zamknij

Wiadomości

Afera seksualna w policji? Jest odpowiedź na materiał „Superwizjera”

2021-05-03, Autor: bf

Czy w szeregach polskiej policji dochodziło do mobbingu i molestowania seksualnego policjantek? Jeden wątek dotyczy Rybnika. Stanowisko w tej sprawie postanowiła opublikować Komenda Główna Policji. Czytajcie!

Reklama

Przypomnijmy, kilka dni temu Superwizjer przedstawił reportaż o policjantkach – ofiarach molestowania seksualnego i mobbingu. Oprawcami mieli być koledzy z pracy. Superwizjer opisał historię młodszej aspirant Katarzyny Śmietany, byłej funkcjonariuszki zespołu operacyjno-rozpoznawczego komendy miejskiej w Rybniku. Zajmowała się między innymi przestępczością narkotykową i nieletnich. Wszystko układało się po jej myśli, dopóki na jej drodze nie stanął kolega o mocno seksistowskich poglądach.

Więcej przeczytacie >>Mobbing i molestowanie w rybnickiej policji? Szokujące ustalenia „Superwizjera<<

Materiał dziennikarzy wywarł spore wrażenie na oglądających. Skłonił również Komendę Główną Policji do zajęcia stanowiska. Zdaniem mundurowych z KGP relacja stacji była całkowicie jednostronna.

- Historie funkcjonariuszek przedstawione w reportażu są nadal w zainteresowaniu przełożonych, były też wielokrotnie sprawdzane w ramach procedur wewnętrznych oraz przez instytucje niezależne, między innymi prokuraturę – czytamy.

Zespół prasowy KGP sugeruje, że autorowi reportażu zależało na wywarciu u widza wrażenia pewności co do stawianych przez funkcjonariuszki zarzutów.

- Zabrakło wyraźnie podkreślonej informacji, że w opisywanych sprawach zostały wdrożone wszelkie możliwe narzędzia sprawdzające i dotychczas nie potwierdzono zarzutów molestowania czy mobbingu. Dla wyjaśnienia sprawy prowadzone były badania atmosfery pracy, wdrożone zostały procedury mające na celu sprawdzenie, czy dochodziło do zachowań cechujących się mobbingiem, czy molestowaniem i w końcu zbadanie podniesionych zarzutów procesowo, w ramach czynności prowadzonych przez prokuratury – dowiadujemy się.

Policjanci zaznaczają, że prowadzone czynności nie potwierdziły tez zawartych w reportażu.

- Tymczasem również dziennikarz zobowiązany jest do uczciwego i rzetelnego przedstawiania podejmowanych tematów, czego w opisanym reportażu absolutnie zabrakło. Aby nie być posądzonym o stronniczość czy brak obiektywizmu z naszej strony, w reportażu wyraźnie brakuje chociażby stanowiska prokuratury – zauważają mundurowi.

Ze stanowiska wyczytujemy też, że policja nie została poinformowana o emisji reportażu oraz zawartych w nim treściach.

Oceń publikację: + 1 + 19 - 1 - 73

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (17):
 • ~HixRadzio 2021-05-03 21:30:27

  C

  1 5
 • ~Franek7 2021-05-03 21:33:06

  Wystarczyło sześć lata rządów PiS, żeby Policja z szanowanej instytucji stała się patologią na każdym polu.

 • ~Noname1212 2021-05-03 21:33:14

  Polska policja to dno totalne....

  Policja kuje, i aresztuje gienka ze wsi plutycze:
  https://youtu.be/Gej2J4oDfVk

  Rozmowa z gienkiem po wypuszczeniu z dołka:
  https://youtu.be/53qnpIGQb8Y

  Zorganizowana grupa przestępczą o charakterze zbrojnym

  49 48
 • ~HixRadzio 2021-05-03 21:33:58

  Czyli tak jak pisałem swój swojemu nie da sobie krzywdy zrobić... I z tą Formacją nie wygracie. Dalej będzie mobbing kurestwo i pijaństwo Im wolno wszystko... Przykre ale prawdziwe.

