zamknij

Wiadomości

Będzie głośno w Rybniku. Za tydzień strajk klimatyczny!

2019-09-13, Autor: bf

To będzie głośne popołudnie na rybnickim rynku. Za tydzień (20 września) o godzinie 14.30 uczniowie rybnickich szkół wspólnie staną na rynku, aby zaprotestować przeciw bierności rządzących wobec kryzysu klimatycznego. Każdy z nas może przyłączyć się do Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Reklama

Tego dnia miliony młodych ludzi na całym świecie wyjdą tego dnia na ulice i place w ramach Protestu Tysiąca Miast, aby pokazać, że będą walczyć o to, by nasze dzieci i wnuki mieli okazję żyć w miejscu do tego zdatnym.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny:

1. Żąda prowadzenia polityki klimatycznej w oparciu o aktualne stanowisko nauki wyrażone w najnowszych raportach Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) powołanego przez ONZ. - Oczekujemy, że sugerowane przez środowisko naukowe rozwiązania będą wdrażane niezwłocznie we współpracy międzynarodowej - słyszymy.

2. Wzywa rząd polski, by oficjalnie uznał katastrofę klimatyczną poprzez ogłoszenie stanu kryzysu klimatycznego.

- Kwestia kryzysu nie może być przedmiotem ideologicznych sporów - w obliczu katastrofy musimy mówić wspólnym głosem, ponad podziałami

- mówią organizatorzy protestu.

3. Domagają się zawarcia kompleksowej i aktualnej wiedzy o mechanizmach kryzysu klimatycznego w podstawie programowej na wszystkich szczeblach edukacji, przy zapewnieniu kadrze nauczycielskiej obowiązkowych szkoleń w tym zakresie. Jednocześnie edukację klimatyczną w pełnym zakresie swoich kompetencji powinny zapewniać samorządy lokalne.

4. Żądają, by media wzięły na siebie odpowiedzialność za uświadamianie społeczeństwa o bezpośrednich zagrożeniach związanych z kryzysem klimatycznym.

- Wzywamy do priorytetyzacji tematu katastrofy klimatycznej w przekazie medialnym oraz posługiwania się językiem odzwierciedlającym wagę problemu

- słyszymy.

5. Żądają przyjęcia przez parlament RP ustawy powołującej ekspercką i niezależną Radę Klimatyczną, której zadaniem będzie opracowanie strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej Polski do roku 2040 oraz kontrola realizacji tej strategii.

Ustawa ta musi być stworzona przy aprobacie środowiska naukowego, maksymalnej transparentności i przy szerokich konsultacjach społecznych.

6. Oczekują podjęcia natychmiastowych kroków prowadzących do przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji gospodarki w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych.

- Wymagamy, by respektowano prawa i potrzeby wszystkich, których dotkną skutki transformacji, szczególnie osób zatrudnionych w sektorach energetyki, rolnictwa, przemysłu i transportu

- wyjaśniają organizatorzy.

Przyłączycie się do protestu?

Oceń publikację: + 1 + 126 - 1 - 168

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (71):
 • ~Lateks 2019-09-13
  08:51:31

  Ciekawe kto jest organizatorem z imienia i nazwiska, kto ma możliwość wyprowadzenie uczniów z szkół i na jakiej podstawie działa?
  Swoją drogą niech najpierw Niemcy przestaną spalać węgiel, ropę, gaz i uran, to uwierzę w tą ekologię...

 • ~polk 2019-09-13
  09:09:27

  Pomijając cały lewacki bełkot o zmianach klimatu to ciekaw jestem czy jakikolwiek uczeń, będący w tym czasie na rynku wie co jest w tych raportach Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC)? Skoro będzie domagał się czegoś od władz to chyba wie czego? Proponuję redakcji sondę na rynku w tym dniu i zapytaniu o to, a dodatkowo czy wiedzą co to za organizacja jest.
  Każdy sposób na opuszczenie zajęć jest dobry.

 • ~x.treme 2019-09-13
  09:17:25

  Ciekawe która 'gwiazda' za wszelką cenę chce się pokazać?

  Wiadomo już dlaczego wysypiska płoną? Osoby odpowiedzialne zostały ukarane? W jakiej wysokości dostali mandaty? Co było przyczyną?

 • ~master4k 2019-09-13
  09:34:55

  89 74

  @ Lateks

  "Swoją drogą niech najpierw Niemcy przestaną spalać węgiel, ropę, gaz i uran, to uwierzę w tą ekologię..."

  Spalać uran powiadasz. A cóż to za nowa technologia? Czy również uważasz, że ten syf, który pojawia się w Rybniku i okolicach z końcem lata, a znika z początkiem wiosny, to też wina Niemców? Bo mi to wygląda na produkt wybitnie regionalny. Zupełnie jak oscypek. Dbając o środowisko robisz coś korzystnego nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla własnych potomków. W spadku dzieciom też masz zamiar zostawić rozwalony i zasyfiony dom, czy może dołożysz wszelkich starań, żeby po sobie pozostawić coś wartościowego?

  @ polk

  Patrz Pan. Ten lewacki bełkot musi mieć wielką siłę. To pewnie tylko dzięki niemu w tym roku m.in. odnotowano rekordy temperatur w Europie od czasu prowadzenia pomiarów, w Polsce były tragicznie kiepskie plony z powodu suszy, a Indonezja planuje przenieść stolicę w inne miejsce, bo Jakarta (c.a. 30.000.000 mieszkańców) zaczęła coraz szybciej tonąć. Niezła moc sprawcza jak na bełkot, co nie?

  @ x.treme

  "Ciekawe która 'gwiazda' za wszelką cenę chce się pokazać?"

  Teraz to nie jestem pewien, ale w okolicach 24.12 z pewnością będzie to betlejemska.

