zamknij

Wiadomości

Uwaga! Wiemy jakie jest stężenie smogu w różnych częściach Rybnika

2016-01-22, Autor: 
Jeszcze nigdy pomiary stężenia pyłu zawieszonego w Rybniku nie były dokładne tak jak wczoraj. Przedstawiciele CRIS odwiedzili kilka miejsc w naszym mieście, mieli ze sobą profesjonalny pyłomierz, który dokonał dokładne pomiary PM10. Jesteście ciekawi jak bardzo było wczoraj zanieczyszczone powietrze jakim oddychamy? Jak bardzo różnią się od wyników wskazywanych przez stację na ul. Borki?

Reklama

Pyłomierz został skonstruowany przez fizyków krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, a udostępniony dzięki Krakowskiemu Alarmowi Smogowemu. Kosztuje dobre 40 tys. złotych i jest bardzo precyzyjne - dane, które podaje, w dziewięćdziesięciu pięciu procentach są zbieżne z pomiarami wojewódzkich stacji.

Zasada tego urządzenia jest prosta. - Powietrze wpada przez czujnik poboru powietrza, przechodzi przez nagrzewnice, by odparować wilgoć, po czym urządzenie sprawdza zawartość PM10 – tłumaczy Emil Nagalewski z CRIS w Rybniku. Stężenie pyłu zawieszonego bada fotometria laserowa. Im więcej jest pyłu, tym mniej światła laserowego przechodzi przez strugę powietrza. Ilość światła jest następnie mierzona i przeliczana na algorytm.

Pyłomierz badał wczoraj powietrze przy Urzędzie Miasta w Rybniku, na ul. Ogródki w dzielnicy Północ, przed DK Chwałowice i w pobliżu skrzyżowania Małachowskiego-Strażacka w Boguszowicach. CRIS będzie posiadał urządzenie przez dwa tygodnie. - Czekamy na zgłoszenia rybniczan, postaramy się jeździć tam, gdzie zdaniem mieszkańców powinniśmy zbadać stan zanieczyszczenia powietrza – dodaje Emil Nagalewski. Zgłoszenia przesyłajcie na nasz adres mailowy, a my będziemy kierowali je do koordynatorów projektu „Wyjście Smoga”. Jeden warunek - pyłomierz musi mieć dostęp do gniazdka z prądem.

>>CRIS zmierzył stężenie smogu w różnych częściach Rybnika<<

Jesteście ciekawi jak pomiary wykonane przez pyłomierz różnią się od tych, podawanych przez stację na ul. Borki? Badania zostały przeprowadzone w godzinach 15.00-17.00. W tym miejscu należy zaznaczyć, że pomiary były prowadzone przez kilkadziesiąt minut, a monitoring powietrza na Borki uśrednia wynik biorąc pod uwagę całą dobę. Na początku przedstawiamy Wam wartości średnie pomiaru:





Zapisaliśmy również największe wartości zarejestrowane przez pyłomierz w wybranych miejscach:





Przygotowaliśmy również ciekawostkę dla palaczy. Wiecie jakie stężenie PM10 pokazało urządzenie, gdy zbliżyliśmy dymiący papieros do czujnika? Ponad 25 mg/m3 (2570 µg/m3)! Przypominamy, że norma wynosi 0,050 mg/m3 (50 µg/m3).

Oceń publikację: + 1 + 35 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (44):
  • ~imrahil 2016-01-22
    12:13:05

    54 0

    to było do przewidzenia. stacja na Borki jest na górce, więc pokazuje bardziej korzystne wyniki niż w innych częściach miasta. prawda jest taka, że powietrze mamy jeszcze gorsze niż wynika z pomiarów na Borki. w takim Popielowie w okolicy ul. Wodzisławskiej jest pewnie jeszcze gorzej niż w wynikach prezentowanych powyżej

  • ~koty.rybnik 2016-01-22
    12:23:02

    42 0

    Bardzo bym chciała, żeby pomiary były powtórzone w taki dzień jak ostatnia niedziela, kiedy normy na Borkach były przekroczone momentami i dziesięciokrotnie..

