zamknij

Wiadomości

W niedzielę referendum. Pytanie, czy jest ono naprawdę potrzebne?

2015-09-04, Autor: 
Już 6 września o godzinie 6.00 rozpoczyna się referendum ogólnokrajowe. Przekraczając próg lokalu obwodowej komisji otrzymamy kartkę z trzema pytaniami. Przypominamy Wam najważniejsze zagadnienia w tym temacie, a jednocześnie zadajemy pytanie, czy powyższe referendum ma sens? Jest nam potrzebne?

Reklama

Przypomnijmy, że osoby, które zdecydują się wyrazić swoje zdanie w referendum, otrzymają kartkę z trzema pytaniami:
1. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej?
2. Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa?
3. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika?

Więcej na ten temat (m.in o ciszy referendalnej, listach obwodowych komisji) piszemy w osobnym artykule >> Za niecały miesiąc referendum. Czy jesteście za JOW-ami?<<

Czy organizacja powyższego wydarzenia ma jednak sens? Jest ono nam potrzebne? Takie pytania zadaliśmy Łukaszowi Kohutowi, który reprezentuje Zjednoczoną Lewicę. - Nie jestem generalnie przeciwnikiem referendów, ale te zaplanowane na 6 września zostało moim zdaniem upolitycznione. Pytania zostały wymyślone na szybko, by zagospodarować głosy wyborców Pawła Kukiza. To są pieniądze wyrzucone w błoto, a odpowiedzi na pytania – jeśli zyskają większość głosów – nie są wiążące dla posłów. Drugie referendum natomiast uważam za skandaliczne. Nie dość, że rozpoczyna się ono szybciej od zaplanowanych w tym dniu wyborach samorządowych, to dodatkowo politycy chcą narzucić tematy kampanijne. My jako Zjednoczona Lewica chcemy, by kampanię wyborczą obejmowały wszystkie tematy – mówi Łukasz Kohut.

Nasz rozmówca weźmie jednak udział w referendum. - Każde wybory i nawet te referendum to jednak święto demokracji – wyjaśnia.

Łukasz Kohut zdradził nam również, jakich odpowiedzi udzieli na trzy pytania:

1. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej?

Jestem przeciwnikiem JOW, uważam ze zacementowałyby one scenę polityczna jeszcze bardziej wiec na 1 pytanie odpowiadam zdecydowanie NIE. Zresztą w każdym kraju gdzie są JOW-y ludzie chcą zmienić ordynacje wyborczą.

2. Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa?

Jestem przeciwny finansowaniu partii z budżetu państwa. Zresztą jako TR parokrotnie próbowaliśmy ten system w Sejmie zmienić. Spotkaliśmy na opór tak PO jak i PiS. W zamian proponowaliśmy odpis podatkowy na partie polityczne.

3. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika?

Oczywiście, że tak. W każdym rozwiniętym kraju, szczególnie w mojej ukochanej Skandynawii takie przepisy istnieją, nie mniej jednak w tym referendum te pytanie jest bardzo ogólnie postawione, co pokazuje niestety bylejakość przygotowania tego referendum.

O opinię poprosiliśmy również posła Platformy Obywatelskiej, Marka Krząkałę, który uważa, że referendum powinno być uruchamiane w sprawach istotnych dla funkcjonowania całego państwa, tak jak to było w przypadku naszego wejścia do Unii Europejskiej. - W sprawach bieżących decyduje rząd. Moim zdaniem tylko pytanie o jednomandatowe okręgi wyborcze nadaje się do referendum. Poza tym spójrzmy na to z innej strony. Frekwencja we wszystkich pozostałych referendach pokazała, że Polacy nie lubią tej formy udziału w demokracji – wyjaśnia Marek Krząkała.

Poseł na Sejm również udzielił nam odpowiedzi na pytania:

1. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej? - TAK

Będę głosował za. Platforma Obywatelska zawsze opowiadała się za wprowadzeniem Jednomandatowych Okręgów Wyborczych. W 2011 roku wprowadziła je do Senatu RP, a w 2014 w wyborach do rad gmin, niebędącymi miastami na prawach powiatu.

2. Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa?- NIE

Uważam, że nic złego się nie stanie jeśli zrezygnujemy z obecnej formy finansowania z budżetu. Trzeba zadbać by wspieranie partii przez darczyńców i sponsorów było w pełni przejrzyste dla obywatela.

3. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika? - TAK

Te przepisy już obowiązują, więc pytanie wydaje się bezprzedmiotowe. Głosowałem za tym rozwiązaniem jako parlamentarzysta, ponownie zagłosuje jako podatnik.

Zgadzacie się z tym, co nam powiedzieli nasi rozmówcy? Jakie jest Wasze zdanie w tym temacie?

Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
  • ~THE Bill 2015-09-04
    08:04:47

    12 0

    Co znaczy: "za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania" ? Jeżeli zagłosuję na NIE, to partie będą miały wolną rękę co do zmiany systemu na jakikolwiek? Bo przecież nikt nie powiedział, że zmiana będzie polegała na samofinansowaniu, ale np. można zmienić obecny sposób, np. na taki, aby partia wiodąca miała dochód 2% PKB ? Sposób finansowania ulegnie zmianie? Albo, że jej dochód będzie proporcjonalny do ilości posłów, etc. ? Pytanie jest nie precyzyjne, bo powinno brzmieć: "czy partie powinny się same utrzymywać?". Wtedy to zamyka im drogę do matactw, których w obecnej formie pytania możemy sobie sami zafundować, bo każdy może potem powiedzieć, że chcieliśmy zmian to je zrobiliśmy. Może wyjść jeszcze gorzej niż jest teraz. Co jeśli nie odpowiem na któreś pytanie? Głos jest nie ważny w całości? Lub też zakreślę w jednym pytaniu dwie odpowiedzi, żeby nikt jej nie dopisał?

