zamknij

Wiadomości

Alarm w samorządach. Przez Polski Ład miasta i gminy stracą miliardy złotych!

2021-07-29, Autor: tora

Samorządy terytorialne będą miały w przyszłym roku budżety mniejsze o 11 mld zł. Takie będą skutki ustawy podatkowej przedstawionej przez Ministerstwo Finansów przy okazji Polskiego Ładu. Poseł Marek Krząkała idzie jeszcze dalej. Informuje, że w ciągu 10 lat miasta i gminy stracą 132 mld złotych! - To mniej inwestycji, gorszy transport publiczny, droższe bilety na komunikację, edukacja na niższym poziomie, dziurawe drogi i mniejsze bezpieczeństwo – grzmi.

Reklama

Ministerstwo Finansów poinformowało w poniedziałek, że przygotowany został projekt ustawy podatkowej, będącej elementem Polskiego Ładu. Na konferencji prasowej wiceminister finansów Jan Sarnowski poinformował, że „efekt pakietu podatkowego Polskiego Ładu to minus 11 mld zł w budżetach jednostek samorządu terytorialnego”. Dla zobrazowania wielkości wystarczy powiedzieć, że to pięć budżetów Katowic czy 11 budżetów Rybnika.

Wiceminister stara się uspokajać:

- Realny skutek będzie jednak kilkukrotnie mniejszy; zapewni to reforma zasad finansowania, którą przygotowuje Ministerstwo Finansów i która będzie procedowana równolegle z pakietem finansowym po to, żeby obie ustawy spotkały się pod koniec roku w Sejmie i żeby weszły w życie od 1 stycznia 2022 roku – mówił Jan Sarnowski.

Według niego reforma finansowania samorządów będzie zawierała dwie kluczowe regulacje. Pierwsza z nich ma stanowić narzędzie przeciwdziałania niestabilności wpływów samorządowych ze względu na np. wahania koniunktury czy pogorszenie się kondycji dużego przedsiębiorcy działającego w danej gminie.

- W wyniku zmian regulacyjnych dochody samorządów z tytułu podatków CIT i PIT nie będą już wiązane z wypłatami konkretnego roku, a ze średnimi wpływami z ostatnich trzech lat - powiedział wiceminister.

Jak podał Samorząd PAP, w ramach drugiej regulacji ustanowiona zostanie nowa subwencja na cele inwestycyjne, która - w opinii wiceministra - pomoże tym samorządom, które mają gorzej rozwiniętą infrastrukturę. Oba pakiety będą procedowane równolegle - zapewnił Sarnowski.

Propozycje dla miast czy powiatów ostro skrytykował poseł PO Marek Krząkała. Opublikował listę skutków finansowych, jakie Polski Ład wywoła dla budżetów JSW w najbliższych 10 latach. Wynika z niej, że samorządy stracą 132 mld zł! I to w cenach z 2018 roku.

"Tak zwany Polski Ład PiS to 132 mld zł mniej dla miast, gmin i wsi. Tak wynika z rządowego dokumentu oceny skutków regulacji!! To mniej inwestycji, gorszy transport publiczny, droższe bilety na komunikację, edukacja na niższym poziomie, dziurawe drogi i mniejsze bezpieczeństwo... To właśnie proponuje Wam dziś rząd PiS" – napisał w mediach społecznościowych, opatrując wpis hasztagiem RuskiŁad

Oceń publikację: + 1 + 12 - 1 - 25

Materiał oryginalny: https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,przez-polski-lad-miasta-i-gminy-straca-11-mld-zl-to-piec-rocznych-budzetow-katowic,wia5-1-5069.html

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (37):
 • ~Franek 7 2021-07-29 10:37:23

  Taaaaak? A Pinokio mówił, że nikt nie straci a wszyscy zyskają. Buuuuahahahaha

  Zyskają znowu tylko PiSowcy i ich szwagry a reszta na to się złoży.

  77 34
 • ~Longina b 2021-07-29 11:01:19

  Pinokio prowdzi krucjatę po kraju i wciska to gówno.

