sobota, 26 maja 2012      Filipa, Pauliny, Marianny
    login :     hasło :
   zarejestruj się    nowe hasło
WIADOMOŚCI    |    KULTURA I ROZRYWKA    |    SPORT I REKREACJA    |    ORGANIZACJE POZARZĄDOWE    |    EDUKACJA    |    BIZNES    |    FOTOGALERIA
Jesteś tu :   Wiadomości
Przed wysłaniem prosimy uważnie sprawdzić,czy email adresata został podany poprawnie.

Jeśli zawiera błedy (literowki, polskie znaki itp.), wiadomość nie dojdzie ...
Poleć znajomemu
 
Adresat (email):
Nadawca:
Treść wiadomości:
 
 
Wyślij
Wciąż nie wiadomo co z „magisterką” na akademii
10 czerwca 2010, autor: Patrycja Wróblewska, Wacław Wrana
 Akademia Ekonomiczna prowadzi w Rybniku studia magisterskie już od kilku lat
Fot. Dominik Gajda
Trwają przepychanki między Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego a Akademią Ekonomiczną w Katowicach. Przedmiotem sporu jest legalność prowadzonych przez akademię studiów magisterskich w Rybniku.
- Władze uczelni na pewno wiedzą co robią - uspokaja Dorian Dyrcz
Fot. Patrycja Wróblewska
ZOBACZ PODOBNE
Muzyczne szlaki Europy podczas Dni Województwa Śląskiego (pełny program)
Dni Województwa Śląskiego w Rybniku odbędą się pod hasłem „Śląsk środkiem muzycznych szlaków Europy”. 2012-05-07
Oto chluba rybnickich uczelni
Piętnastu studentów – każdy z innego kierunku, każdy z najwyższą średnią. To oni zostali laureatami Interdyscyplinarnego Konkursu Indeksów, organizowanego przez samorządy studenckie trzech rybnickich uczelni. 2012-04-21
Rozpoczynają się Rybnickie Targi Edukacji
O tym, czym faktycznie jest kształcenie ustawiczne, jak może wyglądać i na co się przydać będzie można dowiedzieć się w czasie konferencji, która odbędzie się w środę 21 marca w ramach Rybnickich Targów Edukacji. 2012-03-20
Kilka tygodni temu, środowisko rybnickich studentów zaskoczyła informacja, że być może studia magisterskie w Rybnickim Ośrodku Naukowo-Dydaktycznym Akademii Ekonomicznej prowadzone są niezgodnie z prawem. Wszystko za sprawą pisma, jakie wystosowało do rektora Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ministerialni urzędnicy żądają wyjaśnień, na jakich podstawach w Rybniku prowadzone są studia II stopnia. - Podczas przeglądania strony internetowej Akademii Ekonomicznej w Katowicach natknęliśmy się na informację, że w Rybniku prowadzone są studia magisterskie. Zgodnie z prawem w ośrodkach zamiejscowych można prowadzić studia jedynie na poziomie licencjackim - tłumaczy Bartosz Loba, rzecznik prasowy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.


Pełnomocnik Rektora ds. ROND - dr Jan Czempas nie widzi powodu do niepokoju, gdyż według niego, ośrodek w Rybniku nie jest ośrodkiem zamiejscowym. - Rybnik znajduje się w tym samym obszarze metropolitarnym co Katowice. Dlatego zajęcia w Rybniku traktowane są tak, jakby odbywały się w Katowicach, tyle że na innej ulicy – wyjaśnia. - Takie rozwiązanie jest całkowicie zgodne z prawem – dodaje.


Zupełnie innego zdania jest rzecznik ministerstwa. - Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wyraźnie mówi o tym, że zapis o obszarze metropolitarnym tyczy się wyłącznie studiów na poziomie licencjackim. Studia magisterskie muszą być prowadzone w budynku uczelni macierzystej, w tym przypadku w Katowicach – mówi.


