Anna Mroszczak mistrzynią Polski juniorek w szpadzie

2016-02-09, Autor:
W sobotę i niedzielę na wrocławskich planszach odbyły się Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Polski Juniorów (do 20 lat) w szpadzie kobiet i mężczyzn. Na najważniejszej imprezie w sezonie nie mogło zabraknąć reprezentacji RMKS-u Rybnik.

W sobotę, w pierwszej kolejności na plansze wyszli szpadziści. W turnieju wystartowało 97 zawodników. Najlepszym zawodnikiem RMKS-u okazał się Jarosław Fajkis, który zajął 18. miejsce, Maciej Białas - 28, Tomasz Wąsiewicz - 30, Marcin Tumas - 52, Igor Tymusz - 62, Ryszard Kałuziński - 73, Adam Małysz - 89.

– Bardzo szkoda walki Maćka Białasa, który podczas tej imprezy walczył o wyjazd na Mistrzostwa Europy. Niestety, 28 miejsce w tej imprezie przesunęło naszego zawodnika na liście krajowej juniorów młodszych (do 17 lat) na 5 pozycję, która nie daje kwalifikacji – powiedział trener Artur Fajkis.

W turnieju szpady kobiet na starcie stanęło 87 szpadzistek z całego kraju. Naszych barw broniły dwie zawodniczki, aktualna liderka listy krajowej, Anna Mroszczak i Kinga Brawańska. Początek turnieju nie był udany dla naszych dziewcząt, Obie przegrały po dwie walki w eliminacji grupowej i zostały rozstawione w połowie stawki. Brawańska przegrała swoją pierwszą walkę i zajęła 37. miejsce. Z kolei Mroszczak, jak przystało na liderkę, aż do finału pewnie wygrała wszystkie swoje pojedynki zdobywając złoty medal mistrzostw Polski.

W drugim dniu odbył się turniej drużynowy. Rybnicki młody zespół składających się tylko z kadetów po dwóch przegranych i dwóch wygranych meczach zajął 13. miejsce. Skład drużyny: Maciej Białas, Marcin Tumas, Tomasz Wąsiewicz, Jarosław Fajkis.