 • ~Karolina# 2019-09-13
  09:37:07

  53 64

  A może mi ktoś wyjaśnic, po co ta akcja w Rybniku? Macie czas, to taką akcję należy przeprowadzic w Katowicach pod UW, wojewoda powinien zabrac glos, bo prezydenci miast obecnie bez możliwości prawnych, finansowych. Do Katowic pociągiem 50 minut, pod UW ok. 15 minut pieszo, i tam powinna byc taka akcja. Smog nie dotyczy tylko Rybnika, ale całego Śląska, i występuje głównie na Śląsku, czego niektórzy nie widzą.

 • ~ 2019-09-13
  09:56:00

  90 30

  Polska jest za tym, by transformacja klimatyczna odbywała się sprawiedliwie. Polska jest jednym z państw, które najbardziej znacząco redukują emisję CO2 i poprawiają jakość powietrza. Niech każdy zacznie od siebie. Od swojego podwórka. Tu nie chodzi o argumenty, tu chodzi o happening i zabawę. Po proteście idą do klimatyzowanych pomieszczeń, odpalają smartfony i fru na fejsa .

 • ~Fidzi 2019-09-13
  10:04:11

  Ciekawa jestem, czy protestująca młodzież pokazując proekologiczne podejście do życia pozbędzie się smartfonów, i-phonów, ubrań, butów etc. Wszak powszechnie wiadomo, że produkcja wielu dóbr konsumpcyjnych jest niesłychanie szkodliwa dla środowiska. O utylizacji już nie wspomnę. Myślę, że każdy/każda z protestujących nie posiada auta i nigdy nie będzie się starać o prawo jazdy, a do szkoły chodzą na piechotę.
  Fajnie się krzyczy i protestuje, gdy efekty finansowe radykalnych żądań ponoszą inne osoby - w tym przypadku rodzice.

 • ~Aneta Faikis 2019-09-13
  10:40:26

  83 47

  Absolutnie nie dołączymy do propagandy ekoterrorystów, no chyba, że wszyscy przebierzemy się w żabki i wejdziemy do stawu, który jest przezeń osierocony ;)

 • ~Aneta Faikis 2019-09-13
  10:41:54

  87 28

  Proponuję skupić wysiłki u ujścia Wisły... przez awarię Czajki czekają Polskę gigantyczne kary za zanieczyszczenie Bałtyku

 • ~Arteks 2019-09-13
  10:42:51

  57 89

  Jedno jest pewne. Obecni młodzi ludzie wywalą kiedyś ostatnie piece węglowe na złom, a już obecnie z pewnością wstydzą się tego jeśli mieszkają w domu z kopcącym kominem. Dla każdego mieszkańca Unii Europejskiej to byłby obciach...

 • ~ 2019-09-13
  10:47:06

  38 19

  do Aneta - naprawdę szacun. Celne komentarze.

 • ~Lateks 2019-09-13
  11:04:09

  42 19

  ~master4k jeżeli chodzi o uran to nie chodzi o spalanie w sensie chemicznym czyli przez reakcję z tlenem. Ale w wyniku rozszczepienia pręty paliwowe z Uranem ulegają "wypaleniu". O ile stosunek wypalonego paliwa do ilości energii jest imponujący, o tyle promieniotwórcze i niebezpieczne odpady stanowią ogromny problem logistyczny jak również są bardzo kłopotliwe w przechowywaniu.
  Co do zanieczyszczeń powietrza które mamy w Rybniku i okolicach to jest są one skutkiem spalania węgla bo w normalnych warunkach powstaje tylko dwutlenek węgla i woda. Problemem jest to że ten węgiel nie jest spalany i cała frakcja lotna jest wydalana do atmosfery gdzie dodatkowo łącząc się z wilgocią powstaje ten syf. To tak samo jak z samochodami, gdzie normalnie spaliny nie stanowią problemu, a mając spalanie pod bardzo wysokim ciśnieniem i niesprawny układ zasilania paliwem powstaje taki syf co niektórym się wydaje że diesel musi kopcić. Nie nie musi, tak samo jak węgiel, tylko paliwo trzeba spalać a nie wędzić.

 • ~Lateks 2019-09-13
  11:05:46

  31 14

  edit:

  Co do zanieczyszczeń powietrza które mamy w Rybniku i okolicach to nie są one skutkiem spalania węgla bo w normalnych warunkach powstaje tylko dwutlenek węgla i woda. Problemem jest to że ten węgiel nie jest spalany i cała frakcja lotna jest wydalana do atmosfery gdzie dodatkowo łącząc się z wilgocią powstaje ten syf. To tak samo jak z samochodami, gdzie normalnie spaliny nie stanowią problemu, a mając spalanie pod bardzo wysokim ciśnieniem i niesprawny układ zasilania paliwem powstaje taki syf co niektórym się wydaje że diesel musi kopcić. Nie nie musi, tak samo jak węgiel, tylko paliwo trzeba spalać a nie wędzić

 • ~bikerek 2019-09-13
  11:12:03

  47 18

  Co łączy konserwatywnego aptekarza z postępowym ekologiem?

  W przypadku problemów z rzadkim gów...m obaj ratują się węglem.

 • ~bikerek 2019-09-13
  11:13:15

  49 17

  A na poważnie to bym obstawiał kandydatów lewicy. Hanna Kustra, Maciej Kopiec plus europoseł Kohut.

 • ~hiacynta 2019-09-13
  11:15:00

  61 22

  pewnie przyjdą pieszo w ekologicznych ubraniach z lnu własnoręcznie uszytych i boso , zostawią telefony w domu i po imprezie nie będą korzystali z okolicznych knajpek na znak protestu (prąd z węgla ,mięso zwierząt ,itd.) . OBŁUDA !!! Europa będzie podnosić normy , a Afryka , Azja ,USA , Indie będą się z nas nabijali i robili dalej swoje . Jak chcecie te "czyste" powietrze z Europy zostawić u siebie ? postawicie "szlabany" ?

