zamknij

Wiadomości

Akcja policji. Dzisiaj pilnują kierowców i pieszych

2019-11-14, Autor: bf, źródło: KMP Rybnik

Dzisiaj (14 listopada 2019 roku) w całym kraju policjanci ruchu drogowego przeprowadzą działania pn. Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Mimo iż nadrzędnym celem działań jest troska o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, policjanci będą zwracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.

Reklama

W ramach realizowanych już po raz jedenasty w tym roku działań o zasięgu ogólnopolskim funkcjonariusze zwrócą szczególną uwagę na zachowania kierujących samochodami wobec pieszych i użytkowników rowerów. Szczególną opieką zostaną objęte przejścia dla pieszych oraz przejazdy dla rowerzystów usytuowane na ruchliwych drogach oraz takie, na których doszło do wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

- Bezpieczeństwo rowerzystów i pieszych jest obecnie na wyższym poziomie niż w roku ubiegłym. Obydwie grupy uczestników ruchu drogowego brały udział w mniejszej liczbie wypadków. Co za tym idzie mniej osób zostało rannych a co najważniejsze, mniej poniosło śmierć. Mimo wszystko należy przypomnieć, że piesi to grupa niechronionych uczestników ruchu drogowego najbardziej zagrożona wypadkami. Na uwagę zasługuje fakt, iż znaczna część zdarzeń związanych z potrąceniem pieszego ma miejsce na przejściach dla nich przeznaczonych, a przecież w swej istocie przejścia dla pieszych powinny gwarantować im bezpieczne przekroczenie jezdni

- mówią policjanci.

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto jeśli skręca w drogę poprzeczną jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża. Kierującemu pojazdem zabrania się w szczególności:

- wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;

- omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

- Apelujemy także do niechronionych uczestników ruchu drogowego o rozsądek na drodze oraz używanie elementów odblaskowych w trosce o własne bezpieczeństwo nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale na wszystkich nieoświetlonych drogach, także w obszarze zabudowanym. Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego / rowerzysty, przez co kierujący pojazdem ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania bądź hamowania. Ponadto, ze względu na porę roku, dni stają się coraz krótsze - wcześniej robi się ciemno. Dlatego też szczególnie w okresie jesienno-zimowym należy zadbać o bycie widocznym na drodze

- apelują mundurowi.

Oceń publikację: + 1 + 19 - 1 - 8

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~Krisss 2019-11-14 08:11:24

  Lepiej niech Policja zwróci szczególną uwagę na rowerzystów i "skuterkowców" którzy jeżdżą bezczelnie jak im się podoba.

  73 13
 • ~sympatykrybnika 2019-11-14 08:29:51

  ~Krisss – rowerzyści i "skuterkowcy" jeżdżą bezpiecznie i rozsądnie i tak jak im pozwala stworzona infrastruktura drogowa.
  Czy czasem według Ciebie samo istnienie rowerzystów i „skuterowców” jest już bezczelnością?

  13 65
 • ~Krisss 2019-11-14 08:56:11

  ~sympatykrybnika - Twój wpis świadczy o tym że:

  1. Wstałeś lewą nogą i szukasz zaczepki której niestety ode mnie mnie otrzymasz.
  2.Jesteś właśnie jednym z tych rowerzystów lub skuterkowców którzy jeżdżą jak chcą bo "mogą" bez znajomości podstawowych zasad o ruchu drogowym.
  3. Nie jeździsz ani samochodem,ani rowerem ani niczym innym po Rybnickich drogach a więc nie jesteś w temacie.

  Także dam Ci dobrą radę. Zaparz sobie melisę. Wyluzuj. I myśl pozytywnie bo zapowiada się ładny/słoneczny dzień :) Pozdrawiam

  46 10
 • ~goliat 2019-11-14 10:08:23

  Akcja, a rano jadąc sobie do centrum wyprzedzam rowerzystę, obok obi, jadącego ul. Żorską. 2 metry obok prowadzi nowo wybudowana droga rowerowa. Jest ochota wyjść z samochodu i wytłumaczyć w niekonwencjonalny sposób , bo na debilizm nie ma już słów . Jeśli już zrobili wam ,te upragnione drogi rowerowe , to z nich korzystajcie !

  44 5
 • ~Arteks 2019-11-14 10:30:40

  @goliat - i powinieneś tak zrobić, a tak pozostaje ci niestety wylewać wkurzenie na portalu. Trochę jak krowa która dużo buczy... ;) Ja np. zwracam uwagę źle parkującym kierowcom. W większości przypadków odjeżdżają albo rezygnują z parkowania w tym miejscu.

  11 19
 • ~Jan R. 2019-11-14 10:55:44

  Ciekawe czy posłowie zdają sobie sprawę po co potrzebne jest prawo? Jestem przekonany, że nie mają o tym pojęcia. Każda nowa ustawa to nowa kłoda pod nogi obywateli lub przedsiębiorców. Każda nowa ustawa to wzrost kosztów po stronie przedsiębiorców lub państwa. Marzę o przejęciu Sejmu i Senatu RP przez Partię Likwidującą Idiotyczne Prawo w skrócie PLIP. Zaś przyznanie nadmiernych praw pieszym powoduje wzrost poszkodowanych wśród tych użytkowników dróg. Zabija bowiem odpowiedzialność za własne czyny. Kiedyś w podstawówkach w pierwszych klasach uczono jak rozglądać się przechodząc przez ulicę. Nie wiem czy dzisiaj pierwszaki są tego uczone wiem za to, że uczą się wielu niepotrzebnych dupereli. Nauki ścisłe są tak poskakane, że trzeba się co roku uczyć pewnych rzeczy od nowa. Trzeba pomału myśleć o sprzątaniu parlamentu w przyszłych wyborach.

  11 6
 • ~Jan R. 2019-11-14 11:22:40

  I jeszcze jedno. Przed uchwalaniem każdej zmiany Prawa o ruchu drogowym, każdy poseł i piseł i każda posłanka i pisłanka powinni zdać egzamin na prawo jazdy takiej kategorii jakiej prawo jazdy posiadają. Ci zaś, którzy nie mają żadnego prawa jazdy jak np. piseł Jarosław powinien zdać egzamin z poruszania się po ulicach pieszo.

  12 6

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

"Piątka dla zwierząt" - popierasz ten projekt ustawy?
Oddanych głosów: 999