zamknij

Wiadomości

Będzie przebudowa dworca autobusowego

2011-10-24, Autor: Redakcja
Miasto szykuje się do remontu i przebudowy Dworca Komunikacji Miejskiej. Po zakończeniu inwestycji dworzec ma być bardziej przyjazny dla pasażerów, w tym tych niepełnosprawnych.

Reklama

W ramach remontu urzędnicy chcą przebudować i wyremontować poczekalnię dworca (gładź gipsową oraz podwieszane sufity) oraz wymienić okna i drzwi.

Roboty prowadzone będą też na zewnątrz. Mają powstać miejsca parkingowe dla samochodów osobowych, w tym dla osób niepełnosprawnych oraz bezprogowe dojścia do dworca. Zmieniony będzie też promień łuku wysepki od strony głównego wejścia.

 

Dworzec doczeka się również nowego, podświetlanego szyldu. Na fasadzie budynku zawieszony zostanie podświetlany napis „RYBNIK” o wymiarach 5x1 m oraz kaseton z logo ZTZ o wymiarze 1x1 m.

 

Dziś ma się rozstrzygnąć przetarg na remont dworca. Od momentu podpisania umowy, wykonawca będzie miał 4 miesiące na zrealizowanie prac. W budżecie miasta radni na ten cel zarezerwowali pół miliona złotych.

 

Dworzec Komunikacji Miejskiej przy ul. Budowlanych powstał w 2002 roku. Od tego czasu Zarząd Transportu Zbiorowego miał kłopoty z eksploatacją budynku, przede wszystkim przeciekającego dachu - czytaj więcej.

Oceń publikację: + 1 + 8 - 1 - 6

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (21):
  • ~werkk 2011-10-24 06:26:25

    Ja uważam że lokalizacja dworca jest zła poprzedni dworzec był kilkadziesiąt metrów od dworca PKP i taka lokalizacja była uzasadniona.

    0 0
  • ~thomas_k7 2011-10-24 07:54:41

    Remont? A jak budowali dworzec, nie pomysleli, że potrzebne są miejsca parkingowe i bezprogowe dojścia do dworca? Dziwne podejście. W sumie co się dziwić, są ulice w Rybniku gdzie najpierw kładą asfalt a później kopią pod kanalizację... Co do lokalizacji, taki dworzec powinien być w miejscu PKS-u. Niestety nie udało się...

    0 0
  • ~qdobp 2011-10-24 08:00:32

    o ile pamietam bylo huczne otwarcie dworca nagrody za architekture i funkcjonalnosc- a teraz zonk.

    0 0
  • ~D_DIESEL 2011-10-24 08:01:58

    Dworzec, który był kilkadziesiąt metrów od dworca PKP, to dworzec PKS (zresztą nadal tam jest). Remonto rozpoczyna się na Dworcu Komunikacji Miejskiej (DKM).

    0 0
  • ~truman20 2011-10-24 08:59:41

    Przecież ten dworzec ma dopiero 9 lat ! Kosztował prawie 5 milionów a już musi być remontowany i przekonstruowany? To tylko świadczy o jakości przetargów...

    0 0
  • ~sopal73 2011-10-24 09:06:19

    właśnie pamiętam te nagrody i pochwały , szkoda gadać

    0 0
  • ~chudziutki 2011-10-24 09:43:02

    Dało by radę wcisnąć tam małą biedronkę ;-)