W obronie akademii staje prof. Marek Rocki, przewodniczący Państwowej Komisji Akredytacyjnej, który zwraca uwagę na całkiem inną kwestię. - Bardzo dużą rolę odgrywa nazewnictwo ośrodków. Uniwersytet Śląski i Politechnika Śląska nazwały swoje oddziały „ośrodek dydaktyczny” i dlatego mogą prowadzić studia jedynie na poziomie licencjackim. Z kolei akademia użyła nazwy „ośrodek naukowo-dydaktyczny” i to całkowicie zmienia postać rzeczy – powiedział.


Zarówno akademia, jak i ministerstwo upierają się przy swoim stanowisku. Rzecznik MNiSW pytanie o przyszłość najbardziej zainteresowanych, czyli studentów zbył milczeniem. Z kolei rzecznik Akademii Ekonomicznej w Katowicach Marcin Baron uspokoja, że żacy nie mają się czego obawiać i na pewno uda im się ukończyć studia w Rybniku. - Nie ma ani prawnych, ani organizacyjnych podstaw do budowania negatywnych scenariuszy. Stan prawny jest jasny, a akredytacja PKA wykazała, że studia prowadzone są prawidłowo – przekonuje rzecznik.


Podobnego zdania, co rzecznik uczelni jest przewodniczący samorządu studenckiego Dorian Dyrcz. - Według mnie naprawdę nie ma się czego obawiać, a władze uczelni wiedzą co robią i nie złamałyby prawa. Akademia ma swój prestiż i dba o dobre imię – mówi. Inni studenci po usłyszeniu informacji o zastrzeżeniach ministerstwa nie byli już tacy spokojni. - Mamy nadzieję, że wszystko dobrze się skończy. Nie wyobrażamy sobie, co będzie jeśli nasze studia magisterskie okażą się nielegalne – usłyszeliśmy na uczelni.


O kolejnym kroku ministerstwa będzie wiadomo w ciągu kilku dni. Póki co, ze strony internetowej akademii usunięto budzący wiele wątpliwości zapis określający ośrodek w Rybniku jako „zamiejscowy”. - Było to niedopatrzenie autorów powstałe kilka lat temu. Obecnie struktura strony podlega modyfikacjom i usunięto ten mylący zapis – mówi Marcin Baron.


Przed wysłaniem prosimy uważnie sprawdzić,czy email adresata został podany poprawnie.

Jeśli zawiera błedy (literowki, polskie znaki itp.), wiadomość nie dojdzie ...
Poleć znajomemu
 
Adresat (email):
Nadawca:
Treść wiadomości:
 
 
Wyślij


Znalazłeś błąd w artykule ? Poinformuj nas o nim.
Zgłoś błąd
 
Twój email:
Nadawca:
Treść zgłoszenia:
 
 
Wyślij
Głosy na tak: 0 Głosy na nie: 0

Podoba mi się!

Nie podoba mi się!


Akademia Ekonomiczna  Dorian Dyrcz  Jan Czempas  studia magisterskie  Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego  Państwowa Komisja Akredytacyjna  kampus
Całkowicie darmowy newsletter z przeglądem wydarzeń tygodnia w Rybniku
komentarzy: 11 | Dodaj komentarz
2010-06-10 10:24:16
~minges

W planach jest utworzenie magisterki na UŚ, mówiono coś o dziennikarstwie ale na razie i tak sprawa stoi w miejscu. Oby więcej takich inicjatyw, dobrze by było, gdyby magisterka była w Rybniku także na UŚ i PŚ.
2010-06-10 10:33:49
~majunia

A co od października? Miałam zamiar zacząć dziennie logistykę. Nie wyobrażam sobie studiowania w Katowicach. Wystarczy, że trzeba tam jeździć na niektóre egzaminy. Tam jest obskurnie po prostu. Jedynie budynek A, jako reprezentacyjny jakoś daje radę...
2010-06-10 11:24:07
~123roberto

