zamknij

Wiadomości

„Wyjście smoga” - Rybnik walczy o czyste powietrze

2015-10-05, Autor: 
Rozpoczął się sezon grzewczy, a co za tym idzie – czas, gdy oddychanie staje się dla nas prawdziwą udręką. Magistrat i Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych w Rybniku wychodzą naprzeciw problemowi niskiej emisji z kampanią „Wyjście smoga”. Ponadto, na ul. Kościuszki została zamontowana tablica świetlna wskazująca stężenie pyłu zawieszonego, a CRIS zamierza wysyłać niecodzienne pocztówki, przez które możemy się spalić ze wstydu.

Reklama

- Rybnik jest w czołówce bardzo wysokich stężeń pyłów PM10, przekraczamy normy kilkadziesiąt razy. To sprawa nas wszystkich, bez zaangażowania nie jesteśmy tego w stanie zwalczyć. Stąd pomysł, że ludzi musimy uświadomić, przekazać rzetelną wiedzę – wyjaśniła na spotkaniu Anna Pomykoł – prezes CRIS w Rybniku. Jak dodała, istnieje nadzieja, że zapoczątkowane pod koniec ubiegłego tygodnia działania spowodują, że nie będziemy postrzegania jako stolica niskiej emisji.

- Musimy dotrzeć do świadomości naszych mieszkańców. Tak naprawdę każdy powinien popatrzyć ma swoją kotłownie. Nie chcemy ukrywać, że problem jest i musimy stawić mu czoła. Chcemy informować, która jest elementem uświadomienia. Długi to będzie marsz, ale zakładam, że z każdym krokiem powietrze w Rybniku będzie coraz lepsze. Liczę na mobilizację wszystkich mieszkańców miasta – dodał prezydent Piotr Kuczera.

Magistrat powołał do roli koordynatora walki z niską emisją Jacka Chołuja, który w pierwszej kolejności zajmie się pracą nad systemowym rozwiązaniem tego problemu. Ponadto, jak podkreślił prezydent, miasto zamierza nadal współpracować z PEC-em, jest już nawet pomysł na rozbudowę sieci. Dodatkowo pojawiła się koncepcja, by tablice ZTZ znajdujące się na przystankach autobusowych, oprócz pełnienia swojej normalnej wyświetlały informacje o zanieczyszczeniu powietrza.

Z kolei CRIS zamierza wysyłać mieszkańcom... pocztówki. - Brzmi sympatycznie, ale dla tych osób, które je otrzymają będzie to spore wyzwanie. Wśród naszego stowarzyszenia będzie kilkoro „strażników powietrza”, którzy będą dokumentować fotograficznie wszystkie wyziewy z kominów mieszkańców Rybnika i przesyłać do właściciela danej posesji. Oczywiście dołożymy wszelkich starań by zabezpieczyć dane osobowe – wyjaśniła Anna Pomykoł.

Oprócz tego CRIS w Rybniku chce edukować mieszkańców poprzez spotkania i dyskusje, a podsumowaniem całego projektu będzie konferencja tuż po zakończeniu sezonu grzewczego. Podniesienie świadomości mieszkańców, nowe propozycje dotacji dla tych, którzy zdecydują się na wykorzystywanie ekologicznych źródeł ogrzewania, spotkania ze specjalistami – to tylko niektóre z propozycji, jakie realizowane będą w Rybniku w związku z zamiarem poprawy jakości powietrza w mieście.

W ramach wydarzenia Janusz Piechoczek, koordynator projektu „Wyjście smoga”, przedstawił wnioski z przeprowadzonych przez CRIS badań na temat postrzegania problemu jakości powietrza w Rybniku. Z ankiet wynika, że zdecydowana liczba mieszkańców widzi problem w złej jakości powietrza, a 9 na 10 osób uważa, że to ich osobisty problem. - Przyczynę tego zjawiska widzą przede wszystkim w złym spalaniu odpadów, spalaniu złej jakości paliw czy stosowaniu starych lub nielegalnych kotłów – powiedział Janusz Piechoczek. Co ciekawe, zdecydowana liczba rybniczan widzi, jak spalane są śmieci. Ich oczekiwania również są jasne, od władz miasta chcieliby uzyskać pomoc w uzyskaniu przyłączenia do sieci ciepłowniczej czy pomoc finansową w przypadku wymiany kotła, zastąpienia ogrzewania czy termomodernizacji.

Podczas spotkania uruchomiona została też pierwsza w Rybniku tablica informacyjna podająca aktualny stan pyłu zawieszonego PM10, znajduje się ona na ul. Kościuszki, nad siedzibą Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych.