  64 28
 • ~skuty 2021-07-29 11:03:03

  Jak to możliwe? Przecież polski wał.. znaczy ład to przepustka do lepszego świata, którego będą nam zazdrościć Niemcy, Szwedzi, Szwajcarzy, Francuzi, Belgowie, Norwedzy i w ogóle cały świat.

  No i w ogóle przecież to wielki wódz pan i władca jarosław kaczyński daje swoje ciężko zarobione pieniądze na ratowanie Polski! To w jaki sposób samorządy stracą miliony? Przecież to są pieniądze prawa i sprawiedliwości, a nie samorządów XDDD

  65 26
 • ~ 2021-07-29 11:26:12

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  2 12
 • ~ 2021-07-29 11:39:17

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  2 12
 • ~ 2021-07-29 12:12:05

  doczytałam artykuł tylko do tego miejsca gdzie pisze że powiedział to krząkała z po,i wszystko stało się jasne,czy wam też już się znudziło krytykowanie przez totalną opozycję wszystkiego co zrobi PiS?

  32 59
 • ~Franca77 2021-07-29 12:14:15

  ZYSKAJĄ mieszkańcy tych miast i gmin!!!
  Co jest ważniejsze dla samorządowców,własna kieszen,czy ich wyborców,bo tego nie mogę zrozumieć?

  28 42
 • ~siarzewski 2021-07-29 12:19:15

  Chciałbym napisać komentarz ale musiałem wyłączyć ad-blocka..... Pozwolę sobie zacytować wypowiedź admina pod tekstem o XX-leciu niniejszego ścieku reklamowego:

  "Dziękuję za powyższe krytyczne uwagi, przyjmujemy je z uwagą i pokorą. Zapewniam, że postaramy się znaleźć rozwiązania wyświetlania reklam, które będą dla Was - Drodzy Czytelnicy mniej uciążliwe."

  I co ?? W nagrodę czytelnicy mają jeszcze więcej idiotycznych reklam i po krótkiej przerwie znów wróciły quizy....

  Nie pozdrawia były czytelnik

  63 1
 • ~skuty 2021-07-29 13:17:52

  @Franca77

  Kto zyska? W jaki sposób skoro gminy stracą?

  Ja nie zyskam nic, bo według pisu jestem "ELITĄ" która przekracza wszystkie możliwe progi, wiec to MI zabiorą, żeby dać jakimś pasożytom.

  Elita z niecałym 7k... gdzie mój prywatny samolot(w propagandowej TVPIS często używają grafiki, gdzie ta ELITA z 4k na rękę stoi na tle prywatnego samolotu XD)

  Zresztą od rządu nie chce nic poza tym, żeby zostawili mnie w spokoju i przestali okradać mojego pracodawcę oraz mnie z moich wypracowanych pieniędzy, żeby utrzymywać jakieś zakichane 500+, 300+, bezrobotnych, samotne matki z kilkoma dzieciakami (jak nie stać na dziecko, to się go nie robi, a nie do państwa "DEJ, poza tym istnieje coś takiego jak antykoncepcja) i całą masę innego syfu.

  Myślicie, że oni dają te pieniądze z własnej kieszeni? Otóż nie, oni zabierają mi oraz innym ludziom, żeby dać wam w zamian za wasz fanatyzm i głosy.

  Wykształceni oraz ludzie z doświadczeniem uciekają za granicę, zostaje sama "śmietanka" pisowska i emeryci, którzy tylko DEJ DEJ DEJ I DEJ. DEJ na dziecko, DEJ na opiekę zdrowotną, DEJ na bezrobotnych, DEJ na to, DEJ na tamto, a sami od siebie nic nie dają, chyba że puszki po harnasiach na skup.

  49 22
 • ~Franca77 2021-07-29 13:24:20

  Panie skuty,ależ z pana musi być zły człowiek,aż mi pana szczerze żal.
  Pozdrawiam.

