zamknij

Wiadomości

Nie będzie dopłat do wymiany kopcących kotłów węglowych? NFOŚ uspokaja

2016-06-02, Autor: 

Rybnicki Alarm Smogowy donosi, ze pomimo wcześniejszych zapewnień rząd nie będzie dopłacał obywatelom do wymiany starych kotłów za węgiel. W ogłoszonej 23 maja 2016 roku informacji o programach realizowanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska zabrakło bowiem programu KAWKA. Co na to sam NFOŚ?

Reklama

„Czeka nas ciężka smogowa zima”

Jak przypomina Oliwer Palarz z Rybnickiego Alarmu Smogowego, program KAWKA pomagał finansować wymianę urządzeń grzewczych w znaczny sposób przyczyniających się do zanieczyszczenia powietrza w naszym kraju. - Program ten cieszył się coraz większą popularnością wśród gmin i mieszkańców i stanowił podstawowe źródło finansowania działań na rzecz poprawy jakości powietrza – dodaje.

Z kolei Andrzej Guła lider Polskiego Alarmu Smogowego podkreśla, że bez program wymiany kotłów w wielu miastach może ponieść porażkę. - Czeka nas ciężka smogowa zima – mówi wprost.

W polskich domach zainstalowanych jest ponad 3 miliony niskosprawnych kotłów węglowych, które stanowią główną przyczynę zanieczyszczenia powietrza pyłem i rakotwórczym benzo[a]pirenem. Zdaniem Polskiego Alarmu Smogowego, rząd nie umiał znaleźć pieniędzy na wymianę choćby części z nich, a walka o czyste powietrze schodzi na dalszy plan. - Takie działania, a może raczej ich brak, skazują polskich obywateli na kolejne lata oddychania toksycznym, zanieczyszczonym powietrzem – podkreślają.

Przypomnijmy, ostatni raport Światowej Organizacji Zdrowia nie pozostawia złudzeń, nasze miasto znajduje się w czołówce europejskich miast, gdzie powietrze jest najgorszej jakości. Wyżej od Rybnika są jedynie: Żywiec, Pszczyna i Dimitrovgad (Bułgaria). Na liście znalazły się również sąsiednie miasta jak Żory czy Wodzisław Śląski. Więcej w artykule >> Raport WHO: Rybnik czwartym najbardziej zanieczyszczonym miastem w Europie!<<

Tym bardziej Polskiemu Alarmowi Smogowemu trudno zrozumieć taką decyzję. - Przecież 18 marca 2016 roku otrzymaliśmy zapewnienie z Ministerstwa Środowiska w którym padło zdanie: „Program „Kawka” (-), będzie w tej czy innej formie kontynuowany (to samo dotyczy programu „Ryś”, także realizowanego przez NFOŚiGW). Przedstawiciele kierownictwa resortu środowiska wielokrotnie publicznie uznawali za zasadną kontynuację tego lub podobnego programu.” Dlaczego zatem na liście projektów, które otrzymają finansowanie zabrakło KAWKI? – pyta Ewa Lutomska z Polskiego Alarmu Smogowego.

- To była również szansa dla Rybnika, który w opublikowanym przez  Światową Organizację  Zdrowia rankingu miejsc w Unii Europejskiej o najwyższym zanieczyszczeniu pyłem zawieszonym PM2,5 zajął niechlubne 4 miejsce. Czyżby w kolejnym raporcie WHO Polska chciała zająć pierwsze miejsce? Jesteśmy czarną plamą na mapie Europy jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza – mówi Oliwer Palarz.

NFOŚiGW nie rezygnuje z KAWKI

Donata Bieniecka-Popardowska z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej informuje, że program KAWKA miał już 3 nabory, na które skierowano 400 mln zł (na I i II edycję NFOŚiGW przeznaczył prawie 280 mln zł), czyli cały budżet programu. - W związku z wyczerpaniem się alokacji, nie była planowana kontynuacja programu. NFOŚiGW już wcześniej nie zakładał dalszych naborów w ramach KAWKI – w związku z zobowiązaniami narzuconymi Dyrektywą CAFE, Narodowy Fundusz planował środki finansowe w ramach do tej pory przeprowadzonych naborów z wydatkowanie tych środków do 2018 r. – tak, aby możliwe było spełnienie tych zobowiązań – wyjaśnia.

