zamknij

Wiadomości

Kiedy ciepło z elektrowni ogrzeje domy rybniczan?

2017-04-24, Autor: 

Zadane w tytule pytanie wraca jak bumerang. Wiele wskazuje, że szansa na to jest większa niż kiedykolwiek przedtem. Po pierwsze, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Jastrzębiu-Zdroju deklaruje, jest gotowe w każdej chwili połączyć się z elektrownią (brakuje ledwie 3 kilometrów sieci!). Po drugie, politycy deklarują, że jeśli rybnicką elektrownię przejmą spółki skarby państwa, to zaopatrzenie Rybnika w ciepło pochodzące z produkcji energii będzie priorytetem.

Reklama

Ciepło z elektrowni? Niekończąca się historia

O ogrzewaniu domów i mieszkań ciepłem z elektrowni mówi się w Rybniku od wielu lat. Władze Rybnika na pozyskiwanie energii z należącej do koncernu EDF elektrowni zdecydowały się już w 2009 roku:

>>Zielone światło dla ciepła z elektrowni<<

Dalej jednak sprawy nie potoczyły się jednak po myśli magistratu. Koncern EDF wycofał się ze planowanej budowy nowego bloku energetycznego i temat sprzedaży ciepła na zewnątrz upadł. Wcześniej, w związku z tym, że miasto postawiło na ciepło z elektrowni, z modernizacji przestarzałej Elektrociepłowni Chwałowice wycofał się ówczesny właściciel – Kompania Węglowa.

W efekcie, władze miasta mają teraz nie lada problem, bo Elektrociepłownia Chwałowice będzie musiała zakończyć działalność w 2022 roku. Rybnikowi zajrzało w oczy widmo zimnych kaloryferów.

Jaki pomysł na jego rozwiązanie mają władze Rybnika? - Jest duża szansa, że Elektrociepłownia Chwałowice zostanie zmodernizowana. To byłoby najtańsze i najlepsze rozwiązanie. Możemy otrzymywać też ciepło od elektrowni bez względu na to, kto będzie jej właścicielem. Taką możliwość wyrażał PEC. Natomiast PGNiG Termika deklarowała, że jest w stanie wybudować kilka źródeł ciepła w oparciu na gaz – mówił na sesji Rady Miasta Rybnika wiceprezydent Janusz Koper.

PEC czeka w blokach startowych

Fakt, że Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej jest gotowe na odbiór ciepła z elektrowni potwierdza Waldemar Tułodziecki, pełniący obowiązki kierownika inwestycji w jastrzębskim PEC-u. - Zakład w Rybniku produkuje ciepło, które traktuje jak odpad. Odprowadza go do zalewu, a może przecież dostarczać go mieszkańcom miasta. Tak naprawdę cały problem rozbija się o budowę stacji przyłączeniowej i doprowadzeniu sieci do elektrowni – mówi Waldemar Tułodziecki.

Sieć ciepłownicza kończy się przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku. Od elektrowni dzielą ją więc 3 kilometry. - Pod ziemią znajdują się dwie rury, każda z nich ma 40 cm średnicy. Specjalnie wymienialiśmy sieć, by być gotowym na odbiór ciepła. Jesteśmy w stanie zaopatrzyć w ciepło cały Rybnik. Mało tego, w latach 90. duńscy eksperci stwierdzili, że elektrownia byłaby w stanie pomóc Żorom i Knurowowi. To oznacza, że nie trzeba zwiększać mocy elektrowni, obecna jest wystarczająca – dodaje nasz rozmówca.

Szacuje się, że koszt połączenia sieci PEC-u z elektrownią to około 40-50 mln złotych. - Sami ponieślibyśmy koszty finansowe. Od miast oczekiwalibyśmy jedynie pomocy w kwestiach administracyjnych – mówi Waldemar Tułodziecki.

Wszystko zależy od nowego właściciela elektrowni

Jak udało nam się dowiedzieć, wiążących decyzji w sprawie połączenia elektrowni z siecią PEC-u po stronie koncernu EDF nie należy się spodziewać do momentu, gdy rozstrzygną się przejęcia zakładu przez spółki skarbu państwa. Przypomnijmy, we wrześniu 2016 roku ofertę zakupu akcji i udziałów w spółkach należących do EDF w Polsce złożyło konsorcjum spółek należących do skarbu państwa (PGE, Enea, Energa i PGNiG Termika).

