zamknij

Biznes

B. Marcinkiewicz: węgiel sam się nie obroni

2012-11-02, Autor: 
Bogdan Marcinkiewicz – eurodeputowany z naszego regionu co roku w Parlamencie Europejskim organizuje Europejskie Dni Węgla. W tym roku tematyka energii z węgla nabiera szczególnego znaczenia, bo światowe programy redukcji dwutlenku węgla dla Polski i Unii Europejskiej są poważnym zagrożeniem.

Reklama

Zachęcamy do lektury wywiadu z Bogdanem Marcinkiewiczem:

Red.: Dlaczego tak bardzo zaangażował się Pan w organizację Europejskich Dni Węgla w Parlamencie Europejskim. Czy aby nie jest już trochę za późno na zmianę stanowiska Unii Europejskiej w sprawie redukcji emisji gazów cieplarnianych.

 

B.M.: - Zagadnienia związane z pozyskiwaniem energii oraz z zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego zawsze były mi bliskie. Otrzymany od wyborców mandat Posła do Parlamentu Europejskiego stwarza możliwości skutecznej walki o istotne dla Polski cele na forum europejskim. Dni Węgla to cykl ponadpartyjnych spotkań, paneli dyskusyjnych, których celem jest dotarcie do jak największej liczby osób. Chcemy poruszyć świadomość osób, dla których zagrożenie „Carbon Leakage”, jest po prostu czarną magią. Jesteśmy otwarci na merytoryczną dyskusję. Takich działań potrzebuje współczesna Europa. O ile program redukcji emisji 3x20 tak naprawdę jest już wdrażany w życie i być może uda nam się z tego wyjść obronną ręką, to założenia zawarte w Road Map 2050 są dla Polskiej gospodarki zabójcze i nie mogą zostać przyjęte w obecnej formie.

 

To oznacza, że należy całkowicie zawiesić prace nad tym projektem?

 

Działania na rzecz redukcji emisji CO2 i innych gazów cieplarnianych mogą i powinny być impulsem do rozwoju energetyki. Przykładem może być nowy blok energetyczny, który buduje Enea. Blok w Kozienicach będzie miał moc 1000MW, a sprawność oceniono na 45,59%. To jest namacalny dowód na to, że można w Europie budować elektrownie, które będą zasilane węglem i można przy tym podnosić sprawność instalacji, a co za tym idzie redukować emisję CO2 do atmosfery.

 

Tyle tylko, że organizacje ekologiczne nadal są zdania, że węgiel należy całkowicie wykluczyć z miksu energetycznego Europy.

 

Europa stoi u progu bardzo poważnych wyzwań energetycznych. Eksperci wzywają do wzmożonej redukcji emisji gazów cieplarnianych. Niestety gorąca dyskusja ma miejsce tylko w Europie. W 2035 roku wydobycie węgla na świecie osiągnie poziom ponad 6 miliardów ton. W tym czasie w Europie wyprodukuje się jedynie 89 milionów. Produkcja energii z tego paliwa będzie systematycznie wzrastać z uwagi na dużą podaż i przewidywalność dostaw, co jest gwarancją stabilizacji energetycznej i systematycznego rozwoju. Jeśli organizacje ekologiczne będą upierać się przy swoim to w 2050 roku udział Europy w emisji CO2 na świecie spadnie do 0.76 procenta. Kosztem 700 – 800 miliardów Euro zbudujemy skuter z silnikiem elektrycznym, który rywalizował będzie z potężnym 12 cylindrowym traktorem. Tak właśnie widzę udział Europy w światowej grze gospodarczej po roku 2050, jeśli nie podejmiemy zdecydowanych działań.

 

Czyli jak Pana zdaniem powinna wyglądać Europa w najbliższej przyszłości?

 

Co będzie w najbliższych dekadach jest dla mnie wielką niewiadomą. Na kształt polskiego sektora energetycznego duży wpływ mają unijne regulacje. Polska energetyka wymaga ogromnych nakładów na inwestycje w odtworzenie posiadanych mocy. Budowa nowych bloków uzależniona jest od decyzji, które zapadają na szczeblu Wspólnoty. W Brukseli mieszają się grupy reprezentujące różne interesy. Często ambicje nie są w stanie sprostać rzeczywistym możliwościom niektórych grup społecznych. Podsumowując, dyplomacja ma trudny orzech do zgryzienia. Moim zadaniem jest przekonywanie, by w tej sytuacji zwyciężył zdrowy rozsądek. Niestety nie wszystkie decyzje zależą od nas. Takie są prawa demokracji.

