zamknij

Ekologia

Magistrat zmienia regulamin dotacji do ekoinwestycji. Zgłoś swoje uwagi

2016-01-18, Autor: 
Urząd Miasta w Rybniku czeka do 27 stycznia na uwagi, sugestie i spostrzeżenia dotyczące nowego projektu regulaminu. Dotyczy on dotacji do inwestycji ekologicznych na terenie naszego miasta.

Reklama

Z projektem dokumentu można zapoznać się na stronie BIP >>zobacz<<

Jak wyjaśnia Agnieszka Skupień, rzecznik magistratu - prace nad nowym regulaminem dotacji do inwestycji ekologicznych realizowanych przez mieszkańców podjęto po to, by wzmocnić dotychczasowe działania na rzecz poprawy jakości powietrza na terenie miasta.

Oto najistotniejsze zmiany nowego regulaminu w porównaniu do obecnego:

- w przypadku modernizacji systemów grzewczych dotacje tylko dla inwestycji związanych z likwidacją dotychczasowego źródła ciepła na paliwo stałe i jego zastąpienie źródłem bardziej ekologicznym (w przypadku kotłów na paliwo stałe – co najmniej klasa 5),
- dotacje dla kotłów na paliwo stałe tylko w przypadku braku technicznej możliwości podłączenia budynku do sieci c.o. lub gazowej,
- dotacja do termomodernizacji budynków mieszkalnych jednorodzinnych w przypadku połączenia docieplenia przegród budowlanych z wymianą źródła ciepła na ekologiczne,
- dotacja do instalacji solarnej lub pompy ciepła w przypadku kiedy budynek jest ogrzewany ekologicznie lub kiedy odnawialne źródło energii jest jedynym źródłem ciepła w budynku,
- wniosek o dofinansowanie musi zostać złożony przed przystąpieniem do realizacji inwestycji,
- wyższe kwoty dotacji, przy jednoczesnym zachowaniu ograniczenia procentowego i zróżnicowania kwotowego, w zależności od efektywności inwestycji. Promocja inwestycji przynoszących największe efekty ekologiczne.

Ponadto, w zakresie ochrony wód i powierzchni ziemi na obszarach zabudowy mieszkaniowej rozproszonej, gdzie nie przewiduje się budowy sieciowego systemu odprowadzania ścieków, kontynuowane będzie udzielanie dotacji na budowę przydomowych oczyszczalni i przepompowni ścieków.

Do najistotniejszych zmian w tym zakresie należy zaliczyć:
- dotacja tylko do przydomowych oczyszczalni ścieków z reaktorem biologicznym
- wyższe kwoty dotacji.

Opinie do projektu nowego regulaminu dotacji do inwestycji ekologicznych na terenie Miasta Rybnika należy składać do 27 stycznia br. na piśmie w Kancelarii Urzędu Miasta Rybnika przy ul. Bolesława Chrobrego 2, według wzoru określonego w Zarządzeniu Prezydenta Miasta Rybnika

Oceń publikację: + 1 + 7 - 1 - 16

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (37):
  • ~bugielka 2016-01-18
    07:53:18

    20 1

    Szkoda, że dopłata do termomodernizacji dotyczy tylko łączenia z wymianą źródła ciepła na ekologiczne. Planuję ocieplić budynek, wymienić stare okna i drzwi, ale nie bardzo mogę sobie pozwolić na kolejną wymianę kotła (aktualny ma ledwo 3 lata), a o podłączeniu do miejskiego c.o. albo ogrzewaniu gazowym (oba rozwiązania bardzo wygodne) nie mam szans.

  • ~ 2016-01-18
    08:53:13

    5 0

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~ 2016-01-18
    09:13:28

    3 7

    Bugielka - nie, nie szkoda. Dlaczego miasto miałoby doplacac do twoich prywatnych pomyslow, jeśli nadal zamierzasz wszystkich truc?

  • ~rodzyn 2016-01-18
    09:16:43

    9 0

    Może by tak np. 90% dotacji na przyłącze do ciepłowni? Jak pogodzić lokatorów kamienicy: połowa ma gazowe, połowa węglowe ogrzewanie. Ci pierwsi nie chcą się podłączyć do ciepłoni, a ci drudzy tak. Ciepłociąg idzie przy samej kamienicy.