20 stycznia br. zakończył się ostatni, trzeci nabór i ta edycja nadal trwa w tym sensie, że złożone przez wojewódzkie fundusze (WFOŚiGW) wnioski są w ostatniej fazie weryfikacji przed podjęciem decyzji o ewentualnym podpisaniu umów w ramach tego programu. - Wnioski o udostępnienie środków złożyło 13 wojewódzkich funduszy, ale większość z tych dokumentów wymagała aktualizacji. Do tej pory wypłacono dopiero niewiele ponad 50 mln zł, a pozostała kwota wypłacana będzie w latach 2016-2018, więc program KAWKA nie jest zlikwidowany, choć – po przeglądzie również pod kątem efektywności wydatkowania środków publicznych i doświadczeń związanych z wdrażaniem programu w kontekście osiąganych efektów ekologicznych – może on funkcjonować w innym niż dotychczas kształcie – dodaje Donata Bieniecka-Popardowska.

Ponadto, jak wskazuje nasza rozmówczyni, została zmieniona lista programów priorytetowych (w tym m.in. KAWKI) NFOŚiGW na 2016 rok, ale nie została jeszcze ogłoszona. - Rada Nadzorcza NFOŚiGW 20 maja 2016 r. podjęła uchwałę w sprawie zatwierdzenia zmiany tejże listy. Decyzja będzie prawomocna po niewniesieniu uwag przez Ministra Środowiska, który ma na to dwa tygodnie. Dopiero wówczas NFOŚiGW będzie mógł opublikować zatwierdzoną, zmienioną listę programów na obecny rok – dowiadujemy się.

Niezależnie od powyższego, NFOŚiGW nie rezygnuje z programów wsparcia nakierowanych na ochronę powietrza. Co więcej, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku, pracuje nad nowymi instrumentami, dzięki którym możliwe będzie uzyskanie jeszcze lepszych efektów ekologicznych. - Konkretne potrzeby w tej mierze oraz ewentualnie zakres nowych obszarów wsparcia zostaną zidentyfikowane po zakończeniu trwającego jeszcze – tak jak wcześniej wspomniano – w NFOŚiGW przeglądu programów priorytetowych, z uwzględnieniem potrzeb środowiskowych, dostępnych środków (w tym pochodzących z budżetu unijnego), dotychczasowych doświadczeń NFOŚiGW oraz możliwości finansowych Narodowego Funduszu – wyjaśnia Donata Bieniecka-Popardowska.

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (22):
  • ~imrahil 2016-06-02
    11:55:45

    0 1

    nie ma co płakać. kocioł dzisiaj by się wymieniło, za kilka lat się rozcieknie i właściciel znów wstawi kopciucha. szkoda pieniędzy. jedyne sensowne dotacje to termomodernizacja, nawet tylko częściowa, ale taka żeby spełniła warunki techniczne przewidziane na 2021 r. w ten sposób będzie to dopłata do TERMOmodernizacji, a nie do kleju, tynku i siatki ("paaanie, 10 cm styropianu wystarczy, zawsze tak robimy i jest gorąco"). do tego oczywiście zakaz sprzedaży kopciuchów do starych domów, normy regulujące jakość sprzedawanych paliw, wysokie kary za spalanie złej jakości paliwa, wysokie kary za dymienie powyżej określonego czasu na dobę. a w nowych domach w planie zagospodarowania zapis o zakazie ogrzewania paliwami stałymi. niskim kosztem problem rozwiąże się w 10 lat.

