zamknij

Wiadomości

Będą strajkować na rynku. „Walczymy o klimat”

2021-01-23, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

W niedzielę (24 stycznia) będzie głośno na rynku w Rybniku, choć raczej w symboliczny sposób. O godzinie 16.00 rozpocznie się demonstracja zorganizowana przez Forum Obywateli Rybnika oraz Śląski Ruch Klimatyczny (ŚRK). Hasło przewodnie: „Walczymy o klimat”.

Reklama

Aktywiści i aktywistki przypominają, że właśnie minął kolejny rok, który zbliża nas do katastrofy klimatycznej i nawołują do intensywnych działań na rzecz ochrony klimatu.

- Chcemy mobilizować nie tylko pojedyncze osoby, ale przede wszystkim władze odpowiedzialne za podejmowanie decyzji proklimatycznych. Wpływ na obniżanie emisji CO2 - będących główną przyczyną kryzysu klimatycznego - mają decyzje nie tylko organizacji międzynarodowych, ale także władz krajowych każdego szczebla. Dlatego też niedzielne wydarzenie odbywa się w różnych miastach regionu: Katowicach, Mysłowicach, Rybniku, Tychach, Mikołowie, Dąbrowie Górniczej i Siemianowicach Śląskich – mówi Joanna Bulandra, przewodnicząca zgromadzenia w Rybniku.

Jak dodaje, zmiany klimatyczne, których doświadczamy coraz częściej i coraz mocniej, mają zasięg globalny, a przewidywane przez uczonych skutki są katastrofalne dla ludzkości.

- My - rybniczanie, Polacy, Europejczycy, mieszkańcy Ziemi nie możemy tego dalej ignorować. Potrzebne są zmiany w obowiązujących przepisach prawa, które umożliwią priorytetowe traktowanie klimatu. Potrzebne są głębokie zmiany także w naszym życiu, w naszym codziennym zachowaniu. Potrzebna jest rzetelna edukacja klimatyczna. Potrzebne jest kształtowanie świadomości ludzi. Władze różnego szczebla podejmują decyzje zbyt wolno albo nie podejmują ich wcale - dodaje Joanna Bulandra.

Protestujący przypominają: Ziemia przetrwa, ludzkość - nie.

- Musimy dać szansę sobie samym! Dlatego zdecydowaliśmy się na zorganizowanie tego zgromadzenia. Demonstracje będą miały charakter symboliczny, zostały zarejestrowane w urzędach, w każdej lokalizacji będzie uczestniczyło maksymalnie 5 osób. Osoby, które zechcą wesprzeć wydarzenie swoją obecnością, prosimy o zachowanie odpowiednich odległości – apeluje Joanna Bulandra.

Wpadniecie jutro na rynek?

Oceń publikację: + 1 + 29 - 1 - 108

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~pprywatne 2021-01-23
  17:53:03

  Znowu dali się ludzie wkręcić. Ja nie wytwarzam śmieci, ja nie wycinam drzew, a ocieplenie przez CO2 to bzdura i dymanie nas na kasę. Wymuście na producentach szklane/zwrotne opakowania i nie dajcie się wkręcić, że to my jesteśmy winni czemukolwiek. To producenci/korporacje, to oni chcą przerzucić odpowiedzialność (czytaj: koszty) na nas.

 • ~tf2 2021-01-23
  18:19:35

  A jakiedecyzje "proklimatyczne" podjęła Pani Joanna Bulandra?
  Jakim autem jeździ na co dzień (i z jaką pojemnością silnika) a może to będzie rower?

 • ~MTWWD 2021-01-23
  20:14:30

  Po co na rynku? Ićta kajś pod fabryka opakowań kaj bombony pakujom we dwadzieścio papiurków. Abo do makdonalda kaj żarcio pakujom do tytek zamiost na talerz. Idźta tak kaj śmieci produkujom nie na rynek tam nikogo to nie ineresuje.

 • ~ 2021-01-23
  22:02:02

  18 41

  A mnie to lotto, choćbym niewiem co robil świata juz nie zmienię, a myśląc o dzieciach , nie sprowadzałem ich na ten nedzny świat.