  • ~Marcin74 2016-01-18
    09:59:25

    27 1

    Magistrat po raz kolejny udowadnia, że nie ma żadnego pomysłu na walkę ze smogiem w Rybniku. Magistrat swoją decyzją zabrał dotację do wymiany pieca z kopciucha na kl 5 tym, którzy mieszkają blisko c.o. (obecnie c.o. w Rybniku to koszt 100% większy dla użytkownika domu oraz konieczność gigantycznej papierologii i długiego czekania to samo dotyczy gazu). Mówiąc inaczej rządzący w Rybniku chcą przerzucić koszty walki ze smogiem (bez cienia gwarancji na wygranie tej walki) na mieszkańców Rybnika. Decyzja Urzędu Miasta brzmi: zabieramy tobie mieszkańcu, który uwierzyłeś w nasze wyborcze obietnice, który płacisz podatki, łożysz na nasze urzędnicze pensje, darmowe parkingi, miejsca pracy to co do tej pory ci się należało z mocy ustawy a w zamian proponujemy, żebyś zaczął płacić 100% więcej ale czy to pomoże tego nie wiemy. Jak smog zmaleje to ogłosimy, że to my urzędnicy naszymi decyzjami wygraliśmy walkę a jak nie zmaleje to nas, UM walka nic nie kosztowała ale za to wyremontowaliśmy Juliusz i postawiliśmy bramki na kolejnym parkingu, który teraz stoii pusty (na Kotucza w parku obok Kampusu). Cieszysz się obywatelu?

  • ~ 2016-01-18
    10:09:56

    3 0

    Bardzo dobrze że w końcu ktoś pomyślał że termo-modernizacja nie ma sensu jeżeli nie zmieni się źródła ciepła w modernizowanym budynku. Proszę pamiętać że dobry kosztorys termomodernizacji, to taki który uwzględnia w pierwszej kolejności projekt docieplenia ze szczegółowym naciskiem (audytem) na to ile budynek będzie pochłaniał energii po modernizacji, a dopiero do tego należy dobrać źródło ciepła. Projekt pozwoli zauważyć że termomodernizacja ma doprowadzić do takiego efektu w którym nawet wymiana źródła ciepła na gaz, pętle ciepłowniczą, pompę ciepła pozwoli nam w przypadku domu o powierzchni np. 150m2 na to aby rachunki za ogrzewanie nie przekraczały 2500 zł na rok. Wtedy na prawdę na taką inwestycję można wziąć kredyt z dotacją i to będzie miało sens. Sama termo-modernizacja bez zmiany źródła ciepła na dopasowane nigdy nie będzie miała sensu i szkoda pieniędzy na docieplanie budynków z których nadal będzie buchać jak z parowozu.

  • ~mario 2016-01-18
    10:17:54

    23 0

    Więc nic się nie zmieni bo mało kto wymieni piec co na gazowy. Osobiście liczyłem na dotacje do wymiany kotła na paliwo stałe klasy 5 ale mam gaz więc nie dostanę, a na ogrzewanie gazem przy tych cenach na pewno mnie nie stać.

  • ~Marcin74 2016-01-18
    10:31:06

    18 0

    @mario73 – jak to się nic nie zmieni? Ci, którzy chcieli wymienić korzystając z dotacji swój stary, kopcący piec na nowy (mniej kopcący) teraz tego nie zrobią (jeśli mieszkają blisko c.o. lub nitki z gazem) bo UM zlikwidował taką możliwość. To jest „dobra zmiana”.