Oceń publikację: + 1 + 15 - 1 - 8

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (45):
  • ~turistas 2015-10-05
    08:46:27

    45 0

    A może by tak brać przykład z zachodnich sąsiadów? Zakaz używania w sklepach jednorazowych reklamówek (zastąpiono je torbami papierowymi), wszystkie butelki zwrotne - plastikowe pet, szklane (od razu by mniej śmieci zalegało w rowach), sadzenie mega ilości drzew, gdzie się tylko da - koniecznie! W Rybniku nie mamy ani jednego konkretnego parku... No i do tego jeszcze jedna rzecz - kontrola stacji diagnostycznych, szczególnie tych, w których przechodzą przegląd autobusy jeżdżące po Rybniku... Jak ma być czyste powietrze, jak po przejechaniu takiego autobusu, przez 15min jeszcze dym i smród wisi w powietrzu...

  • ~Marcin74 2015-10-05
    08:49:31

    41 1

    Czy ja dobrze czytam?! Czy państwo ładni chcą walczyć ze smogiem pocztówkami?!! (ciekawy jestem gdzie trafią po „przeczytaniu”. Dam se łeb uciąć, że większość trafi do pieca!). Tajemniczy Koordynator (czym zajmuje się koordynator?!) zajmie się pracą „nad systemowym” rozwiązaniem problemu? Czyli jakim? Co konkretnie będzie robił? Jakie ma propozycje rozwiązań? Zdjęcia „wyziewów”? Wyziew z groszku za 700 zł jest nie od odróżnienia od mułu za 300 zł. Wyziew z pieca z podajnikiem jest podobny do wyziewu z 50 letniego pieca! Tablice informacyjne? Spotkania? Dyskusje?!!! Czy my się cofamy do jakiegoś głębokiego PRL-u gdzie problemy chciano rozwiązywać transparentami i spotkaniami w zakładach pracy?! Może jeszcze jakiś pochód zróbcie! lub koncert… Czy NIKT W TYM MIEŚCIE NIE MA POMYSŁU JAK KONKRETNIE I SKUTECZNIE ROZWIĄZAĆ PROBLEM SMOGU?!! A co z faktem, że w lipcu i sierpniu (upały) zarówno pyły zawieszone jak i ozon były przekroczone wielokrotnie? Też wina niskiej emisji? Drodzy państwo z UM i Crisu: Nie macie pojęcia skąd smog w Rybniku. Nie macie pojęcia jak walczyć z przyczyną bo jej nie znacie. Nie mam pojęcia skąd bierzecie pieniądze na finansowanie swoich „rozwiązań” ale podejrzewam, że kwota starczyła by na wysłanie kilkudziesięciu dzieciaków w góry czy nad morze. Zastanówcie się co przyniesie lepszy skutek zarówno propagandowy jak i czysto zdrowotny.

  • ~ 2015-10-05
    08:51:07

    0 1

    Na pradę miasto się stara, wyręcza się ludźmi aby biegali po mieście i foty cykali ! Bravo, a może by tak jak w tym artykule http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wymiana-piecow-w-radomiu-kolejka-po-wsparcie,211,0,1902547.html

  • ~xxxx 2015-10-05
    08:55:59

    20 0

    kiedy dotacja na termoizolację ?

  • ~Foxy_02 2015-10-05
    08:59:23

    1 4

    Przed wszystkim zmiana mentalności ludzi z socjalistycznej na obywatelską (patrz społeczeństwa obywatelskie: Skandynawia, Niemcy itp.) , żeby ludzi pojmowali dobro wspólne a nie tylko własne, no ale jak poparcie dla pewnej partii oscyluje wokół 38% to jeszcze długo w tym kraju będzie czarna dziura ;-)

  • ~mb3366 2015-10-05
    09:02:10

    18 0

    @Marcin74 - czy ty nie widzisz roznicy w spalaniu groszku w kotle retortowym i spalaniu mułu ? Oj chłopie ta akcja jest kierowana do Ciebie !

    Dla miasta, koordynatorów i całej reszty - edukacja, edukacja i jeszcze raz edukacja. Bez wielkich srodków mozna przekonac ludzi do spalania od gory. Moze zamiast walic pieniadze na pocztowki lepiej bedzie poslac kilku chlopakow,(tych którzy pokazali w sanepidzie jak mozna spalac wegiel) na wioski i dzielnice. Wiekszosc ludzi jest kompletnie nieufna tym metodom..... bo sie nie da....
    Nie rozwiaze to problemu w 100% ale napewno poprawi sytuacje.
    Do tego centrum miast powinno byc definitywnie podlaczone do PEC / lub sieci gazowej. Mozecie po mnie jechac ile chcecie, ale jak widzę, że ktos buduje nowy dom i wali w eter kłeby dymu to mnie krew zalewa.