  22 41
 • ~skuty 2021-07-29 13:32:18

  @Franca77

  Żal bo nie chce być okradany ze swoich wypracowanych pieniędzy?
  Żal bo nie chcę, żeby w kraju powstał rząd autorytarny?
  Żal bo nie chce powtórki z czasów komunizmu?
  Żal bo nie chcę, żeby ludzie w końcu przejrzeli na oczy, że Polska nie jest krajem opiekuńczym bo państwa na to najzwyczajniej nie stać?
  Żal bo nie daję się ogłupić pisowsko-kościelnej propagandzie pełnej nienawiści do drugiego człowieka?
  Żal bo chcę dobra dzieci, żeby nie musiały się wychowywać w patologicznych rodzinach, gdzie nigdy na nic nie ma pieniędzy(poza alkoholem i fajeczkami oczywiście) Oczywiście miłości takie dziecko również nie otrzyma, bo to jest najzwyklejszy mit, że w biednych rodzinach jest rodzinne ciepło i sama dobroć.


  Złym człowiekiem jest ten, kto pozwala na to wszystko, czyli każdy kto poszedł na wyboru i zaznaczył kandydata prawa i sprawiedliwości, bo ta partia jest najgorszym złem jakie dotknęło Polskę po 1989 roku, a może nawet 45, patrząc na ich plany i zapędy.


  No ale 500+ i 13 emerytura(XD zabrali wam po 150 zł miesięcznie, oddali 70 i nazywają to prezentem od rządu XD) wystarczy, żeby pewna grupa ludzi była posłuszna jak ludzie w KRLD wobec swojego wodza ;)

  43 24
 • ~Franca77 2021-07-29 13:42:34

  Panie skuty z kims z Matriksa,niestety nie da się dyskutować.
  Pozdrawiam i zrzuc w koncu te klapki z oczu.

  23 42
 • ~skuty 2021-07-29 14:06:17

  @Franca77

  Przykro mi, ale to wy żyjecie w propagandowej bańce stworzonej przez TVPis, a nie ludzie którzy muszą w tym kraju żyć i pracować, żeby pis mógł im zabrać i dać pasożytom w zamian za głosy.

  To się kiedyś jednak skończy, ale to wtedy wasze skowycie będzie słychać najgłośniej, mam tylko nadzieje że ludzie wtedy zatkają uszy, tak jak wy teraz zamykacie oczy na to co się dzieje w tym państwie pisu.

  34 19
 • ~Franek 7 2021-07-29 14:19:51

  Kolego Skuty, nie próbuj przekonać Kazimierza Smołki ( Franca77 ) do tych wszystkich oczywistych rzeczy i których napisałeś. To nie ma sensu. To jest fanatyk PiSowski i żadne racjonalne argumenty do niego nie reafią.

  Ale dobrze, że dostrzegasz to jak tragicznie wyglada już nasz kraj pod rządami tego kato-talibanu.
  Najważniejsze to mobilizacja w najbliższych wyborach. Przekonanie jak największej liczby znajomych żeby poszli i zagłosowali ja kogokolwiek byle nie na bolszewików z PiS


  To co się wyprawia w tym kraju to jest dramat.

  Kaczyński to jest agent Putina bo tylko agent Putina mógł nas skłócić z UE i USA jednocześnie…
  To jest oczywiste.

  35 18
 • ~Franek 7 2021-07-29 14:27:50

  Kazik wytłumacz nam bo minister finansów nie potrafi jak to jest możliwe żeby wszyscy skorzystali i nikt nie stracił???
  Skąd te pieniądze się wezmą? Spadną z nieba? Czy może dodrukują?
  A panu ministrowi zdradzę tajemnice, że pieniądze biorą się z pracy. Z pracy! Nie przybywa ich od drukowania bo dodruk powoduje spadek wartości pieniędzy i możecie dodrukować dowolną ilość ale o e będą g… warte. W ten sposób okradacie po cichu ciężko pracujących ludzi. Tylko nieroby się cieszą bo na flaszkę i paczkę fajek z zasiłku zawsze starczy…
  Jesteście złodziejami.

  33 16
 • ~Franca77 2021-07-29 14:29:37

  Panowie skuty i Franek,jak przyjade na urlop do Pl,a nie będą stały Abramsy na ulicach w "tym kraju",to Was chyba "sczyszczę":)))
  Pozdrawiam.

  15 28
 • ~artefaks 2021-07-29 14:39:31

  - Wiesz co ja ciebie Smołka powiem? Ty weź sobie ten ład za darmo...