  • ~Arteks 2016-01-22
    12:28:49

    6 5

    @imrahil - Północ, dzielnica bogatych ludzi i... zadymienie większe niż w innych dzielnicach. Tylko zakaz palenia byle czym i likwidacja pieców-śmieciuchów może pomóc Rybnikowi i wszystkim innym miejscowościom w którym powietrze nie jest w ogóle badane, a takich jest większość. Ludzie nieświadomi zawsze wybiorą tańsze ogrzewanie choćby na placu mieli 3 auta i choćby mieszkali w bogato wyposażonej willi. Małopolska wprowadziła zakaz palenia węglem od 2019 roku, a to dużo biedniejszy region od Śląska. Gdyby u nas zakazano chociażby tych najgorszych rodzajów paliwa węglowego - to już byłby sukces. Inne pomysły nie wchodzą w grę, a to co robi CRIS w tej sprawie to żenada. Urząd Miasta powinien wytknąć sobie cel aby w ciągu 2-3 lat zamiast remontować jakieś boczne drogi - podłączyć wszystkie budynki ZGM do ciepłociągu. To o wiele ważniejsze niż drogi które są w naszym mieście przyzwoite, a na które idą miliony co roku!

  • ~Arteks 2016-01-22
    12:31:12

    2 7

    @koty.rybnik - ale zanieczyszczeń nie powinno się mierzyć "momentami" tylko uśredniać dane z całej doby. Poza tym weźcie pod uwagę wyjątkowo niekorzystną cyrkulację powietrza w niektóre dni. Jeśli jest wiatr, pada śnieg lub deszcz - jest znacznie lepiej. W każdym razie na Śląsku nikt na razie nie wykorzystuje Ustawy antysmogowej do jakichkolwiek działań. A może sami radni też kopcą i trują?

  • ~ 2016-01-22
    13:29:23

    45 0

    Droga redakcjo rybnik.com.pl byłoby świetnie, gdybyście skonfrontowali te wyniki z władzami miasta odpowiedzialnymi za zanieczyszczenie miasta. Co chwilę słyszy się o spotkaniach w sprawie smogu w rybniku, ale nie słyszy się kompletnie nic o reakcjach miasta, czy jakimkolwiek planie "oddymienia" miasta. Jesteście głosem tego miasta, pomóżcie naprawić sytuację powietrza, bo to że jest źle to każdy wie..

  • ~Marcin74 2016-01-22
    13:46:35

    21 1

    Widzę jakąś masochistyczną wręcz przyjemność w działaniach CRISU w promowaniu tego jak złe jest powietrze w Rybniku jak by informacji w głównych mediach w Polsce było za mało. Idąc tym tropem proponuję, zamiast faktycznych działań zmniejszających smród w powietrzu, zrobić szerszą akcję np.: jako poważnie zaniepokojona stanem powietrza w Rybniku organizacja, kierowana słuszną obawą o zdrowie i życie ludzkie, zwrócić się z gorącym apelem do gwiazdy, która ma wystąpić na stadionie rybnickim o poważne rozważenie nieprzyjmowania takiej propozycji w obawie o własne życie a także w proteście przeciw niewystarczającym działaniom w tym temacie UM Rybnik. Apel można by rozszerzyć o żużlowców zaproszonych w ramach Finału Speedway European Championships 2016. Jeśli takie działania mogą zmusić UM do poważnych decyzji to obiecuję, społecznie, obywatelsko, wraz ze znajomymi, zorganizować taką akcję by FB w momencie jak poznamy zaproszoną gwiazdę. Oddźwięk powinien być spory – większy niż bilboardy – zrobimy to za darmo, bez dotacji.

  • ~Grzes 2016-01-22
    14:04:16

    22 0

    Marcinku, wdychanie tego smrodu to jest dopiero masochizm dla nas i naszych dzieci.

  • ~Marcin74 2016-01-22
    14:21:30

    10 1

    ~Grzes20 – jeśli widzisz w tym jakąś przyjemność - nic mi do tego. To Twoja prywatna sprawa. Ale jeśli taką przyjemność ma organizacja społeczna lub urząd miasta to mnie to martwi i niepokoi bo wolałbym poważnych inwestycji, propozycji rozwiązań w tym temacie a nie biegania z aparaturą i robienia sobie słitfoci. Jak pisałem wcześniej, jeśli celem CRISU jest nagłośnienie sprawy syfu w Rybniku a tym samym zmuszenie UM do podjęcia wysiłku wykraczającego poza spotkania i PR to ja chętnie pomogę w ramach „społeczeństwa obywatelskiego” próbując nagłośnić problem szerzej.

