zamknij

Wiadomości

15 lat temu odszedł Jan Paweł II. Przypominamy jego wakacje w Rybniku

2020-04-02, Autor: bf

Dokładnie 15 lat temu, o godzinie 21.37 nadeszła z Watykanu smutna wiadomość. 2 kwietnia 2005 roku zmarł papież Jan Paweł II. Chcieliśmy Wam przypomnieć pewną historię, która wiąże historię tego wielkiego Polaka z Rybnikiem. Karol Wojtyła jako jeszcze młody ksiądz gościł w naszym mieście, a konkretnie – w Stodołach!

Reklama

Tę historię opisywaliśmy już w 2014 roku, kiedy to papież Jan Paweł II został świętym. Raz jeszcze wracamy do artykułu dotyczącego tego, jak w 1948 roku ksiądz Karol Wojtyła we wsi Stodoły spędził wakacje. Wyjątkowość tej historii polega na tym, że rybniczanie szerzej dowiedzieli się o niej dopiero w latach 90-tych i to całkiem przypadkiem.

Opowiadał o tym historyk Marek Szołtysek, który opisał rybnicki wątek życiorysu Papieża w swojej książce „Papież na Górnym Śląsku”:

W 1994 roku do Rzymu udała się pielgrzymka z parafii św. Antoniego. Parafianie chcieli w ten sposób podziękować za mianowanie naszego kościoła bazyliką. W trakcie spotkania z papieżem mieszkanka dzielnicy Stodoły – Gertruda Dobosz powiedziała Ojcu Świętemu, że znała się z jego ciocią – Stefanią Wojtyła. Papież miał odpowiedzieć: „Tak, dobrze znam Rybnik”.

Po przyjeździe z pielgrzymki, ówczesny proboszcz bazyliki – ks. Alojzy Klon opowiedział mi o całym zdarzeniu i poprosił o zbadanie sprawy.
No i okazało się, że Stefania Wojtyła po wojnie była jedyną bliską osobą z rodziny Karola Wojtyły. Po wojnie otrzymała nakaz pracy w szkole na Ziemiach Odzyskanych, do których należała wieś Stodoły. I to właśnie tam w lecie 1948 roku odwiedził ją ksiądz Karol Wojtyła, tuż po powrocie ze studiów w Rzymie, a przed skierowaniem na parafię w Niegowici. Stefania Wojtyła nie miała odpowiednich warunków lokalowych, aby ugościć bratanka, poprosiła więc o wynajem pokoju znajomych gospodarzy.

Udało mi się dotrzeć do Grzegorza Piechy, który mieszkał w tym domu i – jak się później okazało – pamiętał wizytę młodego księdza. Z jego wspomnień wynika, że śląski urlop Karola Wojtyły był bardzo długi, trwał 4-5 tygodni. Najprawdopodobniej w tym czasie przyszły papież dość dokładnie zwiedził nasze ziemie, bo codziennie rano wychodził i wracał wieczorem. Wynika więc z tego musiał odprawiać msze święte w okolicznych kościołach. Niestety, ani w świątyni w Rudach, ani w rybnickich kościołach nie pozostały po tym żadne ślady. Nie ma tym jednak nic dziwnego - wakacyjna wizyta młodego księdza nie była godnym odnotowania wydarzeniem.

Zwieńczeniem tej historii było powstanie tablicy pamiątkowej na domu, w którym w Stodołach mieszkał Karol Wojtyła. W 1999 roku moją książkę przeczytał znany rybniczanin Norbert Kwaśniok. Zainspirowany – jak to było w jego stylu - pojechał do Stodół, odnalazł ten budynek, w szybkim czasie ufundował tablicę i zorganizował uroczystość jej poświęcenia.

>>Marek Szołtysek: Papież cenił Ślązaków za pobożność. Ale taką codzienną, bez czołobitności

Oceń publikację: + 1 + 73 - 1 - 19

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (18):
 • ~Benett 2020-04-02 23:12:33

  Podziele sie insiderska wiedza. Zmarl w Prima Aprilis. Oglosili oficjalnie dzien pozniej, bo po angielsku nazywa sie to Dzien Glupcow (April Fools' Day). MIedzynarodowe agencje dziennikarskie mialy personel w Wadowicach zanim lokalny proboszcz zostal poinformowany o zgonie Wojtyly - wiedzieli to z Watykanu - potem zjechaly sie dopiero polskie media...