 • ~HixRadzio 2021-05-03 21:38:09

  Szkoda że pani rzecznik się nie wypowiedziała.... Musi się nauczyć paragrafów co do danej sprawy.. he

  84 24
 • ~Lateks 2021-05-03 21:43:12

  ~Franek7 a to policja kiedykolwiek była szanowana?
  Kiedy? Gdy strzelali w Jastrzębiu? Czy jak udawali kiboli w Warszawie?
  Sami się podkładają, i robią z siebie ofiary losu, w Warszawie staruszka pobiła i skopała kilku funkcjonariuszy, a w Plutyczach podobnie staruszek. W Rybniku szukają słabych bez maseczek, ale widąc młodzież to udają że nie widzą bo nie chcą kłopotów.

  98 27
 • ~Dador 2021-05-03 21:56:09

  Urwa urwie łba nie urwie. Co do sprawy, to znam jedną policjantkę w rybnickiej komendzie. Szybki awans z krawężnika do bardziej prestiżowego wydziału, zapewniły jej romanse z kolejnymi przełożonymi. Jeśli ktoś ma za żonę policjantkę, to poroże ma pewnie do sufitu. Smutna prawda o tym specyficznym środowisku. Dupa rządzi światem ( a na pewno policją :)).

 • ~artefaks 2021-05-03 22:54:18

  youtube.com/watch?v=53qnpIGQb8Y

  3 11
 • ~Marco2 2021-05-04 00:06:25

  SZOKUJĄCE !

  16 7
 • ~Franek7 2021-05-04 00:07:46

  Do komunikatu policji odniósł się w TVN24 dziennikarz "Superwizjera" TVN Maciej Duda. - Kontakt z policją był od początku przygotowywania tego materiału. Zwracaliśmy się do wielu komend wojewódzkich – mówił. - Już w lutym wysłaliśmy pytania do Komendy Wojewódzkiej w Opolu o mobbing, zgłoszenia mobbingowe wobec komendanta powiatowego w Nysie z informacją, że przygotowujemy na ten temat reportaż telewizyjny – powiedział Duda.
  Jak dodał, "w lutym także napisaliśmy do Komendy Głównej Policji, do rzecznika komendanta głównego z informacją, że przygotowujemy materiał dziennikarski na temat przypadków mobbingu, molestowań i zadaliśmy szereg pytań". - Zadaliśmy pytania, jakie to przypadki, w jakich garnizonach, czy są przypadki dotyczące artykułu 197. Kodeksu karnego, czyli przypadków gwałtu, usiłowania gwałtu lub zmuszenia do innej czynności seksualnej – dodał.
  - Ku naszemu zdziwieniu okazało się, że rzecznik komendanta głównego odpowiedział, że "nie dysponujemy danymi statystycznymi w takim zakresie, o jaki pan pyta" – mówi Duda, cytując komunikat Mariusza Ciarki. "Dane takie nie są gromadzone na potrzeby GUS zgodnie z zasadami sprawozdawczości" – kontynuował rzecznik, cytowany przez dziennikarza "Superwizjera".
  - Przedziwna odpowiedź, albowiem to znaczy, że Komenda Główna nie jest stroną w tej sprawie, nie wie jakie są przypadki mobbingu, molestowania w policji – ocenił Duda.
  "Procedury monitorowania zachowań mobbingowych w policji"
  - Tuż przed emisją, tuż przed przygotowaniem do studia "Superwizjera", nasza pani producent skontaktowała się z rzecznikiem komendanta głównego policji i zaprosiła go do studia, by się odniósł do tych przypadków. (…) Rzecznik komendanta głównego nie przyszedł, odesłał nas do komend wojewódzkich, które przysłały, tak samo jak w przypadku odpowiedzi na nasze wcześniejsze pytania, dosyć lakoniczne komunikaty o tym, że przeprowadzono postępowania i niczego nie stwierdzono – mówił Duda.
  Maciej Duda wrócił do odpowiedzi rzecznika komendanta głównego w sprawie gromadzenia danych statystycznych na temat przypadków molestowań i mobbingu. - Dotarliśmy od treści dokumentu 'Procedury monitorowania zachowań mobbingowych w policji'. Procedura ta akceptowana jest podpisem komendanta głównego policji i rozesłana do komend wojewódzkich w grudniu 2020 roku. Zobowiązuje koordynatorów takich postępowań o mobbing do wypełniania danych statystycznych i kierowania ich do Komendy Głównej Policji, a konkretniej do pełnomocnika do spraw ochrony praw człowieka – zauważył.
  - Powstaje pytanie, czy rzecznik komendanta głównego odpowiedział nam nieprawdę informując, że nie dysponuje danymi statystycznymi o przypadkach mobbingu i molestowania? Czy doszło do jakiejś pomyłki? – powiedział dziennikarz "Superwizjera".
  "Do nas napływają kolejne zatrważające informacje"
  Dziennikarz zwrócił uwagę, że echa po reportażu są "bardzo duże". - Do nas napływają kolejne zatrważające informacje o kolejnych przypadkach, jeszcze bardziej wstrząsające – powiedział.
  - Ze względu na porę i drastyczność tych przypadków nie mogę przytoczyć szczegółów, natomiast dotyczą one sfer bardzo intymnych, bardzo wrażliwych. Omówimy je w kolejnych odcinkach – zaznaczył.

