zamknij

Wiadomości

Boże Narodzenie? Ukraińcy w Rybniku obchodzą je 2 razy

2020-12-25, Autor: 

O polskich tradycjach bożonarodzeniowych powiedziano już wszystko. Co jednak ze zwyczajami naszych braci za wschodniej granicy, których nie brakuje przecież w Rybniku? Co robią Ukraińcy podczas katolickich świąt Bożego Narodzenia? Co mamy wspólne, co nas różni?

Reklama

To, że obywatele Ukrainy upodobali sobie nasz region, a zwłaszcza Rybnik – już pisaliśmy i to nie raz. Jest ich w naszym mieście tak dużo, że nie mogło to ujść uwadze władz samorządowych i Stowarzyszeniu 17-tka, które ruszyło z projektem 28 Dzielnica / 28 Район. Inicjatywa okazała się strzałem w dziesiątkę. Nasi bracia (i siostry) ze wschodu mogli w końcu liczyć na pomoc w sprawach, które przecież i nam mogą sprawić wiele kłopotu i zachodu.

Ciekawiło Was, jak spędzają katolickie święta Bożego Narodzenia, skoro są wyznania prawosławnego? Ile nas różni w tradycjach, a ile łączy? Uchylamy nieco rąbka tajemnicy. Rozmawiamy z Oksaną Jewko, Olgą ZagajczukAlioną Baszajewą i Jewginią Raszewską – obywatelkami Ukrainy, które zadomowiły się już w naszym mieście i regionie.

Trzy łyżeczki kutii przed posiłkiem

Co ciekawe, choć nasi wschodni sąsiedzi są obrządku prawosławnego, w Polsce, w Rybniku również starają się zorganizować świąteczny czas.

- Mamy wolne, dzieci nie chodzą do szkół. To dobry moment, by posiedzieć z rodziną, przygotować świąteczny stół, ale z innymi potrawami niż polskie. Po prostu fajnie się świętuje Boże Narodzenie dwa razy – śmieją się nasze rozmówczynie.

Polskie i ukraińskie tradycje są podobne.

- Ubieramy choinki, stroimy miasta. Razem przy wigilijnym stole jemy rybę, barszcz, kutię. Staramy się, by było 12 potraw. Różnica jest taka, że w ukraińskich domach znajdują się postne dania. Nie znajdziemy na nich moczki, czy makowców, a chleb musi być upieczony we własnym domu – wyjaśnia Aliona Baszajewa.

Na stole nie może też zabraknąć uzwaru – wywaru z suszonych owoców, który potocznie nazywamy kompotem.

Co ciekawe, obywatele Ukrainy zanim przystąpią do wieczerzy, muszą na wstępie zjeść 3 łyżeczki kutii – punktualnie o godzinie 18.00. Nie ma dzielenia opłatkiem, jak to się dzieje w polskich domach, a składanie życzeń zależy tak naprawdę od rodziny. Społeczeństwo Ukrainy jest bowiem bardzo zróżnicowane ze względu na regiony i pochodzenie etniczne.

Różnice znajdziemy też, kiedy już wstaniemy od wigilijnego stołu.

- Wiemy, że na Śląsku do dzieci przychodzi Dzieciątko. U nas w Boże Narodzenie (7 stycznia) dzieci idą do swoich chrzestnych z kutią i kołaczem. Muszą im zaśpiewać piosenkę, czy wyrecytować wiersz. Ci w nagrodę dostają od nich prezenty. Z kolei Dziadek Mróz pojawia się na Nowy Rok, przynosi dzieciom prezenty pod choinkę – dowiadujemy się.

Trzy godziny stania na pasterce

W kościele prawosławnym na Ukrainie też istnieje coś takiego jak pasterka. Przed tym wydarzeniem (6 stycznia) wierni modlą się za wszystkich zmarłych. Ukraińcy stawiają też w oknach zapalone świece. Ten czas nazywają „Świętym Wieczorem”. O północy w cerkwiach rozpoczyna się nabożeństwo, które trwa minimum... 3 godziny. W świątyniach brakuje ławek, a jeżeli już są – to dla starszych osób. Panie nie mogą też chodzić do cerkwi w spodniach, ale w spódnicy i z zakrytą częściowo głową.

- Współczesne cerkwie uznały, że zakaz wchodzenia do świątyni w spodniach jest bez sensu, dlatego przy wejściu panie mogą ubrać spódnice będące w posiadaniu cerkwi – mówią panie.

