„Był taki szpil”: z Chwałowic do finału Pucharu Polski

2020-05-01, Autor:

Dokładnie 45 lat temu w finale Pucharu Polski zameldowały się rezerwy ROW-u Rybnik. Dziś w cyklu „Był taki szpil” na stronie rybnickiego klubu można przeczytać o wyjątkowym meczu z sezonu 1974/75.

1 maja 1975 roku w rozgrywanym w Krakowie finale Pucharu Polski zameldowała się druga drużyna ROW-u. Wspaniała pucharowa przygoda z sezonu 1974/75 na zawsze pozostanie w naszej pamięci! W drodze do tego spotkania wyższość drużyny prowadzonej przez Edwarda Jankowskiego uznać musiały wówczas takie zespoły jak Legia Warszawa, Polonia Bytom, Lech Poznań czy Górnik Zabrze!

Do rozgrywek pucharowych sezonu 1974/75 przystąpiły zarówno „Pierwsza” (występująca w I lidze i prowadzona przez Józefa Trepkę) oraz „druga” drużyna trenowana przez Edwarda Jankowskiego, rywalizująca na co dzień w klasie wojewódzkiej.

ROW II Rybnik rywalizację w na szczeblu centralnym rozpoczął od I rundy, w której pokonał po bramce Zbigniewa Gańcorza II-ligowy i nie istniejący już Metal Kluczbork. Kto wie, czy dziś mielibyśmy co wspominać, gdyby nie obroniony w końcówce spotkania rozgrywanego w Chwałowicach przez Jerzego Fojcika rzut karny, który w efekcie zapewnił zwycięstwo i awans do kolejnej fazy rozgrywek „Pucharu Tysiąca Drużyn”!

W kolejnej rundzie (1/16 finału) zameldowały się już obie rybnickie drużyny, bowiem do rywalizacji na tym etapie rozgrywek dołączyły zespoły z I ligi. Zespół Józefa Trepki pokonał (po bramkach Emila Szymury i Henryka Zdebela) w Poznaniu II-ligową Olimpię 2:0, a rezerwy ograły Legię Warszawa 3:2! Kibice zgromadzeni na stadionie w Chwałowicach gole zobaczyli dopiero w drugiej części gry. Cierpliwość fanów została wynagrodzona z nawiązką już po dwudziestu minutach gry po przerwie, kiedy drużyna Edwarda Jankowskiego prowadziła 3:0! Trafienia Leszka Kuznowicza i świeżo upieczonego medalisty MŚ’74 Roberta Gadochy nie odwróciły losu rywalizacji i to „Wojskowi” musieli pożegnać się z rozgrywkami. Warto zaznaczyć, że w barwach gości wystąpił m.in. mający już za sobą debiut w reprezentacji, urodzony w Rybniku (Orzepowice), były zawodnik naszego klubu – Piotr Mowlik.

W 1/8 finału rywalem drużyny Edwarda Jankowskiego była I-ligowa Polonia Bytom. Awans naszych rezerw do ćwierćfinału rozgrywek – na dwadzieścia minut przed końcem spotkania – rozstrzygnęło trafienie Pawła Jandudy. Natomiast „Pierwsza” drużyna udała się do Rzeszowa na mecz z II-ligową Stalą. W 54. minucie gry Emil Szymura wyprowadził ROW na prowadzenie. Niestety końcówka spotkania należała do gospodarzy, a konkretnie do Janusza Krawczyka. Napastnik Stali w 72. minucie gry doprowadził do wyrównania, a na sześć minut przed końcem dogrywki zadecydował o tym, że to jego drużyna o półfinał rozgrywek powalczy ze Stalą Mielec.

Do ćwierćfinału rozgrywek o Puchar Polski awansowały więc „tylko” rezerwy, których rywalem w walce o półfinał był Lech Poznań. 8 grudnia 1974 roku w Chwałowicach pierwszoligowy „Kolejorz” przegrał 1:2! Ojcem awansu do półfinału krajowego pucharu był ponownie Paweł Janduda, który z poznaniakami ustrzelił dublet!