  • ~ 2016-01-18
    10:35:06

    1 16

    Chyba, że zostaną zmuszeni uchwałą Sejmiku Wojewódzkiego (tak, tak, wiem że to naiwna nadzieja)

  • ~Arteks 2016-01-18
    10:38:42

    2 16

    @marcin74 - ale przyznasz, że stawianie sprawy w ten sposób, że c.o. jest droższe od palenia w swoim piecu o 100% jest tendencyjne. Bo ile procent drożej jest zamienić np. rower na samochód? Siedzenie w domu też jest tańsze od wyjścia do kina albo na mecz czy basen... Jeśli c.o. jest takie drogie i niedostępne to dlaczego mieszkańców bloków na to "stać"? Dobrze, że miasto wyciąga rękę i chce pomóc ludziom dając im wędkę, ryby muszą sobie złowić sami. Nie może być tak, że miasto wszystkie swoje inwestycyjne pieniądze przeznaczy na wygodę mieszkańców domków. Jestem przekonany, że ci bardziej świadomi z tej oferty skorzystają. Być podłączonym do ciepłociągu lub gazu to wyższe rachunki ale... niesamowita wygoda, pozbawienie się dodatkowej pracy w postaci wybierania, składowania popiołów i mniej kurzu i zadymienia z pieca w domu. Warto dla takich rzeczy ponieść wyższe wydatki. Osiedle domków w dzielnicy Rybnicka Kuźnia dało się przekonać radnemu i tam ponad 200 domów przyłączono do ciepłociągu w zeszłym roku. Przypuszczalnie tam i w okolicy elektrowni jest w tej chwili najlepsze powietrze w mieście. Miasto powinno wyjść z inicjatywą wobec starszych ludzi, samotnie mieszkających w zbyt dużych domach, oferując im wygodne mieszkania w nowoczesnych miejskich budynkach które powinne być budowane. Jeśli władze województwa zakażą palenia mułem i innymi odpadami - wzrośnie zainteresowanie przyłączaniem się do sieci i wymianą pieców.

  • ~Marcin74 2016-01-18
    10:55:25

    15 0

    @Artex – UM w Rybniku nie wychodzi z żadna inicjatywą. Jak na razie zabiera coś co wcześniej było możliwe (dopłata do bardziej Eko pieca pomimo możliwości podłączenia do c.o.). Ja nie chcę, żeby miasto przeznaczało pieniądze na wygodę mieszkańców domów. Ja chcę żeby miasto REALNIE! walczyło ze smogiem w Rybniku. Jednym i jak sam piszesz, skutecznym pomysłem jest podłączenie do c.o. skoro tak, Miasto powinno inwestować w takie rozwiązanie i nie mówimy tu o wygodzie właściciela domu ale o walce z morderczym syfem w powietrzu, który dotyczy wszystkich mieszkańców. Raz, że tego nie robi to dodatkowo zabiera możliwość wymiany kotła z dopłatą. Skoro smog w Rybniku to problem NR1!!! w Rybniku, to urzędnicy powinni przeznaczyć środki w budżecie na walkę z tym problem a nie dodatkowo utrudniać mieszkańcom tą walkę zabierając wcześniejsze możliwości. Powinni przesunąć (nie swoje przecież ale NASZE pieniądze!) w budżecie z mniej istotnych potrzeb na te NAJBARDZIEJ ISTOTNE! Nie robią tego. W budżecie nie ma nawet pozycji dot. walki ze smogiem w Rybniku!

  • ~Arteks 2016-01-18
    10:59:02

    4 0

    @marcin74 - z jednym się zgodzę. Dla naszych urzędników walka ze smogiem nie jest priorytetem. Nadal najwięcej środków idzie na oświatę i drogi czyli coś co jest w Rybniku przyzwoite i wstydu nie przynosi, a na to co kompromituje nasze miasto czyli smog, środki są symboliczne. Ciekawi mnie ile w minionym roku przyłączono do sieci miejskich budynków? Natomiast sami mieszkańcy też się powinni uderzyć w pierś i sobie odpowiedzieć czy rzeczywiście chcą nadal truć sąsiadów kosztem tego, że trochę zaoszczędzą więcej.

  • ~grzesnick 2016-01-18
    11:29:42

    3 1

    ~Marcin mieszkasz w środku osiedla, masz wszystkie sieci pod nosem i chcesz zmienić piec na węgiel, na piec na węgiel. I oburza cie, że miasto nie chce ci dać. Taką drogą, to nigdy nic się nie zmieni.

