zamknij

Wywiady

To, co robimy, to nic innego jak walka z niską emisją

- Aktualnie przygotowujemy się do rozbudowy sieci w dzielnicy Północ, w rejonie ulicy Żużlowej. Wbrew pozorom tak gęsta zabudowa, z technologicznego punktu widzenia, nie jest naszym sprzymierzeńcem

- mówi inwestycjach PEC-u Andrzej Waliszewski - kierownik Zakładu Cieplnego w Rybniku.
Red.: Co dla likwidacji niskiej emisji w naszym regionie może zrobić Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A.w Jastrzębiu?

Andrzej Waliszewski: Wiele. Każda nasza kolejna inwestycja przyczynia się do ograniczenia niskiej emisji w naszym powietrzu. PEC dostarcza do mieszkań w całym regionie bardzo ekologiczne ciepło, bo wytwarzane jest w  kilku ciepłowniach wyposażonych w urządzenia chroniące powietrze. Mało tego, moim zdaniem stanowimy poważną alternatywę dla innych ekologicznych źródeł ciepła ze względu na wygodę. Aby skorzystać z naszej energii wystarczy odkręcić kaloryfer. Samemu można też regulować ilość zużywanego ciepła. Chyba dlatego właśnie ilość naszych klientów rośnie.
Ciekawa inicjatywa zrodziła się na forum Rady Miasta Rybnika. Ostatnio na Komisji Ekologii pojawił się pomysł, aby udzielane przez miasto dotacje ekologiczne obejmowały nie tylko wymianę źródeł ciepła na ekologiczne kotły i kolektory słoneczne, ale również na podłączenie do sieci ciepłowniczej.

Jaki jest obecnie zasięg PEC-u?

Zaopatrujemy w ciepło mieszkania na terenie 12 gmin, w tym w takich miastach jak: Żory, Wodzisław, Jastrzębie, Racibórz, Knurów i Rybnik. Łącznie dostarczamy energię cieplną do 90 tysięcy mieszkań. W samym Rybniku ogrzewamy 15 303 mieszkania i 317 domów jednorodzinnych.

Jakie osiedla w Rybniku w ostatnich latach przyłączyły się do waszej sieci?

Zlikwidowaliśmy kilkadziesiąt kotłowni na dużych osiedlach takich jak: Dworek, Dworcowa, Wyzwolenia i Sławików. Dzięki inicjatywie śp. radnego Wilka ponad 100 domów w Rybnickiej Kuźni podłączyło się do naszej sieci i za naszym pośrednictwem ogrzewana jest ciepłem wytwarzanym w elektrowni. W sumie w całym regionie wartość inwestycji realizowanych przez PEC w ostatnich pięciu latach wyniosła 80 milionów złotych, z czego wartość zadań w Rybniku to 12 milionów złotych.

Jakie inwestycje przewiduje PEC w najbliższym czasie?

W 2014 roku zapoczątkowana zostanie  inwestycja o wartości 20 milionów złotych – modernizacja tzw. magistrali rybnickiej. Od następnego roku chcielibyśmy też przyłączać do sieci kolejne osiedla, które ogrzewane są piecami węglowymi. Mowa o budynkach w  Chwałowicach w rejonie 1 Maja, Anny Stefek, Zwycięstwa i Szulika. Trwają obecnie konsultacje społeczne, informujemy lokatorów o naszej inwestycji, zachęcamy też właścicieli budynków jednorodzinnych zlokalizowanych w pobliżu, aby podłączyli się do sieci. Jak już wielu rybniczan wie, nitka naszej sieci zostanie też poprowadzona wzdłuż ulicy Powstańców i Sobieskiego – tę inwestycję wykonamy przy okazji planowanej modernizacji tych traktów.

Jakie są krańcowe możliwości rozwijania sieci PEC-u?

Szacujemy, że możemy zwiększyć dostawę ciepła o 15-20 MW. To przekłada się na mniej więcej 5 tysięcy mieszkań, które możemy dodatkowo ogrzać.

A jakie są możliwości podłączenia do sieci skupisk domów jednorodzinnych? To właśnie z kominów tych budynków wydostają się do atmosfery szkodliwe substancje, a właściciele posądzani są o spalanie śmieci.

