zamknij

Wiadomości

Budżet obywatelski: koniec z projektami lokalnymi. Idą zmiany

2019-03-04, Autor: 

Mieszkańcy Rybnika nie będą mogli już głosować na projekty lokalne realizowane w dzielnicach – to jedna z poważniejszych zmian w projekcie uchwały ws. budżetu obywatelskiego. Mało tego, magistrat na konsultacje tego projektu przeznaczył tylko tydzień. Dlaczego?

Reklama

Rybnicki magistrat ogłosił konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały budżetu obywatelskiego. Rozpoczęły się one 28 lutego i potrwają zaledwie do czwartku – 7 marca. Pomijając sobotę i niedzielę, de facto na konsultacje przeznaczono tylko 5 dni. Dlaczego tak się stało? - Zmieniamy zasady dotyczące budżetu obywatelskiego, ponieważ zmieniła się ustawa dotycząca budżetów obywatelskich. Zapisy w ustawie nie zawsze jesteśmy w stanie zinterpretować wprost, stąd prowadziliśmy konsultacje z nadzorem prawnym wojewody, który zatwierdza uchwały po uchwaleniu przez radę miasta. Niestety uzgodnienia trwały dość długo, stąd dopiero teraz konsultacje dla mieszkańców – tłumaczy Agnieszka Skupień, rzecznik prasowa UM w Rybniku.

Krótki termin konsultacji ma istotne znaczenie, ponieważ projekt uchwały przewiduje m.in. rezygnację z budżetów lokalnych. Cała pula zostanie przeznaczone na rzecz budżetu ogólnomiejskiego. Zmiana zasad dotyczy też samego głosowania. Swój głos w budżecie będzie mógł oddać każdy mieszkaniec – nawet dzieci!

Co więcej, pula budżetu obywatelskiego będzie musiała stanowić 0,5% wydatków budżetu miejskiego, czyli minimum 5 mln złotych! Projektodawcą ma być rybniczanin, a głosy mogą oddawać tylko mieszkańcy Rybnika. Sam projekt (wg wymogu ustawowego) musi zdobyć minimum 50 głosów mieszkańców miasta.

Dlaczego magistrat rezygnuje z projektów lokalnych? - Doświadczenie ostatnich dwóch lat pokazuje, że największym poparciem wśród mieszkańców cieszą się duże miejskie projekty, np. tężnia, pluskadełko czy stanica żeglarska (w trakcie realizacji), zaś zainteresowanie projektami lokalnymi zarówno wśród głosujących, jak i składających projekty jest o wiele mniejsze. Ponadto obserwujemy też, że nasycenie typowymi projektami w dzielnicach, jak np. siłownie pod chmurką i place zabaw jest już dość duże, stąd decyzja o tym, by pozostać przy projektach ogólnomiejskich, w które zaangażowana jest większa społeczność, na wszystkich etapach powstawania inwestycji, począwszy od pomysłu, przez głosowanie a skończywszy na korzystaniu z obiektu – tłumaczy Agnieszka Skupień.

Jak dodaje, wątpliwości co do realizacji projektów lokalnych wynikają też zapisów nowej ustawy. - Ustawodawca narzuca wymaganą liczbę podpisów mieszkańców popierających projekt, przy czym nie może być ona większa niż 0,1% mieszkańców terenu objętego pulą budżetu obywatelskiego, w którym zgłaszany jest projekt. Tu rodzą się kolejne pytania. W przypadku małych dzielnic 0,1 % popierających to może być np. 0,6 % człowieka – dodaje.

Jak dowiadujemy się od naszej rozmówczyni, nadzór prawny wojewody zakwestionował podział puli środków np. na projekty inwestycyjne/nieinwestycyjne, budżet młodzieżowy itp. - Prawnicy wojewody nie są przekonani do organizacji imprez integracyjnych w miejscu nie należącym do miasta, to oznacza, że np. seniorzy nie mogą się spotkać w restauracji na terenie miasta – wyjaśnia Agnieszka Skupień.

----

Konsultacje uchwały ws. budżetu obywatelskiego:

Przedmiotem konsultacji jest projekt uchwały w sprawie budżetu obywatelskiego Miasta Rybnika (projekt wraz z uzasadnieniem, w formacie pdf publikujemy poniżej)

Konsultacje przeprowadzone będą w terminie od 28 lutego do 7 marca 2019 r.

Konsultacje przeprowadzone będą w formie zgłaszania uwag odnośnie przedmiotu konsultacji w punkcie konsultacyjnym.