 

W takim razie trzeba przekonać nieprzekonanych – tak Pan kiedyś powiedział.

 

Zgadza się, jednakże pewne grupy nie mają żadnego interesu w tym, że w Europie są miejsca, gdzie nadal można produkować tanią energię i wcale nie trzeba do tego rury na dnie Bałtyku. Holandia i Dania zawsze będą forsować wiatraki, ponieważ już dawno dokonały takiego wyboru. Francja odnosi korzyści wtedy, gdy ktoś chce budować elektrownie jądrowe i tylko to jest im na rękę. Z kolei Norwegia podobnie jak Rosja ma na sprzedaż bardzo dużo ropy i gazu. Niestety w walce o węgiel jesteśmy w zasadzie osamotnieni.

 

Czyli szanse na powodzenie Pana działań są w zasadzie znikome?

 

Tego nie powiedziałem. Nie ma możliwości całkowitego wyeliminowania energii pozyskiwanej z paliw kopalnych w Europie. Węgiel i gaz, tak czy owak, popłyną do Europy. Dlatego chcemy, by jak najwięcej europejskiego węgla pochodziło z Polski. Do tego czasu polskie górnictwo musi jednak uporać się ze swoimi problemami. Chodzi mi tutaj o rosnące koszty pracy i malejącą efektywność. Jeśli tych zagadnień nie uda się rozwiązać, to nasze działania w Brukseli przestaną mieć sens.

 

Oceń publikację: + 1 + 5 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (33):
  • ~cerberus 2012-11-02
    08:11:58

    0 0

    WYELIMINOWAC WEGIEL CALKOWICIE Z PRODUKCI ENERGI!!! MAMY WODY, WIATR SLONCE ORAZ ZNALAZLO BY SIE JESZCZE KILKA RZECZY Z KTORYCH MOZNA BY PRODUKOWAC ENERGIE A WY UPARCIE STOICIE PRZY ,,CZARNYM ZLOCIE" UNIA POWINNA NALOZYC NA NAS TAKIE LIMITY ZEBY W KONCU POZAMYKALI KOPALNIE I SKONCZA SIE STRAJKI BO NIEKTORYM CIAGLE JEST MALO !!!

  • ~miastowy 2012-11-02
    08:27:45

    0 0

    brak słów dla głupoty co poniektórych ....

  • ~zxr9 2012-11-02
    08:56:27

    0 0

    ~cerberus jestes aż takim idiotą?

  • ~p1chrunch 2012-11-02
    10:40:28

    0 0

    Pewnie przyszedł jakiś debil z WWF/Greenpeace/Gai i rozsiewa ferment...

  • ~cerberus 2012-11-02
    12:09:19

    0 0

    Widac ze rozpisali sie sami gornicy

  • ~Siwy 2012-11-02
    12:26:02

    0 0

    ~cerberus a ciekawe jakbyś ty robił na kopalni to czy byłbyś taki mocny w takich wypowiedziach ?! żeby zlikwidowali kopalnie itd. może niech zlikwidują twoją firme bo tylko zajmuje miejsce lub biedronke w której robisz !

  • ~cerberus 2012-11-02
    12:33:27

    0 0

    Widac ze wiekszosc z was nie grzeszy inteligencja moja wypowiedz nie byla kierowana glownie do gornikow!!! mi poprostu chodzi o to ze chcialbym isc wieczorem z synem pobiegac po podworku a tu w radiu mi gadaja ze dopuszczalne normy pylu zawieszonego przekroczone sa o kilkaset procent i prosza nas bysmy z domu niepotrzebnie nie wychodzili, i co wy na to?? A pozniej sie dziwicie ze dzieci nie maja odpornosci na choroby jak my im z srodowiska robimy komore gazowa!!!