To ciekawe, bo ustawa o ośrodkach zamiejscowych jest stara i jasna jak słońce. Podobne sytuacje miały miejsce w innych miastach. Z tego, co pamiętam każdy z elementów kampusu jest ośrodkiem zamiejscowym macierzystej uczelni, a czegoś takiego jak "ośrodek naukowo-dydaktyczny" po prostu nie ma. Co innego filia, albo wydział. Widać AE sobie nie dopilnowała szczegółów a teraz udaje Greka. Z kolei PAK sprawdza jakość studiów i zgodność ze standardami. Ciekawe co z tego będzie, mam nadzieję, że studenci nie ucierpią.
2010-06-10 11:26:20
~123roberto

No to ale się postarali. Takie kursy powinny być co godzinę. No ale przecież kolej nie jest po to, żeby przewozić ludzi i towary, tylko po to, żeby kolejarze mieli pracę.
2010-06-10 14:30:19
~werkk

Najgorsze jest to ze teraz się zorientowali jak studenci są na finiszu wiec pytam jak wo gule otwarto ten wydział. Fakt jest taki lepiej wybrać sprawdzona uczelnię taka gdzie nie trzeba się po 5 latach zastanawia dają mi dyplom czy nie.Nie dawno pisano tutaj czy Rybnik jest miastem studentów nie jest i długo nie będzie.
2010-06-10 15:55:17
~mago

z tego co tu pisze to dotyczy to STUDIÓW DRUGIEGO STOPNIA... na dzień dzisiejszy studenci którzy robią magistra w Rybniku to studenci studiów jednolitych... dla studentów którzy zaczęli studia w Rybniku w roku 2006 i latach wczesniejszych nie było mozliwości studiowania w systemie bolońskim...taki system działa od 2007 na AE w Rybniku a studia drugiego stopnia jesli się zaczną to od przyszłego roku akademickiego...
2010-06-10 20:25:19
~templariusz

Chcieliście to macie tą Waszą władzę z PO. Dowalą się do wszystkiego pomału. Dalej głosujcie na nich. Powodzenia.
2010-06-10 21:38:53
~L5-S1

nie wiem, o co ta wojna. Przecież i tak ok. 80% tych "studentów" wyląduje na zmywakach na wyspach.
2010-06-11 10:29:05
~celestine

niby dlaczego "studentów"? dlaczego umniejszasz to znaczenie? AE to dobra uczelnia i wątpie żeby ktoś po niej wylądował na zmywaku, chyba, że naprawdę by tego chciał.
2010-06-11 13:08:03
~minges

L5-S1 - każdy sądzi po sobie :P
2010-06-11 18:51:31
~widmo

A co na to A.Fudali? I właściwie gdzie jest jego zdjęcie? To skandal! Artykuł takiej rangi bez "Pierwszej po Bogu" osoby w tym mieście! Wstyd! hahaha
Zamieszczone powyżej wpisy są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu.
Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
komentarzy: 11 | Dodaj komentarz

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE WIADOMOŚCI
 
Alert Rybnik.com.pl
Byłeś świadkiem zdarzenia? Masz informację z pierwszej ręki, zdjęcia lub film? Napisz do nas !
 
NAJCZĘŚCIEJ OGLĄDANE FILMY
Czy to dobrze, że radni pracować będą na tabletach wartych 2700 zł?
tak, to nie jest wygórowana kwota jak na taki sprzęt
nie, powinni dostać tańsze komputery
nie mam zdania
PREZENTACJE FIRM
© 2008 copyright - 44-200 Rybnik, Rynek 11, tel. (32) 42 37 551, fax. (32) 42 37 559, email: redakcja@rybnik.com.pl    |    redakcja    |    realizacja    |    napisz do nas    |    reklama w serwisie
Współpraca :
pogoda w Rybniku