 • ~Kwinto 2021-01-23
  22:23:20

  41 72

  Ja mam nadzieję że ludzi zacznie mobilizować policja od 2022r za każdego kopciucha 5000zł kary.

 • ~tuptyś 2021-01-24
  09:20:57

  29 50

  walczcie z januszami i górniczymi emerytami palącymi węglem oddolnie w swoich kopcących złomach za cichym pozwoleniem władz miasta ( przy ich całkowitej bezczynności i bezradności w walce ze smogiem i jeszcze nam opłatę za śmieci podnieśli)

 • ~krycha12 2021-01-24
  11:55:58

  32 16

  Nie przejmować się parszywą Unią Europejską i nie likwidować kopalń,bo jeszcze z płaczem będziecie je z powrotem otwierać !!!!

 • ~zak 2021-01-24
  12:10:54

  58 6

  Jakoś nie widzę , żeby młodzi od klimatu nawoływali do ograniczenia w kupowaniu ubrań i ich ciągłej wymiany zgodnie z modą , ciągłej wymiany komórek i osprzętu do nich ,nie kupowania rzeczy do jednokrotnego użytku itd. to nie jest w interesie dużych korporacja , a ci opłacają organizacje proklimatyczne . Oczywiście dobry klimat jest potrzebny , ale zacznijmy od siebie , a młodzieży dobrze się walczy (bo to modne ) ale sami się w niczym nie ograniczą .

 • ~prs 2021-01-24
  12:28:04

  35 9

  Kult Grety od Klimatu i eliminowanie z Europy przemysłu w imię niepewnych ekoidei, Wmawianie ludziom że mają wpływ na klimat. New ageowy shit oskarżający człowieka o wszystko.

 • ~Fidzi 2021-01-24
  14:45:32

  26 3

  -zak,

  Mało kiedy zgadzam się z Twoimi poglądami, ale tutaj trafiłeś w dziesiątkę !!!!!!!!!!
  Zabierz młodemu i-phona, smartfona lub komputer. Powiedz mu, że produkcja, a potem utylizacja tych urządzeń jest niebagatelnie szkodliwa dla środowiska. Wiesz, co taki zrobi?
  Przestanie być EKO, a będzie protestował w obronie "wolności wyboru" i "wolności dostępu do internetu" i h////j ze środowiskiem.
  Jeszcze jedno:
  Jak uda im się wywalczyć te wszystkie zakazy i nakazy "pro-ekologiczne", to za chwilę ( gdy przestaną być na garnuszku mamusi tatusia ), gdy sami będą musieli płacić za drogi prąd, drogie ogrzewanie itp., to oczywiście własnej winy w tym nie zobaczą - winni będą ci, co ulegli ich pieniactwu i zlikwidowali tanie źródła energii.

  Młodość ma swoje prawa, ale głupotę trzeba tępić na każdym etapie rozwoju człowieka.

 • ~Stanisław Nowak 2021-01-25
  11:50:50

  4 0

  Dwutlenek węgla w całokształcie oddziaływań na klimat to NIE jest główna przyczyna anomalii pogodowych. Istota problemu dyskusyjnego oddziaływania ludzi na klimat i wzrostu temperatury powietrza to : 1. przyrost liczby ludności , 2. rozbuchana egoistyczna konsumpcja coraz większej ilości ludzi powodująca wzrost produkcji dóbr ze szkodą dla środowiska, 3. wycinanie lasów tropikalnych na ogromną skalę , 4. wydobywanie coraz więcej gazu z łupków powodujące wypływ metanu do atmosfery , który to gaz ma większy wpływ na klimat niż dwutlenek węgla. Polska tęskni za droższym gazem z łupków. 5. Rozrost liczby ludzi tkwiących w ubóstwie energetycznym przez co znacznie tańszy węgiel jest dla tych ludzi koniecznością ekonomiczną. Dawno proces przechodzenia na czystsze spalanie węgla przez piece V klasy powinien być zakończony, bo środki na to były, ale utopiono je w mniej efektywnej termoizolacji.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co widzielibyście w miejscu dawnego Praktikera?


Oddanych głosów: 2651