W Rybniku nie znajdziemy świątyni obrządku prawosławnego. Najbliższa znajduje się w Sosnowcu, choć ostatnio Ukraińcy jeżdżą również do Gliwic.

Tu kolejna ciekawostka – rękę do gości ze wschodu wyciągnął proboszcz Bazyliki św. Antoniego w Rybniku.

- W zeszłym roku udało nam się umówić z proboszczem, pozwolił naszemu kapłanowi przyjechać i sprawować prawosławną służbę. Wszystko pokrzyżował jednak koronawirus, ale wierzymy, że czas tej współpracy jeszcze przyjdzie – dodają nasze rozmówczynie.

Ukraińcy polubili katolickie Boże Narodzenie

Obecność Ukraińców w Rybniku wiąże się nie tylko z poszukiwaniem godnego zarobku. Wiele osób szukało spokoju od konfliktu, który targa tym krajem. Spokój odnaleźli w Polsce. Osadziły się tu całe rodziny, które szybko przyswoiły język polski i kulturę.

- Mojemu synowi bardzo spodobała się tutaj religia. Lubi się modlić. Jak pisał listy do Mikołaja, nie widział czy ma to zrobić po polsku, czy ukraińsku. Doradziłam mu, że skoro mieszkamy w Polsce to też w tym języku – śmieje się Jewginia Raszewska.

W sumie to dzieci rodzin Ukraińskich w okresie świątecznym mogą czuć się jak pączki w maśle. Mikołaj przychodzi do nich 6 i 19 grudnia (druga data jest ukraińska). Obchodzą polskie i ukraińskie Boże Narodzenie i dodatkowo Nowy Rok.

Skoro jesteśmy już w momencie zmiany daty, nasi wschodni sąsiedzi stawiają choinki dopiero na Nowy Rok – to jest dla nich pierwsze święto. Ten fakt w Polsce może budzić zdziwienie w Polsce, zwłaszcza u sprzedawców choinek.

- W zeszłym roku pojechałam z synem 24 grudnia po choinkę. Sprzedawcy stali zdziwieni i pytali: dlaczego dopiero teraz? Odparli, że już nie mają, że wszystkie drzewka zostały sprzedane. A to dla nas przecież normalne – wspomina pani Jewginia.

Choinka w ukraińskim domu musi stać do 19 stycznia, kiedy to w obrządku prawosławnym następuje chrzest Jezusa Chrystusa.

- Wtedy to cała woda staje się święta. Jest gromadzona w słoikach i nie będzie się psuła. W dniu chrztu Jezusa wierni do wschodu słońca muszą się umyć. Ludzie kąpią się w rzekach, jeziorach, nie ważne, że jest lód. Wierzy się, że w tym dniu nie można zachorować – wyjaśnia Aliona Baszajewa.

Co sądzicie o zwyczajach bożonarodzeniowych na Ukrainie?

Oceń publikację: + 1 + 79 - 1 - 23

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (19):
  • ~Aross 2020-12-25
    18:15:35

    19 8

    "nasi wschodni sąsiedzi stawiają choinki dopiero na Nowy Rok "a potem "Choinka w ukraińskim domu musi stać do 19 grudnia" to jak to w końcu jest od kiedy to stoi?

  • ~Arek Popek 2020-12-25
    19:30:37

    15 4

    Widzę że już poprawione może sprostowanie w komentarzu od redakcji ,dobrze by wyglądało teraz mój pierwszy komentarz nie ma pokrycia w artykule

  • ~stam55 2020-12-25
    20:00:55

    0 4

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~ 2020-12-26
    00:33:04

    12 14

    Ciekawe, ze Grecy (tez prawoslawie) obchodza swieta w tym samym czasie co my.
    Drugie - interesuje mnie ilu Ukraincow rzeczywiscie obchodzi swieta. Pracuje z mloda Rosjanka z Samary i kiedys pytam ja - czy oni obchodza pozniej niz my. Odpowiada mi, ze u nich prawie nikt nie obchodzi swiat "jedynie stare babuszki" za to wzyscy obchodza Sylwestra...

  • ~Artur Kluger 2020-12-26
    00:45:35

    61 28

    Myślę że nazywać Ukraińców naszymi "braćmi " to chyba za dużo powiedziane . Myślę że kogoś odrobinę poniosło .