  69 21
 • ~Franek7 2021-05-04 07:34:20

  Czytając powyższą odpowiedź dochodzę do wniosku, że rzecznicy Policji jak Pan Ciarka nawet kłamać nie potrafią. A jeśli rzecznik Policji nie potrafi inteligentnie kłamać to się nie nadaje na swoją funkcję. Na nagraniach widać jak panowie dziennikarze polują na komendanta z Nysy a ten przed nimi ucieka. Tak samo na tego pana z rybnickiej komendy. Swoją droga dziwne, że nie podają pełnego nazwiska owego milicjanta skoro jest osoba publiczna a jego chamstwo miało miejsce w czasie pełnienia służy a nazwisko ofiary pada. Polska to jednak dziwny kraj.

  53 14
 • ~Maksymilian Popeć 2021-05-04 07:59:04

  W kraju w którym pedofile w sutannach żyją sobie jak pączki w maśle, trudno się dziwić ażeby ktoś na policji przejmował się jakimś mobbingiem. Generalnie nie od dziś wiadomo, że policja służy tylko do nękania zwykłych obywateli i łatania dziur budżetowych.

  46 14
 • ~Barbara Oberaj 2021-05-04 08:51:03

  Franek 7 - Policja była jeszcze gorsza

  9 8
 • ~hub381 2021-05-04 09:32:54

  Prokuratura i policja ,to "jedno ciało" tylko w dwóch instytucjach.
  I tu nie wierzę obydwom instytucjom.
  A prawda może być jedna jak tu stwierdził jeden z internautów- Qwa ..... ,konec cytatu .

  18 10
 • ~ 2021-05-04 10:11:58

  Cóż się dziwić policjantom , że nie sra.. do własnego gniazda , a popatrzcie na lekarzy , adwokatów , sędziów - czy tam jest inaczej ?

  24 10
 • ~ 2021-05-04 10:24:55

  Ciekawe gdzie pójdziecie po pomoc jak się coś stanie ? pewnie do Obywateli .pl

  15 22
 • ~artefaks 2021-05-04 20:42:04

  ,,Ciekawe gdzie pójdziecie po pomoc jak się coś stanie" ?
  @~klaudiusz. Do najbliższego biura poselskiego jedynie słusznej i sprawiedliwej. Gorszy sort też może ?
  A przy okazji dzisiaj o 23:30 jest zapowiadany reportaż w tej sprawie.
  Niestety Panie Zak , będziecie musieli przemóc wstręt i włączyć TVN.
  Ale jak Sam mówisz są tam ładniejsze spikerki , ale też przy okazji bolesna prawda .A nie lukrowane kłamstwo jak w qvizji

  8 3

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy pojemniki na używaną odzież są potrzebne?
Oddanych głosów: 399