  • ~smr 2012-11-02
    12:55:21

    0 0

    @cerberus Tutaj na tym forum to sami materialiści siedzą, byle kasa się zgadza a zdrowie swoje i innych mają gdzieś, pokolenie na pokolenie jest coraz to debilniejsze bo zamiast myśleć tak, żeby żyło się jak najlepiej i jak najdłużej to żyje tak aby na koncie kasa się zgadzała ...

  • ~cerberus 2012-11-02
    14:13:57

    0 0

    ~smr - brawo widac ze nie tylko mnie jest to obojetne!! a reszta ludzi myslacych podobnie jak ludzie komentujacy negatywnie moja wypowiedz to glowa do komina i dlugiego zycia zycze :)

  • ~xtrybnik 2012-11-02
    16:31:40

    0 0

    cerberus wyłącz radio będziesz miał problem z głowy, poza tym chyba z SWD jestes :)

  • ~Lateks 2012-11-02
    16:42:58

    0 0

    Ta jasne cerberus nasz śląski węgiel jest szkodliwy dla zdrowia a gaz i ropa z Rosji to samo zdrowie tylko szkoda że co roku kilka osób żegna się z tym światem bo uległo zaczadzeniu przez piecyk GAZOWY. I żeby rozwiać wszelkie wątpliwości to nie robia na grubie. Po za tym jak se chcesz polotać to wracej do gorolowic tam na pewno jest czyste powietrze, np. Warszawa Kraków czy Zakopane

  • ~jenisej5505 2012-11-02
    16:51:15

    0 0

    cerberys -piszesz zeby pozamykac kopalnie fajnie,ale zeby to zrobic trzeba dla tych ludzi znalesc inna prace.po drugie ,alternatywne zrodla energi powinne byc konkurencyjne do wegla.inaczej nic z tego nie bedzie.po trzecie ,gdy w tym kraju ludzie beda przyzwoicie zarabiac sami zrezygnuja z wegla.ja bede pierwszy ale tylko wtedy gdy na to bedzie mnie stac

  • ~cerberus 2012-11-02
    16:52:35

    0 0

    Widze ze niektorym ludziom trudno przemowic do tych pustych łbow a co ludzie z inna rejestracja na tablicy sa gorsi?? Zycze panu który to napisal w kolysce malego chinczyka to sie wtedy posmiejemy:) ludzie opamietajcie sie gnoicie swoich rodakow tak jakby wam ojca gitara zabili, a ja tu prosze tylko o czyste powietrze czy to tak duzo?? A poza tym to od urodzenia mieszkam w Rybniku !!

  • ~cerberus 2012-11-02
    16:58:35

    0 0

    ~jenisej5505 - to zycze obok domu spalarni smieci albo krematorium z duza iloscia pracownikow ciekawe czy wtedy by sie pan przejmowal ich zatrudnieniem!!!

  • ~jenisej5505 2012-11-02
    17:30:20

    0 0

    do cerberus-tak sie sklada ze mieszkam miedzy domkami w ktorych pali sie czym popadnie .to nie jest przyjemne .ale jak napisalem ,dopoki ludzi nie bedzie stac na inne paliwa to sytuacja sie nie zmienie a pisane o krematorium jest co najmniej niepowazne

  • ~Lateks 2012-11-02
    18:07:39

    0 0

    ~cerberus A co to takiego według ciebie czyste powietrze? Wszędzie na świecie się pali a ty chcesz zakazać spalania węgla w Polsce i zbawić cały świat. Zanieczyszczenie powietrza nie bierze się z spalania węgla a z wszystkiego co oprócz węgla jest ładowane do pieca. Zresztą jak jeździł PKS Rybnik to sam chyba widziałeś co oznacza stary diesel.