  • ~Stepheck 2015-09-04
    08:27:43

    19 0

    Do pytania nr 1. Podobała mi się pointa dr Flisa podczas debaty telewizyjnej. Powiedział mniej więcej tak, PO jest ZA JOW, bo chcą system niemiecki. PiS jest PRZECIWKO JOW, bo są za systemem niemieckim! Uważam, że referenda powinny być przeprowadzane, ale pytania są nieprecyzyjne. Powinny być bardziej konkretne, wiele by same pytania wtedy wyjaśniły. Pytanie nr 2 pozornie wydaje się oczywiste. A, że pytanie nr 3 będzie w ogóle zadane, moim zdaniem, to skandal! Jak może Państwo pytać czy mają stawać ZA OBYWATELEM! W takim kraju żyjemy! Do zobaczenia przy urnach!

  • ~ 2015-09-04
    09:00:30

    5 0

    @Stepheck w punkt :)

  • ~antyfudali 2015-09-04
    10:56:26

    7 0

    Proszę mi tu nie pisać o żadnym święcie demokracji, to tylko szopka wyborcza,nic więcej. Paru polityków stwierdziło,że pokaże jak to niby się liczą z opinia społeczną,no to teraz sobie robią drogą ankietę,z której i tak nic nie wyniknie. JOWy czy nie JOWy? Co za różnica,gdy i tak i tak wyboru nie ma. Albo wciąż te same nazwiska,które już udowodniły,że nic nie potrafią, ew sporadycznie ktoś totalnie urwany z choinki,totalnie nie wiadomo,skąd się wziął,ani co sobą reprezentuje. Utrzymanie partii? Ja ich nie potrzebuję wcale,uważam,że są szkodliwe społecznie i powinny być zdelegalizowane,a wszystkie osoby na stołkach w nich powinny dostać dożywotni zakaz pełnienia funkcji publicznych (niech w końcu zobaczą,co to praca). Trzecie pytanie to zwykła kpina, żal to komentować. Podsumowując: zero konkretów,zero szans na poprawę sytuacji w Polsce,strata pieniędzy.

  • ~ 2015-09-04
    10:59:14

    18 0

    Kadencyjność - limit 2 kadencji na danym stanowisku publicznym, zniesienie Senatu, zmniejszenie liczby posłów - to zmieniłoby realnie scenę polityczną.

  • ~biuro@. 2015-09-04
    11:29:54

    15 0

    Komorowski po przegranej pierwszej turze z niedzieli na poniedziałek z pełnymi gaciami w akcie desperacji ogłosił referendum za 100 000 000 zł tak się bawi platforma pieniędzmi publicznymi ... W pażdzierniku nie oddam głosu na PO !

  • ~Arteks 2015-09-04
    11:37:28

    13 0

    Nie pójdę na to referendum dlatego że nie mam zamiaru wspierać politycznych świrów którzy z jakichś JOWów zrobili najważniejszą sprawę dla Polski podczas gdy tak naprawdę to nie ma żadnego znaczenia dla zwykłego obywatela. @Łukasz - fajne te twoje postulaty. Dołożyłbym jeszcze likwidację powiatów które niczemu nie służą za to są przechowalnią dla krewnych i znajomych ludzi z władzy.

  • ~biker74 2015-09-04
    15:16:20

    7 0

    A to Pan Krząkała ma własne zdanie w sprawie referendum, czy to stanowisko partii PO. Bo przez całą swoją kadencję był zwykłą maszynką do głosowania w rękach PO. Jakoś nie wykazywał się swoim zdaniem. Szkoda że w Polsce nie obowiązuje zasada przy wyborach że np. do sejmu wchodzi osoba nawet ktoś z 12 pozycji, ale z większą liczbą głosów niż z 1. To pewnie rozwiązało problem i nie wchodzili by do sejmu oddane partii maszynki do głosowania tylko tacy co chcą coś zrobić dla społeczeństwa.

  • ~Robin Tell 2015-09-05
    09:21:16

    3 0

    Frekwencja będzie bardzo mała i ja do tej skromności się dorzucę. Politycy powinni wreszcie zrozumieć jak bardzo oderwani są od rzeczywistości.

  • ~superelektro 2015-09-05
    10:48:58

    0 0

    Trochę nie na temat. Czytając powyższe komentarze można odnieść wrażenie wszyscy wiedzą co trzeba zrobić tylko do jasnej i niespodziewanej dlaczego przy urnie dostajecie małpiego rozumu i głosujecie jak zwykle na POPiS ? Jest tyle ugrupowań które być może coś by zrobiły, a ci nie zrobią nic na 100%. Im jest dobrze tak jak jest. Jeżeli i tym razem nic się nie zmieni ( a prawdopodobnie nie zmieni się ) to obecni rządzący będą rządzili dożywotnio, a jeszcze przed śmiercią będą mogli " namaścić " swojego nastepcę..

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 4966