zamknij

Wiadomości

„Jedynka” nie dla Ł. Kohuta. Zjednoczona Lewica stawia na „spadochroniarza” z Głogowa

2015-09-21, Autor: bf
Wygląda na to, że dla partii politycznych Rybnik to świetne miejsce na miękkie lądowanie tzw. spadochroniarzy. W 2011 roku na listę wyborczą w naszym okręgu Joannę Kluzik-Rostkowską wpisała Platforma Obywatelska. Teraz to samo zrobiła Zjednoczona Lewica. Zamiast rybniczanina - Łukasza Kohuta, listę Lewicy otwierać będzie Patryk Kosela, mieszkaniec Głogowa, związkowiec z Sierpnia 80.

Reklama

Jak Was wcześniej informowaliśmy, do startu z pierwszego miejsca Zjednoczonej Lewicy przymierzany był Łukasz Kohut z Twojego Ruchu. Jednak na finale układania list lewicowej koalicji, liderzy partii zdecydowali, że "jedynka" w okręgu rybnickim przypadnie przedstawicielowi związków zawodowych - Patrykowi Koseli, mieszkańcowi Głogowa.

Łukasz Kohut nie kryje rozczarowania takim obrotem spraw. - Kolejny raz okazało się, że Śląsk i Ślązacy nie są rozumiani w Warszawie. Na pierwsze miejsce listy Zjednoczonej Lewicy wpisano człowieka niezwiązanego z regionem, związkowca Sierpnia 80, pochodzącego z Głogowa. Widocznie w Warszawie dalej panuje przekonanie, że związkowiec = górnik = Ślązak. Nie ma z mojej strony zgody na takie stereotypy – mówi.

Rybniczanin nie zamierza się jednak poddawać. - Mam nadzieję, że mieszkańcy regionu nie dają się nabrać na takie polityczne gierki. To znamienne, że czołowe miejsca na listach wszystkich partii nie zajmują rybniczanie. Rybnik to przecież stolica okręgu wyborczego, największe miasto. Ja jestem stąd, kocham Śląsk, wróciłem z emigracji, uwielbiam tutejszą kulturę, kuchnię i śląską godkę. Nie w moim stylu byłaby rezygnacja czy odpuszczenie kampanii. Po ogłoszeniu decyzji Warszawy było mi bardzo przykro, nie będę tego ukrywał, ale odezwało się wielu ludzi z regionu, zaskoczonych i zawiedzionych tą decyzją. Mój wspaniały sztab wyborczy, grupa ludzi, którzy tak jak ja wierzą, że polityka może być inna, napędzają mnie do walki – dodaje.

Wieść o roszadzie na liście wyborczej Zjednoczonej Lewicy odbiła się szerokim echem wśród rybniczan związanych z tym ugrupowaniem. Podjęli onie w ubiegłym tygodniu próbę „uratowania” jedynki Łukasza Kohuta, rozpowszechniając na Tweeterze i Facebooku dowody jego poparcia. Do eventu dołączyli działacze z Krakowa, Warszawy czy Nowego Sącza. Akcja nie wpłynęła jednak na decyzje liderów koalicji Zjednoczona Lewica. - Pierwszym z powodów, dla których walczyliśmy było znane nam wszystkim oddanie Łukasza Rybnikowi, połączone z kompetencjami politycznymi, doświadczeniem zawodowym oraz potrzebnym „przewietrzeniem” lewicy. Łukasz był jedyną „jedynką” urodzoną i mieszkającą w Rybniku. Drugą stroną medalu jest stosunek pana Koseli do naszego miasta, który jest doskonale widoczny w jego wypowiedziach, publikowanych na Facebooku. Nadmienię, że żaden kandydat z Rybnika nie miał jak dotąd okazji, by poznać pana Koselę – wyjaśnia Maciej Kopiec, wiceprzewodniczący Zarządu Okręgu Partii Twój Ruch w regionie, przyjaciel Łukasza.