Aktualnie przygotowujemy się do rozbudowy sieci w dzielnicy Północ, w rejonie ulicy Żużlowej. Wbrew pozorom tak gęsta zabudowa, z technologicznego punktu widzenia, nie jest naszym sprzymierzeńcem. Problemem będzie też nakłonienie do inwestycji tych właścicieli, którzy już zakupili sobie ekologiczne kotły lub kolektory słoneczne. Liczę jednak na to, że inwestycja dojdzie do skutku. W orbicie naszych zainteresowań są też inne rejony Rybnika oraz pozostałych miast subregionu.

Dlaczego właściciele domów jednorodzinnych decydują się na podłączenie się do magistrali?

Przede wszystkim ze względu na wspomnianą wygodę i bezpieczeństwo. Pomimo tego, że co jakiś czas słyszy się o awariach sieci, to tak naprawdę ryzyko awarii jest bardzo małe, a jeśli już wystąpi, to my bierzemy odpowiedzialność za jej usunięcie. Moim zdaniem, eksploatacja własnej, przydomowej kotłowni jest dużo bardziej kłopotliwa.

Ważniejszy jednak chyba jest rachunek ekonomiczny takiej inwestycji. Jak on się przedstawia?

Posłużę się przykładem domu o powierzchni 200 metrów kwadratowych, gdzie zużycie ciepła na sezon grzewczy wynosi ok. 80 GJ, a długość przyłącza wynosi 20 metrów. Podłączenie do sieci kosztuje ok. 1800 złotych. Roczne koszty eksploatacyjne i zużycie energii to koszt ok. 4800 złotych. Cena ogrzewania jest więc porównywalna do ogrzewania domu węglem. Koszt przyłączenia do sieci zaś znacznie niższy niż np. zakupu ekologicznego pieca z podajnikiem. O wygodzie proponowanego przez nas rozwiązania już mówiłem.

Co pan myśli o tym, aby na Śląsku nie rezygnować z paliwa jakim jest węgiel, ale zakazać opalania domów mułami i flotem? Wydaje się, że to przyniosłoby radykalną poprawę czystości naszego powietrza?

Wierzę w mądrość i zdrowy rozsądek naszych mieszkańców. Sądzę, że używanie słabej jakości opału wynika ze względów ekonomicznych, czyli z tego, że ktoś po prostu nie ma pieniędzy na węgiel. Jestem przekonany, że jeśli kogoś stać na ekologiczne rozwiązania, to z pewnością już z nich korzysta.
A ponieważ zbliżają się święta Bożego Narodzenia podczas , których ciepło dosłownie i w przenośni odgrywa ważną rolę- życzę wszystkim mieszkańcom radosnych i prawdziwie rodzinnych świąt.

Dziękuję za rozmowę.

Andrzej Waliszewski jest kierownikiem Zakładu Cieplnego w Rybniku Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Jastrzębiu Zdroju.

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
  • ~baha25 2013-12-06
    22:16:51

    9 0

    A co z Boguszowicami,tu całe osiedle pali w piecach węglem i okoliczne osiedla domków jednorodzinnych.Dlaczego nie jest wzięte pod uwagę,nawet spacer jest uciążliwy w sezonie grzewczym tak bardzo zanieczyszone jest powietrze

  • ~ 2013-12-06
    23:52:55

    0 0

    Wygodne to z pewnoscią jest ,ale......uzależniam się od monopolisty.Już raz się przejechałem na gazie.Ponieważ nie żyje w Polsce od dwóch lat to mogę przypuszczać że zawsze znajdzie się powód by cena rosła.Po drugie gdy znajdę się u kogoś z ogrzewaniem z sieci z reguły jest u goscia zimno bo zaczyna oszczędzać .Dla kilkuset złotych ludzie ubierają trzy swetry i twierdzą że 18 stopni to wspaniala temperatura.Oczywiscie ciągle są przeziębieni i płacą kupe kasy za lekarstwa.I to ciągłe grzebanie .Były wodociągi i energetyka a już gotują się ciepłownicy.