Punkt konsultacyjny mieści się w Urzędzie Miasta Rybnika przy ul. Bolesława Chrobrego 2 - pokój 006 - i czynny jest w godzinach otwarcia Urzędu Miasta Rybnika.

Uwagi należy składać osobiście w punkcie konsultacyjnym w dniach i godzinach jego otwarcia.

Uwagi w formie pisemnej przyjmowane będą w godzinach otwarcia punktu, natomiast uwagi w formie ustnej do protokołu można składać wyłącznie w godzinach pracy Zespołu ds. Konsultacji, tj. 7 marca 2019 r. (czwartek), w godz. 16.00 – 19.00, (sala 264 Urzędu Miasta Rybnika).

Przed zgłoszeniem uwag osoba uprawniona do wzięcia udziału w konsultacjach wpisuje się na wyłożoną w punkcie konsultacyjnym listę osób biorących udział w konsultacjach, przedkładając dowód osobisty lub inny dokument tożsamości.

Projekt uchwały - TUTAJ

Uzasadnienie – TUTAJ

Jak oceniacie zmiany w budżecie obywatelskim, zaproponowanym przez Urząd Miasta w Rybniku?

Oceń publikację: + 1 + 13 - 1 - 59

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (17):
  • ~Marcin Rost 2019-03-04
    19:52:25

    61 1

    No i skończyło się rumakowanie.

  • ~ 2019-03-04
    20:11:36

    Brawo panie Prezydencie. Wybory wygrane. Spokojnie możemy jechać z naiwniakami. Ja proponuję, aby zawsze wygrał projekt "budujemy ścieżki rowerowe" albo "wycinamy wszystkie drzewa co się da i betonujemy"

  • ~ 2019-03-04
    21:21:43

    84 11

    I tak robicie co chcecie a za to wam płacimy żebyście podejmowali dobre decyzje a nie zasłaniali się obywatelami "konsultującymi" za darmo w nadgodzinach albo "lobbystami". Jak będziecie trwonić kasę i wybierać niezgodnie z interesem miasta, to być może kiedyś, za parę lat wreszcie ktoś was rozliczy.

  • ~tomasmia 2019-03-04
    22:04:37

    39 36

    proponuję w ramach budżetu obywatelskiego rozwiązanie najważniejszego problemu : SMOG ale uważam, że należy doprowadzić do instalacji niskoemisyjnych źródeł w domach stale kopcących . Wiem, że napiszecie że mamy niewielki odsetek ludzi biednych to nie tu jest problem. Program CP daje dofinansowanie nawet dla ludzi o niskich dochodach ale... Jeżeli ktoś ogrzewa dom kotłem na paliwo stałe a z komina wydobywają się ciągle kłęby dymu to on podejmie działania dopiero gdy go prawo zmusi - a na razie czeka bo może im się odwidzi , może jak połowa pieców zostanie zmieniona to on nie będzie musiał robić nic,
    Problem w tym że takie osoby nawet jeżeli program CP da im 80% dofinansowania to muszą dołożyć A to nie mówimy o kwotach 2- 3 tysiące.Żeby zmodernizować dom trzeba ok 80 tys (kocioł gazowy 10, okna ok 15 termoizolacja ścian i dachu po 170 zł/m kw ) te ceny to nie jest szaleństwo to najprostsze rozwiązania dające spełnienie wymogów programu . a program daje dofinansowanie do 53 tys czyli każda taka osoba musi wyłożyć ok 27 tys z tej nadwyżki oraz 10,6 tys wkładu własnego - razem 37,6 tys zł. Pytanie który bank daje kredyt 37,6 tys zł osobie o dochodach poniżej 600 zł/ osobę dwa ile taki kredyt będzie kosztował.
    Proponuję w ramach budżetu obywatelskiego program pożyczek dla zabezpieczenia wkładu własnego przy prowadzonych pracach- z długim terminem spłaty z oprocentowaniem nie wyższym niż inflacja - jak Wójt Marklowic może finansować piece to dlaczego nie możemy wspomóc naszych obywateli wszyscy skorzystamy

  • ~Azja 2019-03-05
    10:06:56

    35 3

    ~monnie zgadzam się... Cały czas się głowię jak ścieżki rowerowe gdzie wycina się pod nie potężne drzewa mają być ekologiczne i pomagać powietrzu w mieście... Co mnie interesują nasadzenia poza centrum, jak tu się wszyscy duszą, co to w ogóle za filozofia. My zamiast iść do przodu to w tym temacie cofamy się o setki lat świetlnych. Przykre to bardzo