Tak wygląda pełna lista kandydatów Zjednoczonej Lewicy:


1. Partyk Kosela, politolog, zam. Głogów, członek partii Polska Partia Pracy — Sierpień 80
2. Łukasz Kohut, politolog, zam. Rybnik, członek partii Twój Ruch
3. Piotr Chmielowski, parlamentarzysta, zam. Mikołów, członek partii Sojusz Lewicy Demokratycznej
4. Grażyna Graś, specjalista do spraw szkoleń, zam. Rybnik, członek partii Sojusz Lewicy Demokratycznej
5. Katarzyna Kendżi, doradca finansowy, zam. Stanowice, nie należy do partii politycznej
6. Józef Kowol, politolog, zam. Racibórz, członek partii Sojusz Lewicy Demokratycznej
7. Tadeusz Pruszkowski, nauczyciel historii, zam. Rybnik, nie należy do partii politycznej
8. Andrzej Kwaśniewski, wyższy urzędnik samorządowy, zam. Mikołów, członek partii Sojusz Lewicy Demokratycznej
9. Justyna Gabzdyl, studentka ekonomii, zam. Świerklany, członek partii Twój Ruch
10. Juliusz Mohuczy-Wachowski, nauczyciel historii, zam. Rybnik, członek partii Sojusz Lewicy Demokratycznej
11. Piotr Sobala, lekarz, zam. Wodzisław Śląski, członek partii Sojusz Lewicy Demokratycznej
12. Agnieszka Białas, projektant mody, zam. Tworków, nie należy do partii politycznej
13. Monika Przywojska, specjalista do spraw rachunkowości, zam. Rybnik, nie należy do partii politycznej
14. Patrycja Szczygieł, elektroenergetyk elektrowni cieplnych, zam. Rybnik, nie należy do partii politycznej
15. Zdzisław Krzak, elektromechanik, zam. Żory, członek partii Sojusz Lewicy Demokratycznej
16. Monika Zawadzka, krawiec, zam. Rybnik, nie należy do partii politycznej
17. Romuald Pakul, inżynier energetyki, zam. Rybnik, nie należy do partii politycznej
18. Marian Jarosz, wyższy urzędnik samorządowy, zam. Jastrzębie-Zdrój, członek partii Sojusz Lewicy Demokratycznej

Co Wy sądzicie o całej sprawie? Czy polityczny „spadochroniarz” ma po raz kolejny szansę odnieść sukces w Rybniku?

 

Oceń publikację: + 1 + 10 - 1 - 10

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (34):
 • ~templariusz 2015-09-21
  16:47:55

  51 1

  Przecież i tak nie wejdą więc o co chodzi? A kto to jest pan Ł. Kohut? To ktoś ważny? Były wyznawca Ruchu P.?

 • ~karolVTEC 2015-09-21
  17:07:08

  2 9

  Dlaczego redakcja nie napisze, kto jest "jedynką" partii KORWiN w naszym regionie? Według najnowszego sondażu jest to czwarta siła, więc warto by wspomnieć co nieco, a nie przemilczać sprawę.

 • ~kajzer 2015-09-21
  17:13:27

  16 1

  Pan Maciej Kopiec publicznie kłamie. Twierdzi jakoby pan Kosela nie znał żadnego kandydata Rozmawiałem z jednym z kandydatów z listy ZL który znał wcześniej jedynkę . Mało tego na liście ZL są ludzie związani ze ZW Sierpień 80 i doskonale to Znają pana Koselę . A zapytajmy kimże jest Kohut..?? Człowiek który nosił teczkę za Palikotem.?? Szef Okręgu gdzie ta siedziba Okręgu Twojego Ruchu ( Ruchu Palikota ) w Rybniku.??
  Jak do SLD wbrew opinii członków SLD dokooptowano człowieka z innej partii dano spadochroniarza z Twojego Ruchu to Kohut chodził w skowronkach .. Jak zmieniono jedynkę to pan Kohut płacze po gazetach portalach Internetowych niczym dziecko , któremu zabrano zabawki z piaskownicy..!!

 • ~visa 2015-09-21
  17:26:27

  29 0

  Jak Kohut nie zna Koseli, skoro nosił płaszcz Palikotowi a Palikot już dawno temu miał na fejsie zdjęcia z Koselą to musiał go w końcu spotkać. Może to jest tak że Kohut czuje zagrożenie ze strony Koseli ?

 • ~ 2015-09-21
  17:31:22

  0 46

  Jedynka jedynka, a glosy glosami. Na pewno mieszkancy okregu wyborczego nr 30 wybiora madrze i oddaja glos na Lukasza Kohuta, bo to zdolny i bardzo zwiazany z ziemia slaska czlowiek. Reprezentuje on nowoczesna mysl i wysoka kulture, w dodatku stalosc w pogladach i szeroki wachlarz umiejetnosci.

 • ~Bodzio04 2015-09-21
  17:37:19

  0 41

  Myślę, że mieszkańcy naszego okręgu są inteligentnymi ludźmi i wybiorą Łukasza, lecz bardziej bym jeszcze wolał, by ZL zdobyła 2 mandaty do sejmu i mam nadzieję, że Pan Kosela również wykona ciężka pracę ( nie tylko na kopalniach ) i wspólnie dostaną się do sejmu. Łukasz to tytan pracy, więc w sejmie nas nie zawiedzie !