  • ~ 2013-12-07
    00:21:04

    14 0

    Według stawki PEC przyłączenie w najlepszych warunkach rurą o srednicy 25mm w terenie nieutwardzonym kosztuje134,89łz za metr..Czyli i ile dobrze liczę 20m przyłączenia kosztuje2697,8zł a nie 1800 jak twierdzi przedstawiciel PEC.Dane wziąłem z taryf PEC.Chyba że taryfy są nieaktualne.

  • ~hub381 2013-12-07
    15:58:59

    11 0

    Oni potrafią liczyć ale pod siebie !Mam nadzieję,że PEC to skoryguje.!

  • ~hub381 2013-12-07
    16:06:33

    8 0

    Jestem ciekaw,kiedy powstanie sieć ciepłownicza na Rybniku Płn.? Mieszkam w tym rejonie a więc jestem i zainteresowany.
    Na razie dużo"gadki a mało picia",taka sieć już dawno mogła tu powstać.A była możliwośc dotacji z UE,lecz przespano ten okres.
    O czym miasto pamięta-to o podwyższszeniu podadków !

  • ~grzesnick 2013-12-07
    22:13:59

    9 0

    jureq.. przeziębieni są ci którzy grzeją jak idioci! W domu 30 plus, na zewnątrz minus 10. Efekt oczywisty. Temperatura 18 stopni to jest jeden sweter, znacznie zdrowiej i taniej. Jak rozumiem nie mieszkasz w Skandynawii. Tam dzieci wygania się na dwór nawet przy minus 20. I są zdrowsze!

  • ~ 2013-12-08
    20:17:23

    3 0

    grzenick; Temperatura 18 stopni to może i zdrowo może i tanio ale.. zimno jak w psiarni.Ja tam preferuje 22-23stopnie czyli błogie ciepełko.Od conajmniej 10ciu lat zero gryp i przeziębień.I nie wyganiaj dzieci przy minus -20 stopniach na podworko Sam wyjdz gdy będzie troche tylko wiało.Teraz przy zerowej temperaturze dwa dni wiało i wszyscy mają tego dosyć.

  • ~grzesnick 2013-12-09
    08:59:33

    1 0

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~SunShine11 2013-12-09
    09:53:27

    5 0

    18 stopni to super temperatura?? Was wszystkich powaliło!! Normalnie to powinno być 22 max 23 stopni. A tu chyba sami faceci piszą co lubią zimniej, kobiety cą raczej ciepłolubne!!!

  • ~hydraulik 2013-12-12
    23:31:45

    5 0

    Witam Boguszowice to już dawno mogło być podłączone do sieci z KWK Jankowice nie wiadomo na co PEC czeka osiedle w Leszczynach kiedyś też ludzie mieli piece a dzisiaj nie do poznania blokowisko ocieplone elewacje kolorowe i jest czym oddychać nie to co na PEKINIE

  • ~krycha46 2013-12-13
    12:33:03

    8 1

    Jednak najtaniej jest palić węglem!

  • ~1floyd 2014-02-07
    11:56:29

    0 1

    Dopóki flot i muł będzie dostępny w sprzedaży na kopalniach jako tania alternatywa dla węgla, to o czystym powietrzu w naszych okolicach możemy zapomnieć. Nawet ludzie którzy mają deputaty w większości je sprzedają, kupują tańsze zamienniki i zyskują kilkaset złotych. To ekonomia naszego portfela. Piece z podajnikiem są może i ekologiczne, ale pod warunkiem stosowania w nich odpowiedniej jakości węgla o niskiej zawartości siarki. A i tu jest dostępny tańszy gorszej jakości węgiel. Przez co taki piec staje się tylko wygodniejszy do obsługi, a daleko mu ekologii. A co do prowadzenia ciepłociągu w ulicach Powstańców i Sobieskiego to tylko ok 30% właścicieli domów jest zainteresowana podłączeniem do niego. Dopóki ludzie nie zrozumieją, że mieszkanie we własnym domu to jest luksus. A to wiąże się z określonymi kosztami, między innymi jego ogrzania. Mieszkający w blokach płacą średnio ok 3x więcej za ogrzanie 1m kw. niż właściciel domu jednorodzinnego.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 4855

Prezentacje firm