zamknij

Koronawirus w Rybniku. Informacje

Abp Skworc udzielił dyspensy od mszy świętej

2020-03-13, Autor: bf

Metropolita Katowicki – abp Wiktor Skworc udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej w archidiecezji katowickiej.

Reklama

Przypomnijmy, wczoraj Konferencja Episkopatu Polski wydała zarządzenie w związku z koronawirusem.

Archidiecezja katowicka informuje, że mając na uwadze zagrożenie zdrowia oraz życia (zgodnie z kan. 87 § 1, kan. 1245 i kan. 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego), abp Wiktor Skworc udziela dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej do dnia 29 marca br. następującym wiernym archidiecezji:

a. osobom w podeszłym wieku,
b. osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),
c. dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,
d. osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

- Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy św. niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcam, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie, a także w duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe – informuje Metropolita Katowicki.

Oceń publikację: + 1 + 87 - 1 - 18

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
 • ~odl 2020-03-13 09:04:11

  Czyli osoby, które nie czują obawy przed zarażeniem, a co za tym idzie ignorują profilaktyczne zalecenia, są zobowiązane do uczestnictwa we mszy... ;-)

  Co stało na przeszkodzie, żeby udzielić dyspensy wszystkim bez wyjątku i zalecić pozostanie w domu?

 • ~munitalp 2020-03-13 09:12:11

  @odl - Odpowiem ci na pytanie. - Taca musi się zgadzać.

  90 65
 • ~Abisall 2020-03-13 09:20:08

  Komunikat powinien brzmieć
  "W związku z zagrożeniem epidemiologicznym obowiązkiem każdego katolika jest dbanie o zdrowie i życie wszystkich sióstr i braci w Jezusie. Dlatego nakazujemy nieuczestnictwo w jakichkolwiek zgromadzeniach oraz rygorystyczne stosowanie się do zaleceń GIS.
  Msze w kościołach zostają odwołane a wiernym zalecamy samodzielną modlitwę oraz uczestniczenie w życiu wspólnoty poprzez media i internet. Szczęść Boże"

 • ~Anna Kowalska 2020-03-13 09:22:19

  Zamknąć! !!!!!!

  48 52
 • ~master4k 2020-03-13 09:31:01

  Reasumując. Cykory mają siedzieć w domu, a prawdziwych katolików zapraszamy choćby wojna atomowa. Jeśli wszyscy ludzie bez wyjatku przez 2 tygodnie nie będą chodzili do kościoła, to na poważnie ktoś uważa, że gniew boży będzie nie do opanowania?

  Im szybciej wdroży się radykalne środki zaradcze, tym większa szansa na szybkie pozbycie się problemu. Tak trudno jest to niektórym pojąć?

  78 20
 • ~#19# 2020-03-13 09:31:22

  Tylko baran i idiota nie czuje obawy,a ci i tak do kościoła nie wchodzą więc dyspensa obejmuje wszystkich.

  39 17
 • ~Abisall 2020-03-13 09:37:20

  "Tylko baran i idiota nie czuje obawy,a ci i tak do kościoła nie wchodzą"
  A ci co się na fejsbuku teraz zwołują na codzienne wspólne odmawianie różańca czy tam innych koronek i psalmów w kościołach to... ?

  26 22
 • ~master4k 2020-03-13 09:47:31

  @ Abisall

  Takie rzeczy nie nastaną w kraju, w którym arcybiskup w publicznym medium całkiem na poważnie opowiada jakieś kocopoły o skutecznym rozganianiu dżumy kadziłem.

  A na dokładkę mamy taką wisienkę na torcie:
  https://oko.press/kosciol-lekcewazy-koronawirusa-w-polsce/

  To się ładnie nazywa kapitalizowaniem strachu. Nie ważne czy chodzi o maseczki i płyny a-b w cenie kawioru, czy na monopol na życie wieczne. Historia zatacza wielkie koło.

