Wiadomości
100 lat temu konsekrowano Bazylikę św. Antoniego. We wczorajszych uroczystościach wziął udział abp Skworc
Msza została odprawiona w intencji budowniczych i dobrodziejów świątyni. Abp Wiktor Skworc poświęcił też wyremontowane organy przyołtarzowe. Tuż po mszy odbył się koncert organowy, grał znany wirtuoz organów – prof. Julian Gembalski, który nadzorował remont instrumentu.
Bazylika św. Antoniego to architektoniczny symbol Rybnika, zbudowany wg projektu Ludwika Schneidera w latach 1903 – 1906. Górujący nad miastem neogotycki kościół posiada najwyższe na Górnym Śląsku, prawie stumetrowe wieże (95 metrów).
Świątynia posiada zachowane niemal kompletne neogotyckie wyposażenie wnętrza. W 1991 roku kościół św. Antoniego uzyskał status zabytku sztuki klasy „A”, dwa lata później ustanowiono go Bazyliką Mniejszą. W 2005 roku przed świątynią stanął pomnik papieża Jana Pawła II. W 2009 roku zdecydowano o gruntownym remoncie kościoła.
Prace wykonano dzięki dofinansowanemu z unijnej kasy projektowi, który pozwoli zachować bazylikę jako obiekt znaczący dla dziedzictwa kulturowego ziemi rybnickiej i całego województwa. Po kompleksowej renowacji południowa wieża bazyliki została dostosowana do potrzeb turystycznych – w 2013 r. odwiedzającym udostępniona został taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta. Bazylika zyskała również drzwi spiżowe z postaciami duchownych związanych z naszym miastem.
Zobacz także
Komentarze (5):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Kawiarnia w Rybniku myślała o otwarciu. Dzisiaj miała „nalot”
42006 -
Brutalny mord w Rybniku. Wrzucili ciało do bagażnika i wywieźli do Żor
34500 -
Kto otwiera lokal w Rybniku? Jest mapa „zbuntowanych”
31402 -
Oficjalnie: Elektrownia Rybnik przechodzi na gaz. Wiemy kiedy
30327 -
W Rybniku też pośmigasz na nartach! Powstała trasa
27739
Najwyżej oceniane
-
Brutalny mord w Rybniku. Wrzucili ciało do bagażnika i wywieźli do Żor
+174 / -2 -
Kto otwiera lokal w Rybniku? Jest mapa „zbuntowanych”
+233 / -68 -
Ślązacy łączą siły. Mają jeden cel
+239 / -96 -
Uważajcie! Oszuści działają na OLX i WhatsApp'ie
+108 / -1 -
Oficjalnie: Elektrownia Rybnik przechodzi na gaz. Wiemy kiedy
+131 / -32
Najczęściej komentowane
-
Przez to tak szybko ubywa rybniczan? Zabraliście głos
74 -
Piecha był na gorącej Kubie, by ratować branżę. O obostrzeniach: dura lex, sed lex
58 -
Jest nas coraz mniej. Rybnik nie jest już nawet 130-tysięcznym miastem
52 -
Odbiorą nam prawo odmowy przyjęcia mandatu? Jest kontrowersyjny projekt ustawy
46 -
Szpital w Rybniku wznowił działalność
45
Alert Rybnik.com.pl
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~moratorek 2015-09-29 11:56:25
"100 lat temu konsekrowano Bazylikę św. Antoniego. W uroczystościach wziął udział abp Skworc". Myślałem że abp Skworc jest młodszy, a tutaj proszę - grubo ponad jeden wiek.
~siwy_rybnik 2015-09-29 13:27:20
Pojawia się pytanie co będzie za następne 100 lat? Czy dalej w tym miejscu będzie stała Bazylika czy może ... meczet? W tym czasie w wielu krajach europejskich muzułmanie będą stanowić większość. A może do tego czasu tak bardzo ludzie zniechęcą się do kościoła, że bazylikę przerobią na ekskluzywną dyskotekę? Takie cuda na Zachodzie mają miejsce.
~piotrekdec 2015-09-29 17:30:28
...a może ludzie zmądrzeją i będzie tam odpowiednik biblioteki w Maastricht (jednej z najpiękniejszych na świecie), oczywiście z uwzględnieniem tego, iż za 100 lat zbiory ludzkiej myśli będą wyglądały zupełnie inaczej
~ 2015-09-29 18:30:30
Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.
~Mark44 2015-10-01 19:44:15
Mało tych zdjęć... a gdzie parafianie z PiS...