zamknij

Wiadomości

Aglomeracja rybnicka chce metropolii. Konferencja RAŚ zyskała poparcie samorządów w naszym regionie

2016-01-25, Autor: 
W miniony piątek (22 stycznia) w zabytkowej kopalni Ignacy odbyła się kolejna konferencja cyklu „Metropolia szansą dla Subregionu Zachodniego”, w ramach którego autonomiści chcą zabiegać o zmianę ustawy metropolitalnej, w taki sposób, aby mogły z niej skorzystać miejscowości byłego Rybnickiego Okręgu Węglowego. Dyskutowano o planowaniu przestrzennym i smogu.

Reklama

Konferencja RAŚ zyskała poparcie samorządów – Rybnika, Wodzisławia Śląskiego, Raciborza, Godowa, Czerwionki-Leszczyn, Pszowa, Radlina, Rydułtów, Marklowic, Świerklan, Lysek oraz powiatów rybnickiego i wodzisławskiego.

Podczas poprzedniej edycji dyskutowano o rozwiązaniu problemów transportowych policentrycznej aglomeracji rybnickiej. Tym razem wilczą część poświęcono problemowi smogu.

Konferencję otworzył prelekcją o ustawie metropolitalnej Bartłomiej Bobula, który zainicjował starania o zmianę ustawy i zorganizował konferencję. Wskazał na to, że wiele aglomeracji o niższej niż ROW liczbie ludności i gęstości zaludnienia jest w stanie utworzyć związki metropolitalne. Kluczowa jest tu kwestia siedziby sejmiku bądź wojewody niezbędna do starania się o związek metropolitalny. Jednakże żadne miasto subregionu nie spełnia tego warunku. Prelegent zaznaczył ponadto, że fakt policentryczności, brak wspólnej i konsekwentnej polityki w wielu dziedzinach oraz brak woli do dobrowolnej współpracy są wystarczającymi argumentami, aby utworzyć w Rybniku obszar metropolitalny.

Następnie ze swoimi referatami wystąpili Andrzej Baksik i Katarzyna Łabarzewska z urzędu marszałkowskiego w Katowicach, którzy w swoim wystąpieniu przedstawili plan zagospodarowania przestrzennego dla subregionu rybnickiego z którego wynikało, że rośnie liczba powiązań funkcjonalnych między miejscowościami aglomeracji rybnickiej, co skutkuje pojawianiem się nowych wyzwań.

Watek powiązań funkcjonalnych rozwinął w swojej prezentacji Janusz Orzeł z urzędu miasta Rybnika, który wskazał na umiejscowienie Rybnika w obszarze węzłowym głównych europejskich korytarzy transportowych Kijów – Madryt oraz Sztokholm/Helsinki – Ateny. Rybnik jest częścią „wielowierzchołkowego układu” konurbacji śląsko-dąbrowskiej, aglomeracji częstochowskiej, krakowskiej i ostrawskiej, stąd potrzeba intensyfikacja działań. Na metropoliach miałaby zatem spoczywać rola ośrodka, który oddziałuje na mniejsze miejscowości.

Kolejną prezentację wygłosili Janusz Piechoczek i Emil Nagalewski z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych, którzy zajęli się rolą planowania przestrzennego w ograniczeniu ilości smogu. Przedstawiono szereg wyliczeń z których wynikało m.in., że niezbędna jest współpraca gmin w kwestii przeciwdziałania niskiej emisji, która w głównej mierze miała pochodzić ze spalania śmieci, bądź niskiej jakości opału.

O badaniach dotyczących czystości powietrza w Rybniku pisaliśmy też w osobym artykule. >>Uwaga! Wiemy jakie jest stężenie smogu w różnych częściach Rybnika<<

Janusz Wita, radny sejmiku oraz część samorządowców w ramach toku dyskusji opowiedziała się za uregulowaniem tej kwestii przez wyższą instancję, na przykład związek metropolitalny. Kluczem miałaby być zasada pomocniczości – wsparcie ośrodków, które same nie potrafią się uporać z częścią swoich zadań.

Całość zakończyło wystąpienie Wojciecha Orlińskiego z DURŚ (Demokratyczna Unia Regionalistów Śląskich), który wygłosił prelekcję o tym, jak rozwiązać problemy smogu na przedmieściach na przykładzie rybnickich dzielnic – Niewiadomia i Niedobczyc.

