zamknij

Biznes

105 mln euro dla Subregionu Zachodniego

2015-03-16, Autor: 
W miniony piątek w Katowicach podpisane zostało porozumienie w sprawie Regionalnych Inwestycji Terytorialnych. W ciągu najbliższych kilku lat nasz subregion będzie mógł zrealizować projekty wsparte kwotą 105 mln euro pochodzących z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Reklama

Ze strony Województwa Śląskiego podpisali je – marszałek Wojciech Saługa i członek Zarządu Gabriela Lenartowicz. Drugą stronę porozumienia stanowią liderzy trzech subregionów, wśród nich Mieczysław Kieca, przewodniczący Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego.

Regionalne Inwestycje Terytorialne to nowa forma współpracy samorządów, która współfinansowana będzie ze środków unijnych. Nowa formuła umożliwia wspólną realizację projektów ponad granicami administracyjnymi poszczególnych samorządów. Daje ona zarazem większe możliwości działania w zakresie dużych inwestycji. – Mam nadzieję, że ta współpraca, którą dziś formalnie rozpoczynamy, po raz kolejny przyniesie dobre owoce w naszym, niezwykle różnorodnym regionie, a każda złotówka zainwestowana dzięki funduszom europejskim przyniesie nie tylko zysk w sensie ekonomicznym, ale przyczyni się do poprawy jakości życia mieszkańców, na czym nam najbardziej zależy – mówił marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

Miliony euro ze środków unijnych to szansa na kolejne etapy wszechstronnego rozwoju regionu. – 105 mln euro pozwoli lokalnym samorządom realizować zadania, które obejmują m.in. inwestycje z zakresu rewitalizacji, przygotowania terenów inwestycyjnych, gospodarki wodno-ściekowej, rozwoju infrastruktury edukacyjnej, gospodarki odpadami, podnoszenia efektywności energetycznej, a także pobudzanie rozwoju gospodarczego – wyjaśnia Mieczysław Kieca.
Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
  • ~karolVTEC 2015-03-16
    13:45:52

    20 0

    Dobrobyt pochodzi z pracy, a nie z dotacji. Wątpię, aby zwykły mieszkaniec naszego regionu odczuł kiedykolwiek jakieś korzyści płynące z tej "zapomogi". Zapewne te wszystkie pieniądze rozejdą się po kieszeniach "grubych ryb" i tyle będzie po nich śladu.

  • ~ 2015-03-16
    14:26:49

    17 0

    Te pieniądze to przecież nasze podatki obciążone haraczem dla wszystkich pośredniczących instytucji i urzędasów.

  • ~ssij banana 2015-03-16
    16:32:30

    10 0

    Już widzę tych wszystkich urzędasów jak rozdzierają te pieniądze do swoich kieszeni.

  • ~Lahcim 2015-03-16
    19:25:08

    0 2

    ~karolVTEC ~ssij banana, jak macie uzasadnione przypuszczenia to trzeba się skontaktować z prokuraturą albo NIKiem a nie pisać na forach.

  • ~Arteks 2015-03-16
    20:25:10

    4 0

    Środki unijne to wielkie błogosławieństwo dla Polski, także naszego regionu. Można było z ich udziałem poprawić infrastrukturę kanalizacyjną czy drogi, parki itd ale szkoda że nie doczekaliśmy jak na razie jakiegoś projektu który wpłynąłby na zmianę stylu życia mieszkańców regionu, nie ma projektów które pomogłyby rozwijać się gospodarczo, nie ma projektów z zakresu transportu publicznego, nie było za bardzo do tej pory projektów które pomogłyby w walce z niską emisją jeśli chodzi o okres grzewczy... Generalnie bardzo dużo środków unijnych idzie na gadżety, mało na projekty które aktywizowałyby i uatrakcyjniałyby życie w naszym regionie.

  • ~ 2015-03-16
    22:23:32

    14 0

    Daję jeszcze 5-8 lat i reszta młodych co jeszcze się waha wyjedzie z tego bur..lu a za te dotacje niech emerytom i rencistom wybudują dom starców bo tylko oni tu zostaną. Sami niestety. Ja już siedzę na walizkach pozdro dla kumatych.