  • ~Marcin74 2015-10-05
    09:28:13

    10 1

    ~mb3366 – oczywiście, że widzę różnicę! Nie widzę natomiast ŻADNEGO sensu w robieniu zdjęć dymu z komina! Dym z kotła na groszek i dym z pieca na muł jest nie do rozróżnienia! Takie akcje jak ta z koordynatorem, pocztówkami, tablicą informacyjną czy stronką ze zdjęciami dymów z komina to najniższych lotów propaganda… taka modelowa więc na zasadzie: nie mamy bladego pojęcia co robimy, wiemy, że żadnego problemu nie rozwiążemy ale naróbmy trochę szumu (przy okazji może zarobimy, lub pokażemy swoje twarze co się przyda za jakiś czas przy jakiś wyborach), pójdzie info w mediach to nikt nam nie zarzuci, że nic nie robimy. Tragedia!

  • ~SunShine11 2015-10-05
    09:39:56

    18 0

    TERMOMODERNIZACJA budynków!!! To mnie interesuje i od tego trzeba zacząć zanim zaczniemy zmieniać flot czy muł na węgiel, nie wspomnę tu o opalaniu gazem bo nasze stare budownictwo musi być dobrze ocieplone bo się potem okaże że zapłacimy za ogrzewanie gazem 1000 na miesiąc. A kogo na to stać!!!!!

  • ~adam 2015-10-05
    10:37:37

    34 0

    Pytanie zasadnicze- dlaczego ER grzeje wodę w zalewie? Dlaczego nikt nie pomyśli, że tę energię- w zasadzie darmową- można wykorzystać do taniego ogrzewania miasta? Wytężyć umysły gospodarze Rybnika!

  • ~rafal3k1990 2015-10-05
    10:48:39

    14 0

    Ja polecam składanie ognia od góry:) za namową znajomego spróbowałem, choć miałem pewne obawy, ale po jednym dniu stwierdziłem, że nie będę już palił tradycyjnie, gdyż jest to nieekonomiczne i nieefektywne... Kiedyś paląc "normalnie" musiałem na dzień dobry wsadzić 5 łopat i potem co 2-3 godziny dorzucić... dom standardowa kostka śląska, nieocieplona... a teraz przychodzę do kotłowni, wrzucam 5-6 łopat węgla, na to drzewo z góry i zapalam - raz, że łatwiej opanować piec, bo przy standardowym paleniu czasem potrafił skoczyć z zaplanowanych 45 na 70-80... a teraz mam 43-47 cały czas i na tych 5-6 łopatach mam ciepło ponad 12h:) bez przykładania a i faktem jest, że dym jest jakiś lżejszy, bo przy poprzednim paleniu, szedł z komina taki dym, że wyglądało to tak jakbym palił gumowcami, oponami itp... Węgiel fajnie przepalony, popiołek sypki, dużo mniej niespalonych części węgla.

    Polecam lekturę na stronie:
    www.czysteogrzewanie.pl

    Poczytajcie, spróbujcie a nie wrócicie do poprzedniej metody palenia - mniej roboty, mniej węgla, mniej popiołu - same plusy :) jedynie, że musisz rozpalać co dzień od nowa - ale nie jest to aż tak wielki problem:) Przy wrzuconych 10-12 łopatach piec trzymał mi 27h:) piec standardowy, bez żadnych komputerów, dmuchaw itp. - jedynie miarkownik ciągu (termostat)

    POLECAM!!!

  • ~Tom_maroko 2015-10-05
    10:49:49

    1 0

    A ja mam takiego sąsiada, do którego świadomości NIC nie dotrze. On taką kampanię skomentuje w wiadomych słowach, jeśli się go nie podłączy do ciepłociągu, to nie pomoże nic. @turistas: Rybnickie autobusy akurat są coraz lepsze, od kilku miesięcy nie jeżdżą już dwudziestoletnie kopcące Jelcze, jest w tym temacie coraz lepiej. O wiele gorsze jest palenie w kaflokach na Maroku, bo ten mój sąsiad kopci bardziej niż wszystkie autobusy razem wzięte. Ważne jest podłączenie bloków na Maroku do ciepłociągu, a nie jakieś bzdury.

  • ~ 2015-10-05
    11:19:00

    0 6

    ekoterroryści. miasto policyjne sie robi. ciekawe jak sąsiad jeden z drugim rozpozna czym pali sąsiad... moze kupujmy lepiej gaz z rosji - stac nas przeciez. wowczas bedziemyu zdrowi i wesoli.

  • ~ 2015-10-05
    11:22:03

    16 0

    W Rybniku jest 26 dzielnic, w większości to dawne wioski, bez sieci gazowej, ciepłowniczej, wodociągowej i kanalizacyjnej. Wszyscy widzą, czym się dymi, a czy ktoś sprawdza jakość opału na składach opału? Przeciętny mieszkaniec kupuje opał na składzie, i za jego jakość nie może odpowiadać, odpowiada tylko za cenę, dlatego przede wszystkim proponuję pobierać próbki dostarczonego opału do analizy. Dlaczego nadal nie buduje się sieci ciepłowniczej w dzielnicach? To nie sztuka do Rybnika dołączać kolejne wioski, i dbać wyłącznie o centrum miasta.