  • ~ 2020-12-26
    02:24:48

    26 21

    @Artur Kluger
    Sugeruje pojezdzic po swiecie.
    Bylem 20 lat temu w Barze (zanim stal sie miastem partnerskim Rybnika) . Takiej serdecznosci nigdy nigdzie nie zaznalem, a troche swiata znam. Wtacam sobie na streetview czasami do tych miejsc.

  • ~Franek7 2020-12-26
    06:45:44

    53 38

    Artur Kluger Ukraińcy to nasi bracia Słowianie. I choć nie jest to rodzina najbliższa bo my to Słowianie zachodni ( razem z Czechami i Słowakami) a oni Słowianie wschodni to jednak rodzina. Oczywiście różnimy się kulturowo i mentalnie co przede wszystkim wynika ze względów religijno-wyznaniowych oraz wpływów innych kultur ( u nich silniejszy wpływ kultury rosyjskiej). Zadrą wpływającą na stosunki i postrzeganie jest historia międzywojenna i późniejsza do końca II wojny co zostało ostatnio odgrzane przez obecny rząd partaczy.. Stąd animozje ale jest to naród gościnny pragnący oderwać się od wpływów rosyjskich a przy tym bez nich w ostatnich latach nasza gospodarka by leżała na łopatkach. Wiem, wiem- dziś i tak leży ale to zasługa komunistów z PiSu.

  • ~Arteks 2020-12-26
    11:52:21

    23 30

    Ukraińcy są skromni, pracowici, nowocześnie myślący, kochają muzykę i sztukę. Super, że przybywa ich w naszym mieście. Przyda się jakaś alternatywa wobec zacofanych kotłowych o poglądach ze średniowiecza. Kiedyś odwiedziłem Lwów na początku stycznia. Tak pięknego jarmarku jaki tam był - z trudem szukać w polskich miastach. W tramwajach puszczano z głośników amerykańskie i ukraińskie kolędy. W Rybniku przydałby się sklep ukraiński w centrum miasta w którym mogliby sobie kupować swoje lokalne specjały Ukraińcy, a przy okazji ci z nas którzy zaskosztowali i polubili ich świetnej jakości nabiału czy suszonych owoców znacznie lepszych niż w Polsce.

  • ~ 2020-12-26
    13:35:14

    32 16

    Nie ukrywajmy, że bliżej jest nam do nich a nie do islamskich terrorystów do przyjmowania, których nadal szantażem przymuszają nas marksistowskie, brukselskie oszołomy a więc i nasi lewaccy pseudo politycy służący zachodniej lewicy i Sorosowi.
    Tak przy okazji pytanie do: Kochuta, Biedronia, Tuska, Spurek, Sikorskiego, Kopacz i reszty im podobnych: Ilu migrantów z Afryki przyjęliście do swojego domu w ostatnim roku i ilu utrzymujecie obecnie ze swojej pensji? Ilu byczków z Aleppo gościliście przy swoim stole?
    Namawialiście do tego Polaków, jak sami się wywiązaliście, hipokryci?

    Ukraińcy, tak jak Polacy z kresów są od początku zasymilowani, nie grożą nam zamachami, chcą pracować i żyć bezkonfliktowo, bo tak zostali wychowani, w bliskiej nam cywilizacji i kulturze chrześcijańskiej.

  • ~6Cas4ju 2020-12-27
    21:02:25

    4 3

    Panie Arteks,no nie przypuszczałem że kiedykolwiek ktokolwiek nazwie Lwów miastem niepolskim a ukrainskim.Masakra,jednak człowiek uczy się całe życie.
    PS.może zachwal tą kulturę i sztukę ukraińską potomkom z Wołynia,to nie wiem czy caly wyjdziesz?
    Ukraina jako państwo-NIGDY nie istniało,więc o czym pan tam pisze?

  • ~Arteks 2020-12-27
    21:28:22

    3 4

    @6Cas4ju - czy ty jesteś rewizjonistą który sankcjonuje układ granic?

  • ~6Cas4ju 2020-12-27
    21:38:54

    3 2

    Panie Arteks podobnie do Ciebie negujacego polskość Śląska.
    Granice wytyczają politycy,a ważne jest KTO założył,zbudował,a nie ten co go zagrabił.
    Co ma do faktów dziejowych,rewizjonizm,bo nie kapuję?