 • ~hartom 2015-09-21
  17:47:10

  33 0

  Słowa Łukasz Kohuta " Choćby pod płotem to z Palikotem" to Palikot ogłosił start Pana Koseli w Rybniku. Jak można mówić o miejscu na liście skoro listy były nie zarejestrowane ? w całej Polsce trwały ostatnie poprawki ale Pan Kohut myślał że jak coś wpuści do zaprzyjaźnionych mediów to już tak zostanie, bo wstyd będzie. O i się przeliczył.

 • ~siwy_rybnik 2015-09-21
  17:50:59

  37 0

  Dobre, trafił swój na swego. Jeśli pan Kohut "płacze", że nie dostał "1" w naszym okręgu, to oznacza tylko jedno, że ten Pan jest zwykłym "karierowiczem". Typ człowieka, dla którego najważniejsza jest pozycja nr 1 na liście, a nie chęć zrobienia czegoś dobrego dla regionu. Wiem jedno, na tego Pana nie zagłosuję. Jak można "płakać" o to, że nie dostało się nr 1 na liscie wyborczej? Jeśli Pan chce na prawdę coś dobrego zrobić dla Rybnika oraz regionu, to proszę przestać zachowywać się jak dziecko, a wziąć się do roboty i udowodnić przed wyborcami, kto z naszego okręgu powinien wejść do sejmu. Sorry za szczerość, ale nie lubię karierowiczów. Człowiek, który chce wejść w dobrej wierze do sejmu, nie lamentuje jaki nr na liście wyborczej mu przydzieliło dane ugrupowanie, tylko stara się przekonać wyborców do swojej osoby.

 • ~ 2015-09-21
  17:56:57

  0 27

  Handel 'jedynkami' w Polsce to niestety przejaw tego co najgorsze w polskiej polityce... Jednak cale szczescie licza sie glosy wyborcow i to ich liczba zdecyduje o powodzeniu Zjednoczonej Lewicy i kandydata. Lukasz Kohut ma ogromne szanse, poniewaz jest swietnym mlodym czlowiekiem pelnym nowoczesnych pomyslow, a w dodatku naszym Rybniczaninem! Zycze mu powodzenia!

 • ~robert79 2015-09-21
  18:04:50

  35 0

  To jak Kohut żebrze o jedynkę to już robi się niesmaczne. Niestety wystarczy przejrzeć listy wyborcze w całej Polsce jedynki z reguły są nadane. Pan Kosela to wieloletni działacz na rzecz lewicy i praw pracowniczych. Co Pan Kohut może na ten temat powiedzieć? Nic! bo nigdy w Polsce nawet nie pracował, nie płacił podatków i nie wie jak tutaj się żyje. Wie o Śląsku tyle co przeciętny Norweg i zapewne tam wyjedzie jak nie dostanie tutaj stołka.

 • ~hartom 2015-09-21
  18:10:33

  0 12

  Bardzo proszę redakcje rybnik.com o przedstawienie punktu widzenia rybnickiego SLD i PPP na tą sprawę bo jak na razie artykuł wygląda bardzo stronniczo. Dziwię się tymi atakami na SLD bo moim zdaniem jeśli największa partia w Zjednoczonej Lewicy umieszcza swojego kandydata i to posła dopiero na trzecim miejscu to nie może działać w złej wierze. Zazwyczaj to właśnie posłowie otrzymują jedynki.

 • ~JoannaB1981 2015-09-21
  18:20:29

  13 1

  Postawa Kohuta to czysty wyraz szczerosci. Jesli sie to komus wydaje naiwne i dziecinne, to oznacza ze sie jest zepsutym do szpiku kosci. Wiecej takich przedstawicieli liberalnej Polski, bo szczerosc i walka o swoje jakie Pan Kohut przedstawil jest rzadkoscia! Warszawa jest daleko a Rybnik powinien miec swojego przedstawiciela...

