodatek motywacyjny dostali za Prezydenta Fudalego i chyba to było jeden raz a jest to ten sam płatnik.

 • ~1floyd 2021-03-12
  12:00:25

  32 7

  Powiem tak. Za tę złotówkę, to powinien pracować nasz prezydent. A resztę niech sobie dołoży z kamienicy na Chrobrego. Bańka więcej na nikim już wrażenia nie zrobi. Jaki dodatek, taka motywacja. Znam sporo nauczycieli, i widziałem ich zaangażowanie. Czy to w przygotowaniu uczni, do zawodów sportowych, czy olimpiad wiedzy. To że nasze szkoły mają jakiś poziom w rankingach, to też dzięki nim. Teraz w dobie pandemii jest sporo ograniczeń. Wszystkim "mądrym doradcom" narzekających na nasze szkolnictwo, piszących o zmianie zawodu, proponuję zmianę kraju zamianę kraju zamieszkania. Wybrać kraj, o wysokim poziomie szkolnictwa dla swoich pociech i po problemie. A tak serio. Idąc waszym tokiem myślenia, to można szybko usprawnić naszą służbę zdrowia. Sprowadzić lekarzy z Chin, Mongolii, czy dajmy na to Indii. I od razu zatrudnić ich w przychodniach. Niech się pacjent martwi, jak się dogada. Koń czy pies nie mówi a go leczą.

 • ~górnik z radlina 55 2021-03-13
  20:44:33

  5 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~artefaks 2021-03-13
  23:22:34

  4 9

  Towarzysze jedynie słusznej partyi. Widać po komentarzach że dostaliście drapschaisu. Nie podniecajcie się niezdrowo że przejmiecie masę upadłościową. Cytując tu klasyka Zaka. Sprawa jest prosta i musicie tu tylko wygrać wybory....

 • ~górnik z radlina 55 2021-03-14
  09:35:15

  4 1

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Observator_ 2021-03-18
  00:26:42

  12 8

  Jaki dodatek motywacyjny??!!! Za te 18 godzin co pracują tygodniowo??? Przecież zarabiają od 5 - 7,5 tys. siedząc 90% roku w domu i zwalając całą robotę na rodziców!!!
  Jeszcze jakieś motywowanie??? Obniżyć wynagrodzenia z powodu trudnej sytuacji w kraju, bo przecież inni tracą pracę, tracą dochody z działalności, a ta sekta znowu chce podwyżek???
  To ile tych kats już mamy w kraju? Sędziowie, adwokaci, lekarze, górnicy, nauczyciele... Ci kasę muszą dostawać i są nietykalni, a reszta szarych żuczków z kas w Biedronkach. Lidlach i Aldikach ma na nich zapie....przać????

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy udzieliłbyś absolutorium prezydentowi Piotrowi Kuczerze?
Oddanych głosów: 370