zamknij

Biznes

Budowa krematorium w Boguszowicach utknęła w martwym punkcie

2013-01-25, Autor: Dominika Kuśka
W Boguszowicach powstaje pierwsze w naszym regionie krematorium. Choć projekt Adama Rosoła jest na ukończeniu, to na otwarcie krematorium będzie musiało poczekać. Wszystko przez błędy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Reklama

Adam Rosół już od kilkudziesięciu lat jest związany z usługami pogrzebowymi. Sześć lat temu postanowił otworzyć w Boguszowicach własne centrum pogrzebowe z usługą krematoryjną. – Takie centrum, w którym będzie można załatwić wszystkie sprawy związane z pogrzebem, łącznie z kremacją zwłok, jest moim marzeniem od wielu lat. Poza tym w naszym regionie nie ma jeszcze krematorium i na pewno moje usługi byłyby konkurencyjne – mówi Adam Rosół, pomysłodawca projektu.

 

Podkreśla, że w tej chwili kremacja zwłok najbliżej jest możliwa w Rudzie Śląskiej, Bytomiu czy czeskiej Ostrawie.

W zamyśle Adama Rosoła, rybnickie krematorium ma być wyposażone w pełniącą funkcję kaplicy, salę pożegnań. Bliscy zmarłego będą też mogli zobaczyć na ekranie ledowym trumnę wjeżdżającą do pieca. Obiekt jest już na ukończeniu. - Zamówiłem już kafelki. Pozostaje jeszcze wybór pieca, który z montażem kosztuje około miliona złotych – opowiada biznesmen.

 

>> Zobacz, jak teraz wygląda powstające krematorium

 

Problem w tym, że nawet jeśli rybniczaninowi uda się szybko zakończyć budowę, to na uruchomienie krematorium i tak będzie musiał poczekać. – Na mojej działce brakuje zapisu ZC (oznaczenie cmentarzy – red.) w planie zagospodarowania przestrzennego. Rada Miasta przyjęła uchwałę dotyczącą zmiany w całym planie, który jednak został odrzucony przez wojewodę. Musiałem ponownie złożyłyć projekt zmiany zagospodarowania mojej działki – tłumaczy przedsiębiorca.

 

Rybnicki magistrat potwierdza, że z powodu błędów zmiany w planie zostały zaskarżone przez wojewodę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i sąd uchylił uchwałę. – W tej chwili autor planu, czyli Pracowania Urbanistyczna w Rybniku, w ramach gwarancji wykonuje korektę zarówno tekstu, jak i rysunku planu. Po usunięciu przez wykonawcę wad, zostaną przygotowane pisma, z prośbą o opinie i uzgodnienia projektu planu, skierowane do organów i instytucji opiniujących i uzgadniających plan – mówi Lucyna Tyl, rzecznik prasowy UM w Rybniku. Przedstawienie planu do publicznego wglądu projektu planu miejscowego będzie możliwe dopiero po uzyskaniu pozytywnych opinii i uzgodnień. – Na ten moment autor planu nie wystąpił jeszcze o opinie i uzgodnienia, dlatego nie możemy podać terminu ewentualnego wyłożenia planu do publicznego wglądu, a tym bardziej terminu zakończenia prac nad projektem uchwały – dodaje rzeczniczka.

 

– Po odrzuceniu uchwały przez wojewodę wszystkie formalności rozpoczęły się od początku – trzeba poprawić projekt i znów czekać na decyzję. Przez błędy urzędników moja inwestycja jest zablokowana. Nie umiem pojąć, dlaczego w innych miastach można takie coś uchwalić, u nas nie? – pyta retorycznie Adam Rosół.

 

>> Prywatne prosektorium w Żorach już działa

Oceń publikację: + 1 + 18 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (34):
 • ~ 2013-01-25 07:42:09

  Szkoda, krematorium w Boguszowicach przydałoby się...

  0 1
 • ~jedrek_1_1 2013-01-25 08:02:18

  pyta. mnie bardziej szkoda tego że w tym planie błędów jest znacznie więcej. To dosyć skutecznie zabija inicjatywy biznesowe

  0 1
 • ~tamarix 2013-01-25 08:47:56

  Błędy błędami, mnie interesuje jak ten pan otrzymał pozwolenie na budowę tego obiektu, skoro jest on niezgodny z obowiązującym planem. Jeżeli w planie brak możliwości budowy obiektu typu krematorium, to urząd miasta powinien wydać decyzje odmowy pozwolenia na budowę. Jeżeli p. Rosół wybudował taki obiekt to dopuścił sie samowoli budowlanej i zgodnie z obowiązującym prawem obiekt podlega rozbiórce. Pretensje do siebie że załatwia sprawe od d..y strony.
  Kwestii beznadziejnego planu nie poruszam bo to temat na baaaardzo długi artykół.