  • ~STEFAN SIARZEWSKI 2012-11-02
    18:34:48

    0 0

    Ekologia ekologią. Popyt na węgiel z miesiaca na miesiąc co raz mniejszy.Koszty wydobycia chyba najwiekszy w europie. W zeszłym tygodniu do Swinoujscia wpłynłą statek z Australii z 100000 tonami węgla. Po prostu nawet liczac transport, cło i akcyze opłaca się importowac. Kwestia czasu jak kopalnie podzielą los stoczni , ciekawe co wtedy związkowscy bedą mówić ;) kiedy był koniunktura 2005-2008 roztrwoniliście pieniądze. Kiedy są zyski i wypłacana jest dywidenda dostajecie działe , kiedy jest strata , też byście chcieli. Oczywiście zaraz jakiś mi napisze , zjedź na dół zobacz jak tam wygląda.....A mnie "guwno" to obchodzi , jak tak ,źle to po co tam zjezdzasz ......Gornicy oprócz policjantów i kolejarzy to najwięksi symulanci w Polsce , najwięcej zwolnien L4 występuje w tej grupie zawodowej , powiem tyle sprywatyzować i zrobić porządek.....

  • ~cige 2012-11-02
    19:07:56

    0 0

    Zawrzij sie ćerberus mamloku jedyn !! Pusty łeb to masz ale Ty po analizie tych wypowiedzi. A ten €-deputowany jest €-deputowanym tylko dlatego że ma takie samo nazwisko co były premier, zresztą super pomysł starosty to był.

  • ~cerberus 2012-11-02
    19:23:54

    0 0

    ~Lateks - trzeba czytac ze zrozumieniem :) wiesz co to sa pyly zawieszone tzw. smog? bierze sie on w najwiekszej czesci ze spalania paliw kopalnych tu czyt. wegiel, koks, mul i inne tego typu trucizny ale jak sie jest na tyle tepym zeby zajrzec do wilipedi i poczytac troche to trudno. A poza tym tak jak kolega ~STEFAN SIARZEWSKI jestem za prywatyzacja wtedy bedziecie widziec co to jest praca a nie noclegownia ( nie mowie o wszystkich górnikach, bo górnik górnikowi nierówny). Pozdrawiam prawdziwych górników

  • ~wojtek_jj8 2012-11-03
    11:07:54

    0 0

    Odejście od nośnika energii jakim jest węgiel kamienny jest nieuchronne. Złoża są na wyczerpaniu, eksploatacja coraz droższa, nie wytrzymująca konkurencji z węglem z Chin, Rosji czy Australii. I tutaj zaczyna się rola nie tylko Państwa ale przede wszystkim samorządów. Najważniejszą sprawą według mnie jest przyciągnięcie inwestorów z branży Hi-Tech (skończyć wreszcie z tymi Biedronkami, Aldikami itp!), promowanie studiów technicznych w naszym regionie (a nie zastanawianie się nad tym czy wykształcić kolejnych 100 pseudo-nauczycieli, min. języka czeskiego), a węgiel energetyczny przeznaczyć tylko i wyłącznie dla elektrowni lub elektrociepłowni. Podstawowa sprawa, skończyć ze spuścizną PRL, tj. deputatami dla pracowników (za pracę płaci się przelewem a nie węglem). Być może takie działania spowodują wzrost zamożności naszych mieszkańców i tym samym stać nas będzie na ogrzewanie naszych gospodarstw nie tylko gazem, olejem ale może nawet prądem.

  • ~kbuczak 2012-11-03
    11:50:02

    0 0

    siwysite kopalnie są po to by wydobywać węgiel a nie zatrudniać górników. Ludzie w kopalni to tylko przykra konieczność z powodu braku możliwości technicznych, a poniekąd umysłowych naszych miłościwie nam panujących. W krajach cywilizowanych w kopalniach pracuje absoltne minimum personelu, przez co węgiel jest tam tańszy niż u nas. No ale cóż u nas ZZ mają wiecęj do gadania niż konsumenci - ot taka postsowiecka spuścizna.

    P.S. Polska stoi węglem i będzie stała, a wszelkie próby przestawienia gospodarki na inne źródła energii są utopią.

  • ~cerberus 2012-11-03
    12:24:44

    0 0

    http://www.meteoprog.pl/pl/news/29029/ prosze zapoznac sie z tym artykulem i odpowiedzcie sobie sami co jest wazniejsze zdrowie czy kasa

  • ~rad11 2012-11-03
    14:01:52

    0 0

    kopalnie były i będą niestety polska jest za biedna na odnawialne źródła Energi możemy stawiać wiatraki solary i inne rzeczy a i tak to będzie niewystarczające ponieważ odnawialne źródła są porostu mało efektywne może atom tylko ciekawe jak to będzie wyglądało w polskim wydaniu? byle nie będziemy mieć drugiego Czarnobyla co do pana cerberus musisz się kolego wyprowadzić z polski bo i tak nic nie zwojujesz proponuje Holandię postawisz wiatrak który spłaci ci się za 30lat i będziesz miał pro eko.