  • ~Marcin74 2016-01-18
    11:49:31

    14 0

    ~grzesnick -Oburza mnie, że miasto zabrało mi możliwość otrzymania dotacji do zmiany pieca na mniej kopcący nie dając nic w zamian i takie działania miasto nazywa – Walka ze smogiem. Oburza mnie, że miasto wydaje miliony na sprawy, które w hierarchii są daleko za problemem smogu w Rybniku (nawet wg. słów Prezydenta Kuczery, który od dawna mówi, że smog to najważniejszy problem w naszym mieście). I żeby była jasność – od zawsze mnie oburza, że miasto zabiera moje pieniądze (podatki), korzysta z nich (pensje, premie, darmowy parking, miejsce pracy itp.) a nie dysponuje nimi w sposób w jaki zobowiązało się to robić. Głosowałem na obecną ekipę żeby walczyła ze smogiem oraz bardzo wysoką cena wody i ścieków (takie były ich postulaty wyborcze) a nie inwestowała w Juliusz, bramki na parkingach, Ignacy itp. (to ważne sprawy ale nie tak bardzo jak smog i droga woda). Oburza mnie, że póki co miasto przeszkadza złymi decyzjami mieszkańcom w ograniczeniu smogu w Rybniku równocześnie pozorując działania w tym temacie w postaci nic nie zmieniających spotkań a czasami szkodzących wizerunkowi Rybnika bilboardów. Jeśli miasto zacznie robić coś co zacznie mieć zalążki skutecznej, poważnej inwestycji w czyste powietrze w Rybniku (czyli zacznie dobrze i zgodnie z obietnicami, zarządzać pieniędzmi, które miastu powierzamy) obiecuje, że poważnie zastanowię się nad poniesieniem dodatkowych kosztów. W tej kolejności. Nie odwrotnie.

  • ~grzesnick 2016-01-18
    12:38:14

    0 6

    ciekaw jestem gdzie pało, że ktokolwiek załatwi to za mieszkańców. Obietnice wyborcze Kuczery można wyszukać w necie i przeczytać co rzeczywiście gadał o smogu. Woda? Tu jest porównywarka. Rybnik jest 112 w Polsce http://cena-wody.pl/taryfy_na_dzien

  • ~jojo 2016-01-18
    13:00:23

    9 0

    grzesnick co do tego wykazu cen wody to najpierw sprawdź jakie ceny obowiązują dla odbiorców (np. pierwsza pozycja 5,18+10,69) a w Rybniku należy doliczyć do ceny odczyt licznika i wystawienie faktury.

  • ~Marcin74 2016-01-18
    13:12:48

    8 0

    ~grzesnick – masz rację. Niech UM robi swoje i nikt mu w tym nie przeszkadza. Wydaje na Juliiusz, wydaje na Ignacy, wydaje na żużel, koncert gwiazdy, wydaje na bardzo potrzebne światła np.: na Kościuszki itd., itp… to wszystko są dużo ważniejsze sprawy niż Rybnik jedno z najgorszych miejsc do mieszkania (pewnie w całej Europie) pod względem smrodliwego powietrza. Ten problem niech mieszkańcy Rybnika rozwiążą sobie sami. UM pomoże, zainwestuje w rozrywkę, kulturę, sam w siebie (podwyżki) ale w czyste powietrze nie bo nie ma pieniędzy. Więc obywatelu radź sobie z tym problemem sam bo UM oraz takie osoby jak grzesnick uważają, że to najlepsze rozwiązanie i nikt nie powinien liczyć na to, że UM będzie starał się pomóc robiąc coś więcej niż organizując spotkania i zabierając możliwości, które do tej pory były realne.

  • ~ 2016-01-18
    18:33:02

    1 5

    @marcin74 ciągle masz pretense do władz miasta, a przecież winni są właściciele dymiących obiektów, a nie władze miasta.

  • ~Marcin74 2016-01-18
    18:42:00

    1 1

    Nie tak ciągle. Chwaliłem i broniłem decyzji dot. podziału pieniędzy w sporcie na tyle, że nawet ktoś na tym forum posądzał mnie o płatną pracę dla UM a ja po prostu żyję w przekonaniu, iż władze miasta to tacy sami mieszkańcy miasta jak wszyscy pozostali… z tą różnicą, że zostali wybrani, obdarzeni łaską i zaufaniem reszty mieszkańców by za sowite wynagrodzenie i nie małe przywileje służyć i pracować w pocie czoła na rzecz swoich wyborców. Niczego więcej ale też niczego mniej nie oczekuję.