  1 0
 • ~wera 2013-01-25 08:58:43

  Polskie urzedy i urzędnicy ,za mało dał w łape i nie starczyło dla wszystkich ;))

  0 1
 • ~wera 2013-01-25 09:05:31

  Popieram ,nie ważne czy w boguszowicach ,może byc nawet w środku lasu.Musi być jakaś alternatywa dla tradycyjnego pochówku,będzie więcej takich miejsc,konkurencja i normalne ceny.

  0 0
 • ~roy 2013-01-25 09:17:12

  Świetna sprawa te krematorium, wyciąć bebechy na organy, do Kościoła na porgrzeb a potem trip do pieca. "Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz". Nie ryzkujesz, że się obudzisz w trumnie nagle... Nie ponosisz kosztów nagrobka. Widzę same zalety a i KK'cki zezwala. Szkoda.

  1 0
 • ~wielki_BU 2013-01-25 10:00:14

  No właśnie, jak to możliwe że Koleś dostał pozwolenie na budowę, jak plan zagospodarowania mówi inaczej... Coś to grubą dratwą szyte... Najpierw powinien być zrobiony plan a potem budowa... Chyba że Koleś robi adaptację czegoś co już istnieje...Co nie zmienia faktu iż zawinił tutaj organ wydający pozwolenie czyli UM. Swoją drogą to ciekawe ile w mieście Rybniku przygotowuje się takich cichych planów zagospodarowania, które później są odrzucane by mogły być naprawiane na gwarancji???

  0 0
 • ~werkk 2013-01-25 10:01:02

  Rozumię to tak ze UM wydał zgodę na budowę niezgodną z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego.

  0 0
 • ~tamarix 2013-01-25 10:24:47

  nawet jeżeli jest to adaptacja istniejącego budynku, w co trudno uwierzyć, bo raczej nieczęsto się zdarzają budynki z komorą do spalania zwłok i odpowiednich parametrów kominem :), to i tak gość powinien w najlepszym razie zawiadomić urząd o planowanej zmianie sposobu użytkowania. Znając urząd, to zażądaliby uzyskania pozwolenia na roboty budowlane. I wracamy do punktu wyjścia. Czyli mamy nielegalna inwestycje do rozbiórki. Tak na marginesie to przy krematorium dochodzi jeszcze raport o oddziaływaniu na środowisko, bo to obiekt dość uciążliwy. Ktoś tu solidnie nabroił.
  Abstrahuje od tego że takie krematorium by się w Rybniku przydało. Może wystarczyłoby zmodernizować spalarnię przy szpitalu w Orzepowicach.

  1 0
 • ~Arteks 2013-01-25 10:55:47

  Plan zagospodarowania miasta ma wiele błędów i niedoróbek. Pozwala np. na stawianie jakiejś tandentnej zabudowy w centrum miasta np. obecnie ktoś buduje na Młyńskiej chałupę ze spadzistym dachem jak gdzieś na peryferiach miasta albo na wsi i plan na to pozwala... A pozwala dlatego że nikt nie określił wysokości zabudowy w tym miejscu. A co do krematorium to słyszę o jego budowie w Rybniku chyba od 10 lat i jakoś nie posuwa się to do przodu. Generalnie jestem za. Kremacja zwłok to same plusy. Groby z urnami zajmują też dużo mniej miejsca na cmentarzu. Mam nadzieję że ten pomysłodawca się nie zniechęci i postawi ten obiekt.

  0 1
 • ~chammomila 2013-01-25 11:03:06

  "Rada Miasta przyjęła uchwałę dotyczącą zmiany w całym planie, który jednak został odrzucony przez wojewodę."
  A może na tej podstawie uzyskał pozwolenie na budowę a teraz okazuje sie że w wyniku błędu urzedników jest ono nieważne?

  0 0
 • ~liesel 2013-01-25 12:30:36

  a ja nie życze sobie krematorium w moim bliskim otoczeniu, na tabliccy informacyjnej nie ma wzmianki o krematorium, jestem za spalaniem zwłok ale nie mam zamiaru tego wąchać przez resztę życia.

