Kolejne podium dla rybnickiego Teamu Hurom

2017-04-24, Autor:

W ostatni weekend rozpoczął się cykl wyścigów o Puchar Wyszehradzki. Cykl wyścigów składa się z czterech wyścigów, zgłoszonych w UCI (Międzynarodowej Unii Kolarskiej), każdy w innym państwie (Węgry, Słowacja, Czechy i Polska).

Cykl rozpoczął się 22 kwietnia od wyścigu na Węgrzech, w którym uczestniczyło 27 drużyn, wśród nich rybnicki Team Hurom. Pagórkowaty teren z bardzo ciężkim podjazdem na końcu przekraczającym 15% sprzyjał ucieczkom.

Końcowy podjazd okazał się zbyt ciężki

Bardzo szybko doszło do kilku ucieczek na początku, w których brali udział kolarze Team Hurom. Do ostatniej zabrał się sprinter Eryk Latoń, co minimalizowało szanse na dobry wynik. Końcowy podjazd okazał się dla niego zbyt ciężki i ukończył wyścig na 17. miejscu, 19-sty był góral Bartosz Warchoł, a 26-sty Paweł Franczak. Pozostali kolarze zajęli następujące miejsca - Emanuel Piaskowy - 31, Bartłomiej Matysiak - 61, Konrad Tomasiak - 69.

Czesi skutecznie rozprowadzali swego lidera

Wyścig na Słowacji 23 kwietnia był wyścigiem zdecydowanie innym. Tu teren był płaski, lecz porywisty wiatr skutecznie utrudniał jazdę i powodował szereg niebezpiecznych sytuacji i kraks. W jednej z nich na 36 km ucierpiał zawodnik Team Hurom Bartłomiej Matysiak rozcinając nogę. Rana miała kilka centymetrów. Gorzej kraksa zakończyła się dla dwóch innych Polaków, z których jeden miał rozciętą twarz, a drugi złamane biodro. Wyścig odbywał się na rundach około 21 km wokół toru Slovakia Ring z finiszem na tym torze. Wiatr rozdawał karty w tym terenie i co jakiś czas tworzyły się grupki zawodników decydująca akcja nastąpiła na ostatnim okrążeniu, gdzie powstała grupka 21 zawodników. Wśród nich było 2 zawodników Team Hurom - Paweł Franczak i Konrad Tomasiak. Zdecydowana akcja zawodników czeskiej grupy Elkov na 15 km przed metą rozerwała tę grupkę i na czele pozostało już tylko około 12 zawodników, w tym Paweł Franczak. Ta grupka wjechała na tor Slovakia Ring. Zawodnik Domin Sport Paweł Bernas próbował długim finiszem zwyciężyć, lecz został skasowany przez grupę Elkov na około 1 km przed metą, w związku z czym doszło do finiszu z tej grupki. Paweł Franczak próbował zawalczyć i wygrać, lecz Czesi skutecznie rozprowadzali swego lidera Aloisa Kankovskiego, który wygrał przed Vojtechem Haceckim obaj z Elkov - Author Cycling Team oraz Pawłem Franczakiem.

Kolejne starty zawodników Teamu Hurom w dniach 1 i 2 maja w memoriałach Trochanowskiego i Siemińskiego koło Warszawy.

Puchar Polski na szosie

Oprócz występów drużyny Team Hurom w wyścigach zagranicznych w Polsce odbyły się wyścigi Pucharu Polski dla zawodników młodzieżowych, gdzie Mikołaj Gutek i Stanisław Aniołkowski również osiągali znakomite wyniki.

Mikołaj Gutek dwa razy zajął 3. miejsce w jeździe na czas i w starcie wspólnym, natomiast Stanisław Aniołkowski w jeździe na czas zajął 18. miejsce a w starcie wspólnym był 10.

Najbliższe starty zawodników młodzieżowych zaplanowano w Karpackim Wyścigu Kurierów dla kolarzy poniżej 23 lat.

Oceń publikację: + 1 + 2 - 1 - 1