zamknij

Galeria

Rybniczanie świętują 99. rocznicę odzyskania niepodległości

Dzisiaj 11 listopada, w tym dniu przypadka 99. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystości z tej okazji nie mogło zabraknąć w Rybniku. Mieszkańcy miasta wzięli na początku udział we mszy świętej, następnie przeszli spod Placu Jana Pawła II na rynek, gdzie złożono kwiaty, a także odśpiewano hymn państwowy. Zobaczcie, co działo się w centrum naszego miasta.

2017-11-11 Autor: Bartłomiej Furmanowicz
Oceń publikację: + 1 + 9 - 1 - 9

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
 • ~tuptyś 2017-11-12 07:32:12

  Fajnie, a czy w takim razie będziemy obchodzili rocznicę III Powstania? w wyniku którego Rybnik i duża część Górnego Śląska wyzwoliły się spod okupacji niemieckiej

  8 3
 • ~Lateks 2017-11-12 18:13:13

  ~tuptyś co Ty chcesz świętować? Nie ma zgody rady europejskiej na świętowanie rocznicy mordowania tych biednych poszkodowanych Niemców którzy walczyli o idee zjednoczonej Europy. To jest rasistowskie i faszystowskie. Z resztą zobacz te wczorajsze świętowanie. Gdzie tolerancja i równość?

  1 5
 • ~Arteks 2017-11-12 18:30:14

  @tuptyś - a jesteś pewien, że Rybnik i część Śląska do III powstania były pod czyjąkolwiek "okupacją"? Nie było żadnej okupacji. Po prostu Śląsk był częścią najpierw Czech, potem Prus, potem Niemiec, teraz Polski. Jeśli powstania i podział Śląska się do czegoś przyczyniły to chyba wyłącznie do niepotrzebnych podziałów między ludźmi bo wcześniej wszyscy żyli tu w zgodzie i pokoju, ciesząc się z rozwoju godporczego regionu. Zresztą jak skomplikowane są losy naszego regionu pokazują wyniki plebiscytu. Mieszkańcy Rybnika i Wodzisławia w większości byli za pozostaniem w granicach Niemiec.

  5 8
 • ~Jan Lubos 2017-11-12 18:57:01

  @tuptyś
  Można świętować wojnę domową. Można. Tylko kto o zdrowych zmysłach to robi? "Okupacji" czy "rozbiorów" Śląska przed 1921 r. nie było, a to, że używa się takich określeń świadczy jedynie o totalnej ignorancji lub podatności na (prymitywną) propagandę.
  @Lateks
  W wojnie domowej, nazwanej w komentarzu tuptysia "powstaniem" ginęli przede wszystkim Ślązacy, po obu stronach konfliktu. Ich śmierci winni są ci, którzy ten konflikt wywołali i z pewnością nie są to Niemcy.
  @Arteks
  Śląsk nigdy nie był częścią Czech. Był częścią federacyjnej korony św. Wacława, najczęściej zwanej Koroną Czeską. Takie uproszczenie - niestety bardzo powszechne, a i tak o niebo lepsze od powszechnej nie wiedzy na ten temat - można porównać do stwierdzenia, że Australia jest częścią Anglii (bo jest częścią Brytyjskiej Wspólnoty Narodów).

  6 2
 • ~Lateks 2017-11-13 07:51:01

  ~Jan Lubos co Ty wiesz o powstaniach śląskich? Z całym szacunkiem ale chyba nic nie wiesz jak na początku XX wieku byli traktowani ludzie mieszkający na Śląsku a używający języka Polskiego. Wszyscy winni tylko nie Niemcy normalnie chyba mnie rozwali....

  4 4

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy weźmiesz udział w wyborach samorządowych 21 października?
Oddanych głosów: 2283