  • ~Lateks 2012-11-03
    15:52:54

    0 0

    ~cerberus jak tak się źle czujesz to jedź do Afryki, jest ciepło, nie ma węgla, nic tylko zakładać solary i cieszyć się spacerkiem na pustyni....

  • ~taki jeden 2012-11-03
    20:55:51

    0 0

    Ci wszyscy, co tak tu plują na palenie węglem, to pewnie banda blokowców, których drażni, że ktoś mieszka w domu jednorodzinnym, a nie w takim jak oni 'króliczoku'. Proszę bardzo chętnie przejdę na gaz, pod warunkiem, że ci, co ich drażni węgiel przerobią mi instalację pod gaz i będą płacic za mnie wysokie rachunki. Wtedy proszę bardzo, dla mnie lepiej, bez brudu, roboty...

  • ~cerberus 2012-11-03
    22:20:26

    0 0

    Do osoby o nicu ~Lateks - jezeli jest pan tak przystojny jak inteligentne sa pana wypowiedzi to szkoda mi pana a poza tym do pana ~ango255 chce pan miec ciagle chore dzieci?? moj syn czesto jest zakatoarzony i kaszle wie pan czemu?? bo lekarz nam powiedzial ze slask to nie jest miejsce dla malych dzieci, i jak maja szczescie to koncza tylko tak, a wie pan co to sa mutacje?? po pana wypowiedzi sadze ze tez jest tylko wazna kasa mnie tez nie stac na gaz a jednak jakos sie go dorobilem i place wysokie rachunki i co teraz pan powie??

  • ~siedmiogrod1 2012-11-09
    11:28:47

    0 0

    Do cerberusa i innym mu podobnym - nie ma alternatywy dla węgla w Polsce - chyba że atomówki - ale to za jakieś 50 lat. kraj płaki - rzeki maja mało wody i mały spadek, wiatr - śmiechy warte - Niemcy są całe zawiatrakowane, krajobraz wielu rejonów zdegradowany, oszpecony, do tego hałas i pole elektromagnetyczne, a z wiatru jak dotą są w stanie zaspokajać tylko ok 17 % swych potrzeb. słońce-- bez komentarza... Co do śmierdzącego powietrza u nas - to wina formy spalanego wegla i nieużywania żadnych odpylaczy, filtrów w tysiącach domków jednorodzinnych, które w przeciwieństwie do elektrowni nie mają żadnych kar ani obostrzeń za emisję. Nie mylcie więc produkcji energii el z węgla z paleniem byle jakiego sortu węglopodobnych substancji. Oczywiście należy szukać wydajniejszych sp[osobów pozyskania energii ze źródeł alternatywnych - ale bez rewolucji! - jeśli zamknięto by kopalnie, to w zasadzie wszyscy możemy się spakować i wyjechać za granicę za chlebem, bo z tego jest główna siła nabywcza ludzi na rynku i największe podatki. Co do wyczerpywania się złóż - bzdura - odwierty potwierdzają coraz większe znajowane zapasy, powstaje nowa kopalnia ZofiówkaII, w Dębieńsku w nowe kopalnie inwestują Czesi, w okolicy też Holendrzy, i najlepsze - Kulczyk ma już w budowie nową elektrownię węglową w Pelplinie w pomorskim, dla której chce budować dwie nowe kopalnie koło Czerwionki (tzw systemem upadowych), tym samym wyprzedzi i zdobędzie rynek energii w pn Polsce przed państwową atomówką.

  • ~siedmiogrod1 2012-11-09
    11:31:03

    0 0

    Żeby się wypowiadać na jakiś temat, trzeba mieć nieco wiedzy i coś czytać poza internetem. Pozdrawiam rozsądnych, nie zaś ekoterrorystów ani niepoprawnych marzycieli utopistów

  • ~werkk 2012-11-09
    13:55:17

    0 0

    Dla Tych ekologów informacja 90% energii elektrycznej w Polsce jest z węgla i przez najbliższe 50 lat się to nie zmieni.