    0 1
  • ~Arteks 2011-10-24 09:52:14

    Niedawno rozmawiałem z kolegą z Katowic który pracował w KZK GOP i dobrze orientuje się w sprawach komunikacyjnych naszego województwa. Chwalił Rybnik za jednolitość malowania taboru, za estetykę przystanków, za całkiem niezły tabor. Podobał mu się nasz dworzec (takiego nie ma żadne miasto GOP!) ale zauważył to samo co większość z was - po co taki dworzec na "zadupiu" skoro mógłby być gdzieś bliżej centrum lub bliżej jakichś węzłów np. w okolicy dworca PKP. Obecne położenie dworca wymyślone jeszcze na początku lat 90. powoduje w niektórych przypadkach niepotrzebne, dodatkowe wozokilometry. Moim zdaniem niektóre linie które jadą w kierunku Elektrowni nie powinne rozpoczynać swojego biegu na Dworcu KM. Przydałoby się kilka linii przelotowych tak jak np. w tej chwili linia 45 która łączy Zwonowice z Kłokocinem i nie musi rozpoczynać biegu na dworcu. Zgadzam się, że zamiana dworca PKS na Biedronka była absurdalna. Natomiast sama architektura dworca KM była od początku niezła - nie mylić z wykonaniem bo jeśli w nowym budynku od prawie samego początku przecieka dach to chciałbym się dowiedzieć co to za firma stawiała ten budynek.

    0 0
  • ~Maco Polo 2011-10-24 10:43:44

    A może pan handlarz obuwiem na stołku prezydenta, poczekałby aż firma Budozbyt (w likwidacji) zwolni działkę miejską (mam nadzieję, że taką jeszcze jest) i wtedy będzie można rozbudować dworzec i plac manewrowy. Poza tym dziwi mnie, że po kilku latach dworzec jest ruiną wymagającą remontu i przebudowy. Okna jak słyszę wytrzymały 5 lat, a o niepełnosprawnych myśli się dopiero teraz. Ciekawi mnie czy to jakiś znajomy, za niebotyczne pieniądze będzie remontował to cudo, skąd podróżnych odsyła się do McDonalda.

    0 0
  • ~c182 2011-10-24 11:24:09

    W tym mieście chyba jest naprawdę za dużo pieniędzy, jeżeli po 9 latach od wybudowania remontuje się dworzec. Albo inaczej, w tym mieście rządzą bardzo niekompetentni ludzie, którzy nie potrafią dopilnować, żeby inwestycje były należycie wykonane. Ktoś powie: "fajnie, że cokolwiek się remontuje/buduje" - ok, ale zamiast w przemyślany sposób wydawać pieniądze, wyrzucane są one w błoto (to samo jest z remontami dróg). Zupełnie inną kwestią jest chora lokalizacja tego dworca (daleko od PKP i ścisłego centrum).

    0 0
  • ~ 2011-10-24 11:46:17

    wymiana okien i drzwi w budynku użytkowanym 9 lat? wymiana nawierzchni dróg i przebudowa rond co parę lat? jedna wielka fuszerka

    0 0
  • ~ 2011-10-24 12:40:34

    Moim zdaniem Dworzec KM powinien pełnić funkcję dworca dla wszystkich autobusów PKS, prywatnych i miejskich, a na miejscu obecnego Dworca PKS powinna powstać pętla autobusów ZTZ. Zmiana całego układu i umieszczenie pętli w centrum miasta na pewno zmniejszyłoby ilość wozokilometrów. Dw. KM i Dw. Gł. PKP połączyć linią autobusową, stworzyć nową strefę w obrębie centrum, w której przejazd kosztowałby, np. 1 zł. Dworzec wcale tak daleko nie jest odsunięty od centrum, problemem jest jedynie spora odległość od Dw. Gł. PKP.

    0 0
  • ~Fiodore 2011-10-24 13:04:58

    Proponuję jeszcze zreorganizować siatkę połączeń, przemyśleć lokalizacje przystanków i rozszerzyć funkcjonalność i godziny otwarcia dworca. Na dobrą sprawę mógłby być otwarty 24h i funkcjonować jako główny dworzec autobusowy i busowy w mieście.

    0 0
  • ~Fiodore 2011-10-24 13:08:57

    Nie rozumiem po co przenosić DKM, skoro w ścisłym centrum nie ma na niego miejsca. Obecna lokalizacja jest dobra i jakby nie patrzeć jest to nadal centrum - granice centrum dobrze określa obwiednia, przez niektórych mylnie nazywana obwodnicą miasta.