  • ~andrzej35 2016-06-02
    11:59:55

    0 0

    Witam , kilka lat temu przerobiłem ogrzewanie węglowe na gaz, mieszkam w bloku, Jak poszedłem do Urzędu Miasta, miałem wymagane dokumenty , tam panie urzędniczki odsyłały mnie jedna do drugiej , aż posłały mnie do Tej Najważniejszej, nazwiska już nie pamiętam , bo to było kilka lat temu, ale ona stanęła przede mną jak mur i powiedziała że żadnych dopłat nie ma, ona w ogóle nie ma prawa przyjąć ode mnie tych dokumentów. Ja z racji tego że byłem mało doświadczony że tak powiem życiowo, dałem się po prostu zbyć. Nie dalej jak kilka dni temu rozmawiałem ze swoim znajomym, który mieszka ulicę ode mnie, on już ma decyzję , czeka na wypłatę środków, mój sąsiad tak samo. Więc gdzie jest prawda Droga Redakcjo

  • ~minowa 2016-06-02
    12:28:00

    0 0

    Nowe kotły będą rozsiewać perfumy, nawet o zapachu kwiatów.

  • ~siwy1983 2016-06-02
    13:01:30

    0 0

    I cały plan w pizdu, i smog w pizdu, :)

  • ~buchu 2016-06-02
    13:20:27

    0 0

    Jak to pięknie brzmi - dopłata. Po co dopłacać? Wystarczy nie zabierać kroci w podatkach, które później są przekazywane jako dotacje.
    Zakazami i nakazami niczego się nie zwojuje a prawo idiotoodporne stosować będą tylko idioci.

  • ~ 2016-06-02
    13:22:57

    0 0

    Nie płaczmy nad brakiem dopłat - przez lata były dopłaty i jakoś nie poprawiło to powietrza, a przeciwnie. Tak że tylko zakazy i kary.

  • ~Arteks 2016-06-02
    14:41:42

    0 0

    Zgadzam się z poprzednikami - nakazy i zakazy to podstawa w stosunku do naszego dość egoistycznej społeczności. A oprócz tego wszystkie inne działania, rozbudowa ciepłociągów i praca z ludźmi którym trzeba tłumaczyć jak dzieciom jak bardzo szkodzą sobie - swoim bliskim, sąsiadom i wizerunkowi całego miasta. Na pewno sprzymierzeńcem będą zmiany pokoleniowe. Ja nie wierzę, że współcześni 20 i 30 latkowie będą chcieli za parę lat w swoich domach palić w piecach, brudzić się mułem i wywalać popioły. Każdy stwierdzi, że to już "nie te czasy". Miasto powinno skupić się na budowie drogi P-R jako ważnej dla miasta obwodnicy i nie robić już żadnych nowych inwestycji drogowych bo drogi mamy już w naprawdę przyzwoitym stanie, za to powietrze zimą mamy fatalne. Całą energię powinno się przeznaczyć na działania związane z uprzyjaźnianiem miasta, zwiększaniem jego atrakcyjności, poziomu życia i walką z niską emisją. Pieniądze z inwestycji drogowych powinne być przeniesione na podłączanie do ciepłociągu każdego miejskiego budynku.

  • ~antyfudali 2016-06-02
    17:38:43

    0 0

    Brak pieniędzy na poprawę powietrza wcale mnie nie dziwi. W końcu Program Wspierania Patologii 500+ z czegoś trzeba finansować. Obiecywanie skuteczniejszych działań to pic na wodę,wiadomo,że ludzie bez kompetencji nic mądrego nie wymyślą. Za to jak ślicznie da się to zwalić na wcześniej rządzących. Tak więc ... oddychajcie pełną piersią.

  • ~Tomek_81 2016-06-02
    21:56:58

    0 0

    A kiedy miasto da dobry przykład i zacznie likwidować piece węglowe ( śmieciowe) w budynkach ZGM? Przy wielu od lat jest sieć ciepłownicza i nic z tego nie wynika

  • ~ 2016-06-03
    05:31:00

    0 0

    Damy radę :)