 • ~CapnSham 2019-09-13
  11:25:51

  28 22

  ~Lateks
  1. Uran nie reaguje z tlenem, to nie jest spalanie w żadnym sensie. I jest ekologiczny. Zgadzam się co do problemów ze składowaniem odpadów, ale technologie istnieją, potrzeba tylko woli polityczcnej i kasy.
  2. Z czystego chemicznie węgla w atmosferze czysto tlenowej być może powstaje CO2 i woda, ale na pewno nie z opałowego. Co więcej strajk jest właśnie przeciwko emisjom CO2, więc nawet gdybyś miał rację, nie miałbyś jej.
  3. Ze szkoły nie bardzo ktokolwiek może wyprowadzić dzieci, ale dlatego właśnie strajk odbywa się po południu. Już nie biorąc pod uwagę, że zniszczenie społeczności wyspiarskich, uniemożliwienie rolnictwa w strefach międzyzwrotnikowych, katastrofy pogodowe, wojny o wodę i wymuszenie masowych migracji może być nieco ważniejsze od jednego dnia w szkole. Ale każdy ma swoją opinię.

  ~x.treme Nikt, protest jest apolityczny, zaproszeni zostali członkowie wszystkich większych partii.

  ~Karolina# Protesty mają miejsce na całym świecie w Katowicach i Warszawie, i Berlinie i Londynie i Waszyngtonie.

 • ~sympatykrybnika 2019-09-13
  11:30:18

  29 32

  ~Trop leminga – Chyba coś nie tak jak piszesz, że „Polska jest jednym z państw, które najbardziej znacząco redukują emisję CO2 i poprawiają jakość powietrza”, bo:
  W ubiegłym roku Polska wyemitowała o 7,1 mln ton CO2 więcej niż w 2017 roku. To największy przyrost w Unii Europejskiej i szesnasty największy na świecie.
  Przyrost emisji CO2 w przeliczeniu na jednego mieszkańca był w Polsce wyższy niż w Chinach i Indiach, czyli liderach światowego wzrostu emisji CO2. Wyniósł niemal 188 kg
  w stosunku do 144 kg w Chinach i
  121 kg w Indiach

 • ~sympatykrybnika 2019-09-13
  11:39:57

  27 43

  Ten pogrzeb już był

  ŚP
  Lodowiec Okjokull w Islandii
  W wieku 700 lat
  zmarł z powodu globalnego ocieplenia.
  Pogrzeb odbędzie się w dniu 18 sierpnia 2019 roku.
  Pogrążeni w smutku zapraszamy na uroczystości żałobne.
  "Ok jest pierwszym islandzkim lodowcem, który utracił status lodowca. W ciągu następnych 200 lat prawdopodobnie wszystkie nasze główne lodowce będą podążać tą samą drogą. Ten pomnik ma potwierdzić, że wiemy, co się dzieje i co należy zrobić. Tylko ty wiesz, czy to zrobiliśmy".


  Niedługo trzy pogrzeby:

  ŚP
  Życie na Ziemi
  66 000 000 p.n.e. – 2 050 n.e.
  Zmarłe z powodu
  globalnego ocieplenia, utraty siedlisk, zmiany kwasowości oceanów, zanieczyszczeń
  Pogrążeni w smutku zapraszamy na uroczystości żałobne.


  ŚP
  Ludzkość
  190 000 p.n.e. – 2 050 n.e.
  Zmarła z powodu
  globalnego ocieplenia, utraty miejsc zdatnych do zamieszkania, głodu, suszy, wojen
  Pogrążeni w smutku zapraszamy na uroczystości żałobne.


  ŚP
  Polska
  966 – 2 050
  Zmarła z powodu globalnego ocieplenia, zalania przez Bałtyk, głodu, suszy, wojen
  Pogrążeni w smutku zapraszamy na uroczystości żałobne.

 • ~grzegorz410 2019-09-13
  11:41:48

  37 25

  dziekuję Hiacynto, właśnie dzięki tobie i paru innym osobom dowiedziałem się że za smog w Rybniku nie są odpowiedzialni Janusze spalający co popadnie, kiedy popadnie, mój sąsiad gotujący obiad na piecu węglowym codziennnie czy lato czy zima, ryle z deputatami którzy najchętniej by palili tym węglem całe noce i dnie bo nie mają z nim co zrobić,itp tylko biedni Afrykanie i mityczni Azjaci,

 • ~minowa 2019-09-13
  11:51:25

  29 16

  @Lateks - poszukaj sobie w necie. Są przy okazji każdej lewackiej zadymy.

 • ~Stanisław Nowak 2019-09-13
  12:01:49

  35 14

  Kochana młodzieży! Najlepiej jechać protestować do Warszawy pod ambasadami Brazylii/ wypalenie lasów na obszarze kilkakrotnie większym n iż Polska / USA / nie przyjęcie pakietu klimatycznego / Rosji / pożar lasów w Syberi na obszarze milionów hektarów, w zasadzie nie gaszony/ . Arabii Saudyjskiej / rozpasana konsumpcja/ Chin / główne źródło zanieczyszczeń powietrza - pamiętaj nie na obywatela / . Powodzenia

 • ~kazo64 2019-09-13
  12:09:52

  15 7

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~grzegorz410 2019-09-13
  12:17:29

  14 28

  Masz rację Stanisławie Nowak - jeszcze zapomniałem o biednych mieszkańcach Brazylii - czyli reasumując ten cały smog w Rybniku to wina Afryki Azji i jeszcze Ameryki Południowej - a teraz już jest z 25 stopni więc z czystym sumieniem możesz iść dorzucić do pieca - jakby co zwalimy na Eskimosów

 • ~orient 2019-09-13
  13:37:35

  31 22

  Drogie dzieci i droga młodzież róbcie co tylko możecie, uświadamiajcie rodziców, organizujcie eventy itd. Ale możecie jeszcze coś zrobić dla klimatu. Zrezygnujcie z podwozów do szkoły autami. Zmiany klimatyczne to także spaliny przy produkcji paliw i przy ich spalaniu w silnikach. Powiedzcie rodzicom, że wolicie jechać autobusem lub na rowerze. Pamiętajcie o tym, a świat będzie lepszy. Segregujcie też. odpady i używajcie jak najmniej folii i plastiku.

