Szermierka: drużyna tuż za podium

2009-11-11, Autor:
W duńskim Odense odbyły się Mistrzostwa Europy Juniorów w szermierce. W imprezie startował Wojciech Sworowski z RMKS-u Rybnik.

W turnieju indywidualnym szpadzistów udział wzięło 89 zawodników z 25 krajów. Wśród nich znalazł się rybniczanin Wojciech Sworowski. Turniej zaczął się od fazy grupowej (zawodnicy podzieleni na grupy 7- i 6-os. walczyli każdy z każdym do 5 trafień). Sworowski wygrał 3 z 6 pojedynków i do walk pucharowych przystępował z numerem 49.

W pierwszym pojedynku pucharowym w fazie 1/32 finału Sworowski zmierzył się z reprezentantem Belgii, Ferot Francis Xavier.  Po bardzo wyrównanym pojedynku przegrał 12:15 i ostatecznie zajął 52 miejsce.

Nie był to udany dzień dla  wszystkich polskich szpadzistów w turnieju indywidualnym. Reprezentacyjni koledzy Sworowskiego przegrali w tej samej fazie turnieju.

36 miejsce Seweryn Brzozowski (Legia Warszawa)

42 miejsce Filip Broniszewski (Muszkieter Gliwice)

52 miejsce Wojciech Sworowski (RMKS Rybnik)

60 miejsce Jan Sobiecki (AZS AWF Kraków)

W turnieju drużynowym wystartowało 17 drużyn. W każdej drużynie startowało 3 zawodników i jeden rezerwowy. Walki pomiędzy drużynami odbywały się na zasadzie „każdy z każdym” do 45 trafień (każdy zawodnik walczył do 5 trafień lub 3 minuty, wynik przejmowany był przez kolejnego zawodnika do 10 ..15 itd.).

Skład reprezentacji Polski wyglądał następująco: Broniszewski, Sworowski, Sobiecki, Brzozowski. Drużyna była rozstawiona z numerem 12 po turnieju indywidualnym.

Od początku turnieju widać było, że nasi reprezentanci chcą się odkuć za niepowodzenia w turnieju indywidualnym. W 1/8 finału  uporali się z zawsze niewygodnymi Szwajcarami, których pokonali 35:30 po bardzo nerwowej końcówce. W ćwierćfinale wygrali z rewelacyjnymi Szwedami, którzy dopiero co odprawili z kwitkiem drużynę Rosji . W półfinale nasi zawodnicy stanęli  przed pierwszą medalową szansą. Przez większość meczu z Węgrami wydawało się, że wyjdą z tej konfrontacji zwycięsko, jednak Madziarzy mieli znakomita końcówkę i naszym przyszło walczyć o trzecie miejsce. W walce o brązowy medal Polacy nie poradzili sobie z Włochami. Przegrali nieznacznie 39:45 i zajęli ostatecznie najgorsze dla sportowca, czwarte miejsce.

8 Ukraina

Po tej imprezie  Sworowski i jego reprezentacyjni koledzy będą startowali w całym cyklu Pucharów Świata w Laupheim, Helsinkach, Budapeszcie, Goteborgu i Bazylei, gdzie muszą wywalczyć limit punktowy, aby wziąć udział w Mistrzostwach Świata Juniorów, które odbędą się na początku kwietnia 2010 roku w Baku w Azerbejdżanie.

Natomiast młodsi klubowi koledzy Sworowskiego w składzie Krystian Fajkis, Kamil Naszkowski, Mikołaj Mroszczak, Maciej Kotas, Maciej Brewczyk przebywają aktualnie na zgrupowaniu w Brennej przygotowując się do Pucharu Europy Kadetów, który odbędzie się  15. listopada w Modling w Austrii. Jest to również bardzo ważny dla tej kategorii wiekowej  cykl turniejów, który ma na celu wyłonienie reprezentacji kraju na ME Kadetów (Ateny, marzec 2010 roku).

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 0