  • ~truman20 2015-03-16
    22:43:59

    17 0

    ~Arteks - a gdzie są pieniądze z naszych i tak już zbrodniczo wysokich podatków, że trzeba wszystko na kredyt budować?

  • ~drozdaxxx 2015-03-17
    00:19:36

    12 0

    Póki co otrzymujemy dotacje, ale przyjdzie czas, że będzie trzeba oddać. I co wtedy?

  • ~kaktusnadłoni 2015-03-19
    14:29:46

    4 0

    @Arteks, ty wielkie błogosławieństwo. Nie zastanawia Cię podział środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020? Cały Subregion Zachodni otrzymuje 105 milionów euro, a jedno miasto Bytom otrzymuje 100 milionów euro dotacji. Ty na żorskim portalu piszesz o „dziurze zabitej dechami”. Jak mieszkańcy Żor, Rybnika, Jastrzębia czy Wodzisławia gdzie pan Kieca jest prezydentem będziemy się godzić na takie mętne podziały, to faktycznie będziesz miał rację twierdząc że to „dziura zabita dechami” – cały Subregion Zachodni.

  • ~Arteks 2015-03-20
    00:12:33

    0 4

    @gestskoczka - jeśli te 100 mln miałoby uratować Bytom od zagłady to ja jestem jak najbardziej za. I wierz mi że lepiej dać te pieniądze na zmiany społeczne czy ratowanie budynków jakiegoś miasta niż np. na takie kompletne bzdury jak muzea ognia czy termy (tam gdzie nie ma ciepłych źródeł)...

  • ~kaktusnadłoni 2015-03-20
    13:32:11

    3 0

    @Atreks, ty jak zwykle swoje musisz osiągnąć, czyli kopnąć w Żory. Zostaw Muzeum Ognia, nie za Twoje było budowane. Mowa tu jest o podziale środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Ja uważam, że nasz Subregion został wyhuśtany a te 105 mln euro w porównaniu do całości, czyli ok. 3,5 miliarda euro to ochłap! Ale nawet ten ochłap można by z sensem wykorzystać. Szczyciłeś się niedawno że w Rybniku macie sporo pociągów a będzie jeszcze więcej, wspomniałeś też o Jastrzębiu gdzie tych pociągów (pasażerskich) nie ma. Pociąg z Katowic do Rybnika, po wielkim remoncie wlecze się jak w XIX wieku czyli godzinę, a powinien jechać ok.30 minut. Gdyby tak te 105 milionów euro przeznaczyć na wybudowanie nowego odcinka kolei dwutorowej, bezkolizyjnej z Katowic do Orzesza, a tam rozwidlenie, jedne tory na Rybnik i Wodzisław oraz Racibórz, a drugie tory na Żory i Jastrzębie, a może dalej do Cieszyna i Wisły, to byłoby konkretne przeznaczenie na którym skorzystaliby mieszkańcy Subregionu. Ale do tego trzeba zgody i determinacji w Subregionie, nie tylko na szczeblu samorządów ale i mieszkańców. Pozdrawiam.

  • ~Arteks 2015-03-20
    13:41:32

    0 2

    @gestskoczka - w XIX wieku jechał 2 godziny, teraz jeździ godzinę. Zważywszy kilkanaście przystanków po trasie i to że jest to linia jednotorowa - czas jazdy wcale nie jest zły. Zawsze lepszy pociąg jadący godzinę i którym można przewieźć rower czy wózek dziecięcy lub większy bagaż niż mały cuchnący busik do przewozu paczek. W przeciwieństwie do ciebie wcale nie uważam że nasz region został wyhuśtany. Projekty RPO to tylko jedna z pul inwestycyjnych z jakich można korzystać. Wspominasz o 3,5 mld w kontekście województwa ale nie bierzesz pod uwagę że sporo pieniędzy pójdzie na projekty wspólne dla całego województwa np. zakup nowego taboru dla Kolei Śląskich, remont lokalnych linii kolejowych (np. Rybnik Towarowy-Sumina czy Chybie-Wisła), które oczywiście obsłużą także trasy w naszym regionie. :) Takie projekty jak muzeum ognia to modelowy przykład marnotrawienia unijnych dotacji i jeśli Żory nie mają lepszych pomysłów to lepiej te środki przeznaczyć tym miastom które mają poważniejsze i mądrzejsze projekty. Nieoficjalnie politycy mówią że na tego rodzaju głupoty pieniędzy już nie będzie. Oby!