  • ~Pradom 2016-01-22
    15:01:08

    8 0

    coś tu jest nie tak, stacja w Orzepowicach pokazała najniższe zanieczyszczenie?!?!?!? Przejeżdżam przez Orzepowice regularnie i mój nos zawsze potwierdza, że Orzepowice to najbardziej zaśmierdziała dzielnica Rybnika!!! Brawo dla mieszkańców Orzepowic!

  • ~Arteks 2016-01-22
    15:44:46

    4 0

    @marcin74 - ten masochizm jaki uprawia CRIS jest uzasadniony tym, że dostali na niego unijną kasę. Nic to nie da ale tak jak zauważyłeś, wizerunek psuje. Dobrze, że zwrócili uwagę na to, że w miejscowościach w których nie bada się powietrza może być jeszcze gorzej, a przecież w większości nie ma... A jakie wyniki byłyby np. z Radlina czy Czerwionki gdzie poza niską emisją są koksownie?

  • ~ 2016-01-22
    16:01:20

    0 3

    ~Arteks piszesz tylko zakaz palenia byle czym i likwidacja pieców śmieciuchów, ok ale nie lepiej zakazać po prostu kopcenia ??
    Pewnie okazało by się, że gdyby ustalić normę na komin i mierzyć dalmierzem laserowym poziom zanieczyszczenia, to palacze szybko znaleźli by sposób na to aby nie płacić mandatów nawet ogrzewając domy śmieciuchami.

  • ~Marcin74 2016-01-22
    16:16:01

    8 0

    Za dwa lata UM powie, że pomimo najszczerszych chęci, dotacji, spotkań, powoływania ekspertów i koordynatorów oraz wielu „innych” działań, mieszkańcy nie są zainteresowani poprawą powietrza w Rybniku, tym samy dalsze „inwestowanie” przez UM w ten problem nie ma sensu więc przyszedł czas żeby to sam mieszkaniec poniósł koszty walki ze smogiem w Rybniku, skoro inaczej się nie da.

  • ~adiqq 2016-01-22
    17:11:33

    10 0

    dla mnie takie wyniki nie są zaskoczeniem...
    ja osobiście nie widzę nic złego w tym, że są takie wyrywkowe pomiary w różnych miejscach, bo od dawna podejrzewałem, ze lokalizacja stacji w Rybniku nie jest najlepsza (nie jest reprezentatywna)
    może dobrze, że ten problem jest nagłośniony, może w końcu zmusi to miasto do jakiegoś działania
    bo póki co to działania są żadne

  • ~Extraliga_1 2016-01-22
    17:43:46

    9 0

    CRIS - czy to stowarzyszenie, w którym prezesem był pan Masłowski?
    W Boguszowicach jest ulica SOŁTYSTWO a nie Sołtysowo, a ten park to raczej ma adres ul. Strażacka.

  • ~jojo 2016-01-22
    17:47:54

    7 0

    Szanowny redaktorze, w Rybniku nie ma ulicy Sołtysowo, ale za to jest ulica Sołtystwo.

  • ~kurier 2016-01-22
    18:43:42

    2 7

    Ja nie wiem jak ludzie których stać na duże domy mogą ciągle mowić że ich nie stać na ogrzewanie. Albo kogoś stać albo niech sprzeda dom i przeprowadzi się na bloki. Ludzie palący byle czym są jak terroryści. Stwórzmy jakiś spoleczny ruch samoobrony bo na władze miasta czy państwa raczej się nie doczekamy.

  • ~Marcin74 2016-01-22
    19:25:26

    12 0

    Bo jak budował albo przejmował ten „duży dom” to wszystko było ok. Bo wziął kredyt we frankach (z urzędniczymi gwarancjami) za 2.30 a potem się „zrobił frank” za 4.00 zł, bo jak budował to mu urzędnik powiedział: wierz mi! z super, hiper symulacji społeczno-obywatelskich opłaconych za dotacje z unii nam wychodzi, że jak wyślesz dzieci do liceum profilowanego a potem na studia markieting i coś tam, to znajdą super pracę i nie będziesz musiał ich utrzymywać, bo potem przyszedł inny urzędnik i powiedział, że przy twoim domu będzie cały czas park, cisza i spokój a wartość domu będzie rosła, ale potem przyszedł inny urzędnik i zamiast parku zrobił market a cena nieruchomości spadła, bo jeden kościół na nowinach to mało i urzędnik przekazał duży, w dobrym miejscu grunt pod następny kościół, bo jak budował to był pewien (tak go zapewniał urzędnik), że pójdzie w wieku 47 lat na dobrą emeryturę ale potem inny urzędnik mu powiedział, że pójdzie ale jak będzie miał 67 i dostanie 50% tego co miał dostać, bo miała być tańsza woda ale nie będzie bo trzeba wyremontować Juliusz, ... cdn.