  • ~Arteks 2019-03-05
    10:15:56

    6 42

    @Azja - drzewa wycięte pod drogi rowerowe to margines wycięć. Drzewa wycina się głównie pod drogi, parkingi, budownictwo. Ale nie tylko. Lasy Państwowe wycinają czasami drzewa najzwyczajniej na sprzedaż. Ostatnio przy ul. Krzywej wycięto kilkaset zdrowych drzew - zupełnie bez powodu. Więc nie demonizujcie tych dróg rowerowych - które same w sobie mogą być świetną alternatywą dla samochodu na krótkie odległości, a także przyczynią się do rozwoju turystyki i zdrowia samych mieszkańców - będzie więcej motywacji aby np. po powrocie z pracy pojeździć na rowerze bezpiecznymi i wygodnymi drogami.

  • ~ 2019-03-05
    10:34:22

    32 6

    A pisałem przed wyborami, że Kuczera zrobi nas Wszystkich w c.....a i zlikwiduje budżety dzielnicowe. Co mi przyjdzie z dużego miejskiego projektu np stanicy żeglarskiej , to tylko dla nielicznych, a przecież mamy wszyscy z tego korzystać tak? Teraz mamy. Fajnie wybraliście, bravo !

  • ~ 2019-03-05
    10:37:38

    24 7

    Czekajcie już za niedługo Kohut z Biedroniem wejdą mu na ambicje i podpisze kartę LGBT jak w W-wie, będziemy mieć równouprawnienie.

  • ~Azja 2019-03-05
    10:50:08

    32 1

    ~Arteks ja Cię proszę, jedź na ul. Żorską, albo jestem ślepa albo nie zauważyłam tam nic co jest większe i zielone hmm. Ja ci bardzo dziękuję za jeżdżenie blisko drogi w pełnym słońcu, to po pierwsze a po drugie to ma być ekologia a nie dewastacja zieleni. Poczytaj nt zanieczyszczeń miejscowych, i tego jak im się zapobiega. Bo ja wiem, że w lesie jest dużo drzew tylko problem jest taki że tam nie potrzeba takie filtracji jak w centrum. I za niedługo nie tylko węgiel ale i spaliny samochodów w lato będą wielkim problemem. Ale oczywiście wszyscy się obudzą jak będzie problem. Miasto jest tak zakorkowane, że masz syf non stop...

  • ~Arteks 2019-03-05
    11:23:24

    2 29

    @Azja - sieć dróg rowerowych to również sposób na odkorkowanie miasta, a przez to zmniejszenie wydzielania spalin. U nas się to niektórym wydaje dziwne ale w miastach zachodniej Europy poruszanie się rowerem jest "trendy" i to do nas też przychodzi. Zresztą to widać chociażby po tym jak zmieniło się podejście do roweru. Kiedyś w Polsce zimą nikt na rowerze nie jeździł, teraz wielu jeździ cały rok, kiedyś nikt do centrum nie przyjeżdżał na rowerze - w okresie letnim czasami nie ma do czego przypiąć na Rynku roweru - tyle jest rowerzystów. @goliat -na razie te duże projekty jak stanica żeglarska, pluskadełko czy tężnia powstały nie na Nowinach, Boguszowicach czy Śródmieściu (czyli największych dzielnicach) ale tych dużo mniejszych. Mieszkańcy widocznie mają całkiem rozsądne podejście do lokalizacji inwestycji w kontekście naszego miasta.

  • ~ 2019-03-05
    11:41:51

    22 2

    Arteks, sieć dróg rowerowych u nas, spowodowała większe korki a co za tym idzie, więcej spalin. Szczególnie na Brudnioka. Arteks z tężni skorzystam, a powiedz mi ilu mieszkańców skorzysta ze stanicy? To nie jest dla wszystkich.

  • ~Arteks 2019-03-05
    11:51:44

    2 26

    @goliat - widzę, że nie potrafisz uszanować wyborów - obojętnie czy chodzi o władze miasta, czy jeśli chodzi o wybór stanicy żeglarskiej w głosowaniu mieszkańców. Nie wolno patrzeć przez czubek własnego nosa na różnorodne potrzeby mieszkańców dużego miasta. Ty polubiłeś tężnię, inni z kolei wolą żeglować, jeszcze inni kibicować żużlowi, inni chodzić na basen, inni chodzić z pieskami na specjalne wybiegi, jeździć na torach rolkarskich itd. Jeśli chodzi o rowery - to kto nie lubi jeździć na rowerze, wszyscy lubią! A odnośnie tych korków to chyba jakaś nowa teoria, coś w stylu, że smog powodują kosmici, a ziemia jest płaska czyż nie? Wszyscy wiedzą, że korki są powodowane przez nadmiar aut, a preferowanie rowerów ma być tylko jednym ze sposobów na ich omijanie i zamianę przez tych którzy nie chcą stać w korku - auta na rower lub transport publiczny.