 • ~pprywatne 2019-09-13
  13:40:05

  33 12

  My Europejczycy płacimy/będziemy płacić za pseudo ratowanie Świata, a reszta krajów ma to głęboko gdzieś... Niech zaczną od Indii, Chin, Filipin, całej Afryki...

 • ~grzegorz410 2019-09-13
  13:48:03

  17 26

  prywatne - Dziękuję za uświadomienie, teraz już wiem ze naiwnie myślałem że ten smród spalenizny to od sąsiada z przeciwka, A tak naprawdę to biedny Pan Lee zapalił w swoim domku w południowych Chinach i ten dymek z jego komina przeleciał przez Chiny Mongolię Syberię Rosję itd i trafił do Rybnika. A reszta dymu przeleciała przez Atlantyk i pół Europy i również trafiła do naszego ukochanego Rybnika.
  A tak na poważnie - co trzeba mieć w głowie żeby pleść na forum takie głupoty ?

 • ~pprywatne 2019-09-13
  13:50:13

  29 5

  ~grzegorz410 - Emisja CO2, a smog to dwie różne rzeczy.

 • ~MTWWD 2019-09-13
  13:54:09

  23 13

  ~grzegorz410 Bystry żeś je jak woda we klozecie. Kaj sie uchowały takie imbecyle.

 • ~grzegorz410 2019-09-13
  14:12:40

  20 24

  Ehh, jałowa dyskusja, wszyscy winni tylko nie Janusz z Gerardem kopcący od rana do wieczora przez cały rok,
  MTWWD - napalone już w piecu ?
  Może zamiast narzekać na cały świat który nas krzywdzi zacznijmy od siebie

 • ~bartezz 2019-09-13
  14:17:32

  22 8

  Orient - nie rób mi na śmiech ☺ ☺ ☺ od dawna uważam, że masz coś wspólnego z Arteksem a może to jedna i ta sama osoba pod dwoma innymi nickami???

 • ~Arteks 2019-09-13
  14:55:06

  10 26

  @bartezz - to samo przypuszczam o tobie, że swoje hejty na politykę rowerową tworzysz pod różnymi nickami udając "sztuczny tłok" przeciwników na portalu. Bo z jakimkolwiek rowerzystą rozmawiam, obojętnie czy ma +30 czy +70, czy mało jeździ, czy dużo jeździ - wszyscy chwalą nasze rozwiązania. Dzieciaki? W Rybniku bardzo wielu musi dojeżdżać rowerami skoro widać koło szkoły multum pozostawionych rowerów. One są bardziej zdroworozsądkowe od osób twojego pokroju czy ursusa i nie boją się dojeżdżać na rowerze nawet pokonując ruchliwe drogi. Młodzież to przyszłość tego kraju. To oni zrobią uroczysty pogrzeb ostatniego pieca węglowego i nie będą rozumiały do końca przyczyn i powodów piecowego męczennictwa swoich przodków.

 • ~akukuruku 2019-09-13
  14:59:05

  14 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~bartezz 2019-09-13
  15:34:06

  24 5

  Arteks - gdybyś bardziej inteligentny zwróciłbyś uwagę na sposób wypowiadania się innych komentujących ich ton wypowiedzi i słowa użyte w wypowiedziach??? ty masz bardzo zbliżone wypowiedzi właśnie z tym drugim komentującym z czego nasuwają się odpowiednie wnioski. A to ciekawe bo gdy rozmawiam obojętnie z którym rowerzystą to słyszę same negatywne spostrzeżenia na temat naszych czerwonych kontrapasów! Wczoraj nawet rozmawiałem z rowerzystą z Jastrzębia Zdroju i krótko skwitował nasze kontrapasy jako super niebezpieczne i nie przemyślane. Młodzież to przyszłość narodu ale ucząca się i dobrze wychowana oraz ukształtowana, która wyniosła z domu odpowiednie dobre wzrorce do naśladowania w życiu i przekazywania innym. Chyba nie masz na myśli bezstresowego wychowania młodzieży i zasady róbta co chceta? Co do do moich komentarzy nie mam potrzeby wypowiadać się pod innymi nickami bo jak zdążyłeś zauważyć są okresy, że wogóle się nie wypowiadam nawet zdarzy się kilka miesięcy bo mam ważniejsze sprawy życiowe niż tak jak ty od rana do nocy toczyć słowne walki z innymi komentatorami.

 • ~Arteks 2019-09-13
  15:42:23

  6 25

  @bartezz - ale jak się nie wypowiadasz przez kilka miesięcy to nikt na tym nic nie traci bo ty tu nic ciekawego nie wnosisz... Ty nie masz żadnych ciekawych koncepcji czy poglądów, a jeśli już coś czasami napiszesz - to inną swoją wypowiedzią to przekreślasz... Tak było np. z tym, że "po centrach się nie jeździ na rowerze bo są spaliny, jest niebezpiecznie itd, do tego są lasy" (parafrazuję), a potem nagle zmieniasz płytę i wyskakujesz z informacją, że jeździłeś po centrum Wrocławia na rowerze i hulajnodze (swoją drogą łamiąc prawo bo hulajnogami nie wolno jeździć po drogach rowerowych) w mieście pełnym kontrapasów, śluz i niebezpiecznych skrzyżowań. I ci to przestało przeszkadzać. Po co jeździsz po centrach miast skoro uważasz, że dla rowerzystów są tylko lasy? Nie wypominałbym tego ale czy ty nie widzisz, że twoje poglądy są nie poukładane? PS. To inna osoba ale rozumiem, że jakby ci zwrócił uwagę sympatykzrybnika, kwinto lub gruby którzy mają poglądy zbliżone do moich to też nazwałbyś ich Arteksem?