  • ~meksykanin 2012-11-11
    15:53:37

    0 0

    Witam,
    w temacie ogrzewania czyli wytwarzania energii. osobiście uważam że w Polsce energia jest jeszcze za tania bo stać nas na jej marnowanie jak w żadnym innym kraju. nasza praca i nasz czas też nie maja praktycznie zadnej wartości ponieważ marnujemy jedno i drugie na potegę. ogrzewam od kilkunastu lat dom o pow ponad 240m2. wiele lat trenowałem na paliwach kopalnych. paliwo było stosunkow tanie i kiepskiej jakosci co skutkowało dodatkowymi kosztami ubocznymi w tym i moja dodatkowa praca na poziomie 1,5 h/dziennie w kotłowni. od bodajże 15 lat ogrzewam dom gazem ziemnym i jestem z tego zadowolony. efekty ekonomiczne porównywalne. obecnie kotłownia to ok 30 min na miesiąc, koszt uboczne - serwis 1 x w roku + elementy eksploatacyjne pieca. globalnie wychodzi na to samo. sugerowłbym wszystkim dyskutantom aby spojrzec na to zagadnienie z szerszej perspektywy. i zrobic bilans WSZYSTKICH PONOSZONYCH KOSZTÓW a nie spoglądac jedynie tylko przez pryzmat kosztów samego paliwa. ostatni sezon grzewczy czyli 2011/2012 =1700 m3 gazu - sezon trwał ok 8 m-cy! mam mieszana instlacje tzn nowoczesny kocioł automat i stara instalacje (rury/kaloryfery z lat 70). ogrzewanie kosztowało w granicach 250 pln miesięcznie w skali całego roku. to nie jest mało. spójrzcie Państwo do swoich rachunków np. lokatorzy RSM ile kosztuje ogrzewanie miesiecznie za mieszkanie np 80m2. Liczby niestety odzwierciedlaja rzeczywistość. czy ktoś z Państwa potrafi ogrzać dom o pow ca 120m2 1 tona węgla po przeliczeniu

  • ~adiqq 2012-11-12
    17:08:45

    0 0

    1700m3 gazu za taki dom? masakrycznie dużo...
    koszt CO+CWU w moim domu 200m2 to około 2000zł/rok
    najpierw musi być ciepły dom, a potem każdy rodzaj ogrzewania będzie tani....

  • ~werkk 2012-11-12
    17:13:42

    0 0

    meksykanin jaka temperatura przy -20 jest u Ciebie w pomieszczeniach mieszkalnych?

  • ~meksykanin 2012-11-13
    20:14:27

    0 0

    Witam,
    niestety moj dom jest wiekowy - ponad 80 lat i niewiele mozna zrobić bez zadłużania się na pokolenia. każda powazniejsza inwestycja związana z ograniczeniem ilości energii niezbędnej do ogrzania domu wg otrzymanych ofert to wydatek rzędu dziesiątków tysięcy a tzw oszczedności moga w najlepszym przypadku zmniejszyc zapotrzebowanie o max 10%. przy dzisiejszych cenach gazu to w zaokrągleniu 400-500 PLN za sezon. Pytał ktos o temperaturę w domu w czasie mrozów - taka jak zawsze +22 st.C.400-500 pln potrafie w ciagu 8 miesiecy spokojnie dorobic.15 lat temu firma instalatorska oferowała mi przy okazji montażu kotła gazowego wymiane starej grawitycyjnej instalacji na nowoczesna miedziana o małych przekrojach oraz wymianę grzejników. miał to byc koszt na tamte czasy 15.000. poprosiłem fachowców z tejze firmy aby oszacowali jaki bedzie efekt finansowy jesli zgodze sie na oferowaną wymiane. Pan projektant liczył mierzył, pytał itd. po paru godzinach przedstawił info z której wynikało że zuzyję o 100m3 gazu mniej. pytałem czy ktos potrafi ogrzac dom o pow 120m2 za równowartośc 1 tony wegla?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.