zamknij

Galeria

Okrzeszyniec- perełka przyrody w Rybniku

Czy wiecie, że Rybnik może pochwalić się perełką przyrodniczą? Na terenie Zamysłowa znajduje się teren niedotknięty, jak dotąd ręką człowieka. Okrzeszyniec, bo tak nazywa się to miejsce położone jest między ulicami: Na Niwie, Raciborską, Ujejskego, Wyboistą, Niedobczycką, Jarzynową w Rybniku. Znajdziemy tam rzadkie gatunki roślin i zwierząt. Spośród rzadkości florystycznych wymienić można: ponikło igłowe, ponikło jajowate. Rośnie tu także, znajdujący się pod całkowitą ochroną przedstawiciel storczykowatych - kukułka szerokolistna. Obserwowano tu również rzadkiego już w Europie ptaka - gąsiorka. Zarastające zbiorniki wodne są siedliskiem kumaków, rzekotek oraz żab. Obfitość płazów sprzyja utrzymaniu się tu populacji zaskrońca. 

To idealne miejsce do rodzinnego spaceru czy wycieczki rowerowej. 

 

Autor: Klaudia Kesten 2016-08-31
Oceń publikację: + 1 + 5 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
 • ~morfeus12 2016-08-31
  11:45:20

  34 0

  10 lat temu największą szkodę wyrządził Okrzeszyńcowi Urząd Miasta, regulując kilka stawów łańcuchowych. Od tego czasu nie ma w nich wody, kiedyś była bez przerwy. Natomiast od kilku kolejnych lat notorycznie zabudowuje się najbliższe otoczenie i sam użytek domami jednorodzinnymi, za niedługo nie będzie już o czym pisać.

 • ~Karolina Chrzanowska Duraj 2016-08-31
  17:54:28

  5 1

  Oo tak .. tam spędziłam dzieciństwo :) Prawie dzienne długie spacery z moim pieskiem sprawiały mi tam radość. Przyznam, że już dawno nie byłam na Okrzeszyńcu i pewnie się trochę tam pozmieniało.

 • ~DonPedro 2016-09-01
  09:07:19

  19 1

  Za lebka kapalismy sie w stawach, szlam nie przeszkadzal, wlasciciele nie byli zbytnio zadowoleni i nas przeganiali. Ciekawostka: legenda miejska glosila, ze satanisci z blokow obrali sobie Okrzeszyniec jako miejsce odprawiania ''mszy czarnych'' i polowania na zablakane dzieci:)...Taka miejscowa zla slawa w latach 80-tych.

 • ~terrorist 2016-09-01
  12:00:42

  23 0

  To co napisał morfeus wszystko się zgadza. dziś często zamiast pełnych stawów, są tylko dziury wykopane na stawy przez UM, tylko nikt nie policzył że małe źródełko nie jest w stanie zasilić tak dużych zbiorników, no i mamy, dziury w ziemi. teraz w najbliższej okolicy deweloperzy stawiają apartamentowce, tylko czekać aż zamiast pozostałych stawów będą blokowiska. A żaby będzie można sobie pooglądać, na youtubie.

 • ~Gabi Stryczek 2016-11-01
  22:16:15

  1 0

  podobno osiedle ma tam powstać -.-

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy w rybnickich urzędach, instytucjach powinny znajdować się symbole religijne?
Oddanych głosów: 1106