  24 78
 • ~Benett 2020-04-02 23:35:18

  Dla minusujacych- to jest akurat fakt. Mam kilka osob wsrod znajomych ktorym to powiedzialem pierwszego kwietnia. Znam relacje rozmowy z proboszczem, ktorej nie przytocze. Przy calej mojej niecheci do kosciola akurat to jestem w stanie zrozumiec (przesuniecie daty) - Gdyby brytyjska krolowa zmarla pierwszego kwietnia - albo obecny wladca Polski zrobiliby to samo....

  24 69
 • ~DobryK 2020-04-03 01:14:56

  JP2GMD, Jan Paweł Drugi Gloria Maryi Dziewicy!

  9 31
 • ~waldus 2020-04-03 07:11:52

  Miło redakcja przypomina ten fakt. Dotychczasowe komentarze to jednak moralna nędza.

  45 22
 • ~Lahcim 2020-04-03 07:13:57

  Warto by było jeszcze przypomnieć o wkładzie "świętego" w walkę z pedofilią, albo w zasadzie jej braku. O koleżeńskich stosunkach z Marcialem Macielem (mimo informacji czym ten człowiek się zajmuje), o awansie jaki dał Bernardowi Law za krycie pedofili w Bostonie. O sprzeciwie w stosunku do antykoncepcji i jaki to miało wpływ na rozprzestrzenianie się HIV/Aids w Afryce. Święty jak się patrzy.

  53 46
 • ~Franek7 2020-04-03 07:56:00

  Papież Franciszek opowiedział dziennikarzom, że gdy Joseph Ratzinger pokazał Janowi Pawłowi II dowody na "nadużycia seksualne i finansowe zgromadzenia", papież Polak kazał mu zatuszować sprawę. "Daj to do archiwum, wygrała druga strona" - miał powiedzieć Ratzinger sekretarzowi. Prof. Obirek nie ma wątpliwości: chodzi o Legionistów Chrystusa i ks. Degollado

  Każdemu polecam przeczytać kim był Marcello Degollado.

  43 27
 • ~arkussinus 2020-04-03 09:04:35

  Doceńcie fakt, że ktoś odwiedził Rybnik(tyle lat temu) w celach innych niż teraz kampanie wyborcze!!! Teraz żeby ktoś śmiesznie popularny przyjechał....Rybnik musi mu zapłacić!!! Poza tym żałosne są te żale sprzed 15 lat, trochę( zaznaczam trochę) podobne do części(zaznaczam części!!) tych żali płynących od pokrzywdzonych przez księży, aktorów, reżyserów....po 20, 40, czy 60-ciu latach od zdarzenią. No istne "twardziele", którzy bali się kogo? Czego? I teraz chcą "sprawiedliwych" sądów, osądów....a ewentualne odszkodowania mają płacić obecnie żyjący???

  17 22
 • ~rosthost1 2020-04-03 09:42:39

  ~Benett - i jeszcze napisz że Albert Einstein to też opracował w swej teorii. A z drugiej strony to super że Benett i Franek7 (ateiści) maja znajomych i PRZYJACIÓŁ w kościele. Rozumiem że to ta ciemna strona czyli procent tych pedofili i homoseksualistów. Wasi Przyjaciele???

  11 19
 • ~rosthost1 2020-04-03 09:44:05

  Franek7 i Benett w Waszym TVN też były zarzuty molestowania i co stacja dalej istnieje. Czemu???

  12 19
 • ~rosthost1 2020-04-03 09:46:56

  Wracając do tematu - warto pamiętać jak wiele dla świata zrobił JPII. Dla pokoju na świecie i ludności w Ameryce Łacińskiej. Widmo wojny światowej za czasów Regana z ZSRR było bardzo wielkie i Europa Środkowa była punktem zapalnym. Amen.