  • ~raffo85 2016-01-19
    08:17:13

    0 0

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~ 2016-01-19
    09:06:49

    0 0

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~DJscyrek 2016-01-19
    10:26:53

    6 1

    mieszkam w Rybnickiej Kuzni i w tamtym roku sie podlaczylem do c.o. powiem tak zyc nie umierac Ci co pisza ze rachunki sa 100%wieksze niech sie nie wypowiadaja na ten temat jak nie maja zielonego ponecia.Nic nie trzeba robic cieplo dzien i noc miodzio tylko dofinansowania nie dostalem bo zostawilem stary piec.

  • ~Marcin74 2016-01-19
    10:37:49

    5 0

    Ja pisałem, że o 100% więcej bo tak mi zasymulowano w PEC Jastrzębie. Do tej pory wydaję 700 zł/ tona orzecha x 6= 4200 zł na rok. W PEC-u wyliczono mi, że będę płacił 800 zł/ mc przez cały rok (bez względu na to ile faktycznie ciepła zużyję) = 9600 zł do tego mam zapłacić 20 000 zł za podłączenie (nitka jest 10 m od domu po drugiej stronie ulicy). Nie twierdzę wcale, że tak jest w każdym wypadku. Dla mnie to za wiele ale… chciałem wymienić z dotacją piec na bardziej Eko (kl 5). Nie wymienię bo UM zabrał taką możliwość (planuje zabrać).

  • ~ 2016-01-19
    11:44:08

    0 3

    To jeszcze zdążysz, jeśli faktycznie chcesz.

  • ~Hainer 2016-01-19
    11:53:38

    15 1

    Mieszkam w Centrum w domu jednorodzinnym. Mam piec węglowy i gazowy. Gazowego nie używam bo koszt palenia w nim jest o 8000zł sezon większy niż palenie węglem. Mam też dość smogu w Rybniku i jestem zainteresowany na przejście na ekologiczne żródło ogrzewania. Mam tu na myśli ( dom 200m2 ) termomodernizację budynku, zakup pomp ciepła typu powietrze - powietrze ( najtańsze i najbardziej ekonomiczne pompy ciepła ), wykonanie mikroinstalacji do produkcji prądu ( panele fotowoltaiczne ) na 15kW. Wtedy z mojego komina nie poleci najmniejszy dymek a pod względem energetycznym będę samowystarczalny. Ile to kosztuje: w moim przypadku 120000zł. Jak mam pokryć z własnych funduszy taki koszt ? Za 120000zł mogę kupić węgla na 35 lat palenia w piecu. Żeby to zmienić Państwo ( gmina ) musi obywatelowi w tym pomóc bo inaczej nigdy z tego smrodu nie wyjdziemy. Powiedzmy że mogę pokryć połowę tej sumy z własnej kieszeni a skąd reszta. Czytaj projekt tej uchwały to nawet nie wiem czy dostałbym dotacje na termomodernizację bo mam już piec gazowy a o pompach powietrze-powietrze w ogóle tam nie ma mowy a o OZE w naszym urzędzie chyba jeszcze wcale nie słyszeli. Za to tworzy się etaty dla urzędników do walki ze smogiem i wydaje pieniądze na nic nie dające kampanie reklamowe. Niestety ale prawdziwa ekologia wymaga pieniędzy i konkretnych działań - dopłat do zmiany instalacji ale tak żeby w perspektywie np. 20 lat ludziom się to opłacało. Jak urzędnicy w gminie tego nie zrozumią to nici z ekologi

  • ~ 2016-01-19
    11:58:50

    2 0

    HAINER - można zgłaszac uwagi do projektu, uważam, że powinieneś napisać, właśnie teraz. Potem będzie za późno. Może jak się ludzie będą odzywali, to do kogoś tam na górze to dotrze? Trudno mi mieć nadzieję, ale jeśli będziemy milczeć, to może myślą, że wszystko jest cudownie i ok