  26 21
 • ~sympatykrybnika 2020-03-13 09:50:07

  Prof. Zdzisław Marek Krasnodębski* (ur. 11 kwietnia 1953 w Choszcznie) – polski socjolog, filozof społeczny stwierdził:
  „Ten wirus jest głównie NIEBEZPIECZNY DLA OSÓB POWYŻEJ LAT 60-ciu więc gdyby rzeczywiście nastąpił ten bardzo czarny scenariusz no to cóż, nasze SPOŁECZEŃSTWA SIĘ TROCHĘ ODMŁODZĄ, PRAWDA”.
  No to cóż, taki sympatykrybnika lat 71 dzięki wirusowi odmłodzi nasze społeczeństwo.
  *) W 2005 był członkiem honorowego komitetu poparcia Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich. Od 2007 do 2009 był członkiem Rady Służby Publicznej przy Prezesie Rady Ministrów. W 2010 prezydent RP Lech Kaczyński powołał go na członka Narodowej Rady Rozwoju. W 2014 został członkiem rady programowej Prawa i Sprawiedliwości. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w tym samym roku startował z listy PiS w okręgu nr 4 (Warszawa I). Uzyskał mandat eurodeputowanego VIII kadencji, zdobywając 96 292 głosy. 1 marca 2018 został wybrany na stanowisko wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego w miejsce odwołanego z tej funkcji Ryszarda Czarneckiego. W wyborach europejskich w 2019 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję jako lider listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu nr 7 (Poznań), otrzymał w głosowaniu 164 034 głosy. W nowej kadencji nie został ponownie wybrany na wiceprzewodniczącego PE.

  19 16
 • ~Benett 2020-03-13 10:48:28

  Absolutnie, zadnej laski nie robia.
  Zapamietac nalezy ich pierwsza reakcje.
  Jest wiele kosciolow chrzescijanskich w Rybniku, zmiana kosciola to NIE JEST zmiana wyznania - wciaz jestes chrzescijaniniem. I nie, nie pojdziesz do piekla z tego pwodu - to kolejny bullshit. Kilkaset lat temu wszyscy rybniczanie byli protestantami...

  25 18
 • ~rosthost1 2020-03-13 11:27:33

  ~master4k i ~Anna Kowalska - każdy któ czyje obawę powinien zostać w domu. A jeżeli radykalnie to więcej ludzi przewija się przez centra handlowe, restauracje fast food i kluby.

  25 7
 • ~rosthost1 2020-03-13 11:30:03

  Ja to odczytuję że każdy chory i co nie chce to nie idzie. Na ulicach ludzie są w marketach też, puby otwarte więc dlaczego nie można wstąpić do kościoła?

  24 16
 • ~rosthost1 2020-03-13 11:40:20

  cytat z innego komentarza
  ~Dawid Dziwoki
  "Byłem w Cerfurze, towaru dużo. Korzystając z okazji wdepnąłem do Castoramy po nasiona, a tam pełno dziadków na spacerku, oglądają kwiatuszki i farbki do sypialni." Czyli zgodnie z piosenką studentów UWM z Olsztyna "korona tu korona tam korona h.. zrobi nam"!

  11 18
 • ~Franz Kawka 2020-03-13 12:34:29

  Samo słowo dyspensa mnie smieszy do rozpuku. Kojarzy się z Hiszpańska Inkwizycją i średniowiecznym handlem odpustami.

  25 14
 • ~Adam Sikorski 2020-03-13 12:46:32

  Kto czyta Słowo Boże ten wie, że Bogu nie zależy na tym żebyś siedział w kościele i powtarzał ze wszystkimi modlitwę. To nie jest żadna rozmowa z Bogiem. Czy Ty chciałbyś/chciałabyś mieć taką relację ze swoim dzieckiem, że przychodzi do ciebie raz na jakiś czas, nie słucha cie, tylko recytuje ci zawsze ten sam wierszyk?
  Jezus wyraźnie powiedział:
  Mt 6:5-6: "A gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy, gdyż oni lubią modlić się, stojąc w synagogach i na rogach ulic, aby pokazać się ludziom; zaprawdę powiadam wam: Otrzymali zapłatę swoją. Ale ty, gdy się modlisz, wejdź do komory swojej, a zamknąwszy drzwi za sobą, módl się do Ojca swego, który jest w ukryciu, a Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odpłaci tobie."

  Tak samo gdy mówił o kościele, to nie mówił o budynku tylko o swoich ludziach:
  1Kor 3:16-17: "Czy nie wiecie, że świątynią Bożą jesteście i że Duch Boży mieszka w was? Jeśli ktoś niszczy świątynię Bożą, tego zniszczy Bóg, albowiem świątynia Boża jest święta, a wy nią jesteście."

  1Kor 6:19: "Albo czy nie wiecie, że ciało wasze jest świątynią Ducha Świętego, który jest w was i którego macie od Boga, i że nie należycie też do siebie samych?"

  Mt 7:14-18: "A ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do żywota; i niewielu jest tych, którzy ją znajdują. Strzeżcie się fałszywych proroków, którzy przychodzą do was w odzieniu owczym, wewnątrz zaś są wilkami drapieżnymi! Po ich owocach poznacie ich. Czyż zbierają winogrona z cierni albo z ostu figi? Tak każde dobre drzewo wydaje dobre owoce, ale złe drzewo wydaje złe owoce. Nie może dobre drzewo rodzić złych owoców, ani złe drzewo rodzić dobrych owoców."