  • ~Marcin74 2016-01-22
    19:26:56

    14 0

    cd... bo trzeba nowe etaty i nowe pieniądze dla urzędników do rozdawania 500 zł, bo bazylika już jest stara i trzeba dać pieniądze na remont, bo przez lata problem syfu w Rybniku istniał ale UM miał to w d…e, bo przyszedł nowy urzędnik i powiedział, że teraz on to zrobi lepiej ale nie robi a właściciel „dużego budynku” już wie, że za cholerę nie może ufać urzędnikowi w zapewnienia, że ciepło z sieci c.o. czy gazowej będzie niewiele droższy i bez przerw w dostawach, bo bardziej ufa swojemu szwagrowi, który robi na grubie i ma pewność, ze zawsze jakieś 5-6 ton syfiastego węgla się załatwi w normalnej cenie i w domu będzie ciepło bez zdawania się na „widzimisie” urzędnika. Myślę, że dzisiaj w Rybniku więcej osób żałuje, że założyło piec na gaz a nie na węgiel, niż odwrotnie.

  • ~ 2016-01-22
    21:05:44

    13 2

    A na Borki pyłu 900 (Dąbrowa Górnicza, Czerwionka, Wodzisław, Gliwice, Katowice - czyli same syfiate miasta - nie mają nawet połowy tego), benzenu 50 (najbardziej rzekomo syfiaty Kraków ma 2,5!!).
    Zdechniemy i tyle.

  • ~UR. 2016-01-22
    21:31:29

    6 0

    tak , uściślając to ulica Ogródki jest na granicy dzielnicy Śródmieście i Północ, Ogródki są prostopadłe do ulicy Piasta.
    taki wynik to zaskoczenie, ponieważ jest tam blok od Gliwickiej, bloki od Wyzwolenia i wiele domów "gazowych", dodatkowo wczoraj padał śnieg i był wiatr - SMOG wydawałoby się powinien być mniejszy aniżeli w pozostałych dzielnicach Rybnika w których też był pomiar.

  • ~agatamiliard12 2016-01-22
    23:02:14

    8 0

    mieszkam 2 rok w domu pierwszą zime miałem nieocieplony budynek w tym roku dom jest ocieplony i moge powiedziec ze mniej opału mi poszło wiec mniej syfy poszło przez komin jakby miasto zaczło działac w dofinansowania do ocieplen budynków to podejrzewam ze nie jedna osoba by sie skusił ale lepiej siedziec kasa pasuje i nic nie robic w tym kierunku

  • ~joziak 2016-01-23
    00:44:35

    0 1

    A ja bym chciał wiedzieć jakie jest stężenie na ulicy świerklańskiej bo często tam sobie biegam (choć nie czułem specjalnie dymu itp) ale ciekawość mnie zżera :)

  • ~joziak 2016-01-23
    00:50:28

    8 1

    A tak z innej beki .... od ilu lat jest ta afera ze smogiem ... 3,4 ? I co przez te 4 lata powstało miliard domów, kupiono 2 miliardy aut itd ? Ktoś nakręcił aferę i tyle. Spoko smog jest ale był już na pewno dużo wcześniej i władze miasta są od tego by coś z tym zrobić.Ale ludzie do ku.... nędzy nie panikujcie nie jest tak źle. Dużo do smogu daje nam też lokalizacja naszego miasta a z tym nic nie zrobimy.

  • ~panoczek 2016-01-23
    07:14:40

    0 3

    ~joziak ty zdajesz sobie sprawę z tego, że powietrze w Rybniku jest aktualnie najbardziej zanieczyszczone na .. całym świecie?