  2 1
 • ~tamarix 2013-01-25 12:34:21

  Przyjęcie przez Rade uchwały nie jest równoznaczne z wejsciem w życie zmian w planie. Uchwała przedstawiana jest do opinii Wojewodzie. I dopiero wtedy, może zostać ogłoszona w dzienniku urzędowym województwa. Po 14 dniach od ogłoszenia wchodzi w życie. Do tego czasu obowiązuje stary plan i koniec kropka. Urzędas wydający decyzję ma obowiazek stosować sie do tych zasad. Obojętnie czy chodzi o kurnik p. Kowalskiego, krematorium p. Rosoła. czy hacjende p. Fudalego.
  Jeżeli zrobił inaczej to dopuścił sie rażącego naruszenia prawa i Inwestor może dochodzic odszkodowania przed Sądem. Jeżeli Inwestor zrobił to wbrew decyzji lub bez niej to popełnił samowole budowlana, i obowiązkiem PINB-u jest wszcząć postępowanie.
  W przypadku tej inwestycji z urzędu. I nie ważne że jest to inwestycja potrzebna. Prawdobodobnie nie otrzymała pozytywnej opinii ochrony środowiska (niezgodność z planem). Tak na marginesie, pytanie gdzie to postawiono. Sa określone przepisy dot. odległości takich obiektów od budynków mieszkalnych.

  0 0
 • ~liesel 2013-01-25 12:51:22

  W promieniu ok 80 m zaczynają się zabudowania mieszkalne zarówno wybudowane ok 50 lat temu jak i 1 rok temu. Pan Rosół o ile wiem nie zawiadamiał nikogo z mieszkańców o tym ,iż będzie budował spalarnie zwłok a to chyba jest ważne dla mieszkanców. Osobiście nie zgadzam sie na taki proceder bo mam dośc smogu a z krematorium nie będzie pachniało stokrotkami. Dołożę wszelkich starań aby interes nie ruszył. Trudno niech buduje sobie to gdzieś dalej od zabudowań.

  3 1
 • ~tamarix 2013-01-25 13:08:40

  Zdaje sie ze p. Rosół chciał się wycwanić i złożył projekt na budowę domu pogrzebowego, licząc że potem szybciutko rozszerzy działlność. a tu pech, nie da się.
  No to może zapomnieć o tej inwestycji, bo mu się sąsiedzi w życiu nie zgodzą a wyroki sądów w takich przypadkach są zawsze na korzyść skarżących. No chyba że się zgodzi zapłacić odszkodowanie za utratę wartości gruntów przyległych

  1 0
 • ~ 2013-01-25 13:08:53

  A ja uważam że przydałoby się dla boguszowic krematorium ....

  1 1
 • ~ 2013-01-25 13:43:56

  do tamarix - moze i rosól nie da rady bo zawalił ale jak udowodnił gosc w Rudzie Śląskiej da sie wyruchac i urząd i wojewode i da sie postawic krematorium w centrum miasta przy blokach 10 pietrowych i nikt nie moze nic w tej sprawie zrobic....
  A niestety/stety rosol tym artykulem strzelił sobie w kolano.

  0 0
 • ~Afordancja 2013-01-25 14:08:10

  @~Pyta Powtarzasz się, ludzie zignorowali Twój "żarcik", to trzeba jeszcze raz, tak? Wiesz co to jest obsesja? Proponuję poczytać http://psychologdodomu.pl/obsesja Da się to nawet trochę leczyć..jest nadzieja ;)

  0 0
 • ~rybka_ 2013-01-25 14:21:00

  W urzędzie Miasta panuje potworny bałagan. Najpierw wydają decyzję pozytywną na budowę nie zwracając uwagi na plany zagospodarowania przestrzennego, a potem inny urzędnik jednak dopatruje się jakiś nieprawidłowości i kto cierpi, no przecież nie urzędnik, który w pracy śpi, pije kawusię i dłubie w nosie tylko zwykły kreatywny petent. Drugą sprawą jest też to, że może ktoś z rodziny jaśnie nam panującego także ma chrapkę na wybudowanie krematorium i chce konkurencję wyeliminować zanim ta jeszcze dobrze nie zaczęła działać, a już pozbyła się części kapitału... Szkoda słów

  0 1
 • ~facet1977 2013-01-25 16:50:24

  pyta, ale ty jestes pierd... burakiem. co jakis artykuł to najezdzasz na srb, swd, boguszowice a z tego co widze jestes matolem jakich malo. ciebie szkoda bylo by kremowac. i pochowac na normalnym cmentarzu z normalnymi ludzmi. gościu wkur... mnie jak mało kto i z miłą chęcia obil bym ten twoj gklupi pusty leb. Sorki ludziska ale juz z tym facetem nie idzie inaczej. ja nie mieszkam w boguszowicach ale daj sobie na luz facet jak nim jestes bo wydaje mi sie ze jestes zwykłą pierdołą forumowa.