W drugiej, otwartej części spotkania żywiołowa dyskusja prowadzona była głównie na temat smogu, a co z tym związane termomodernizacji, sytuacji branży elektrociepłowniczej oraz trudności, jakie stwarza brak współpracy między gminami.

Wnioskiem końcowym była propozycja Bartłomieja Bobuli o wystosowanie listu otwartego do Parlamentu RP o zmianę ustawy metropolitalnej w celu umożliwienia subregionowi rybnickiemu wspólnego rozwiązania problemów, które go dotyczą.

Oceń publikację: + 1 + 10 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
  • ~ 2016-01-25
    09:14:17

    1 4

    a jakie miasto miało by być stolicą tej,, metropolii'' bo chyba nie ta nasza wioska?

  • ~Pedzel 2016-01-25
    10:58:37

    0 2

    Nie wiem skąd Ty jesteś chochlik, ale jak Opole jest siedzibą województwa to nawet Racibórz mógłby zostać stolicą metropolii, to tak na marginesie, ja mam tylko pytanie czy na tym spotkaniu nikogo nie było z Żor czy po prostu Żory nie zaakceptowały pomysłu powstania tejże metropolii.

  • ~Arteks 2016-01-25
    11:15:19

    0 6

    @chochlik - skoro miasta które są pustynią gospodarczą typu Opole, Zielona Góra czy Białystok mogą być stolicami województw, to czemu Rybnik nie mógłby ukonstytuować czegoś co i tak istnieje bo nawet za PRL mieliśmy tu okręg miejski zwany ROW? Teraz się to nazywa subregionem wokół Rybnika. Nowa ustawa pozwala jednak aby np. z Zielonej Góry zrobić aglomerację mimo, że w okolicy nie ma innych miast czy miasteczek, a w przypadku Rybnika nie ma takiej możliwości. A wiecie dlaczego - dlatego że poseł Krząkała i Gadowski po raz kolejny olali interesy swoich wyborców w czasie kiedy ustawa była uchwalana.

  • ~ 2016-01-25
    11:25:19

    11 0

    Jaka to jest "wilcza część", czy chodzi może o miejscowość Wilcza?

  • ~mariusz64 2016-01-25
    11:36:25

    8 0

    Arteks,Piecha, Kloc i Matusiak mają równie żenujący udział w przedsięwzięciach na rzecz regionu co przytoczeni przez ciebie. Zobaczymy jak zasłużą się w obecnej kadencji. Narazie to mają tylko medialne wystąpienia z nieczytelnym bełkotem.

  • ~co to jest ? 2016-01-25
    13:26:38

    12 0

    Kolejna manipulacja: "Aglomeracja rybnicka chce..." - jestem częścią tej aglomeracji i ja nie chcę być w metropolii!
    Czy chcą tego mieszkańcy aglomeracji rybnickiej, można podać np po referendum! A przed referendum należy poinformować zainteresowanych, czyli mieszkańców - o wszelkich skutkach administracyjnych, prawnych itd.
    Są też skutki negatywne i jest ich niemało. Ale o tym notka powyżej nie informuje. Zapewne na "konferencji" też nie mówiono o skutkach negatywnych dla mieszkańców. Ja mam na myśli pozostałe skutki stworzenia metropolii, nie tylko walki ze smogiem. Ze smogiem można i należy skutecznie walczyć bez struktur metropolii. Życie w metropolii dla poszczególnych mieszkańców będzie o wiele bardziej skomplikowane. Na tym właśnie polega MANIPULACJA - zarówno konferencji, jak też tej notatki!

  • ~siwy_rybnik 2016-01-25
    14:36:17

    12 0

    Jeśli już tak bardzo chcemy być częścią głównych europejskich korytarzy transportowych to może nie zapominajmy o trasie Syria - Berlin? Tutaj w ostatnich miesiącach jest bardzo duży ruch, a może być coraz większy :)

  • ~Don C. 2016-01-25
    22:47:49

    6 0

    Słyszałem że Rybnicki Okręg Węglowy zlikwidowali już dawno ale nie słyszałem nikogo kto by powiedział np. "jadę do aglomeracji rybnickiej" Także to chyba artykuł na 1 kwietnia. A że metro już dawno miało być w Rybniku a pol(i)a widać wszędzie więc może coś z tego jednak wyniknie...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 4895