 • ~trzynasty 2019-09-13
  16:03:34

  12 14

  Przeczytajcie, co Pis szykuje po wyborach. A później głosujcie dalaej za wszystkimi ich plusami. Kopalnia? A jakże.

  http://katowice.wyborcza.pl/katowice/7,35063,25188161,pis-wprowadza-specustawe-dla-kopaln-zaknebluje-usta-mieszkancom.html#S.DT-K.C-B.1-L.1.duzy

 • ~akukuruku 2019-09-13
  16:19:13

  20 4

  Dziwny ten zawod nauczyciela;strajk w strajku prowadzic.Normalnie "Łosz i go lub inna matrioszka"
  Nie lepiej zabrac te dzieci do lasu i sadzic drzewka?

 • ~bartezz 2019-09-13
  16:25:57

  21 7

  Arteks teraz parsknąłem śmiechem ☺ no jedyne co wnosisz ty na forum to obciach samemu sobie i wystawiasz się na potwarz wśród czytających i komentujących co widać po odpowiedziach jakie dostajesz w komentarzach zwrotnych od forumowiczów. U ciebie każda głupota wprowadzona w życie, która ci pasuje jest nazywana " nowoczesnymi trendami" to już wiemy nic nowego! To, że pojeździłem po Wrocku na hulajnodze i rowerem to dla ciebie widzę, że jest szok!!! Myśl sobie co chcesz szczerze zwisa mi to ☺ mi byłoby szkoda życia siedząc przed kompem jak ty od rana do wieczora i marnować tyle czasu bezproduktywnie i wypisując setki komentarzy jednocześnie nic nie wnoszących a jedynie ośmieszających siebie, może kiedyś to zrozumisz jak bedziesz już w podeszłym wieku... twoja sprawa, twoje życie, twój cyrk, twoje małpy!

 • ~akukuruku 2019-09-13
  16:29:55

  11 1

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~trzynasty 2019-09-13
  16:45:10

  8 16

  @akukuruku czyli kazio: założ sobie chłopie forum dla wyznawców pissu i wyPISuj tam swoje brednie. Chcesz kopalni w Rybniku - naPISz wprost.

 • ~akukuruku 2019-09-13
  16:52:03

  11 2

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Arteks 2019-09-13
  18:49:41

  8 17

  @bartezz - po mnie coś zostanie pozytywnego. Jeśli nawet nie przekonałem wszystkich do eko-poglądów czy równowagi w transporcie i rozwoju to niektórym wbiłem klin z powodu czego się ciągle szamocą, szukają jakichś usprawiedliwień, zaczynają myśleć. Ja też zawdzięczam wielu osobom zmiany w poglądach. Kiedyś mi nie przeszkadzały węglowe piece ale zrozumiałem ile szkody to wyrządza miastu, regionowi czy naszym nosom. Dlaczego to tolerować skoro można się tego pozbyć i pozyskiwać ciepło inaczej?
  Twoje wpisy to niestety - zupełna strata czasu. Żałowałbym na twoim miejscu każdej minuty spędzonej na atakowanie i produkowanie sprzeczności. Jeśli w twoim przypadku korzystanie z dyskusji internetowych budzi same złe emocje - porzuć to. Poprawi ci się nastrój.

 • ~sympatykrybnika 2019-09-13
  20:52:48

  11 11

  Ekolodzy domagają się POLSKI BEZ WĘGLA DO 2030 r.
  Zwracają uwagę na kryzys klimatyczny nie tylko szokującą formą protestu, ale i twardymi danymi.
  W zeszłym roku Polska importowała 20 000 000 ton węgla, głównie z Rosji. Kosztowało to 8 000 000 000 zł. Węgiel z importu trafia do energetyki, przemysłu, gospodarstw domowych.
  W tym samym czasie prawie 50 000 Polek i Polaków ZMARŁO Z POWODU SMOGU.
  To brzmi absurdalnie, ale polski rząd za nasze podatki sprowadza z zagranicy coś, co nas zabija, niszczy klimat i przyszłość kolejnych pokoleń.
  CZAS Z TYM SKOŃCZYĆ!!!
  Po Proteście Tysiąca Miast – Młodzieżowego Strajku Klimatycznego w dniu 20 września,
  tydzień później 27 września protestować będą ekolodzy ze Strajku dla Ziemi. Warszawska demonstracja „Wielki Marsz Klimatyczny” zacznie się 27 września o godz. 16 na pl. Defilad.
  Nowy ruch obywatelski Extinction Rebellion Polska, który 27 września na rynku głównym w Krakowie zaplanował „Czuwanie dla Ziemi”. Wydarzenie organizowane jest w ramach „TYGODNIA REBELII”, organizowanego w wielu polskich miastach.
  Zauważmy, że to na teraz, ale tego ruchu już się nie zatrzyma!!!

  Ponadto:
  Cztery lata rządów PiS, to Koszmar dla środowiska;
  Cztery lata rządów PiS, to Służba zdrowia w stanie przedzawałowym;
  Cztery lata rządów PiS, to Straciliśmy renomę państwa praworządnego;
  Cztery lata rządów PiS, to W kulturze najlepiej się udała sztuka... dzielenia.

 • ~ 2019-09-13
  21:17:10

  11 10

  Strajk ZNP nie wypalił, to może z strajkiem "klimatycznym" wyjdzie?
  Co się stało z "ochłodzeniem klimatu"?
  Czym będziecie ładować swoje samochody elektryczne jak zlikwidujecie energetykę w Polsce?