  0 0
 • ~green electricity 2013-01-25 18:15:36

  Zastanawiam się, gość jest kretynem czy tylko udaje. Robi rozgłos na 2 portalach jak to urzędnicy utrudniają mu życie. Czy dostał pozwolenie na budowę krematorium? NIE! Posłuchał rad jakiegoś architekta i wybudował to coś zgodnie z pozwoleniem na budowę, jednocześnie sobie tylko znanym sposobem zapewnił uwzględnienie swojego wniosku o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego. Po jego uprawomocnieniu mógłby zwrócić się o pozwolenie na zmianę sposobu użytkowania, i teoretycznie po uzyskaniu wszystkich uzgodnień je uzyskać. Teraz jednak sprawa stała się głośna, i na powtórnym wyłożeniu planu po poprawkach zostanie zgodnie oprotestowany przez sąsiadów. Jeżeli to krematorium powstanie to kaktus mi wyrośnie.

  2 0
 • ~ 2013-01-26 00:21:42

  Witam, myślę że gościu jest pod ścianą z tego co pamiętam to budowa jest prowadzona metodą gospodarczą buduję ją ojciec i synowie własnymi siłami mam wrażenie że się przeliczyli wystarczy podjechać i zobaczyć jak wygląda ta budowa jest zabudowana w 1/5 nie wiem czy tak nierównomierne obciążanie ław fundamentowych jest dopuszczone uważam że powinien tej budowie przyjrzeć jakiś inspektor nadzoru budowlanego, osobiście gostek kiedyś był zarządcą cmentarza ale nie był osobą, o której ludzie wypowiadali się dobrze, jeżeli ktoś skorzystał z innych usług dot. pochówku niż jego to bardzo mocno utrudniał życie i tej firmi i pogrążonym w smutku rodziną co do samej budowy to trwa ona już około 8 lat a zapowiada się że potrwa jeszcze kilkanaście o ile gostek nie straci płynności majątkowej bo z tego co wiem to już chce bądź już sprzedał dom w Świerklanach a inwestycja daleko w polu a gdzie wyposażenie tego krematorium wiem że chciał stworzyć biznes życia ale nie wziął pod uwagę że zarządcą nie jest się cały czas do tego taka inwestycja kosztuje kupę pieniędzy a budowa metodą gospodarcza mija się z celem bo po pierwsze budynek jest budowany niezgodnie ze sztuką budowlaną w tak długim okresie czasu trwania budowy zmieniają się warunki zabudowy a co do samego gościa to nie źle kombinuje z tym graniem ofiary cała ta sprawa mi śmierdzi on ma coś na sumieniu warto było by się temu przyjrzeć

  2 0
 • ~ 2013-01-26 00:28:31

  najlepsze to budowa jest już na ukończeniu - to jakaś żenada gostek jest bardzo daleko w lesie nie wiem kto mu to nadzoruje kto na to pozwala podjedzcie tam i sami zobaczcie to jest porażka z tą budowa on ma coś na sumieniu i to zdrowo przykład mam dom w budowie i jest on z garażem dwu stanowiskowym i najpierw wybuduję garaż żeby szybciej zamknąć jakaś część budynku a mury z części mieszkalnej będę murował później gdzie będę już mieszkał w garażu zaadaptowanym jak można to tak nazwać naprawdę trzeba to zobaczeć by wiedzieć co ten gostek wygaduje jakie kafelki żenada to się nadaje do rozbiórki bo zagraża ludziom

  2 0
 • ~jeff 2013-01-26 17:25:53

  co to za Rosół nie bardzo znam ale to nie daleko mnie a nikt mnie nie pytał o coś takiego!!! wiem że co sie tam robi ale nie spalarnia!!! czy to jest legalne ??? muszę to powiedzieć wszystkim na ulicy kłokoćińskiej ale bedzie draka jutro sie biore za uswiadamianie

  0 0
 • ~jeff 2013-01-26 17:32:05

  jutro robie listę i ide w teren zbierać podpisy

  0 0
 • ~ 2013-01-27 11:38:12

  Facet1977- niedenerwuj się tak mocno,, pokłóciłeś się z chłopakiem i się wyżywasz na niewinnych ludziach ,przez takie środowiska jest AIDS

  0 0
 • ~ 2013-01-27 14:04:57

  A ta "Pyta" to twoje nazwisko czy opis charakteru?