  • ~Gryjta 2015-10-05
    11:22:27

    2 0

    redakcjo będę złośliwa: goliat może linkować, a mnie usuwacie komentarze bez linków, bez wulgaryzmów, bo tak chciał pan a....?

  • ~DJscyrek 2015-10-05
    11:30:25

    11 0

    Dofinansowanie do ocieplania domu super pomysl jestem zainteresowany no a druga rzecz jestem pkdlaczony do pecu no i jagbym mial jechac caly miesiac dzien i noc na ogrzewaniu z sieci to nie wiem czy mi 6 stowek na miesiac na zaplacenie rachunku wystarczy wiec bylem zmuszony zostawic piec i co 2 3 dni jechac piecem drewnem ktorego mam pod dostatkiem no gdyby te rachunki za ogrzewanie by byly mniejsze albo miasto by iles %doplacalo to nie musialbym uruchamiac pieca tylko by szlo non stop ogrzewanie z sieci.

  • ~kokosz321 2015-10-05
    13:07:29

    2 0

    Ktoś tam pisał że w licpcu czy sierpniu były przekroczone normy w powietrzu. To bzdura. Dostęp do danych historycznych jest możliwy. Niska emisja produkuje ok 90% zanieczyszczeń powietrza w Naszym regionie. Spalanie węgla w piecach a często i śmieci powoduje taki stan powietrza. Jeśli ktoś pisze takie bzdury o zanieczyszczeniu powietrza w upały - niech ściągnie sobie aplikację na telefon Smok Smog i tam można mieć dostęp ONLINE z czujników Rybnickich, widać kiedy jest zanieczyszczenie i czym. Osobiście jak idę pobiegać to zawsze sprawdzam ile dziadostwa palacze węglem wpompowali w powietrze, bo nie chcę za ich zachłanność zapłacić zdrowiem czy RAKIEM.

    Pozdrawiam

  • ~kokosz321 2015-10-05
    13:15:11

    3 0

    Na chwilę obecną tj. 13:10 aktualnie stężenie PM1 wynosi 33 ug/m3 czyli 67%. Dwa dni temu jak zaczęli palić węglem i poszedł dym z kominów stężenie wynosiło chwilowo (wieczór) blisko 183 ug/m3 czyli 371 % normy.

  • ~dawidk 2015-10-05
    13:21:16

    14 0

    Przede wszystkim ludzie powinni przestać palić śmieci. Powinny być kontrole i dotkliwe kary. Wielce piszą o zanieczyszczonym powietrzu a nic z tym nie robią. Wkurzające jest jak w lipcu czy sierpniu (nie mówiąc już o miesiącach zimowych) jest 40 stopni a trzeba okna w domu zamykać bo sąsiad zaczyna palić plastiki żeby mieć ciepłą wodę. Dzwonisz na policję a oni kierują cię do straży miejskiej, a straż miejska mówi że to nie należy do nich, a sanepid ma to wszystko w d...e.

  • ~norton 2015-10-05
    13:24:29

    7 0

    Egon zanim zaczniesz wypisywać bzdury na temat ciepła zrzucanego do zalewu poczytaj na temat energetyki i parametrów podgrzanej wody. Jeśli znajdziesz rozwiązanie na możliwość ich wykorzystania to powinieneś zgłosić się po nagrodę Nobla. Zamiast dofinansowywać solary, które służą jedynie w okresie letnim oraz czasami wiosna/jesień wszelkie publiczne dopłaty powinny iść w stronę gazu. Czysta energia, bez smrodu. Powinien być zakaz sprzedaży mułu osobą prywatnym.

  • ~Gryjta 2015-10-05
    13:43:23

    0 8

    norton:popatrz w lustro i może tam zobaczysz:" mieszańca międzygatunkowego klaczy konia domowego z ogierem osła?

  • ~norton 2015-10-05
    14:03:28

    1 0

    Jak widzę masz doświadczenie w tej kwestii - niech tak zostanie. Pozostawię to dla Ciebie.

  • ~Marcin74 2015-10-05
    14:44:50

    5 0

    ~kokosz321 – tu masz link http://monitoring.katowice.wios.gov.pl/ - znajdź sobie stacje na Borkach i sprawdź sierpień i lipiec (przekroczone zarówno ozon jak i pył zawieszony) a potem sprawdź czy na pewno rozumiesz tabelkę. Jak się upewnisz, że na pewno potrafisz przeczytać ją ze zrozumieniem, przemyśl jeszcze raz to co napisałeś.