  • ~Marcin74 2016-01-19
    12:14:22

    8 0

    Ja poważnie zaczynam podejrzewać, że… urzędnikom najzwyczajniej w świecie nie opłaca się inwestować w problem czystego powietrza w Rybniku. Takie inwestycje wymagają dużych pieniędzy (nie tak dużych, żeby nie było na nie stać UM zakładając, że zrezygnują w budżecie z mniej ważnych od smogu spraw!) i czasu. Właśnie o czas chodzi. Dzisiaj wydane przez UM pieniądze mogą przynosić efekty za 5-6 lat czyli… po wyborach! Z pkt. widzenia urzędnika rozsądniej jest wydać w tym czasie pieniądze na stadion, Juliusz, Ignacy, remont drogi, światła, duży koncert czy jakieś bezproduktywne spotkania i billboardy. Urzędnik może się wtedy konkretnie pochwalić „że dba o swoje miasto”. Co więcej, jak znam życie, wyborcy finalnie mają gdzieś tak ulotne sprawy jak powietrze a na ulotce wyborczej lepiej wygląda odremontowany, ładny miejski budynek niż zawartość benzopirenu w powietrzu. W sumie to nawet zrozumiał bym takie postawienie sprawy przez UM. Nie każdy urodził się urzędnikiem z poczuciem misji w służbie obywatelowi a żyć z czegoś trzeba. Przykre, że w Rybniku nie ma urzędnika z misją, który jest w stanie sam poświęcić część swojej kariery dla ogólnego dobra, tym bardziej, że równocześnie wymaga się poświęcenia (finansowego) od mieszkańców. Przykre ale zrozumiałe. Taki kraj.

  • ~ 2016-01-19
    12:26:29

    4 0

    Plus jeszcze wydatki, które ani na ulotce ani w rzeczywistości nie wyglądają (horrendalnie drogie słynne już donice na Kościuszki). Ja myślę, że Marcin to podsumował trafnie. Niestety :( Też się boję, że tak naprawdę, to nikomu nie zależy, żeby FAKTYCZNIE było lepiej. To trochę tak, jakby chcieć poprawić wyniki nauczania w danej szkole stawiając po prostu same piątki za nic. Marcin, to prawda, że większość ludzi jest takich, jak opisałeś i że jakoś dziwne ich skupienie jest u władz wszelakich. I to nie powinno dziwić. A jednak ... ja się nabrałam po raz kolejny. Uwierzyłam, że ktoś CHCE. Z władzami jest nie inaczej niż ze zwykłymi szaraczkami w Polsce: bez bata się nie chce, nie opłaca, nie ma sensu. Czy bat UE zadziała? Na razie na to się nie zanosi

  • ~ 2016-01-19
    14:13:11

    2 10

    Niektórzy piszą, że ich nie stać na to aby przejść na inne grzanie swoich domów, a z drugiej strony oczekują, że miasto będzie stać na "ocieplanie i malowanie domków". Jakiś absurd bo budżet miasta nie jest z gumy, a miasto owszem powinno dbać o budownictwo komunalne ale na pewno nie prywatne. Jeśli postawa ludzi będzie nadal obojętna lub nawet negatywna do różnych inicjatyw to reszta społeczeństwa która nie truje innych powinna stworzyć jakiś ruch który doprowadzi do zakazu używania nie tylko mułu ale także węgla poza ciepłowniami w naszym województwie. Trzeba dać ludziom jakiś czas na to np. 3 albo 4 lata i sprawę się załatwi raz a porządnie. A co do rachunków to ludzie przekalkulują i znajdą środki na droższe grzanie tak jak pisze @DJscyrek.