  • ~Jan R. 2019-03-05
    12:09:13

    8 21

    Monnie i Azja, Arteks ma rację. Takiego wyrzynania drzew w lesie jak teraz nie obserwowałem od dawna. Przejdźcie się do lasu na kilkukilometrowe spacery i powtarzajcie to co 2 tygodnie. Zobaczycie wtedy jak las nam znika na naszym Śląsku. Czymś trzeba zapłacić za obietnice wyborcze. Na eksport węgla nie ma co liczyć, bo za wschodnią granicą jest tańszy i lepszy. Pozostało drewno z lasów. Proszę Szanowną Redakcję, by zajęła się tym ile lasu wyrzynaliśmy w poszczególnych latach od 2014 - 2018 r. w rozbiciu na kwartały. Jestem przekonany, że uratować polskie lasy może jedynie odsunięcie tej władzy od rządzenia.

  • ~Jan R. 2019-03-05
    12:14:09

    9 9

    Odnośnie budżetu obywatelskiego to jestem jego przeciwnikiem. Powód jest taki, że utrzymanie niektórych projektów za parę lat przekracza koszt ich budowy, zważywszy, że są one dostępne dla ludzi za darmo, vide skwer wodny w Kamieniu, czy tężnia w Paruszowcu.

  • ~Azja 2019-03-05
    12:35:33

    19 2

    ~Arteks wytłumaczę Ci jaśniej jak nie rozumiesz tego co napisałam. Samochody stojąc w korku produkują tony zanieczyszczeń miejscowo, jeżeli nie ma drzew to nie ma co tych zanieczyszczeń przechwycić. Efekt będzie taki, że nikt o zdrowych zmysłach nie będzie rowerem po centrum jeździł bo nikt nie będzie chciał wdychać spalin. Nikt też nie ma przyjemności jeździć na rowerze w pełnym skwarze, ja sobie wolę jechać samochodem do Rud, Kamienia i tam pojeździć po lasach i to jest przyjemność. Mogłabym się przemieszczać po mieście, ale koło aut w pełnym skwarze to przyjemnością nazwać tego nie można... Koło się zamyka nie ma w tym żadnej ekologii i myśli przewodniej....

  • ~Zbyszek Chwastek 2019-03-05
    13:27:42

    5 13

    Już po pierwszej edycji budżetu byłem zdecydowanie przeciwny tej inicjatywie, zwłaszcza w części dot. projektów lokalnych, które właśnie zostały skreślone. Niewielkie zainteresowanie, nieduże pieniądze, przypadkowe i nieprzemyślane pomysły (vide słynne siłownie), kosztowne konsekwencje czyli utrzymanie tychże generujące dalsze koszty. Ponadto mam nieodparte wrażenie iż wielu komentatorów ma psychologiczną potrzebę zaistnienia za wszelką cenę w przestrzeni publicznej. Nawet jak ma się niewiele do powiedzenia. A wystarczyłaby odrobina refleksji, a przynajmniej trochę bardziej wnikliwe zapoznanie się z powyższym tekstem. Jednak jeśli założymy, że poniższe wpisy mają wartość terapeutyczną wzmacniającą nasze nadwątlone poczucie własnej wartości to proszę bardzo. Przecież zdrowie jest najważniejsze.

  • ~lewy_gwint 2019-03-05
    21:02:06

    1 2

    tomasia wyeliminowanie smogu to rzecz praktycznie niemożliwa.

    Najlepszym rozwiązaniem to uzupełnienie obecnych dotacji do wymiany źródeł ciepła o ogólnopolski podatek nazwijmy sobie go "smogowy" im bardziej kopcisz - tym płacisz więcej podatku. Na zasadzie deklaracji, która może podlegać np. kontroli, karze. Rozliczany w wewnętrznie w ramach administracji gmin. Cel podatku zwiększenie dotacji do wymiany źródeł ciepła w danej gminie. Niech Ci co kopcą składają się też na tych co nie chcą truć innych i wchodzą w powiedzmy sobie droższe rozwiązania.
    Takie podejście do tematu być może przyśpieszy myślenie kopciuchów

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5066