  • ~truman20 2016-01-23
    09:09:12

    13 0

    ~joziak - władze miasta? Jeszcze chyba nic dobrego nie zrobiły dla mieszkańców oprócz wydawania pieniędzy na pierdoły. 90% stanu rzeczy winni są sami ludzie! Jest wiele, wiele, wiele, wiele......... ludzi, których bez problemu byłoby stać na palenie przynajmniej(!) tylko retopalem, peletem lub nawet gazem czy innymi ekologicznymi wynalazkami. Ale ludzie mają tak zryte łby (nie mam zamiaru przepraszać nikogo za to określenie, bo tak właśnie jest), że wolą jeździć co 3 lata nowym autem za 100tyś zł albo 3 razy do roku jeździć na wczasy za granicę, mieć telefony warte 2-3tyś zł do szpanu, szafy wypchane tonami ciuchów, ale w piecu i tak g...wnem palą. Owszem są ludzie, których na prawdę nie stać na lepszy opał, ale gdyby ci, których stać wypieprzyli te g..wniane piece na muł, to byłoby o niebo lepsze powietrze w mieście. Pozostałe 10% to wina rzeczywiście naszych władz, bo jakby trafił się jakiś mądry włodarz, to pieprznie ręką w stół i zmusi ludzi do zmiany opału na lepszy w trybie natychmiastowym a nie za kilka lat a jak się komuś nie podoba, to niech się wyprowadzi do innego miasta lub kraju. Wybaczcie mój ton wypowiedzi, ale to już nie jest śmieszne, bo ostatnio jadąc autem (przez Zamysłów bodajże), myślałem, że się uduszę w środku, pomimo filtra kabinowego dosłownie mnie zatykało w płucach.

  • ~ 2016-01-23
    09:17:09

    2 2

    TRUMAN - niestety masz w 100% racje
    JOZIAK - widac, ze jeszcze nie do konca zglebiles temat. Nie jest zle, jest tragicznie. Zmienisz opinie jak zaczniesz chorowac Ty lub ktos z bliskich. My niestety chorujemy - i uklad oddechowy, i uklad krazenia, od listopada do wiosny coraz gorsze objawy

  • ~ 2016-01-23
    09:17:24

    8 0

    Dodam tutaj moją wypowiedź z wiadomości o dotacjach bo pasuje tak samo a tu jak widać większy ruch. Zatem czytajcie:
    Czystość powietrza w Rybniku czy gdziekolwiek indziej nie ma prawa się poprawić !!!! Dlaczego? Bo jeszcze nikt nie powiedział prawdy na temat dlaczego ta czystość (a raczej jej brak) jest taka jaka jest. Jeżeli nie zaczniemy grać w otwarte karty to nic nie ma prawa się zmienić. Ale w otwarte karty nikt nie zagra bo nie idzie to w parze z biznesem co po niektórych instytucji i racją bytu organizacji "antysmogowych". Chcecie poczytać dlaczego jest źle? Tutaj ktoś opisał to dokładnie po imieniu: http://www.nettg.pl/news/118319/wegiel-da-sie-spalic-w-zgodzie-z-ekologia i to nie byle kto bo sam dyrektor ICHPW. Ale oczywiście od pewnego momentu artykułu znów zaczyna się mantra że spalanie współprądowe jest możliwe tylko w kotłach retortowych a to akurat są BREDNIE!!!! Spalajcie węgiel, drewno, brykiety, pelety i co tam jeszcze ciekawego macie do spalenie WSPÓŁPRĄDOWO z odpowiednio dostarczonym powietrzem a efekt niskiej emisji zniknie w ciągu jednego dnia! Ale czyż nie lepiej trzymać zęby na kłódkę i kręcić na niewiedzy ludzkiej biznesy? Zawsze można sobie zakazać spalania węgla jak to ostatnio G&co uczynili w Krakowie. Od 2019 r w Krakowie kominki będą służyły jedynie do wieszania skarpet bożonarodzeniowych. Ot tyle w temacie. Jak chcecie poczytać o spalaniu WSPÓŁPRĄDOWYM zapraszam tutaj: http://czysteogrzewanie.pl/technika/spalanie-wegla-i-drewna-od-kuchni/