 • ~Bogna Papiorek 2015-09-21
  19:18:35

  0 9

  Jeżeli ktoś nie wie kim jest Łukasz Kohut, nie interesuje się życiem kulturalnym miasta. Nie wiem czy jest w tym mieście ktoś, kto choćby nie widział Jego zdjęć, nie słyszał o wydarzeniach, które sam bądź z przyjaciółmi organizował. Jest młodym działaczem, któremu się chce. Chce walczyć o lepszą Polskę i o Śląsk. Po to wrócił z kraju, w którym z pewnością żyło się łatwiej i przyjemniej. Dlatego można Mu wierzyć. Prawie cała lista ZL to ludzie z Rybnika i okolic, z tego hajmatu, który jest nasz. Dlaczego więc nie człowiek stąd ma mieć jedynkę? Dlaczego taka burza, że nie?
  Mam nadzieję, że wszyscy przeczytają listę i postawią krzyżyk przy nazwisku człowieka, którego serce bije podobnie, a nie po prostu przy pierwszym miejscu z góry.

 • ~ca_mel 2015-09-21
  19:38:47

  0 14

  A kim jest pan Patryk Kosela? Związkowcem - okej. A jaką znajomością o Rybniku pan Patryk Kosela może się wykazać? Pewnie wie, że mamy kopalnie - świetnie! Mam nadzieję, że ta zasadnicza wiedza nie uleciała wraz z pociągnięciem za linkę spadochronu. Nie sądzę, żeby postawa pana Kohuta była obrazem lamentu i niedojrzałości. bo stracił jedynkę. To że zrobiło się trochę głośno o tym w lokalnych mediach, to nie na zasadzie pożalenia się, bo "coś spadło z nieba i zabrało mi moje miejsce", a raczej próba ukazania tego jak wszechobecna niesprawiedliwość i handel miejscami rządzi się w polityce. Drodzy Rybniczanie trochę rodzimej solidarności. Pan Łukasz Kohut to świetny kandydat, i wierzę gorąco że miejsce tym razem nie ma znaczenia, liczą się oddane głosy, a tych na pewno mało nie będzie.

 • ~Fiodore 2015-09-21
  20:03:57

  29 0

  A kogo to obchodzi?! O ile mam duzy szacunek do dyr Kohut, o tyle kandydatura jej syna to jakas pomylka. Lewica obecnie jest w odwrocie i obecny przywodcy tych partii tego nie potrafia zmienic. Chocby cala lewica sie zjednoczyla, to nie osiagna przyzwoitego wyniku w zadnych najblizszych wyborach. A zwlaszcza jak beda popierali takie koneksje rodzinne. Czasy magnacji juz sie skonczyly.

 • ~rybnicki@partiastonogi.pl 2015-09-21
  20:53:22

  0 2

  Wojciech Burek
  14.09.2015 20:13
  Wojciech Burek
  Panie Januszu co z Łukaszem Kohutem?Reprezentuje Zbigniewa Stonoge jestem jedynką okręgu Rybnickiego...i mogę Pana zapewnić ze Łukasz jest i był jednym z najbardziej oddanych Panu współpracownikiem proszę jeszcze przemyśleć jego sprawę z pozwaniem Wojciech Burek
  Janusz Palikot
  14.09.2015 20:48
  Janusz Palikot
  Tak to wspaniały człowiek ale mamy koalicje z PPP będzie startował z 2ki

  -To że to wspaniały człowiek to wiemy... jest od nas... nasz...z tej ziemi...
  Jestem Dumny że znam go osobiście choć politycznie nam nie całkiem po drodze najważniejsze jest to żeby ludzi z naszego regionu znający nasze sprawy byli na naszych listach a nie spadochroniarze

 • ~Mark44 2015-09-21
  21:17:59

  0 13

  KORWIN ma dwóch ważnych kandydatów , Pierwszy na liście Adam Pustelnik - Pawłowice, i Maciej Urbańczyk - Rybnik /ostatni na liście/ były kandydat do Senatu

 • ~ 2015-09-21
  21:35:19

  0 18

  Łukasz Kohut porządny gość :) powinien dostać tę jedynkę walcz Łukasz

 • ~hardmark 2015-09-21
  21:45:55

  0 5

  Łukasz Kohut został oszukany przez Janusza Palikota. Wybory nie rozpoczęły się tydzień temu. Przygotowania trwały od co najmniej roku. Podczas każdej wizyty Janusza w Rybniku lub w okolicy to Łukasz organizował wszystko. Co do spadochroniarza , nie znam go osobiście ale podejrzewam ,że sam nie skoczył tylko "na linę". Związkowiec politykiem? Zły pomysł. Byłem kiedyś związkowcem Sierpnia 80 i nie wspominam dobrze tamtych lat. Co do listy 1.spadochroniarz. 2. Rybniczanin 3. kabociorz 4.Rybniczanka. Wybór należy do Was ,Wyborcy.