  • ~lukrecja50 2015-10-05
    14:59:45

    6 1

    Gdzieś wyczytałam że w Polsce jest jedynie 6 miast mieszczących się w normie jeśli chodzi o skażone powietrze PM 10. Wiele jest miast gdzie o smogu decyduje także niekorzystne położenie geograficzne- miasto leży w kotlinie.
    "WHO oszacowała, że z powodu wdychania szkodliwych cząsteczek obecnych w zanieczyszczonym powietrzu umiera rocznie ponad 2 miliony ludzi. Naukowcy są zdania, że jeśli zostałyby wdrożone rozwiązania mające na celu ograniczenie emisji trujących gazów, to udałoby się zmniejszyć liczbę przedwczesnych zgonów nawet o 2/3. Cząsteczki PM10 mogą przedostać się do płuc, a następnie do krwiobiegu, stając się przyczyną chorób serca, raka płuc, astmy i ostrych infekcji układu oddechowego. Tak stwierdza raport Światowej Organizacji Zdrowia, na podstawie badania zrealizowanego przez WHO. Zanieczyszczenia te pochodzą głównie z elektrowni (przede wszystkim węglowych), a także z silników naszych samochodów."
    Proszę bardzo walczmy ze smogiem,ale niech zostanie obliczone kto ile tego pyłu produkuje, ile elektrownia, ile samochody, ile kotłownie które grzeją "bloki" a ile wytwarza pyłu Kowalski palący w domu węglem czy drzewem. A nie całą winę za smog, pył zawieszony zwalać na właścicieli domków. To co proponuje miasto jest o kant du.y rozbić.Uderzają w mieszkańców, a sami nic nie dają . Niech miasto pociągnie sieć energetyczną to ludzie się podłączą. cdn

  • ~Marcin74 2015-10-05
    15:09:50

    8 0

    ~lukrecja50 – masz 150% racji! W naszym mieście nikt po prostu nie ma bladego pojęcia skąd tak naprawdę jest tyle smogu i w jakich proporcjach. Jeśli nie zna się dokładnie przyczyny to też nie można z nią walczyć… Działania na zasadzie „wydaje mi się” są kompletnym absurdem tym bardziej w sytuacji kiedy największy koszt „działań” chce się zepchnąć na mieszkańców (zakaz palenia węglem, czy nakaz palenia „Eko” groszkiem). To miasto i urzędnicy są od tego, żeby znaleźć rozwiązanie w ramach OGROMNYCH pieniędzy jakimi dysponują. Nie żadne tam „wszyscy musimy ponieść wyrzeczenia”. Nie musimy! Od tego mamy urzędników żeby załatwiali tak ważne sprawy w naszym imieniu, W naszym interesie! Konkretnie i skutecznie a nie powołując „koordynatora” czy robią sobie zdjęcia z ludźmi z organizacji pozarządowej! Jedyne co musimy to wymóc na urzędnikach odpowiednie działanie!

  • ~lukrecja50 2015-10-05
    15:13:24

    15 0

    Skoro mamy kanalizację, wodę, energię elektryczną to dlaczego ma nie być sieci ciepłowniczej? Miasto tego nie zrobi bo inwestycja za droga, lepiej wymyślić by to każdy właściciel domku radził sobie sam i ponosił koszty. A miasto da nam informacje o wysokości smogu na przystankach- naprawdę nam potrzebne. W Niemczech w niektórych miastach- bo nie wiem czy we wszystkich w domach gdzie nie ma sieci ciepłowniczej mieszkańcy ogrzewają domy energia elektryczną i maja osobne liczniki . Energia do ogrzewania domów ma taka cenę że nie ma różnicy w opłacie czy się grzeje prądem czy ciepłem z sieci ciepłowniczej.

  • ~ 2015-10-05
    17:07:22

    8 0

    Ten cały CRIS ma zdecydowanie za dużo pieniędzy do dyspozycji. Robić ankiety, badania itp. aby dowiedzieć się rzeczy oczywistych ? Ja rozumiem, że zarówno w Polsce, jak i w Rybniku rządzi Platforma, no ale kochani - bez przesady ok ? Takimi pomysłami tylko udowadniacie, że jesteście organizacją do spraw niepotrzebnych która po znajomości z władzami chce zapewnić swoim ludziom etaty.

  • ~imrahil 2015-10-05
    17:34:08

    0 7

    ~Marcin74 - to że był w Rybniku pył zawieszony w lecie wynika z dwóch przyczyn - pierwsza to palenie w kotle w celu podgrzania wody (zwykle z bardzo niską efektywnością, bo duża część tego procesu to rozpalanie a nie palenie). druga to wyjątkowo suche lato (porównaj z wilgotnymi latami), pył unoszony jest wprost z pól i dróg. co nie zmienia faktu, że głównym emitentem PM są gospodarstwa domowe ogrzewane węglem lub czymś gorszym. rozwiązanie jest (albo było, bo teraz już za późno) - zakaz palenia węglem w nowych domach (zapisany w planie zagospodarowania). może być nawet w ogóle zakaz budowy kominów. ja nie mam i żyję, w tym sezonie do tej pory jeszcze nie włączyłem ogrzewania, wręcz muszę uchylać okna, żeby dom schłodzić, bo we wrześniu się przegrzewa. da się, tylko trzeba chcieć. a skoro się nie chce, to widocznie dobrze byłoby wprowadzić odpowiednie przepisy.