  • ~ 2015-03-20
    15:19:27

    5 0

    Arteks wybacz, ale modelowym marnotrawieniem środków unijnych jest ich ukierunkowanie w danej perspektywie programowania. Każdy region ma inne potrzeby i narzucanie czegokolwiek doprowadzi prędzej czy później do zapaści czy uświadomienia sobie, że pieniądze poszły w błoto. Sam zresztą wymieniasz przykłady z poprzednich lat. W nowej perspektywie Wodzisław Śląski ma zbudować centrum przesiadkowe, które będzie wsparte wypożyczalnią rowerów. Pytanie tylko dla kogo ta wypożyczalnia powstanie? Robi się ją natomiast tylko dlatego by nabić sobie więcej punktów w projekcie. Nie istotne jest to, że takie działania na dłuższą metę jest nie racjonalne. Dobrym pomysłem jest walka z niską emisją, ale jeszcze lepszym było by stworzenie wspólnej i spójnej komunikacji publicznej w całym Subregionie. Szkoda pieniędzy na nowe drogi czy bieżące remonty bo to dziura bez dna. Dobra i tania komunikacja z dużą łatwością przesiadki i wysoką częstotliwością kursów jest jedyną skuteczną alternatywą na korki w miastach. Bardzo mnie ciekawi jaki "dobrobyt" będzie w kraju jak niebawem (w 2020r) skończą się środki unijne, bo dziś tego dobrobytu zbyt wielu Polaków nie odczuwa.

  • ~Arteks 2015-03-20
    15:35:35

    0 0

    @Alfred - niektóre potrzeby są różne, inne są wspólne. Akurat w transporcie publicznym to niestety ale nasz subregion przedstawia się makabrycznie... Żory, Jastrzębie to jedyne powiaty grodzkie w województwie które nie mają komunikacji publicznej z Katowicami. Jastrzębie to jedno z największych miast w Europie do którego nie dociera kolej. Poruszanie się w niedzielę po naszym regionie jest dyscypliną prawie ekstremalną bo niektórzy samorządowcy zamiast na transport wolą pieniądze przeznaczyć na jakieś koncerty czy place zabaw, zapominając o potrzebie przemieszczania się swoich mieszkańców. Jednocześnie mamy problemy ze smogiem, z niewydolnym układem dróg i z niesamowitym ruchem na drogach (co pociąga też za sobą sporą ilość wypadków). Dzięki że dostrzegasz problemy związane z komunikacją, ja przestrzegam przed nimi od conajmniej 10 lat. Jakieś zmiany na plus wystąpiły ale kompleksowej poprawy na razie nie ma. Dla samorządowców z naszego subregionu, transport publiczny nie jest ważną sprawą i prawdopodobnie wynika to z ich niskiej świadomości, a także rzadkiego podróżowania po krajach i miastach zachodniej Europy.

  • ~peter81 2015-03-20
    21:23:34

    5 0

    "Miliony euro ze środków unijnych to szansa na kolejne etapy wszechstronnego rozwoju regionu. – 105 mln euro pozwoli lokalnym samorządom realizować zadania, które obejmują m.in. inwestycje z zakresu rewitalizacji, przygotowania terenów inwestycyjnych....." które potem zostaną oddane dla firm z zagranicznym kapitałem i zwolnione z płacenia podatków przez okres 10 lat lub więcej. :/
    Czysty interes dla regionu.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.