 • ~Amerykanin007 2015-09-21
  21:55:52

  5 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~matt00 2015-09-21
  22:34:15

  11 0

  Po co się rozwodzić nad tym, czy jakiś lewak ma jedynkę, przecież program "zjednoczonej lewicy" jest dobry tylko dla życiowych nieudaczników, którym nie chce się normalnie pracować i być odpowiedzialnymi ludźmi ;)

 • ~Ustiao 2015-09-21
  23:27:12

  6 0

  Ludzie!!! Czy Wy naprawde myslicie, ze glosujecie na czlowieka? Glosy oddaje sie na liste. Nawet jak ktos z 10 miejsca zdobedzie najwiecej glosow to do sejmu wejdzie jedynka.

 • ~jamaju 2015-09-22
  07:24:21

  5 0

  Ustiao, zamiast wypisywać głupoty, lepiej poczytaj ordynację wyborczą...

 • ~ 2015-09-22
  07:32:35

  5 0

  ~Marzena Anna Baron - marnujesz się w Rybniku idz do Wawy do Sejmu albo prosto do Brukseli. Slodzsz gorzką herbatę lepiej niż słodzik

 • ~raffo85 2015-09-22
  07:41:17

  9 0

  sądząc po sondażach ciekaw jestem czy ktokolwiek z lewicy dostanie się do koryta...

 • ~Amerykanin007 2015-09-22
  09:09:57

  10 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Amerykanin007 2015-09-22
  11:22:56

  19 0

  Koryto się marzy za nasze pieniądze i wielki strach w tych "uczciwych" oczach, że jednak koryta nie będzie. Z tym wyglądem i roszczeniowym podejściem do świata proponuję kupić syryjski paszport i jechać do Niemiec po socjal. A redakcja niech sobie daruje pytania w stylu "Co Wy sądzicie o całej sprawie?", bo kasowaniem komentarzy które nikogo nie obrażają wystawiacie tylko sobie opinię.

 • ~kajzer 2015-09-22
  11:37:45

  5 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~kajzer 2015-09-22
  12:03:34

  3 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~ślązaczka 2015-09-22
  14:46:08

  0 10

  Jestem wzburzona całym obrotem sprawy. W Polsce nigdy nie będzie dobrze jeśli Ślązacy ciągle są spychani na boczny tor. Ta "jedynka" należała się Tobie Łukasz. Dla nas jesteś i zawsze będziesz nr 1.
  ~`templariusz Żebyś się nie zdziwił.... bo WEJDĄ! A skoro nie wiesz kto to jest Łukasz Kohut to nie zabieraj głosu. Rozlicz lepiej co dla Polski zrobili Twoi wyznawcy.
  Takich ludzi jak Łukasz Kohut nam potrzeba by zmieniać Polskę - trzymam kciuki i wierzę, że się uda - musi się udać! Jesteśmy z Tobą!

 • ~visa 2015-09-22
  20:20:34

  4 1

  ~ślązaczka, bo na pewno nie ślązoczka, może się mu i ta jedynka należała ale miejsce w Sejmie RP na pewno nie,tam się musi dostać człowiek który sobie na to zapracuje a nie taki który uważa że mu się coś należy. Jo jako ślązoczka lub hanyska jak kto woli w życiu bych na takigo nie zagłosowała. Jak byś tak mogła zrobić jako lista i dać go na jedynka, na pewno by wom wszystkim ulżyło, a najlepiej tako lista jedynek, bydzie dużo chętnych

 • ~Pedzel 2015-09-23
  01:58:31

  1 6

  Wypierd... z Rybnika spadochroniarze

 • ~Bernusia 2015-09-23
  11:00:39

  3 0

  Nowiny cyt. "Anna Kubica, rzecznik prasowa Zjednoczonej Lewicy, uważa, że nie ma znaczenia, czy jedynka na liście jest rybniczaninem, czy też nie, bo program wyborczy i tak jest ogólnopolski, a wiec dotyczy wszystkich regionów.
  -To nawet dobrze że kandydują osoby spoza regionu, a więc spoza układów. Będą tym bardziej ostrożne w podejmowaniu decyzji- argumentuje rzeczniczka" Anna Kubica koleżanka partyjna Łukasza Kohuta ? Jest innego zdania niż jej partyjny kolega ?

 • ~ślązaczka 2015-09-28
  00:24:46

  2 0

  ~visa moga Cie zapewnić, że ślązaczka :P z dziada pradziada. Głosuj na kogo chcesz i powodzenia na pewno będzie lepiej dla nas Ślązaków - ale to Twój wybór. Ja wiem jaki jest mój i będę Go bronić! Przekonamy się jak będzie:P

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 549