    0 0
  • ~c182 2011-10-24 13:20:13

    Fiodore, dworzec nie jest może na granicach miasta, ale uważam, że powinien być zlokalizowany w odległości paru minut piechotą od PKP. Chyba w większości dużych miast jest tak, że można swobodnie się przesiadać pomiędzy busami i autobusami a pociagami. U nas obok dworca PKP jest coś co niektórzy nazywają PKSem, ale to jest jakaś kpina. Idealnie byłoby Gdyby zamiast Biedronki Dworzec KM/PKS mieścił się właśnie tam i z jednego miejsca położonego w centrum można by wszędzie dojechać. Oczywiście teraz nie ma co płakać bo już jest po fakcie, ale po prostu dziwne wydaje mi się ładowanie kolejnych pieniędzy w obiekt przy Budowlanych, który moim zdaniem właśnie ze względu na lokalizację jest nie do końca wykorzystany.

    0 0
  • ~ 2011-10-24 16:48:04

    skoro nie można tego dworca przenieść w pobliże dworca PKP, to może zrobić odwrotnie. Przenieść dworzec PKP na ul. Kotucza :) Od Paruszowca pociągnąć tory ul. Wyzwolenia (przyjezdni będą myśleli, że u nas tramwaje jeżdżą), przy skrzyżowaniu z ul. Różańskiego zrobić stację Rybnik Fudali, następnie tory przez środek ronda na Gliwickiej i w dół ul. Kotucza. Dworzec można ustawić w miejscu BP (stacji benzynowych i tak jest dużo w Rybniku). Dalej tory puścić Kotucza, Reymonta, Wodzisławską i dołączyć w Niedobczycach do istniejącej trakcji. Tory między Paruszowcem i Niedobczycami usunąć, wysprzątać teren, postawić tam 3 Biedronki, a w obecnym budynku dworcowym PKP zrobić muzeum kolejnictwa im. Arteksa.

    0 0
  • ~Fiodore 2011-10-24 17:45:45

    A dla Ciebie zrobimy jeszcze przystanek za rondem przy szpitalu na Gliwickiej żebyś miał bliżej jak będziesz wracał z przepustki. Btw czy właśnie nie kończą Ci się pewne leki, znowu bredzisz od rzeczy.

    1 0
  • ~browarek127 2011-10-24 18:13:21

    zaniedługo wezmą sie za remont strazy miejskiej itp miasto ma pieniądze na poprawianie fuszerek ,tak samo jest ze skrzyzowaniem kominka wandy dwa lata temu miasto zrobiło skrzyzowanie i co dzis firma robiąca nawierzchnie zrobiła to od nowa nato pieniadze są a jak pisze dp pana fudalego zeby zrobił takie samo skrzyzowanie u zbiegu dabrówki chabrowa to magistrat mi odpisał ze natęzenie ruchu nie jest tak duze ale zeby przejc przez pasy to trzeba tez swoje odstac,ciekawe jakie bedzie natezenie ruchu jak otworza obwodnice za szpitalem i cały ruch bedzie jezdził przez chabrowa co wtedy odpisze mi magistrat???????

    0 0
  • ~ 2011-10-24 18:22:38

    ~Fiodore, na Gliwickiej leczą też takich smutasów, jak Ty. Cały tekst o tym dworcu jest dla mnie śmieszny, więc skomentowałem go ironicznie. Wygląda na to, że poczucie humoru jest dla Ciebie czymś zupełnie obcym. To można leczyć.

    0 0
  • ~ 2011-10-24 18:33:44

    rozumiem, że Ciebie śmieszą tylko dowcipy na poziomie Strasburgera z Familiady i dowcipy, które opowiada Twój szef. Z nich musisz się śmiać, bo mógłbyś stracić ciepłą posadkę.

    0 1
  • ~miroj 2011-10-30 20:37:24

    Dworzec Autobusowy Ma bić przy lób nad PKP. Tak robi się na świecie. Obecna lokalizacja JEST NIEPOROZUMIENIEM I WBREW LOGICE. Można rozebrać i zlikwidować.

    0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Przepisy dotyczące aborcji w Polsce:





Oddanych głosów: 1225