  0 0
 • ~facet1977 2013-01-27 19:44:00

  pyta to przeksztalcone nazwisko . czyli zwykła pita. no i charakter jaki ten imbecyl posiada.

  0 0
 • ~hardmark 2013-01-27 20:36:27

  Kremacja to pomysł znany od starożytności.Jest dużo lepszym rozwiązaniem niż chowaniem zwłok w ziemi a do tego niedaleko stawów hodowlanych.
  Co do budowy krematorium to przepisy o ochronie środowiska są tak ostre , że niejeden paląc papierosy wysyła w powietrze więcej trucizn niż krematorium. A na pewno więcej smrodu i trucizn leci z kominów okolicznych chałup , gdzie na szeroką skalę uprawia się "recycling" domowy tzn. spala się śmieci zamiast je wywieźć na wysypisko. Sprawa pozwolenia to standard w Naszym Kraju.Banda nieuków wyda decyzję , która po roku czy po dwóch okaże się niewłaściwa. A wtedy co? Gó....o.Możesz sobie przedsiębiorco w rękaw popłakać a urzędnik dalej siedzi na stołku i narzeka jaką ma ciężką pracę.
  Budowa krematorium w Boguszowicach to dobry pomysł.Przy okazji było by kilka nowych miejsc pracy.Miasto miałoby więcej kasy z podatków.Tylko po co? Pewnie jak ten pomysł nie wypali to po pół roku nagle się okaże, że ktoś związany z UM wpadnie na taki sam pomysł i bez problemu dostanie wszystkie potrzebne zgody.

  0 1
 • ~sianio 2013-01-28 10:17:25

  hardmark i tu się z tobą zgodzę że za pół roku ktoś związany z UM będzie kończył (bo Rosół się wykrwawi z kasiorki)tą inwestycję bez żadnych problemów.Zresztą nie trzeba daleko szukać bo tuż za płotem jest firma pogrzebowa (spółka)założona przez byłego radnego. .Spółka ta (nie wiem w jaki sposób i mnie to gó..o obchodzi )przejeła dzierżawę cmentarza komunalnego w Boguszowicach po Rosole i -tak myślę- taka spalarnia zwłok była by łakomym kąskiem.Nie wiesz o co chodzi to zawsze chodzi o kasę.

  0 2
 • ~minges 2013-01-28 15:22:06

  Szacun dla Pana, Panie Rosół. Konkurencja nie śpi więc jak tylko mogą jadą po Pańskiej inicjatywie. Został Pan nieuczciwie wyrolowany z roli zarządcy cmentarza w Boguszowicach więc tym bardziej cenię Pańskie działania. A konkurencja niech gada co chce, żal im to niech sami się wezmą do roboty.

  0 2
 • ~ktopytaniebladzi 2013-01-28 18:25:23

  Pan Rosół powinien sobie znaleźć inne plany na przyszłość ( to taka drobna rada) Fakt że Pan Rosół siedzi w tym interesie tyle lat i nie robi aktualnie praktycznie żadnych pogrzebów świadczy tylko o tym jaką jakość oferuje ten "pożalSieBoże" Zakład Pogrzebowy.
  A na krematorium potrzeba nie tylko zgody ale i pieniędzy których Pan Rosół domyślam się nie ma , po jego degradacji mieszkaniowej i życiowej na przestrzeni ostatnich kilku lat .
  Pozdrawiam

  1 0
 • ~zgaga14 2013-02-02 17:50:04

  Szkoda, że dowiaduję się o budowie krematorium z internetu. Mieszkam obok budowy tego obiektu i nikt sąsiadów (Państwa Rosół) nie poinformował o planowanej inwestycji. Nie mam ochoty na takie sąsiedztwo. Nikt mnie nie pytał o zgodę. Krematorium można wybudować na odludziu a nie w sąsiedztwie domków jednorodzinnych.

  0 0
 • ~sianio 2013-02-03 17:28:45

  Człowieku jakie ty tam widzisz sąsiedztwo?W okolicy 200m nie ma ani jednej chałupy tylko cmentarz i ty piszesz o sąsiedztwie.

  1 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 912