  • ~Marcin74 2016-01-23
    10:24:16

    11 0

    ~truman20 – pomimo tego, że masz dużo racj , sugerujesz rozwiązanie dramatycznie złe, takie, które za chwile urząd miasta naprawdę jest w stanie wprowadzić w życie: „włodarz, pieprznie ręką w stół i zmusi ludzi do zmiany opału na lepszy w trybie natychmiastowym”. Urząd Miasta tylko czeka na takie sugestie, czeka kiedy będzie mógł bez wydania złotówki przerzucić odpowiedzialność za walkę ze smogiem na mieszkańców a mieszkańcy PŁACĄ JUŻ ZA TO ŻEBY W RYBNIKU BYŁO CZYSTE POWIETRZE!!! Ci, którzy jeżdżą autami za 100 tys, i 3 raz w roku na wczasy płacą NAJWIĘCEJ! Pieniądze trafiają do urzędników w postaci podatków, akcyz, opłat, dzierżaw, licencji, czynszów, itp. Urząd Miasta ma pieniądze na walkę ze smogiem! Nasze pieniądze! Pieniądze, które woli wydać na zupełnie coś innego niż walka ze smogiem! Jeśli sami mieszkańcy Miasta będą sugerowali rozwiązania typu – zakazać i nic nie dać w zamian to za chwilę UM to zrobi i to nie tylko w sprawie smogu. Mając nasze przyzwolenie zastosuje podobne rozwiązania w dziedzinach o których nawet dzisiaj nie masz pojęcia, że można. Urzędnik da sobie rade bo zawsze może podnieść sobie uchwałą pensje. Jego status materialny się nie zmieni. Ty sobie dasz rade jak dojadą Cie kolejnymi, dodatkowymi do tych KTÓRE JUŻ PŁACISZ! podwyżkami Twoich rocznych wydatków? Dla jasności: nie chcę, żeby UM mi coś dał. Chcę, żeby pieniądze które mi zabierają (nie ich pieniądze, NASZ pieniądze!) wydawali na to co dla mnie (i dla większości mieszkańców) najważniejsze!

  • ~minowa 2016-01-23
    10:42:16

    4 0

    To jest oczywiste, że najgorzej jest w dolinach. Np. Niedobczyce - ul Janasa i okolice, Popielów - ul. Konarskiego i okolice, Radziejów - ul. 3 Krzyży. Topografii terenu nikt nie poprawi.

  • ~antyfudali 2016-01-23
    11:09:35

    0 0

    Mam nadzieję,że linki z postu Łukasza Biegesza nie spowodują usunięcia postu, są bardzo wartościowe. W pełni się zgadzam,że masa osób,w szczególności urzędników,choć nie tylko,nie rozumie podstaw,wiec jak oczekiwać skutecznego działania? W pełni zgadzam się też z opinią Marcina74 - "nie" dla prób zrzucenia problemu na ludzi. Swoją droga ... przy tym temacie szczególnie przypomina mi się wcześniejszy pomysł naszych władz na tężnię w centrum, no nic tylko wdychać pełną piersią.

  • ~truman20 2016-01-23
    17:17:14

    5 1

    ~Marcin74 - idąc Twoim tokiem myślenia dochodzimy do absurdalnej sytuacji, bo skoro taki klient twierdzi, że płaci podatki, to on nic nie musi robić, bo to władze powinny walczyć ze smogiem. Ale jak mają walczyć jak ludzie sami nie chcą nic zmienić? Władze bardzo dobrze wiedzą, że smog, to w większości wina samych ludzi, tylko boją się właśnie walnąć pięścią w stół, bo ludzie są tacy "mądrzy" w dzisiejszych czasach, że od razu rozpocznie się kwik tych smrodlarzy o to, że państwo wpieprza im się w ich życie a przecież żyjemy w wolnym kraju i koło się zamyka. Jeśli ktoś nie potrafi dostosować się do życia wśród cywilizacji, to ktoś musi trzasnąć w stół i sprowadzić tych ludzi siłą na ziemię, bo od tej akurat sprawy zależy nasze zdrowie i zdrowie naszych dzieci. Oczywiście władz nie bronię, bo wydają pieniądze na pierdoły zamiast realnie walczyć ze smogiem innymi sposobami, ale to nie usprawiedliwia postawy tych, którzy smrodzą pomimo, że stać ich na bogate życie a zdrowie innych mają w d.... Dofinansowania to również absurdalna i całkiem pusta sprawa, bo nikt nie kontroluje tego, co dofinansuje. Sąsiedzi kilka domów dalej dostali dofinansowanie na solary i piec ekologiczny (razem w komplecie), ale nikt nie sprawdził tego, że kupili piec dwupaleniskowy i dalej walą węglem aż kłęby czarnego, zielonego i niebieskiego dymu zatruwają powietrze.