  • ~Marcin74 2015-10-05
    19:09:10

    7 1

    ~imrahil – w Rybniku domy gdzie grzeje się latem wodę piecem to jednostki. Rozłóż sobie te jednostki na ogromną powierzchnię Rybnika, który jest jednym z większych miast – 14 miejsce- w Polsce (wg. powierzchni) to się przekonasz, że ogrzewanie wody węglem latem (choć jest ogromnym kretynizmem!) ma znikomy wpływ na jakość powietrza. Reszta to zwykłe gdybanie: może pył z dróg? Może z pól? Może samochody? Może ukształtowanie terenu? Może niska emisja? Może wiatry? Może ciśnienie? Może okoliczne miasta i miejscowości, gminy? Może nam przywiewa z Moraw? A może wszystko na raz? Pewnie tak… ale obarczanie kosztami mieszkańców i to tylko tych, którzy mają piece węglowe w domach jest myśleniem skrajnie bezsensownym – a w tym kierunku póki co idą wszystkie „mondre rady”. Pomysł z zakazem budowania kominów w nowych domach – SUPER… trzeba by go było jednak rozszerzyć po za sam Rybnik na cały Powiat. Wg. mnie kwestia syfu w powietrzu to kluczowy problem dla mieszkańców Rybnik a co za tym idzie GŁÓWNY problem władz miasta. Problem, który ma wpływ także na przyszłość gospodarczą Rybnika bo...

  • ~Marcin74 2015-10-05
    19:11:26

    4 0

    ... bo potrafię sobie wyobrazić inwestora, który rezygnuje z atrakcyjnej oferty inwestycyjnej z powodu syfu jeżeli inne miasto (nie tak zasyfione, da mu podobną ofertę), potrafię sobie wyobrazić osoby kuszone ofertą pracy, które nie przeprowadzą się do Rybnika bo się będą bały o zdrowie swoje lub swoich dzieci. W końcu jestem sobie w stanie wyobrazić kogoś , kto ucieka z zasyfionego miasta wraz z rodziną jeśli tylko pojawi się taka alternatywa. Od tego w jaki sposób nasze władze rozwiążą ten problem powinno zależeć poparcie mieszkańców dla obecnej władzy. Inaczej rzecz ujmując: Albo drodzy Państwo z UM pokażecie NATYCHMIAST konkretną, skuteczną i bez gdybania drogę do rozwiązania problemu smogu w Rybniku albo przyznajcie, że sobie nie radzicie. Dłużej czekać nie ma sensu bo każdy kolejny sezon w tym syfie to ogromne straty dla mieszkańców i żaden Juliusz, Ruda rzeka roku czy inny Ignacy tego nie zmieni.

  • ~ 2015-10-05
    19:40:04

    0 0

    Janusz, zjedz snickersa bo gwiazdorzysz

  • ~imrahil 2015-10-05
    19:54:04

    3 0

    nie ma co gdybać. palenie latem w piecu (rozpalanie) powoduje znaczny wzrost emisji pyłu w przeliczeniu na ilość wyprodukowanej energii w stosunku do okresu kiedy pali się bez przerwy (ostra zima). podobnie jest z paleniem przewymiarowanym kotłem. stąd - im łagodniejsza zima, tym więcej niedopalonego brudu w powietrzu. do tego dochodzi fakt budowy kolejnych domów opalanych węglem. w takich malutkich Książenicach powstało w zeszłym roku 17 nowych domów, z czego ogrzewane inaczej niż węglem można policzyć na palcach (trzech!) jednej ręki. reszta to zwykle przewymiarowane śmieciuchy. to pokazuje jaka jest skala problemu i jak w prosty sposób można było temu zaradzić już kilka lat temu. moi znajomi postępują tak samo. albo nie wierzą, że można zrezygnować z komina, kotłowni, składu opału i za to kupić pompę ciepła lub zaizolować lepiej dom i grzać prądem, albo mają deputat. co do starych domów - uważam, że zbrodnią byłaby próba zmuszania ludzi do zmiany. można zachęcać. skoro już nie da się zmienić tego planu zagospodarowania, to może jakieś zachęty? zwolnienia z podatku od nieruchomości dla niedymiących?

  • ~ 2015-10-05
    21:07:26

    2 0

    A ja proponuję zamiast robienia pocztówek z najbardziej kopcącymi kominami - mandaty. Nic tak jak kary pieniężne nie działają na wyobraźnię.