  - A tartak?

  - A TAR... A tartak, to ty sobie weź tyż za darmo...

  - A pies?

  - A pies??? A pies to ci pissowcom mordę lizał.
  teksty.org/dudek,sek,tekst-piosenki

  26 19
 • ~Łukasz Wilczek 2021-07-29 14:48:09

  Niech jeszcze policzy ile Rybnik stracił przez najgorszego prezydenta miasta w historii.

  27 18
 • ~artefaks 2021-07-29 15:13:29

  @P. Wilczek. Niech Pan uderzy się w pierś i powie ile środków zostało celowo zabranych niezależnym samorządów w celach walki politycznej przez totalitarną jedynie słuszną partię

  25 19
 • ~antypoh 2021-07-29 15:13:57

  Ale totalsi mają ból doopy,że na ten Polski Ład nie mają odpowiedzi.Jedyna odpowiedz to agresja i pogadanki Tuska:)

  19 26
 • ~artefaks 2021-07-29 15:34:29

  Smołka mosz borocku bul doupy ?
  Musisz pojechać na Anaberg. Nazbiyrać kamelkow i zadek w tym tonkać !

  21 14
 • ~Franca77 2021-07-29 15:39:44

  Panie Artefaks WSZYSTKIE te środki niby uszczuplające ten pana "niezależny"samorząd pozostały w portfelach wyborców tych samorządów,vide obniżka PIT!
  To teraz niech pan ogłosi wszem i wobec,że ważniejszy jest dla pana pełny skarbiec w samorządach,niż dobrobyt obywateli.
  Nie mogę zrozumieć jak można nie być za OBNIŻKĄ podatków,może mi pan to wytłumaczyć?
  Pozdrawiam.

  17 26
 • ~artefaks 2021-07-29 15:50:00

  @Smołka . Jaka obniżka podatku ? Jak składkę zdrowotną przestano odliczać od postawy opodatkowania ?
  Nie jest obniżka podatku. lecz podwyżka
  Parafrazując Twojego przyjaciela z trąbą . ,,Kłamiesz jak kaczor"
  Ciekawe że te ciągłe przelogowanie z 7 kont nie spowodowało jeszcze totalnego fixum dyrdum .
  Bóg był w 3 osobach , a Smołka w 7 trollach.
  Nie dziwota że potem ta Basia mądra dziewczyna go nie chciała

  24 17
 • ~antypoh 2021-07-29 15:51:04

  arteaks -buzi ci przesyłam pijąc piwo pewnie z twoich podatków:))))sok z buraka nie pomógł,to na pewno TVN pomoże:)

  17 21
 • ~Franca77 2021-07-29 16:10:13

  Panie Artefaks-
  OBNIŻKA CIT z 15na 9%,
  OBNIŻKA PIT z 18 na 17%,a dla obywateli do 26r.życia ZERO%,
  OBNIŻKA VAT na kilka tys.artykułów,
  OBNIŻKA ZUSu dla małych firm,to wg Ciebie MAŁO?

  17 24
 • ~artefaks 2021-07-29 16:11:42

  Smołka związki homoseksualne mnie nie kręcą
  Uderz do prezesia może udzieli audiencji ...

  20 17
 • ~artefaks 2021-07-29 16:14:23

  Smółka to gdzie w końcu podziały się te 250 mld?
  Będziemy słuchać banasiowego songu to się dowiemy
  www.youtube.com/watch?v=34idJYs_niA

  17 15
 • ~artefaks 2021-07-29 16:28:55

  „Najkrótsze nóżki U kłamstwa i kaczuszki.“
  www.youtube.com/watch?v=kBedAKX-FJo
  Kazik to wie i bez przerwy z konta na konto przelogowuje się...