  • ~gorgul 2016-06-03
    08:46:06

    0 0

    Nie potrzebuję dopłaty do pieca węglowego, mieszkam 50 metrów od osiedla gdzie jest instalacja ciepłownicza. Parę lat temu zorganizowali w DK Chwałowice spotkanie w sprawie podłączeń do instalacji ciepłowniczych.Władze miasta, przedstawiciele PEC namawiali opowiadali jakie to korzyści ,czyste powietrze, zapisy, obietnice. Ludzie się napalili na to, a teraz nas mają GDZIEŚ. Dzwonię , pytam radnego, co jak i cisza, im się nie opłaca takie odpowiedzi słyszę.Wniosek taki iż miasto chce oczyścić powietrze za nasze pieniądze, oni umyją ręce i jeszcze naślą straż miejską tudzież jakiś antysmog który grzmi o eko piecach.Paranoja wymiana pieca węglowego na psełdo ekologiczny TEŻ WĘGLOWY nie polepszy powietrza. Chcę się podłączyć do sieci i nie mam mozliwości więc nie chcę więcej słyszeć od antysmog czy władz miasta że to ja jestem odpowiedzialny za jakość powietrza. Za tą jakość odpowiedzialne są wyłącznie władze miasta.

  • ~ 2016-06-03
    23:30:26

    0 1

    Każda próba leczenia objawów jest skazana z góry na niepowodzenie. Dopóki będą deputaty w postaci kartek na węgiel żadna siła nie zmieni stanu rzeczy. Po prostu to jest opał "za darmo" i tyle... Żadna ustawa, nakazy, zakazy, dopłaty, zachęty...

  • ~gorgul 2016-06-04
    00:32:23

    1 0

    Do Intel
    Deputat akurat jest ok, bo to czysty węgiel dobrej jakości, gorzej z źle usytuowanymi, ich nie stać na ten czysty węgiel i palą muł, i o zgrozo meble itp. Powinni im dać, a raczej dofinansować przywóz dobrej jakości węgiel. Gość z kasą kupi sobie piec EKO (psełdo według mnie) bo go stać, a po drugie ma podajnik i nie musi ciągle biegać do kotłowni(wygoda). Pytanie co będzie jak zrobią przymus wymiany pieców na psełdo EKO ?! Gość z kasą dostanie jeszcze dofinansowanie a mniej zamożny co?? zakaz ogrzewania swojego domu i zamarznie. Dlaczego? Nie stać go na węgiel nie mówiąc o wymianie kotła, a zeby dostać dofinansowanie musisz miec szmal na wymianę kotła.Biedak biedakiem a antysmog będzie dalej tego biedaka w biedę wpędzał.

  • ~Foxy_02 2016-06-04
    09:40:14

    0 0

    Proponuję się dalej zatruwać i nasze dzieci, nie umrą na raka płuc i inne choroby. Polacy podobno to taki prorodzinny naród. Tylko że szkoda im parę tysięcy na porządny piec, wolą zatruwać wszystkich dookoła (oczywiście mowa o niektórych).

  • ~ 2016-06-04
    13:57:16

    1 0

    Gorgul, mam tę samą sytuację. Mieszkam w centrum, 10m od sieci ciepłowniczej. Spółdzielnia robiła wszystko żeby tylko przypadkiem nie udało się podłączyć bloku do sieci.
    Wystarczył jeden, który się nie zgodził żeby już mieli święty spokój.

  • ~imrahil 2016-06-05
    09:08:46

    0 0

    nie rozumiem dlaczego ludzie tak tłumaczą brak możliwości zaprzestania kopcenia brakiem ciepłociągu. przecież ciepło z ciepłociągu jest w cenie gazu, czyli niewiele taniej niż prąd w drugiej taryfie, więc i tak byście potem płakali że drogo. taniej zainstalować grzałkę w zbiorniku i grzać akumulacyjne, różnica między prądem a ciepłociągiem wystarczy na 10 lat grzania zanim koszta się zrównają. a jeszcze prościej w cenie przyłącza kupić kilka klimatyzatorów i grzać 2 razy taniej niż z ciepłociągu, a przy odpowiednim wykorzystaniu taryf (np. weekendowa - przez cały weekend tani prąd + 10 h/dobę w tygodniu taniego prądu) - taniej niż węglem (grzejąc wodę do mycia grzałką w taniej taryfie). tylko trzeba się zainteresować tematem (znajomość cen energii, wiedza o tym co to są opłaty stałe, a co zmienne itd.) i mieć podstawy matematyczne (głównie mnożenie i dzielenie). ale prościej zadymiać okolicę i truć wszystkich wokół...