  • ~lukrecja50 2015-10-05
    23:48:38

    3 0

    Powiem prosto ustalić logiczny przelicznik palenia węglem = ogrzewanie prądem czy gazem. Jeśli ktoś na ogrzanie domu potrzebuje np 5 ton węgla po 700zł za tonę to za taka cenę niech elektrownia sprzeda mi tyle prądu,że przez całą zimę ogrzeję tak samo dom jak ogrzewałam węglem. Energetyka założy jedynie stosowny licznik i sprawa załatwiona. Właście domu zaopatrzy się w bojler do co i po sprawie. Automatycznie miasto zyska choćby na odprowadzaniu śmieci - zniknie problem wywozu popiołu. Albo niech miasto pobuduje w dzielnicach elektrociepłownie. A w sprawie zakazu palenia węglem to w ubiegłym roku chciano taki przepis wprowadzić w Krakowie i co - miasto przegrało w sądzie bo nie można narzucić mieszkańcom takiego zakazu. To co miasto oferuje czyli wysyłanie pocztówek, pstrykanie zdjęć, czy wyświetlanie na przystankowych tablicach jakie mamy zanieczyszczenie smogu nie obniży, takie pomysły to raczej dzieciaki w przedszkolu mogą zaproponować a nie wykształceni ludzie którzy chcą zarządzać miastem. Miasto tylko patrzy jak z przeciętnego Kowalskiego zedrzeć kasę a potem się pochwalić że sami zrobili. W dzisiejszych czasach chcę mieć wodę to załatwiam z wodociągami si sie podłączam, tak samo z prądem i tak powinno być z ogrzzewaniem.

  • ~Gryjta 2015-10-06
    06:34:48

    1 0

    orient twój wpis skomentuję fragmentem jednego ze skeczów Kabaretu Młodych Panów: "a wpisz mi uwaga".....poza tym daremne wasze gderanie, skoro:" Ewa Kopacz zapewniła, także w rozmowach z europejskimi partnerami podkreślała, że polskie bezpieczeństwo energetyczne opiera się na węglu kamiennym i brunatnym." koniec tematu!!! ale NA PEWNO TRZEBA ZDECYDOWANIE WALCZYĆ Z TYMI, KTÓRZY PALĄ ŚMIECIAMI, co dodatkowi dziwi, bo za te śmieci i tak muszą zapłacić

  • ~JTKirk 2015-10-06
    06:41:26

    0 1

    @Marcin74 - wprowadzenie zakazu opalania domów węglem do MPZP to nie żaden wymysł, tylko naturalna kolej rzeczy wynikająca z przepisów, WT2017 i WT2021. WT=warunki techniczne jakie mus spełniać budynek, żeby mógł zostać odebrany - sa opisane jakie parametry cieplne musi mieć dom. I okazuje się, że nowy dom o standardowej wielkości około 150m2 potrzebuje w największe mrozy (-20C na zewnątrz) mocy 7-8kw....tak, to matematyka, taka trochę bardziej skomplikowana.
    A jak się da wentylację mechaniczną i trochę więcej styropianu, to wystarczy 4-5kw (tak!!!)
    Dlatego nie ma sensu pakować do nowych domów pieców na węgiel - bo niema pieców o takiej małej mocy, a większy (przewymiarowany) piec będzie pracować nieekonomicznie, będzie smrodzić przy -20 na dworze, a co dopiero przy temperaturach jesiennych. Nie ma innej możliwości, bo to wynika z matematyki i konstrukcji pieca.
    Dlatego nowe domy o takim małym zapotrzebowaniu na ciepło najlepiej ogrzać przysłowiową "grzałką"
    Koszt 1kwh prądu w taniej taryfie to 20gr, a koszt wytworzenia 1kwh z węgla przy przewymiarowanym piecu i złych ustawieniach sterownika wychodzi podobnie....a piec i komin jest niepotrzebny(to także oszczędność na etapie budowy!)

  • ~JTKirk 2015-10-06
    06:56:06

    4 0

    @lukrecja50 - na zachodzie grzeją prądem, bo tam te normy odnośnie energooszczędności budynków funkcjonują juz od dłuższego czasu...jest też inna świadomość ludzi, zarobki i możliwości kominiarza(tak!)...tam zwyczajnie nie opłaca się opalać domu węglem, bo pewnie więcej z tego problemów niż prawdziwej oszczędności

    a to o czym piszesz, jest nierealne(na dzisiaj)...trzeba zacząć od zmniejszenia zapotrzebowania na ciepło czyli termomodernizacji

  • ~Jack__ass_sru 2015-10-06
    08:54:48

    7 0

    Krew mnie zalewa jak czytam takie bzdury! U mnie w dzielnicy podłączenie się jakiegokolwiek źródła energii to wyższa filozofia. Sieci ciepłowniczej nie ma i nie będzie. Dofinansowania na piec są ale tylko do 2 modeli danego producenta. Konstrukcja pieca sprawia jednak, że aby go podłączyć to bym musiał pół piwnicy zmodernizować. Po wielkich proszeniach udało się podłączyć gaz. Zajęło to 2 lata. Przyłącze kończyło się 100 metrów od mojego domu ale PSG ciągle powtarzało, że NIE OPŁACA im się to ciągnąć dla mnie i sąsiadów. W końcu po długiej batalii podłączyli mnie i sąsiada naprzeciw ale sąsiada 5 metrów dalej już nie. Bo się im nie opłaca!