 • ~ 2019-09-13
  21:19:39

  13 12

  Czytam te prostackie wpisy powyzej i oczom nie wierze ... Co za prymitywny, nieswiadomy wagi problemu narod :(

 • ~Jacek Kamiński 2019-09-13
  21:24:04

  6 10

  Do Lateks:
  Kto jest organizatorem? Z pewnością nie PIS.
  Cóż znów z tymi Niemcami. Patrz na swój kraj i jego zanieczyszczenie. Oni mają swoich ekologów i partię zielonych.

 • ~Jacek Kamiński 2019-09-13
  21:24:41

  8 13

  do polk:
  Prawackie zaprzeczanie zmianom klimatu ich nie powstrzyma.

 • ~ 2019-09-13
  21:27:57

  12 5

  Trudno się przejąć bełkotem, z którego nic sensownego nie wynika (i nigdy nie wyniknie) "wzywamy do priorytetyzacji tematu katastrofy klimatycznej".

  Cóż, jak to mówiła przednia minister: "taki mamy klimat".

 • ~Jacek Kamiński 2019-09-13
  21:29:30

  9 14

  Do Aneta Fajkis:
  Czym innym jest systematyczne trucie, czym innym awaria. Zatem zbijanie kapitału politycznego na "Czajce" tylko dlatego iż w stolicy PIS jest bez szans jest niewłaściwe.
  Nazwanie protestujących na Rynku ekoterrorystami to chyba nadużycie? Skoro nimi są ( dołączę) to proszę zgłosić ministrowi sprawiedliwości. Z pewnością się ucieszy, a może i wynagrodzi.

 • ~ 2019-09-13
  21:33:57

  12 6

  Dzieci już nie wiedzą jak wygląda prawdziwe niebo. :) ONZ sypie aluminium i inne substancję wynikające ze spalania dodatkowego w silnikach samolotów .

  Piąte sprawozdanie oceniające Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) ostrzega, że ​​pomimo globalnych skutków ubocznych i długoterminowych konsekwencji należy zachować techniki geoinżynierii obejmujące zarządzanie promieniowaniem słonecznym (SRM):(wwwwwwww.globalresearch.ca/solar-radiation-management-geoengineering-and-chemtrails/5356632).

 • ~Jacek Kamiński 2019-09-13
  21:48:32

  10 11

  Do Stanisław Nowak:
  W ochronie środowiska obowiązuje zasada: Myśl globalnie, działaj lokalnie.
  Wymienił pan globalne zagrożenia. I dobrze. Lecz działać musimy lokalnie, czyli u nas.
  I nie ma sensu krytykować innych, tylko sprzątać u siebie.

 • ~Jacek Kamiński 2019-09-13
  21:52:00

  9 12

  do pprywatnie
  Trzeba dać dobry przykład.
  Europa jako najbogatszy kontynent ma moralne zobowiązanie ku temu.
  Czy nie będziesz dbał o własny dom, argumentując iż jeden sąsiad nie dba o dach, drugi plac zamienił w śmietnik, a trzeci pali śmieciami. To nie są argumenty.

 • ~ 2019-09-13
  21:59:18

  12 5

  Kamiński, akurat to co zrobiono w Warszawie jest przykładem trucia na wielką skalę.

  1. UM inwestuje w reklamy "warszawska kranówa", zachęcając do picia wody z Wisły.
  2. UM Warszawy rozpisał przetarg na dostawę 175 tys. litrów wody w butlach po 18,9 litra. Wartość to ponad 260 tys. zł.
  3. UM przepuszcza GIGANTYCZNE środki w inwestycję, która była bardzo niejasna, jest na ten temat wiele informacji.
  4. Inwestycja ta miała ogromne wady, ale UM nie nadzorował jej prawidłowo.
  5. Bardzo podobnie jak w przypadku awarii elektrowni w Czarnobylu, doprowadzono do awarii Czajki - całe szczęście, że Trzaskowski nie nadzoruje tam elektrowni atomowych. Zatajono informację o wycieku przed społeczeństwem na kilka godzin, niestety nie dało się dłużej...
  6. Całe szczęście cały UM zaopatrzony był w wodę butelkowaną!
  7. Czaskowski kierując się prywatnym interesem stwierdził, że pomoc wojska w związku z katastrofą ekologiczną nie jest potrzebna. W końcu nienawiść do PiS jest ważniejsza niż jakaś tam ekologia.
  8. Trują rzekę i morze, ale "ekolodzy" milczą do dziś, co więcej zapytani nie widzą problemu i uważają, że 3000 litrów g*na wlewanego do największej polskiej rzeki, to "tylko" awaria.

 • ~Jacek Kamiński 2019-09-13
  22:12:52

  5 10

  do tf2
  Awarie się zdarzają i gdyby takowa w jakimś niewielkim mieście rządzonym przez PIS (bo tylko w takich to możliwe) się zdarzyła to też byś tak dzielnie walczył?
  Co jest złego w zachęcaniu warszawiaków do picia wody z Wisły, skoro jest zdatna do tego? (czerpanie przed zrzutem ścieków, filtrowanie, dezynfekcja).

 • ~sympatykrybnika 2019-09-13
  22:20:44

  2 7

  ~tf2 z 21:17 – Nikt nie mówi o likwidacji energetyki tylko o transformacji energetycznej czyli przejście mającego miejsce w kilku krajach (m.in. Dania, Niemcy, Francja) do zrównoważonych gospodarek za pomocą odnawialnych źródeł energii, oszczędzania energii oraz podnoszenia efektywności energetycznej, zgodne z zasadą zrównoważonego rozwoju.

 • ~ 2019-09-14
  11:02:48

  10 2

  Niezbyt lotne umysły myślą podobnie.