  • ~mayce 2016-01-23
    19:37:41

    5 0

    Sieć gazowa w Rybniku nie rozwija się! Dlaczego? Od kilku lat zbieramy deklaracje z sąsiadami, pytamy kiedy, czy i dlaczego nie - w spółce gazowniczej. Niby coś, kiedyś... Tylko ciągle nic z tego. Miasto nie robi w tej sprawie nic - czy coś się za tym kryje?

  • ~panoczek 2016-01-23
    19:43:37

    2 1

    A ja tam dalej jestem za pomysłem robienia zdjęć smrodlawym domom, i publikowaniem ich na specjalnych stronach na facebooku. Upokorzenie to coś co może zadziałac na pełnych dumy cwaniaczków

  • ~Arteks 2016-01-23
    19:58:52

    0 2

    Widział ktoś Fakty TVN dzisiaj? Było o zanieczyszczeniu w Polsce, tym razem dość rzetelnie że to problem praktycznie każdego miasta i pokazano strażników miejskich którzy robili kontrole w Łodzi... Wiecie co wyciągnęli z pieca? Kilka metalowych puszek i nadpalone gąbki. Powiedzieli, że często nawet nie muszą wysyłać popiołu do badania bo wyciągają z piecy nadpalone śmieci. Potem pokazano Kraków i jakiegoś radnego wojewódzkiego który stwierdził, że za rezygnacją z palenia węgla w Małopolsce opowiedziało się 100% radnych. Żaden nie był przeciwny. Po prostu ludzie zdają sobie sprawę ze skali problemu oraz z tego, że nasze społeczeństwo nie jest już tak biedne jak 20 lat temu ale niestety nadal głupie skoro pali w piecach puszki... Aha, jeden z ukaranych był mechanikiem samochodowym co kamera uchwyciła. Bieda u mechanika - niepojęte! ;)

  • ~agatamiliard12 2016-01-23
    20:58:37

    4 0

    Całkowity zakaz palenia weglem wydaje sie raczej niemozliwy ja osobiscie proponuje kontrole bo ludzie palą wszystko co sie pali i co daje ciepło bo szkoda mu dokupic drugi kubeł na smieci. Powinien byc zakaz palenia takim opałem jak sie ogłaszaja na rybniku czy olx mieszanka energetyczna za 150 zł tona opał niewiadomego pochodzenia Kupiłem tego worek 25kg aby zobaczyc co to jest i wierzcie ze po rozpaleniu pieca na placu tak smierdziało ze az żałowałem ze to kupiłem kalorycznosc słaba popiołu cały piec no i prawie cały czas pracowała dmuchawa czyli cały czas kopciło

  • ~ 2016-01-23
    21:14:42

    2 2

    "Faktow" nie oglądałam, ale chyba o 23ciej powtarzają, to zobaczę. Ciekawe jest to, że Straż Miejska w Łodzi potrafi znaleźć śmieci, potrafi to tez Straz Miejska w Tadlinie, Krakowie, Katowicach. A rybnicka SM 'nie stwierdza nieprawidlowosci'. Tak to niczego nie zalatwia. Nawet gdy wprowadzi się jakis zakaz to nasza Straz Miejska nie zauwazy wykroczen. Biedni tacy, przeprowadzaja ciagle te kontrole, ponad 1000 juz i nic nie widza ani nie czuja - moze jakies badania kontrolne wzroku i wechu? A moze inteligencje by trzeba sprawdzac przed przyjeciem do pracy?

  • ~joziak 2016-01-23
    21:39:21

    3 0

    ~panoczek ...ciekaw jestem skąd wiesz, że w rybniku jest najgorsze powietrze na "całym świecie" ?? Masz na to jakieś dane ? Druga sprawa dotyczy tych pomiarów otóż wartości średnie są nic nie warte. Powienien być wykres który np godzina po godzinie przez tydzień w danym punkcie mierzy stężenie. Bo np. idąc z kolegą do baru ja wypiję 11 piw kolega 1 to średnio wypiliśmy po 6 ? Tyle warta jest wartość średnia. Choroby układu oddechowego nic miłego ... zresztą nie ma fajnej choroby ale na litość boską te powietrze jest w tym kraju takie od iluśnastu ...bądź iluśdziesięciu lat i nagle taka afera ... wszyscy zdychamy. Druga sprawa jest okres grzewczy i zawsze wtedy powietrze jest do bani. Ja mieszkam w domu, palę tylko węglem (od zawsze) moi sąsiedzi ... nie wiem ale nigdy nie miałem tak bym się musiał dusić po otwarciu okna ... bądź wyjściu na podwórko. Do rybnika jak ostatnio zajechałem było źle ale wtedy był cholerny niż i naprawdę było źle. Dziś byłem i powietrze (przynajmniej oddychając) nie było najgorsze. Tyle z mojej strony bo nie chce mi sie juz pisać.