  • ~bugielka 2016-01-19
    14:17:39

    5 0

    KasiaT - nie zamierzam nikogo truć, jak już pisałam chętnie bym przeszła na coś bardziej ekologicznego, ale za co? Czym Ty ogrzewasz?
    Poza tym ocieplenie budynku zmniejsza zapotrzebowanie na ciepło, a więc mniej trzeba spalać. Nie palę śmieciami, używam spalania górnego. Miasto dofinansuje tylko 50% kosztów, a to naprawdę nie jest dużo. A gdybym chciała ten proces przeprowadzić na raty (bo mnie nie stać wydać kilkudziesięciu tysięcy w jednym roku) to nie mogę. A ludzie biedniejsi ode mnie będą i tak palić starymi meblami, śmieciami i najgorszym mułem. Bo te nowoczesne piece spalają tylko określony węgiel. Na dotacje do solarów było chyba 75%?

  • ~Marcin74 2016-01-19
    14:42:33

    9 0

    Orient – miasto jest zobowiązane dbać w równym stopniu o wszystkich mieszkańców nie tylko o tych z mieszkań komunalnych ale także tych z domów prywatnych. Jeśli ludzie płacący w Rybniku podatki wyprowadzą się z Rybnika, jeśli nie przybędzie nowych ludzi płacących tu podatki, nie będzie z czego dbać o budynki komunalne. Cześć osób nie stać na wydawanie dodatkowych środków ponieważ płacą uczciwie wysokie podatki bo urzędnik zapewnił, że to wystarczy żeby było ok. Gdyby mi miasto/ państwo zostawiło 50% tego co mi zabiera nie odzywałbym się słowem i nie pisał o dotacjach tylko zapłacił sam). Budżet nie jest z gumy dlatego urzędnicy, którzy zobowiązali się do dbania o miasto i twierdzili, że potrafią to robić powinni tak dysponować dostępnymi środkami żeby: 1. Starczyło na wszystko 2. Starczyło na to co najważniejsze w danym momencie – wg. mnie jest to smog. Moja postawa jest negatywna tylko i wyłącznie do „inicjatyw”, które są wg. mnie nieefektywne (spotkania o niczym) lub szkodliwe (billboardy z „zabijaniem w Rybniku”) lub nierozsądne (zabrać możliwość wymiany pieca na mniej kopcący za dopłatą komuś kto ma gaz lub mieszka blisko c.o.nie dając żadnej alternatywy w zamian.)

  • ~ 2016-01-19
    15:48:58

    0 3

    Nie chodzi o to, żeby Miasto fundowało każdemu ocieplenie budynku, nowy piec, dotacje do rachunków. Wiadomo, że to jest niemożliwe. Ludzie muszą sobie jakoś radzić sami - do ubrań też mi nikt nie dopłaca, a są drogie, szczególnie dla dzieci, do jedzenia też nie itd. Ale smog to problem bardzo duży i dotyczy wszystkich mieszkańców, wszyscy ponosimy jego konsekwencje. I jeśli nie ma pieniędzy, to wiadomo, że trudniej coś zrobić. Ale jeśli są, tylko się je wydaje na mniej istotne sprawy (za to ładniej wyglądające, szczególnie gdyby się chcieć pochwalić swoimi dokonaniami gdzieś wyżej), to jednak czuję się oszukana. Tym bardziej, że PRZED wyborami była inna mowa. Wiem, że jeden głos to drobiazg, ale czuję się oszukana, bo oddałam głos na Pana Kuczerę, bo mu uwierzyłam.
    Bugielka - palę gazem. Cały rok odkładamy pieniądze, a i tak nie jest łatwo. mamy w domu chłodno, czasem nawet bardzo - wolałabym oglądać tv w bluzie (już nie wspomnę o krótkim rękawku) niż w bluzie, swetrze i pod kocem. Ale kazdy ma inne priorytety. A najwyraźniej niektórzy nie są wstanie pojąć, że zdrowie (własne i czyjeś!) jednak jest o oczko wyżej w tych priorytetach niż własny ciepły tyłek tu i teraz (a nawet gorący tyłek, bo z reguły w domach opalanych węglem panuje niezdrowy gorąc). I tego nie zmieni ani nasze pisanie tutaj, ani chyba w ogóle nic - przez lata jeszcze. Tak że chyba obecnie coraz częściej skłaniam się do myślenia takiego jak ORIENT. Zamordyzmu chyba by potrzeba

  • ~xxxx 2016-01-20
    08:41:38

    3 1

    nic się nie zmieni,a będzie jeszcze gorzej czytając te propozycje.