  11 17
 • ~Arteks 2020-04-03 10:02:14

  Jeśli chodzi o JPII to podobno często w okolicy tego domu gdzie przebywał zatrzymują się autokary z dewotkami zwiedzające różne miejsca z nim związane. Może kiedyś w tym miejscu stanie centrum pielgrzymkowe? ;) @arkussinus - tak się składa, że celebryci i artyści mieszkaja też w Rybniku w tym najbardziej popularny polski artysta na youtube. :)

  8 31
 • ~Benett 2020-04-03 12:10:28

  @~rosthost1
  Moje zrodlo tej wiadomosci to akurat media a nie kosciol, ale tak, my ateisci mamy znajomych ksiezy - nawet przyjaciol. Dlatego mnie duzo rzeczy nie dziwi, bo o nich wiem z wewnatrz. jak sie do nich naboznie nie podchodzi to rzmawiaja z toba jak z normalnym czlowiekiem. Ze w kosciele jest homoseksualna mafia, szantazowana przez pedofili ?- to od dawna wiem. Dlatego nie chce miec z ta instytucja NIC wspolnego.

  7 8
 • ~Benett 2020-04-03 12:19:49

  @rosthost
  Pieniadze dla solidarnosci nie byly pieniedzmi CIA - amerykanski podatnik nie bylby taki szczodry.
  Watykan mial tu istotny udzial oczywiscie i pomogl. Ale kasa pochodzila od krwawego Pinocheta i karteli narkotykowych -to pomalu wychodzi na swiatlo dzienne.
  Polecam ci Sodome Martela - wiele rzeczy wiedzialem wczesniej - od znajomych ksiezy. Scena jak Dziwisz oblesnie podrywa autora jest epicka. Bardzo dobrze udokumentowana ksiazka - kler mowi co chce.

  6 10
 • ~Lomot3 2020-04-03 12:24:28

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  3 1
 • ~Franek7 2020-04-03 12:55:53

  Rosthost1 kiedy w TVNie wyszła afera z molestowaniem w tle to wiesz co się stało? Pan który był o to podejrzewany dostał kopa i na drugi dzień już go tam nie było. Kiedy natomiast w Watykanie papież Polak dowiedział się o wampirze seksualnym, degeneracie i zboczeńcu w sutannie panu Degollado to objął go troskliwą opieką aż do śmierci. W internecie można odnaleźć nagranie jak przy jego łożu śmierci siedzi zakonnica i go masturbuje. Czy to jest normalna instytucja? Czy takiemu papieżowi należy stawiać pomniki? Niech sobie każdy odpowie...

  7 8
 • ~ 2020-04-03 17:50:15

  ciekawe, czy ktoś pamięta jeszcze , jaki cyrk w związku z tym zrobiły ówczesne władze lokalne, zaraz w poniedziałek do południa przed tym domem powstał polowy ołtarz przy którym wartę pełniła Straż Miejska w galowych mundurach, zgoniono obowiązkowo przedstawicieli miejskich placówek z kwiatami , miejscowych uczniów i księdza dla odprawienia nabożeństwa, a prawdziwy "spektakl" mieliśmy przed wyborami samorządowymi, specjalnie łamiąc wszelkie zasady znakarskie, przetrasowano szlak rowerowy ( normalnie nowe atrakcje łączy się z istniejącymi szlakami za pomocą szlaków łącznikowych, bo dzięki takim zabiegom, istniejące materiały - przewodniki i mapy nie tracą na aktualności), dla plebsu ( i wyborców) stanął pomnik przed bazyliką (miasto podłapało upadły kilka lat wcześniej pomysł grupki oszołomów budowy pomnika ) i odbył się koncert w związku z tym wydarzeniem, dla elit były mocno monotematyczne Dni Literatury w Teatrze ze spektaklem i wieczorem poezji, gdzie twórczość Wojtyły grała pierwsze skrzypce

  6 3
 • ~Marii 2020-04-09 09:37:15

  Nie szerzcie ludzie klamstw o człowieku, dzięki, któremu macie dzisiaj wolność. Nie macie wiedzy, ani pojęcia o czym piszecie, bo nie znacie całej prawdy. Nawet nie widzieliscie żadnych akt sprawy, a wydajecie osąd. Nie sądz a nie będziesz sądzony. Oszczercom życzę prawdziwego nawrócenia.

  1 2
 • ~orient 2020-04-09 09:48:03

  @ursus fakt, ten pomnik nie jest ozdobą tego placu. @Marii nie widzę aby ktoś szerzył tu kłamstwa. Tolerowanie pedofilii wśród duchownych w czasach Jana Pawła II to fakt historyczny i tego nie da się w żaden sposób ani wybielić ani zapomnąć.

  2 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Przepisy dotyczące aborcji w Polsce:

Oddanych głosów: 2652