12 marca 1975 roku do Chwałowic na mecz półfinałowy przyjechał Górnik Zabrze. Dopiero w tym spotkaniu ROW II został wzmocniony kilkoma graczami pierwszej drużyny (Ryszard Grzmil, Ryszard Błachut, Andrzej Frydecki). Wcześniej faktycznie grali w niej tylko piłkarze nie mieszczący się w kadrze I-ligowca. W 25. minucie bliski pokonania Andrzeja Fischera był Emil Szymura, a dziesięć minut później rozgrywający kapitalne zawody Bolesław Buchalik trafił w poprzeczkę. Na pięć minut przed przerwą dynamiczną akcją popisał się Szymura, który wyłożył futbolówkę Buchalikowi, a ten niemal ze środka pola karnego skierował ją do bramki Górnika! Po przerwie zaangażowanief podopiecznych Edwarda Jankowskiego nie słabło. Na kwadrans przed końcem rozgrywającego kapitalne zawody Andrzeja Frydeckiego w polu karnym sfaulował Jan Wraży. Do „jedenastki” podszedł Bolesław Buchalik i podwyższył prowadzenie ROW-u na 2:0! Graczy z Zabrza stać było tego dnia jedynie na honorowe trafienie. Rozmiary porażki „Trójkolorowych”, strzałem z rzutu karnego (po faulu na byłym zawodniku ROW-u Henryku Wieczorku) zmniejszył Jan Wraży. Nazajutrz katowicki „Sport” informował: „6-krotny zdobywca trofeum – za burtą! Drużyna śmiałych w finale Pucharu Polski”, zapowiadając tym samym sensacyjny finał Pucharu Polski, w którym II-ligowa Stal Rzeszów zmierzy się z rewelacją rozgrywek ROW II Rybnik.

Mecz finałowy 21. edycji o piłkarski Puchar Polski rozegrano 1 maja 1975 roku w Krakowie o godzinie 16:00. W Święto Pracy na stadionie Cracovii pojawiło się 15 tysięcy widzów, którzy przez 120 minut konfrontacji nie zobaczyli ani jednej bramki. Prowadzący zawody zdobywca „Kryształowego gwizdka” (nagrody dla najlepszego arbitra roku) – zaprosił więc obie drużyny do konkursu rzutów karnych. W pierwszej kolejce Jerzego Fojcika pokonał Zdzisław Napieracz. Niestety z technicznym uderzeniem Józefa Golli poradził sobie golkiper Stali – Henryk Jałocha. W następnej serii „jedenastek” futbolówkę nad poprzeczką rybnickiej bramki przeniósł Janusz Krawczyk (ten sam, który niemal w pojedynkę wyeliminował w 1/8 finału rozgrywek I-ligowy zespół ROW-u), a w odpowiedzi Ryszard Błachut trafił w spojenie słupka z poprzeczką bramki „Stalowców”. W trzeciej serii Jerzy Fojcik obronił strzał Piotra Blagi! Przed szansą wyrównania stanu rywalizacji stanął wprowadzony po przerwie Edward Lorens. Niestety jego strzał zatrzymał się na słupku… W kolejnej próbie do siatki trafiają zarówno Tadeusz Krysińsk, jak i (wreszcie) Franciszek Kaczmarczyk! Jest 1:2 dla Stali i ostatnia – piąta seria strzałów z jedenastego metra. „Żurawie” by wygrać muszą zdobyć gola, ROW by pozostać w grze musi liczyć na kolejną udaną interwencję Jerzego Fojcika. Do piłki podszedł Andrzej Dziama i… zapewnił Stali zwycięstwo w rozgrywkach o Puchar Polski. Kibice z Rzeszowa świętując wbiegają na boisko, jednak zgodnie z obowiązującym wówczas regulaminem serię rzutów karnych kończono po oddaniu kompletu dziesięciu strzałów (oddano dziewięć). Dzięki interwencji porządkowych, którzy usunęli sympatyków Stali z placu gry można było dokończyć zawody zgodnie z regulaminem. Ostatnim rybnickim akcentem w Pucharze Polski sezonu 1974/75 była więc bramka zdobyta przez Henryka Grzonkę na 2:3, która niestety nie miała już wpływu na ostateczny rezultat spotkania i to Stal Rzeszów dostąpiła zaszczytu reprezentowania naszego kraju w Pucharze Zdobywców Pucharów.

Trofeum za zwycięstwo w rozgrywkach zwycięskiemu zespołowi wręczyli: prezes PZPN Jan Maj oraz I sekretarz KW PZPR w Krakowie Józef Klasa.

Stal Rzeszów – ROW II RYBNIK 0:0, rzuty karne 3:2