  "Co jest złego w zachęcaniu warszawiaków do picia wody z Wisły, skoro jest zdatna do tego", to że urzędasy piją drogą, butelkowaną wodę z kasy podatnika a sami wmawiają ludziom, że z kranu jest ok?


  Gdyby "awaria" zdarzyła się PiS to by pseudo "ekolodzy" razem z Gazetą Sorosa i TVNem zjadły ich żywcem. Zapewne marionetkowa, marksistowska KE narzuciłaby nam sankcje. Tymczasem jak napisałem wyżej - nie miała miejsce tylko "awaria" lecz jej bagatelizowanie dla politycznych interesów kosztem środowiska i ludzi.


  Proponujecie likwidację energetyki, nigdy nie oferujecie żadnych alternatyw. Nawet wszystkie stare, zużyte wiatraki, których nie ma gdzie złomować ze względu na ich konstrukcję, upychane do Polski przez Niemcy, nie będą żadną alternatywą. W momencie gdy nie ma wiatru wyrównuje się zapotrzebowanie z elektrowni węglowych, tak też robi Dania posiłkując się energią węglową z poza kraju. W Polsce mało kto jeszcze wierzy, że solarem ogrzeje dom zimą.
  Sytuacja będzie taka: zamkniecie kopalnie - będzie węgiel z RPA, Ukrainy, Rosji. Potem zamknięcie polskie elektrownie i będzie energia z niemieckich elektrowni węglowych, bo Niemcy powoli też odchodzą od atomu.

 • ~ 2019-09-14
  11:09:49

  10 2

  https://www.energetyka24.com/oze/brudne-wiatraki-jak-unia-europejska-zmaga-sie-z-odpadami-po-turbinach-wiatrowych

  Zachęcam do lektury, zanim grupka nieodpowiedzialnych dzieciaków zrobi z Polski nowe Unijne wysypisko śmieci.
  Oczywiście będziemy za odpady płacić.

 • ~Qwety 2019-09-14
  11:23:40

  12 3

  Artykuł nie odpowiada na podstawowe pytanie "Kto jest organizatorem strajku?" Proszę podać nazwę organizacji, przecież jest oczywiste, że nie jest to oddolna inicjatywa młodzieży. Mam 3 dzieci w nastoletnim wieku w rybnickich szkołach i nic im nie wiadomo o jakiejkolwiek oddolnej inicjatywie młodzieży. A użycie takich zbitek słownych jak "strajk klimatyczny" wskazuje na zaangażowanie i inspirację ze strony jakiejś lewicującej organizacji, która powinna się ujawnić, bo chyba nie powinna się wstydzić. Chociaż może się wstydzić, że zasłania i wyręcza się młodzieżą.

 • ~ 2019-09-14
  11:45:18

  14 3

  Do Georga S. coraz trudniej dotrzeć, chowa się jak mysz w norze.
  Nic dziwnego, że informacje na temat organizatorów politycznych burd w wielu krajach są ukrywane a na ich przedstawicieli typowani są "ludzie z ulicy".

  https://krytykapolityczna.pl/kraj/klimatyczne-panele-obywatelskie-czas-start/

  https://notalotofpeopleknowthat.wordpress.com/2019/08/03/is-george-soros-funding-extinction-rebellion/


  Żal mi biednych ludzi, którzy się ciągle na to nabierają i są tak łatwo wykorzystywani. Dlaczego państwo nie ściga i nie likwiduje instytucji, które próbuję wykorzystywać do swoich politycznych celów dzieci?

  Jeden z przykładów tego obłędu: "Drogie dzieci i droga młodzież róbcie co tylko możecie, uświadamiajcie rodziców, organizujcie eventy itd."

 • ~ 2019-09-14
  12:27:00

  5 1

  ~tf2
  podobnie "ekologicznie sprawa ma się w wypadku promowanych wszem i wobec samochodów elektrycznych, prawdą jest że w czasie eksploataci nie emitują zanieczyszczeń, ale produkcja i późźniejsza utylizaacja baterii trakcyjnych już z ekologią ma niewiele wspólnego, do tego żywotność takiej baterii to kilka lat (ile wytrzymują baterie w waszych smartfonach wykonane w podobneh technologii), a wymiana baterii w starszym samochodzie, ze względu na koszt przewyższający wartość takiego smochodu nie będzie opłacalna, o ile żywotność normalnegio samochodu to minimum kilkanaście lat, to te "ekologiczne" po max 10 zapełnią złomowiska, pomijam już "ekologię"wytworzenia energii używanej do ich ładowania, dlatego o wiele bardziej ekologiczne są w sumie samochody zasilane gazem i to w tym kierunku powinien iść rozwój ekologicznych pojazdów

 • ~Ober Pi 2019-09-14
  16:00:27

  5 10

  Proszę redakcję, o uniemożliwienie zamieszczania postów pod nickiem. Głupota niektórych komentarzy aż razi. Po części wynika to z anonimowości... Sam z chęcią podam swe dane. Młodzież protestuje przeciw zanieczyszczaniu środowiska, a geniusze intelektu dopytują się o inicjatora strajku, o to, z kim młodzież pójdzie na rynek (14.30), czy ma smartfony, itp. Rząd dopuszcza do tworzenia nielegalnych składowisk śmieci i ich podpalania (Żory), promuje węgiel (wiem, że za głosy górników) itd... a my siedźmy cicho... Jak można być mieszkańcem naszego miasta i nie zauważać problemu?

 • ~46ozaK 2019-09-14
  16:25:38

  9 7

  ober pi-"Rząd dopuszcza do tworzenia nielegalnych składowisk śmieci i ich podpalania (Żory)"

  Jesli moge cos doradzic to lepiej nie POdawaj swoich danych przed sprawdzeniem czy rzad odPOwiada za wysypiska na terenie gmin.