  • ~ 2016-01-23
    22:15:35

    1 3

    No ale przecież mamy dane, wlasnie godzina po godzinie, od kilku lat, z mozliwoscia porownania z wieloma miejscowosciami. Stad te informacje. Serio tego nie wiesz?? Poziomow ponad 1000 jesli chodzi o pyl nie bylo w zadnym miescie w Polsce. A i Pekin maksymalnie miewal 500-600

  • ~polk 2016-01-23
    23:50:21

    0 0

    Wczoraj na Borki odczyt z 23:00 wyglądało to tak http://zapodaj.net/82f135906cd70.jpg.html Jeśli stacja na Borki zaniża wartości to nie chcę wiedzieć co było w tym czasie w punktach pomiaru w dzielnicy Północ lub w Boguszowicach.

  • ~imrahil 2016-01-24
    08:50:22

    2 0

    stacja na Borki nie zaniża, tylko mierzy prawdziwe wartości w miejscu gdzie stoi. a że stoi w korzystnym miejscu w stosunku do reszty miasta, to logiczne że w innym miejscach jest gorzej - nie trzeba tego mierzyć, wystarczy powąchać. przykład to jakiś czas temu Popielów - na górce widać błękitne niebo i słońce, w dole śmierdzi i jest "mgła". palenie węglem jest niestety problemem. promuje się także jak najczystszy i jak najbardziej kaloryczny węgiel. problem w tym, że np. teraz mamy połowę obciążenia cieplnego, więc dobrze dobrany kocioł pracuje na 50% mocy, a większość jest zdrowo przewymiarowana, czyli jadą na 20-30% mocy. jaka jest wtedy efektywność spalania węgla bardzo kalorycznego? 30%? a reszta w komin, bo za ciepło i trzeba kisić ten opał, żeby dom się nie przegrzał. potem czuć i widać ten węgiel w powietrzu. lepiej byłoby palić słabszym i tańszym węglem, ale z większą efektywnością - dopalać więcej tego co ładujemy do pieca, a nie tak jak teraz puszczać w komin. dodać należy, że w nowym domu przeciętnej wielkości wybudowanym zgodnie z obowiązującymi normami każdy kocioł węglowy będzie przewymiarowany (po prostu nie da się kupić kotła o odpowiednio małej mocy). np. mój dom grzany grzałką najwięcej tej zimy pociągnął średnio na dobę 2,25 kW mocy, czyli tyle co czajnik elektryczny

  • ~imrahil 2016-01-24
    08:52:23

    1 0

    a średnio w styczniu bierze około połowy tego, czyli 1,2 kW

  • ~miro81 2016-01-24
    21:36:17

    0 0

    Niestety wyniki nie są miarodajne. Powód jest prosty - jedno urządzenie mierzy poziom w jednym miejscu. Żeby mieć porównanie trzeba mierzyć w tych miejscach w tym samym czasie. Wtedy można opublikować dane (godzina po godzinie). Będziemy wiedzieli gdzie jest lepiej, a gdzie gorzej. Do tego powinni także pomierzyć przy stacji na Borki - być może odczyty z dwóch urządzeń będą się różniły. Do tego 3 lokacji blisko siebie (borki, centrum, paruszowiec) oraz 2 niedaleko (boguszowice, chwałowice). A gdzie inne dzielnice? A gdzie wyniki pomiędzy blokami (np. Nowiny, Kilińskiego, okolice Kościuszki).

  • ~agatamiliard12 2016-01-24
    22:23:52

    1 0

    mieszkam w Boguszowicach i w 2009 roku powierzchnia działki to 700metrów aby móc budowac dom czyli jest to dom obok drugirgo miasto z tego bierze podatki . Kiedys cieszyli sie zze w rybniku tak ludzie budują a teraz narzekają na smog na ulicy borki niedaleko jest zalew rybnicki czyli nie ma tyle domów stąd czystsze powietrzei

  • ~Fabian Czarnecki 2017-02-09
    11:39:48

    0 0

    "Bujda granda zwykła"

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 4888