  Jeśli naprawdę wierzysz w Boga i Jemu Słowu, powierzyłeś Mu swoje życie, to wiesz, że nie musisz chodzić do budynku, bo Bóg mieszka w Tobie. Nie masz też obawy, strachu spotykać się z ludźmi, nawet w wielkich zgromadzeniach, bo wiesz jaka jest moc Boga. Strach nie pochodzi od Boga, ale od Jego przeciwnika.
  Ps 91:1-16: "Kto mieszka pod osłoną Najwyższego, Kto przebywa w cieniu Wszechmocnego, Ten mówi do Pana: Ucieczko moja i twierdzo moja, Boże mój, któremu ufam. Bo On wybawi cię z sidła ptasznika I od zgubnej zarazy. Piórami swymi okryje cię. I pod skrzydłami jego znajdziesz schronienie. Wierność jego jest tarczą i puklerzem. Nie ulękniesz się strachu nocnego Ani strzały lecącej za dnia, Ani zarazy, która grasuje w ciemności, Ani moru, który poraża w południe. Chociaż padnie u boku twego tysiąc, A dziesięć tysięcy po prawicy twojej, Ciebie to jednak nie dotknie. Owszem, na własne oczy ujrzysz I będziesz oglądał odpłatę na bezbożnych.
  Dlatego, że Pan jest ucieczką twoją, Najwyższego zaś uczyniłeś ostoją swoją, Nie dosięgnie cię nic złego I plaga nie zbliży się do namiotu twego, Albowiem aniołom swoim polecił, Aby cię strzegli na wszystkich drogach twoich. Na rękach nosić cię będą, Byś nie uraził o kamień nogi swojej. Będziesz stąpał po lwie i po żmii, Lwiątko i potwora rozdepczesz. Ponieważ mnie umiłował, wyratuję go, Wywyższę go, bo zna imię moje. Wzywać mnie będzie, a Ja go wysłucham, Będę z nim w niedoli, Wyrwę go i czcią obdarzę, Długim życiem nasycę go I ukażę mu zbawienie moje."


  Jeśli się więc zastanawiasz, jak osiągnąć zbawienie, przede wszystkim musisz uwierzyć w to, że Jezus za Ciebie oddał życie, i wyznać Go swoim Panem.
  Rz 10:9-10: "Bo jeśli ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i uwierzysz w sercu swoim, że Bóg wzbudził go z martwych, zbawiony będziesz. Albowiem sercem wierzy się ku usprawiedliwieniu, a ustami wyznaje się ku zbawieniu."

  22 4
 • ~master4k 2020-03-13 13:09:22

  @ rosthost1

  Co się tyczy centów handlowych, to polecam lekturę: https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,pustki-w-galeriach-okolice-patroluja-straznicy,wia5-3266-43947.html

  Nie wiem jak jest z innymi przybytkami. Zakładam, że jest podobnie.

  Mam do Ciebie trzy pytania:
  a) jaka jest średnia wieku ludzi uczęszczających do kościoła?
  b) czy władze świeckie mogą zamknąć kościoły?
  c) czy niechodzenie do centrów handlowych, restauracji, fast foodów i klubów wiąże się z popełnieniem grzechu?

  Odpalasz TV albo radio i słyszysz jak bardziej papiescy od papieża (np. Terlikowski) tłukom do głowy ludziom wiary, że niechodzenie do kościoła to grzech i że pod żadnym pozorem nie należy z tego rezygnować. Można usłyszeć teksty w stylu "tak jak szpital jest lecznicą dla ciała, tak kościół jest lecznicą dla duszy".

  Efekt? Zamiast ludziom, w tym przede wszystkim tym najbardziej narażonym, WYRAŹNIE zakazać wstępu do kościoła na całe 2 niedziele, stosuje się półśrodki (dwuznaczne zalecenia, nie trzeba ale można) albo opowiada jakieś dyrdymały. Przepis na katastrofę.

  Zamiast wyciągnąć wnioski na przykładzie Włoch próbujemy sami na nowo wymyślić koło.

  "Cieszy mię ten rym: "Polak mądr po szkodzie";
  Lecz jeśli prawda i z tego nas zbodzie,
  Nową przypowieść Polak sobie kupi,
  Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi." Jan Kochanowski

  15 8

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował 10 maja w wyborach prezydenckich?
Oddanych głosów: 1374