 • ~46ozaK 2019-09-15
  03:42:03

  6 6

  Ja tam nie chce nic krakac ale do Was zbliza sie zima 100lecia( sorosowe ocieplenie juz MINELO,teraz jak na sinusoidzie pojdzie temp. na dol),wiec moze ci "nauczyciele"wezma te dzieciaki na strajk ws "ocieplenia"klimatu gdzies w polowie lutego bo wtedy bedziecie kopac tunele aby dojsc do szkoly.

 • ~sympatykrybnika 2019-09-15
  09:51:53

  5 4

  ~46ozaK z 2019-09-14 16:25 – „czy rząd odpowiada za wysypiska na terenie gmin”. Ale jak to łatwo zmienić aby rząd zaczął odpowiadać za wysypiska w całym kraju, podobnie do tego jak grupa posłów PiS złożyła do Sejmu projekt specustawy zmieniający prawo geologiczne i górnicze. Projekt mówi wprost o ułatwieniu życia przedsiębiorcom w branży górniczej.
  Czemu do dzisiaj nie uregulowano tego aby przestano zwozić odpady do Polski.
  W 2018 roku zwieziono odpady z:
  Niemiec – 250,4 tys. ton,
  Wlk. Brytanii – 36,4 tys. ton,
  Szwecji – 30,4 tys. ton,
  Włoch – 21,9 tys. ton,
  Austrii – 19,5 tys. ton,
  Danii – 18,7 tys. ton,
  Słowenii – 13,0 tys. ton,
  Nigerii – 6,5 tys. ton,
  Litwy – 5,8 tys. ton,
  Holandii – 5,0 tys. ton.

 • ~46ozaK 2019-09-15
  12:27:40

  5 3

  ~sympatykrybnika 2019-09-15 09:51:53
  " Ale jak to łatwo zmienić aby rząd zaczął odpowiadać za wysypiska w całym kraju,"

  Ciekawy masz POstulat ,aby byl POlexit,komuna i granice POwrocily.
  A co do LIKWIDACJI samorzadow jako zwyklych "rodzin mafijnych" to tez jestem ZA tak jak Ty bo NIE wywiazuja sie ze swych obowiozkow vide Czaskowki i "kontrolowany "zrzut g...na do Wisly.

 • ~46ozaK 2019-09-15
  13:00:08

  5 3

  ~sympatykrybnika 2019-09-13 22:20:44
  " Nikt nie mówi o likwidacji energetyki tylko o transformacji energetycznej czyli przejście mającego miejsce w kilku krajach (m.in. Dania, Niemcy, Francja)"

  Panie "sympatyku"-Najpierw Polska musiala by miec takie zloza ropy i wiatry jakie ma Dania,takie zloza wegla brunatnego jakie maja Niemcy i 16 elektrowni atomowych jakie ma Francja!!!

 • ~sympatykrybnika 2019-09-15
  13:06:16

  3 6

  Do ~46ozaK
  Samorząd terytorialny – W Polsce (na wzór innych krajów kontynentu europejskiego) tylko część zadań lokalnych i regionalnych jest realizowana przez agendy administracji rządowej, które bezpośrednio (hierarchicznie) podlegają Radzie Ministrów, Premierowi bądź poszczególnym ministrom.
  Zasadnicza część zadań administracyjnych, niemająca ZNACZENIA OGÓŁNOKRAJOWEGO, jest realizowana przez samorząd terytorialny. Czynią to organy samorządowe, które są podporządkowane odpowiedniej wspólnocie lokalnej (gminnej, powiatowej) bądź regionalnej (wojewódzkiej) i które reprezentują jej interesy.
  Czas aby śmiecie i odpady miały ZNACZENIE OGÓŁNOKRAJOWE i zadania związane z gospodarką nimi były realizowane przez agendy administracji rządowej podlegającej Radzie Ministrów i Premierowi.
  Nazwanie samorządów jako zwykłych "rodzin mafijnych" jest OBRAZĄ nas obywateli, którzy ten samorząd wybraliśmy.
  Zastanówmy się czy PIS to nie jest właśnie taka RODZINA MAFIJNA.

 • ~46ozaK 2019-09-15
  14:00:29

  2 4

  sympatyku-Gospodarka odpadami nalezy do ZADAN I OBOWIAZKOW WLASNYCH Gminy a NIE Panstwa, to POdobnie jak NIE do Panstwa nalezy ZAPEWNIENIE bezpieczenstwa na drogach gminnych( od Gminy )a miejskich (od Miasta)!!!
  Chcieliscie samorzadow to je macie.Pozdrawiam.

 • ~starocierybnik 2019-09-15
  15:20:23

  4 2

  Pewnie przyjedzie ge. z partii wiosna który pochodzi z Rybnika.

 • ~sympatykrybnika 2019-09-16
  08:40:58

  1 2

  Do ~46ozaK
  Piszesz „Gospodarka odpadami należy do ZADAN I OBOWIAZKOW WLASNYCH gminy a NIE państwa”, oczywiście że tak jest, ale mnie chodziło o to, żeby to zmienić. Dlatego pisałem: „Ale jak to łatwo zmienić aby rząd zaczął odpowiadać za wysypiska w całym kraju, podobnie do tego jak grupa posłów PiS złożyła do Sejmu projekt specustawy zmieniający prawo geologiczne i górnicze. Projekt mówi wprost o ułatwieniu życia przedsiębiorcom w branży górniczej.”
  Gospodarka śmieciami i odpadami jest tak bardzo istotna dla środowiska i klimatu, że winno się tym zajmować PAŃSTWO i administracja rządowa brać za nią pełną odpowiedzialność

 • ~orka7 2019-09-17
  10:11:56

  2 3

  Uczniowie powinni się uczyć .Nauczyciele ,którzy ich na taką pikietę prowadzą obciąć pensje.Z tego nie ma czystego powietrza.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 560