Wspomnienie o Dyrektorze Spo³eczno¶æ Elektrowni "Rybnik" po¿egna³a wieloletniego szefa zak³adu – Tadeusza Sopickiego. By³ego dyrektora wspomina obecny prezes spó³ki.2008-09-24
W¶ród 500 najwiêkszych
polskich firm jest Elektrownia
Rybnik S.A. Fot. archiwum
Ranking 500 najwiêkszych polskich przedsiêbiorstw co roku publikuje tygodnik „Polityka” . O miejscu w rankingu decyduje wielko¶æ przychodów ogó³em. Na li¶cie rankingowej publikowane s± tak¿e: przychody ze sprzeda¿y, zysk brutto, zysk netto i wielko¶æ zatrudnienia.
W tym roku w rankingu uwzglêdnione zosta³y 2 rybnickie firmy. Przedsiêbiorstwo obrotu energi± Everen Sp. z o.o. zosta³o sklasyfikowane na 159. miejscu (w zesz³ym roku 115.). Przychody firmy ogó³em wynios³y 1 383 031 tys. z³otych, a zysk netto 4 511 tys. z³. Everen zatrudnia 37 pracowników. 166 miejsce (w zesz³ym roku 163.) zajê³a Elektrownia„Rybnik” SA z przychodami 1 334 829 z³ i zyskiem netto 68 482 tys. z³. Elektrownia zatrudnia 1 078 osób.
W porównaniu do zesz³orocznego rankingu, z „piêæsetki” wypad³o rybnickie Tenneco Automotive Polska Sp. z o.o.
W rankingu „Polityki” uwzglêdnione zosta³y te¿ firmy z o¶ciennych miast: Jastrzêbska Spó³ka Wêglowa SA – 47. miejsce oraz 2 raciborskie firmy: Fabryka Kot³ów Rafako SA – 203. miejsce i SGL Carbon Polska SA – 263. miejsce.
Je¿eli chodzi o Everen, to do tej pory nawet nie wiedzia³em, ¿e w Rybniku jest w ogóle taka firma. Zaczynam siê zastanawiaæ, czy te "najwiêksze" przedsiêbiorstwa dobierane s± we w³a¶ciwy sposób, skoro zupe³nie nieznana firma, wydzielona parê lat wcze¶niej ze struktur Elektrowni Rybnik lokuje siê nagle w drugiej setce rankingu. I to jeszcze na dodatek wy¿ej, ni¿ sama elektrownia-matka. Z tego, co zd±¿y³em siê ju¿ zorientowaæ na innych forach, nie ja pierwszy mam w±tpliwo¶ci, co do rzetelno¶ci rankingów "Rzplitej". I to nie tylko tego, bo równie kontrowersyjny jest jej ranking samorz±dów. Ten, w którym Rybnik, niewiedzieæ jakim cudem, by³ niedawno na 1. miejscu.
2008-05-06 17:54:07 ~bogdann55
i prosze zauwazyc ze ci z Everen siedza tak cicho ze nikt tak naprawde nie wie ze sa z rybnika niczego nie sponsoruja itd czyzby sie boja czegos? moze swego bogactwa
2008-05-06 17:17:34 ~bogusz_o_man
Znalaz³em w necie zesz³oroczn± "listê 500", ale nie by³o tam rybnickiego Tenneco. Nawet du¿o wiêkszego gliwickiego (Tenneco Automotive Eastern Europe) nie by³o, a co dopiero mniejszego rybnickiego (Tenneco Automotive Polska).
2008-05-06 17:03:41 ~nti
Firma "handluj±ca" energi± najlepiej obrazuje paradoksy pseudo liberalnej gospodarki w Polsce.
2008-05-06 12:32:46 ~hiso
no to kto¶ ³adne lody krêci w tym Everen, 37 osób i taka kasa do podzia³u. Jak to jest, ¿e lepiej wypada firma sprzedaj±ca energiê od produkuj±cej j±?
Zamieszczone powy¿ej wpisy s± prywatnymi opiniami U¿ytkowników portalu. Redakcja portalu rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za ich tre¶æ.