  • ~ 2016-06-06
    08:55:07

    1 0

    Imrahil - tłumaczą się tak, bo wiadomo, że i tak nie zostaną podłączeni, tak więc to ma być w ich wykonaniu usprawiedliwienie faktu, że nadal nas będą truć. Bo wcale nie chodzi o żadną wymianę. Ale i GORGUL ma trochę racji - znam osobę, która była na takim zebraniu - właściciele chcieli podłączenia do sieci ciepłowniczej (ścisłe centrum), było dużo gadania, a potem już nikt nie wspomniał na ten temat. Miasto całkiem zawaliło

  • ~gorgul 2016-06-06
    09:46:03

    0 0

    Znam osobiście gościa który przeszedł z gazu na zasilanie z ciepłociągu, i dużo mu w kieszeni zostaje co miesiąc. Moze totalnie nowy dom przystosowany od podstaw do gazu będzie mógł konkurować z ciepłociągiem, niestety reszta źródeł ogrzewania jest duzo droższa. Więc jak już pisałem jestem skazany na trucie jak Wy to nazywacie. Sami wiemy jak głębokie mamy portfele i tyle w temacie, a miasto dalej będzie jak i Wy swoje ze to nasza wina (albo inaczej Usprawiedliwiamy się ). Dobrze krytykować mieszkając w bloku i mając podane wszystko pod nos.

  • ~imrahil 2016-06-06
    12:14:19

    0 0

    ~gorgul mieszkam w domu

  • ~ 2016-06-06
    13:40:12

    0 1

    GORGUL - jesli na blokach jest tak cudownie i wszystko pod nos - to dlaczego się nie przeniesiesz? Bo tak ci wygodniej, mimo tego, że szkodzisz innym? A może jednak nie jest w blokach tak wspaniale, bo nie ma własnego ogródka, przestrzeni, a za ścianą niewygodni sąsiedzi? Ale skoro piszesz o zawartości portfela - to jak się przeprowadzisz do bloku, to ci ta zawartość wzrośnie. Śmiało więc! * i akurat jeśli chodzi o mnie, to trafiłeś kulą w płot. Mieszkam w domku. Palimy gazem. Nie jest łatwo i trzeba z wielu rzeczy zrezygnować żeby móc opłacić te rachunki. Tylko to trzeba mieć sumienie i świadomość

  • ~ 2016-06-06
    13:42:47

    0 1

    P.S. I ja rozumiem, że nie każdego stać na domek w mieście, to jest luksus. Jak mnie nie stać na ładną sukienkę, to jestem usprawiedliwiona, że ją sobie ukradnę?

  • ~Arteks 2016-06-06
    19:41:19

    0 1

    @gorgul - skończcie już wreszcie z tą mniej zamożnością bo jeśli ktoś nie jest zamożny - nie powinien mieszkać w jednorodzinnym domu! Tutaj apel do władz miasta aby poza dopłatami wprowadziła jakiś program dla osób starszych czy takich które mają jakieś stare rozlatujące się domy aby w zamian za przekazanie takich ruin miastu - otrzymywali od miasta małe, łatwe do utrzymania, wygodne mieszkanie podłączone do ciepłociągu. A osoby które są zamożne - a tacy stanową większość powinni być przymuszeni odpowiednimi uchwałami władz województwa. Tylko wtedy osiągniemy jakiś sukces odnośnie powietrza. W przeciwnym razie tak jak kiedyś powiedział prezydent Kuczera, ludzie wybiorą kolejny nowy samochód ale swych złych przyzwyczajeń nie zmienią. Druga sprawa to plan zagospodarowania powinien wprowadzić całkowity zakaz budowy domów i szeregowców na piece węglowe w miejscach gdzie jest gazociąg lub ciepłociąg.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 4973