  16 15
 • ~antypoh 2021-07-29 16:44:25

  Cytat z artykułu i wypowiedzi posła Krząkały "Poseł Marek Krząkała idzie jeszcze dalej. Informuje, że w ciągu 10 lat miasta i gminy stracą 132 mld złotych! nawet on nie wierzy,że PO jest w stanie wygrać wybory, bo gdyby wygrali to by wszystkim dołożyli,
  a nich mnie...oni i dołożyli:)))

  13 19
 • ~Franek 7 2021-07-29 16:49:03

  Jak to gdzie zniknęło 250 mld zł? Rozkradli i rozdali swoim. Firma rodzinna Fogiel&Fogiel należąca do rodziny rzecznika PiS- piekarnia otrzymała dotacji celowych na łączna kwotę 30 mln zł ( trzydzieści milionów).
  Tak się teraz kradnie publiczny grosz. A głupiemu narodowi się mówi, że nowe podatki w ramach polskiego wału ich nie dotkną.

  22 12
 • ~artefaks 2021-07-29 17:27:27

  ,,Dzisiaj kupiłem dwa chleby, które na wystawie miały cenę 4,20 zł. Natomiast po sprawdzeniu rachunku kwota za jeden chleb to 5,10 zł. Tak więc oszukali mnie na 1,80 zł. Nie polecam tego sklepu ani tej piekarni nikomu. Kupiłem kilka razy u nich klika rodzajów chleba i bułek i niestety, ale równie słabego pieczywa już dawno nie jadłem. Ponadto ceny są zawyżone, a jeszcze (usunięte przez administratora) przy rachunkach. Straciliście klienta i po mojej opinii co najmniej kilku następnych."
  https://www.gowork.pl/opinie_czytaj,20183980

  10 11
 • ~artefaks 2021-07-29 17:35:30

  Smołka coś tu nadajesz że przed pissowski dobrobytem zwiałeś do Vatterlandu?
  Czyli poszedłeś ,, alles fur deutschland " śladem Tuska.
  Ale Tusk wrócił , a ty siedzisz w schlahhausie im arbeitshaus

  13 14
 • ~antypoh 2021-07-29 19:48:42

  artefaks wyrocznio,jeśli za twoich ukochanych POwskich rządów było tak dobrze,to dlaczego dwa razy obywatele powiedzieli wam
  "pa pa ? :)
  a Tusk wrócił,bo pani kazała, już nie będę pisał która -domyśl się :)

  12 15
 • ~Franek 7 2021-07-29 20:03:52

  Kaziu ja ci powiem, że PO/PSL nie były najlepszym rządem. Można im wiele zarzucić ale… porównywanie tych rządów z rządem PiSu to jak porównywanie psiej kupy na chodniku ze stokrotką na łące… Takiego chamstwa, arogancji, pogardą dla obywatela, nepotyzmu, braku kompetencji i zwykłego złodziejstwa może poza Białorusią i Rosją to nie ma nigdzie na świecie.
  I choćbyś nie wiem jak się starał to z tej psiej kupy na chodniku stokrotki nie zrobisz. Ale próbuj, próbuj- będziemy mieli ubaw…

  16 10
 • ~artefaks 2021-07-29 21:07:48

  Smołko ulubiony trollu o 7 loginach . Jeśli myślisz że wszyscy sa tak p********** jak wyznawcy sekty piss i muszą należeć do tego lub konkurującego zgromadzenia to się mylisz. Ale jeśli Tusk zagwarantuje odsunięcie dojnej od koryta. Postawi zarzuty i wsadzi do pierdla to chętnie z takiej opcji skorzystam.
  Nie wiem o co pijesz sugerując wyimaginowaną Panią . To z pewnością myślisz o Matce Boskiej. Bo chyba nie o kanclerz BRD której brot zamiast chleba du isst chamago

  10 10
 • ~antypoh 2021-07-29 21:58:34

  artefaks -buzi na dobranoc i miłych snów o wygranych wyborach :)

  9 10
 • ~Franek 7 2021-07-29 22:32:56

  Kaziu ja ci powiem, że już bardzo niedługo ludzie tak się wkur…ą na tą mafie i tego szaleńca Kaczyńskiego, że wyjdą i na taczce go wywiozą do śmietnika. Możesz wtedy wypatrywać bo będę szedł gdzieś na szpicy ;)

  A co do wyborów to ja wiem, że jesteśmy społeczeństwem idiotów ale nie wierze, że aż takich.

  12 8

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jak oceniasz 2,5 roku rządów prezydenta Rybnika - Piotra Kuczery?

Oddanych głosów: 468