  • ~6Cas4ju 2020-12-27
    21:43:59

    3 4

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~artefaks 2020-12-27
    23:13:38

    1 3

    Ale pisowskie trolli aż skręca ze złości w środku że mimo iż centrala pisowska odcieła finansowanie z budzetu centralnego dla miasta . Jednocześnie nakładając nowe obowiązki wymagające dodatkowego finansowania. To Rybnik trzyma się nadal dobrze. Wyłączone fontanny są tylko oznaką protestu by pisowskie dziady ( parafrazując Arteksa). Nie siedziały na rynku i nie bruździły. Jak widać większość mieszkańców Rybnika jest odporna na demagogię. I to bardzo demagogów boli. I ma boleć.

  • ~artefaks 2020-12-27
    23:24:07

    1 3

    @tf2 zgadzam się w 100 % z twoją oceną że kierują marksistowskie oszołomy. Naczelnik państwa zdał egzaminy doktorskie z teorii państwa i prawa oraz filozofii marksistowskiej.
    Gratuluję dogłębnego zdiagnozowania problemu :)

  • ~artefaks 2020-12-27
    23:32:56

    2 3

    Myśl marksistowska wodza jest dostępna w całości w zasobach UW.
    Natomiast myśl społeczna brata jego jest dostępna w muzeum IV RP.
    Poniżej najważniejsze założenia marksistowskiej myśli społecznej:

    (str. 7): W XIX wieku uwagę na ten fakt zwrócił Karol Marks ("Praca najemna i kapitał"), wskazując przy tym, że formalno prawna wolność umów stanowi narzędzie dyktatu stosowanego przez kapitał wobec klasy robotniczej.
    (str. 29): Zasada wolności umów stanowiła narzędzie nieograniczonego wyzysku klasy robotniczej (K. Marks, "Kapitał'"')
    (str. 32): Następny etap rozwoju norm prawa pracy kształtował się już pod wpływem walki klasowej proletariatu. Okres kontrrewolucji położył jednak kres tym zdobyczom.
    (str. 33): Ruch robotniczy był politycznym reprezentantem interesów proletariatu.
    (str. 38): Podstawowym motorem rozwoju ochrony pracy, a właściwie całego prawa pracy w państwie kapitalistycznym, była walka klasowa proletariatu. Społeczeństwo socjalistyczne, jak wiadomo, cechuje brak antagonistycznej sprzeczności między pracą a kapitałem.
    (str. 40): Możliwość dążenia administracji zakładu pracy do realizacji postawionych zadań kosztem naruszenia uprawnień pracowników została dostrzeżona już przez Lenina ("O roli i zadaniach związków zawodowych w warunkach nowej polityki ekonomicznej" w zbiorze pt. "Lenin o związkach zawodowych", str. 345-6). Odegrała ona pewną rolę w kształtowaniu leninowskiej koncepcji związków zawodowych. [...] Może ona służyć zasadzie socjalistycznej sprawiedliwości społecznej nakazującej przyznawać równe uprawnienia za równe obowiązki.
    (str. 43): Planowanie jest zjawiskiem związanym w sposób nieodłączny z gospodarką socjalistyczną, dlatego też uważane jest za obiektywnie występującą w tej gospodarce prawidłowość (Wojciech Brus, "Ogólne warunki funkcjonowania gospodarki socjalistycznej", W-wa 1961)
    (str. 51-52): Wymienić trzeba także system wartości charakteryzujący ideologię socjalistyczną, wśród których kluczową rolę odgrywa idea sprawiedliwości społecznej i idea równości, czyli egalitaryzmu.
    (str. 197): Naruszenie zasad socjalistycznego egalitaryzmu może dać podstawę do uznania odpowiedniej klauzuli umownej za sprzeczną z zasadami współżycia społecznego.
    (str. 262): Ani planowość, ani dwie pozostałe przesłanki [ zasada socjalistycznej sprawiedliwości społecznej i socjalistyczny egalitaryzm] nie stoją w bezpośredniej sprzeczności z zasadą swobody umów.

  • ~6Cas4ju. 2020-12-28
    00:11:56

    1 1

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~Arteks 2020-12-28
    10:15:47

    2 1

    @6Cas4ju - twoje poglądy są wysoce niepokojące, rewizjonistyczne, paranoidalne. Skoro dla ciebie najważniejsze jest to kto zbudował i założył to co z poniemieckim Śląskiem, Pomorzem, Mazurami? Szoook, że są jeszcze osoby które podważają układ granic w XXI wieku i że ciągle żyją jakąś wrogością kilkadziesiąt lat po różnych niechlubnych wydarzeniach. Wstyd za takich "ziomków".

  • ~speed_81 2020-12-28
    23:54:32

    1 0

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5046