  • ~roboterm 2016-01-20
    21:16:51

    1 5

    a może wprowadzić zakaz montażu kotłów na paliwo stałe skoro jest z tym problem w nowych budynkach. Są one energooszczędne więc poradzą sobie bez kopciucha. Każdy nowy budynek 200m2 ma średnio 7-10kw zapotrzebowania na moc. Tam gdzie jest gaz to tylko i wyłącznie pozwolenie na zasilanie budynku gazem. A gdzie nie ma to dotacja do pomp ciepła tak by inwestor osiągał poziom kotła gazowego czyli ok 8000 zł. Kryteria doboru urządzeń były by ściśle określone tak by nie dopuścić jak to w polce bywa wynalazków do dotacji. Wg tego pomysłu myślę że za około 5 lat w Rybniku nie pojawi się około 500 nowych kopciuchów którzy marnują czas w kotłowniach i swoje życie jak i innych mieszkańców trując.

  • ~KIBO 2016-01-21
    19:26:36

    5 0

    Mało co się zmieni. Ewidentnie widać, że władze czy to polskie czy miejskie nie mają kompletnie pomysłu na rozwiązanie problemu z jakością powietrza. Kwoty dotacji z mojego punktu widzenia w ogóle nie zachęcające, prosto mówiąc kiepskie, a przyjąć trzeba, że koszty ogrzewania wzrosną. A rozwiązanie jest bardzo proste. Dotacje do ociepleń ścian i dachów, do wymiany kotła (każdy niech sam decyduje czy zmienia na gazowy czy na paliwo stałe np z podajnikiem), do solarów, do rekuperacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Ważne by gorsze wymienić na lepsze. I zakładamy że z biegiem czasu wszyscy będziemy mieli solary, lepszy piec, cieplejsze domy. Dotacje muszą być konkretne, co to za 50% jak nie można przekroczyć 5-7 tyś, a cała instalacja bedzie 3 razy droższa, a ocieplenie całeo budynku to spokojnie 40 tys. zł.

  • ~romcost 2016-01-22
    11:23:25

    5 0

    Uważam, iż całkowicie nietrafione są te zmiany związane z dofinansowaniem, teraz naprawdę mało kto skorzysta z tego dofinansowania. W starych domach często mieszkają starsi ludzie i niewielu z nich stać na poniesienie tak dużych kosztów jak termomodernizacja i wymiana pieca jednocześnie - a kredytu oni nie dostaną .... Młodzi zaś żeby kupić dom już mają kredyt i nikt rozsądny kolejnego brał nie będzie ... Co z ludźmi, którzy podobnie jak ja i chyba większość osób, które nie wygrały w totolotka, nie chcą brać kolejnego kredytu a modernizację domu zaplanowali z rozłożeniem jej w czasie. Najpierw wymienili okna, centralne a na ocieplenie zbierali pieniądze... Teraz nie mają szans, pomimo, iż zainwestowali w ekologiczne źródło ciepła na dofinansowanie do termomodernizacji ...
    Bzdurą jest argument UM, że nie wymieniając pieca (w moim przypadku jest to już klasy 5) a wykonując termomodernizację nie ogranicza się emisji. Przecież jeśli mam mniejsze straty ciepła budynku, to też mniej ciepła muszę wytworzyć i tym samym mniej opału zużyję a to przecież jest jednoznaczne z mniejszą emisją...

  • ~rys51 2016-01-25
    09:58:39

    0 0

    Do: DJ scyrek - Ja też mieszkam w domku jednorodzinnym który prawie 30 lat ogrzewam ciepłem sieciowym z PEC Jastrzębie ale P EC dostarcza mi ciepło z ciepłowni Chwałowice.Różnica w cenie 1 GJ z EDF Rybnik a Chwałowice jest na korzyść EDF.co rocznie może stanowić w kosztach prawie 25 %.To jest już widoczna różnica. !!
    W Rybniku powinna obowiązywać jena uśrednona w PEC cena 1 GJ !!!!!

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Najczęściej czytane

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5262