zamknij

Wiadomości

Wiesz w jakim hałasie żyjesz? Zmierz to i walcz o nagrodę dla swojego miasta

2016-09-21, Autor: 

Miasta na Śląsku walczą nie tylko z zanieczyszczonym powietrzem, ale również hałasem. Jego poziom mogą mierzyć sami rybniczanie, a przy okazji walczyć o nagrody. Rybnik przyłączył się bowiem do akcji „Ciesz się ciszą”.

Reklama

Podczas dwóch najbliższych miesięcy mieszkańcy polskich miast za pomocą aplikacji dostępnej na smartfony będą mieli możliwość sprawdzenia poziomu hałasu w budynkach, w których przebywają.

Dla dwóch miast, których mieszkańcy dokonają największej ilości pomiarów, organizatorzy przewidzieli nagrodę o wartości 50 tys. złotych na modernizację budynku użyteczności publicznej.

Przewidziano też nagrody indywidualne dla tych, którzy w ciągu tygodnia zbadają poziom hałasu najwięcej razy (zestawy relaksacyjne).

Obecnie w rankingu prowadzą Żory, a potem Katowice. Rybnik jest na 9. miejscu. Możemy to zmienić. Aplikację pobierzemy za pomocą Google Play Sklep i App Store.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.cieszsiecisza.pl.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
  • ~ 2016-09-21
    09:53:54

    13 18

    Jak miasta tak walczą z tym hałasem to może niech uciszą te cholerne dzwony. U mnie praktycznie nic innego nie słychać tylko przez cały dzień ten łomot. Niech instytucje takie jak Inspektor Ochrony Środowiska robią porządne pomiary i zaczną nakładać kary na tych terrorystów.

  • ~Grisza 2016-09-21
    10:08:41

    15 11

    Czy kolega sąsiaduje z kościołem, że przy każdej okazji na forum nie może się powstrzymać od komentarza na ten temat? O który konkretnie kościół chodzi? Może kolega przeprowadzi się do Turcji czy Egiptu - i tam zacznie się udzielać i uciszać meczety!

  • ~ 2016-09-21
    12:36:00

    14 6

    koniec.terroru - mam już odruch wymiotny naprawdę jak czytam dosłownie jedne i te same komentarze o tych dzwonach kościelnych!!
    Setki ludzi mieszka w obrębie kościołów i nikt tak nie narzeka ja sam mam w niedalekim sąsiedztwie kościół i żyje z tym nawet już nie zauważam tego problemu.

  • ~ 2016-09-21
    13:49:36

    10 3

    Walczymy przecież z hałasem a nie z kościołami. Kto powiedział, że bezmyślne, wściekłe, cykliczne walenie dzwonami trwające ponad 3 minuty od 6:30 rano ma jakiś związek z wyznaniem? Jestem w stanie zrozumieć 10 sekund - jako konieczna dyscyplina dla osoby, która ma być wezwana do przyjcia, ale tak długi czas walenia w dzwon jest już zwykłym natręctwem i znęcaniem się nad mieszańcami. W weekend dziecko nie może spać, jest to poprostu szkodliwe dla zrowia i bezsensownie głupie.
    Druga sprawa to samochody z zardzewiałymi rurami wydechowymi. Policja ma znowu związane ręce czy brak chęci do walki z tym problemem?

  • ~ 2016-09-21
    13:57:35

    10 1

    W czasach kiedy zegarki były niedostępne to dzwony wzywały wiernych do kościoła czy wskazywały pory dnia. Dzisiaj jest to zupełnie bezcelowe bo każdy ma w domu zegary, zegarki, w każdym telefonie czy komputerze zegar... Dzwony powinne bić w jakimś określonym celu np. w jakieś święta - podkreślając znaczenie jakichś szczególnych wydarzeń. Słynny Dzwon Zygmunta przy Katedrze Wawelskiej nie odzywa się zbyt często. Po co w miastach dodawać ludziom jeszcze hałasu?

  • ~pprywatne 2016-09-21
    14:04:32

    8 0

    To prawda z tymi dzwonami, ja mieszkam na szczęście dość spory kawałek od kościoła, ale też jest to uciążliwe jak się śpi przy otwartym oknie. Nie każdy musi wstawać o 6:00 czy 7:00 rano, więc by sobie mogli odpuścić i walić w dzwony jak już muszą powiedzmy o tej 12:00. Raz dziennie było by to do wytrzymania dla wszystkich.

  • ~lukrecja50 2016-09-21
    14:39:48

    7 1

    Bicie dzwonów to tradycja, nie ma nic wspólnego z wiarą. Podobnie stragany odpustowe przed kościołem gdzie cukierki często twarde jak kamień, a zabawki wyglądają jak by były produkowane za komuny gdzieś w garażu. Do tych dzwonów i straganów jesteśmy przyzwyczajeni. Ale spotkałam się przejeżdżając przez Niedobczyce ze tam grają czy biją jeszcze jakieś kuranty. Nie wiem czy to nagranie czy jakieś urządzenie typu "katarynka" ale wykonanie okropne, obciachowe. Kościół funduje pobliskim mieszkańcom taką "muzę" o 21.00

  • ~ 2016-09-21
    15:42:51

    9 1

    Ja pracuję w hałasie i zauważyłam, że często po pracy nie włączam radia w samochodzie, czy tv w domu - widocznie potrzebuję odreagowania w ciszy. * Co do dzwonów kościelnych, to miłościwie nam rządzący orzekli, że to należy do polskiej tradycji i basta. Mają bić, pewnie im głośniej tym lepiej. Jestem praktykującą katoliczką, ale nie potrzebuję dzwonów do tego, żeby pójść do kościoła - od wielu lat potrafię posłużyć się zegarkiem. A co do tradycji - to na przykład kiedyś prano w balii, może warto by w takim razie powyrzucać pralki? Czasami podoba mi się dźwięk dzwonów kościelnych - gdy niesie się gdzieś w górach, w słoneczne letnie popołudnie... ale nie rano w niedzielę. To jedyny dzień, kiedy człowiek pracujący zawodowo może się wyspać. Przykre, że ksiądz tego nie szanuje. A jak ktoś próbuje zwrócić uwagę na problem, to zaraz o prześladowaniach Kościoła się mówi.

  • ~rybnikus 2016-09-21
    20:14:03

    4 2

    Mnie dzwony nie przeszkadzają ale protestuję przeciwko wyciu elektrowni w nocy, szczególnie podczas rozruchu bloków nad ranem.
    Będę to dokumentował bo to z ciszą nocną nie ma nic wspólnego.

  • ~ 2017-07-10
    07:04:12

    0 0

    Iprezujący sąsiad.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 4858