czwartek, 4 grudnia 2008      Barbary, Bernarda, Krystiana
    login :     hasło :
    zarejestruj się        przypomnij hasło
WIADOMOŚCI    |    KULTURA I ROZRYWKA    |    SPORT I REKREACJA    |    EDUKACJA    |    BIZNES    |    FOTOGALERIA
Jesteś tu :   Kultura i rozrywka
Przed wysłaniem prosimy uważnie sprawdzić,czy email adresata został podany poprawnie.

Jeśli zawiera błedy (literowki, polskie znaki itp.), wiadomość nie dojdzie ...
Poleć znajomemu
 
Adresat (email):
Nadawca:
Treść wiadomości:
 
 
Wyślij
Opowieść o bezdomnych
25 września 2007
„Wyrwać z przezroczystości” to tytuł unikalnej wystawy fotograficznej, którą rybniczanie do końca września mogą oglądać na Rynku.
ZOBACZ PODOBNE
Mężczyznom łatwiej pomóc
Dobiega końca projekt „Odziedzicz pracę”. W 4 dzielnicach Rybnika powstały Lokalne Centra Aktywnej Rodziny. 2008-03-31

Wystawę na rybnickim Rynku

można oglądać do końca

września.

Fot. D. Gogołka.

Na dwunastu wielkoformatowych planszach zamieszczono sylwetki ludzi bezdomnych, uczestniczących w ogólnopolskim projekcie, którego celem jest pomoc osobom wykluczonym w powrocie do normalnego życia.


- Pomysł na pokazanie osób bezdomnych jako przezroczystych wynika stąd, że ludzie ci nie istnieją w naszej świadomości, a to wiąże się bezpośrednio z tym, że  nie ma ich w nurcie codziennego życia. Człowiek pozbawiony pracy i domu znika z obiegu rodzinnego, towarzyskiego i społecznego – przekonuje autor wystawy Wiesław Jurewicz.


Bohaterami wystawy są beneficjenci projektu „Wyprowadzić na prostą” – osoby bezdomne bądź zagrożone bezdomnością. Sama wystawa składa się z czterech odsłon:

I odsłona: przezroczystość - dotyka problemu znikania ludzi bezdomnych ze społecznego obiegu (np. rodzinnego, towarzyskiego, konsumpcyjnego). Fotografie prezentują bezdomne „duchy” na tle codziennego życia miejskiego – zaskakują one tym, że odbiegają od stereotypu bezdomnego.

Odsłona II: usłyszeć człowieka – pokazuje emocje tych ludzi. Emocje, które towarzyszą powrotowi do życia społecznego, ich pracę w Punktach Aktywizacji Bezrobotnych, które powstały dzięki Projektowi „Wyprowadzić na prostą”.

Odsłona III: marzenia – to opowieść o spełnieniu marzeń beneficjentów projektu.

Odsłona IV zatytułowana bohaterowie ukazuje wszystkich tych, którzy dzięki pomocy innych, a przede wszystkim swojej determinacji zdobyli wyznaczone cele, wygrali walkę o powrót do życia, do normalności.

 

Wystawa „Wyrwać z przezroczystości” autorstwa Wiesława Jurewicza jest jednym z rezultatów końcowych projektu „Wyprowadzić na prostą”.


Sam Projekt „Wyprowadzić na prostą” zainicjowany został przez Zarząd Główny Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta we Wrocławiu i Caritas Diecezji Kieleckiej i jest współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL.


- W swojej karierze zawodowej zrozumiałem, że nie można znaleźć pracy od ręki. Tym bardziej ciężko jest odnaleźć się na rynku pracy osobą pozostawionym samym sobie, bezdomnym. To właśnie dlatego powstał Projekt „Wyprowadzić na prostą” – mówi jeden z organizatorów konferencji Jakub Żuchowski.


Projekt „Wyprowadzić na prostą” obejmuje obecnie swoim zasięgiem 12 miast w Polsce, w których powstały Punkty Aktywizacji Bezrobotnych tzw. PAB-y, tj. Bielice k. Nysy, Bytom, Częstochowę, Gliwice, Kielce, Łódź, Ostrów Wielkopolski, Rybnik, Sanok, Sosnowiec, Wrocław oraz Zabrze.


Punkt Aktywizacji Bezrobotnych to miejsce, w którym osoby poszukujące zatrudnienia mogą uzyskać wsparcie i pomoc specjalistów. Punkt działa w oparciu o Metodę Towarzyszenia, której istotą jest indywidualne podejście i wsparcie osoby bezrobotnej. – Tym osobom trzeba poświęcić więcej czasu, one podobnie jak każdy z nas potrzebują akceptacji i często chcą wrócić do normalnego życia, zacząć godnie żyć, dlatego staramy się im w tym pomóc organizując szkolenia zawodowe. Osoba bezrobotna może skorzystać z doradztwa zawodowego oraz z różnych form wsparcia psychologicznego. Akompaniator daje bezdomnym poczucie bezpieczeństwa, wskazuje właściwe drogi– mówi jeden z uczestników konferencji Mirosław Górka, pracownik OPS w Jastrzębiu Zdroju.


Metoda Towarzyszenia sprawdziła się w praktyce okazując się skuteczną i efektywną formą aktywizacji zawodowej i społecznej osób defaworyzowanych na rynku pracy. Dlatego z pewnością okaże się interesującym narzędziem dla osób decyzyjnych poszukujących w swoich obszarach działania sposobów pozyskiwania nowych grup na potrzeby lokalnego rynku pracy – podkreślają organizatorzy.

 

Dorota Gogołka



Przed wysłaniem prosimy uważnie sprawdzić,czy email adresata został podany poprawnie.

Jeśli zawiera błedy (literowki, polskie znaki itp.), wiadomość nie dojdzie ...
Poleć znajomemu
 
Adresat (email):
Nadawca:
Treść wiadomości:
 
 
Wyślij


Znalazłeś błąd w artykule ? Poinformuj nas o nim.
Zgłoś błąd
 
Twój email:
Nadawca:
Treść zgłoszenia:
 
 
Wyślij
Całkowicie darmowy newsletter z przeglądem wydarzeń tygodnia w Rybniku
komentarzy: 0 | Dodaj komentarz Ocena : 0.00 |
Dodaj ocenę :
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5

KALENDARZ IMPREZ
DZISIAJ W RYBNIKU
 
Alert Rybnik.com.pl
Byłeś świadkiem zdarzenia? Masz informację z pierwszej ręki, zdjęcia lub film? Napisz do nas !
 
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE WIADOMOŚCI
NAJWYŻEJ OCENIANE WIADOMOŚCI
KONKURSY
KULTURA I ROZRYWKA
PATRONATY
© 2008 copyright - 44-200 Rybnik, Rynek 11, tel. (32) 42 37 551, fax. (32) 42 37 559, email: redakcja@rybnik.com.pl    |    redakcja    |    realizacja    |    napisz do nas    |    reklama w serwisie
Współpraca :
pogoda w Rybniku
1°c