  • ~minowa 2015-10-06
    09:52:09

    4 0

    Kiedy PGNiG zamiast zbijać kolejne miliardy na klientach i płacić miliony prezesom zajmie się gazyfikacją Polski, aby gaz był dostępny dla większości mieszkańców ?

  • ~Grzes 2015-10-06
    09:59:25

    1 0

    Ja ostatnio dzwoniłem z prośbą o interwencję do Straży Miejskiej ponieważ mój sąsiad kolejny raz spalał śmieci. Zapach palonego plastiku i pomarańczowy dym z jego komina nie pozostawiał wątpliwości. Straż miejska przyjechała na kontrolę na drugi dzień. Co to ma za sens kiedy facet już wszystkie śmieci spalił? Taka interwencja powinna być podejmowana niezwłocznie, w momencie kiedy to się dzieje. Sporządzono protokół z tej kontroli ale Pani dzielnicowa nie może go mi ujawnić. Jeszcze się musimy dużo uczyć od rozwiniętych krajó na ten temat. Sprzedaż mułu i flotu oraz temu podobnych paliw indywidualnym odbiorcom powinien być zabroniony. Wprowadzić odpowiednie warunki i normy dla pieców, również tych już używanych i kontrola oraz kary dla tych, którzy tego nie przestrzegają. Można to zrobić jedną prostą ustawą bo Polaka inaczej jak zakazami i karami nie nauczysz niczego.

  • ~ketiw 2015-10-06
    11:22:05

    0 0

    Mam pytanie: od kiedy (i czy w ogóle) pani Anna Pomykoł jest Prezesem CRIS? Jakoś w KRS tego nie uwidoczniono !!! Z kim pan Prezydent się promuje i pozwala robić sobie zdjęcia?

  • ~don70 2015-10-06
    12:43:21

    2 0

    Bzdury gadają pocztówkami tylko zwiększą smog ja zgłosiłem się do urzędu miasta o dotacje kiedy zlikwiduje piec węglowy. Uzyskałem odp że moje podanie zostanie odrzucone bo piec gazowy założyłem w 2010, wiec nadal będę spalał najgorsze gatunki węgla a piec węglowy uruchomię w święta :))

  • ~Arteks 2015-10-06
    19:15:33

    0 3

    Dzisiaj prezydent podpisał ustawę antysmogową która podobno daje podobno dużo różnych nowych możliwości władzom miast i regionów. Może dzięki niej uda się zakazać palenia mułem i zwiększenie kar za palenie śmieci? Już te dwie rzeczy wyeliminowałyby najbardziej szkodliwe substancje jakie wychodzą z kominów. Sam węgiel nie jest taki zły, wartoby jednak uczyć ludzi jak palić i namawiać do termomodernizacji - będzie dzięki temu dla nich taniej a dla miasta estetyczniej bo kostki z lat 50.-70. straszą bardzo.

  • ~ 2015-10-06
    20:20:55

    1 0

    Jeżdżę trochę po kraju i mogę przytoczyć kilka przykładów walki ze smogiem.Np. w Lublinie wyremontowano jedną z wielu nitek trakcji trolejbusowej,poza trolejbusami jeżdżą autobusy na gaz ziemny.W Olsztynie wybudowano nową(!) linie tramwajową i oczywiście całą infrastrukturę której do tej pory miasto nie miało.Można?Można. Dla Rybnika najtańsza opcja to autobusy napędzane gazem ziemnym.

  • ~Arteks 2015-10-06
    21:24:02

    0 2

    @tir - słusznie piszesz, Rybnik wręcz przeciwnie - z transportem zbiorowym tkwi w miejscu. Tam gdzie jest lepsze powietrze i w zacofanej gospodarczo wschodniej Polsce potrafią myśleć o trolejbusach czy tramwajach - u nas nie da się nawet rozkładów jazdy poprawić tak aby ludzie mogli z punktu A do B dojechać kursującym co 15 minut autobusem... Nie dość że chatki smrodzą to mieszkańcom od lat nie daje się prawie żadnej alternatywnej możliwości dojazdu do pracy niż auto...

  • ~Valjean 2015-10-09
    11:16:22

    2 0

    Jeśli chodzi o pocztówki, to ja poproszę tak z 5 ton, będę miał czym palić.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5070