Co ważne, obecny dyrektor rybnickiej elektrowni - Jerzy Chachuła nie pozostawia jednak wątpliwości jakie jest jego zdanie na temat wykorzystania energii cieplnej z zakładu. - Od wielu lat jestem wielkim orędownikiem tego rozwiązania. To projekt nie tylko o charakterze biznesowym, ale przede wszystkim prospołeczna idea, na której mogą wygrać wszyscy - od firm zaangażowanych w to przedsięwzięcie po mieszańców będących odbiorcami ciepła. Nie zapominajmy również o niebagatelnych korzyściach ekologicznych - stwierdza dyrektor EDF Rybnik.


Ciepłociąg PEC-u kończy się na wysokości szpitala. Do elektrowni brakuje około 3 km rury

Politycy są „za”

Politycy Prawa i Sprawiedliwości – Grzegorz Janik i Czesław Sobierajski zapowiadają, że gdy tylko dojdzie do przejęcia elektrowni przez spółki skarbu państwa, połączenie zakładu z siecią PEC-u będzie formalnością.

- To przecież nie jest nowy pomysł. Powstał on w latach 90-tych, a dokumenty tego projektu do dzisiaj są w moim domu. Rząd nie tyle da zielone światło dla tej inwestycji, ale od razu wyda na nią zgodę – stwierdza poseł Czesław Sobierajski.

Czy w kieszeni rybniczan zostanie więcej pieniędzy?

Czytających te informacje z pewnością interesuje czy połączenie sieci ciepłowniczej z elektrownią prócz korzyści ekologicznych przyniesie też odbiorcom ciepła wymierne oszczędności. Pytany przez nas przedstawiciel PEC-u przyznaje, że nie posiada szacunków ani wyliczeń.

- Pewne jest jednak to, że ludzie nie będą musieli się martwić o podwyżki cen za odbiór ciepła. Nastąpi stabilizacja cen, czego już nie można powiedzieć w przypadku modernizacji Elektrociepłowni Chwałowice. Jeżeli rybniczanie dalej będą odbierali ciepło z tego punktu, nie wykluczone, że w przyszłości więcej za niego zapłacą – mówi Waldemar Tułodziecki.

Do sprawy z pewnością będziemy wracać.

Ciepło z elektrowni w domach rybniczan. To dobry pomysł?





Oddanych głosów: 2187

Oceń publikację: + 1 + 99 - 1 - 11

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (22):
  • ~brongolongo 2017-04-24
    07:44:35

    45 27

    Jeśli podłączenie będzie kosztować kupę kasy to z prywatnych domów mało kto się podłączy bo za co?Za podłączenie na blokach zapłaciłam za 46 m2 około5 tyś. to w prywatnym za 170 m2 ile? Wolę nie myśleć...

  • ~ 2017-04-24
    07:48:55

    Rozbudowa elektrowni to jest podstawa, żeby obiekt miał znaczenie strategiczne w Polsce pod kątem wytwarzania energii.
    Jak przeczytałem, że w sprawę mają byc zaangażowani przedstawicie ,,dobrej"zmiany to nie liczcie rybniczanie na cokolwiek pożytecznego. A juz na pewno taniego.

  • ~ 2017-04-24
    08:16:09

    29 6

    szlachetne plany

  • ~elmo 2017-04-24
    08:22:05

    43 4

    " Nastąpi stabilizacja cen, czego już nie można powiedzieć w przypadku modernizacji Elektrociepłowni Chwałowice. Jeżeli rybniczanie dalej będą odbierali ciepło z tego punktu, nie wykluczone, że w przyszłości więcej za niego zapłacą " Widzę, że nie tylko domki dostaną po kieszeni... A propo znajomy ze składu opału wspomniał, że ceny węgla u nich idą do góry od maja...

  • ~Ancymon 2017-04-24
    08:24:49

    81 46

    Do ~niedzwiedz1231 Co przez 8 lat rządzenia twojej ukochanej PO zrobił ten wspaniały rząd dla naszej elektrowni .Po tym jak w wyborach Polacy im podziękowali to poseł Krząkała pisze interpelację zaniepokojony sytuacją elektrowni .

  • ~Ja_2 2017-04-24
    08:34:04

    74 22

    Dobrze skalkulować zaproponować wcześniej mieszkańcom rozwiązania kwotowe i do boju !!! Lata marnotrawstwa i tyle w temacie. Tylko 3 km sieci i ktoś to wcześniej celowo blokował. Pewnie lobby górnicze !!!

    Egon z Rybnika

  • ~totrzebaskomentowac 2017-04-24
    10:49:02

    55 10

    Ciekawe czy pomyślą o wsiach? Zebrzydowice, Jejkowice , Radoszowy, Buzowice. To powinien być priorytet. A nich najczęściej się zapomina. Potem narzekają, że wsie kopca. Rybnik TO NIE TYLKO CENTRUM.

  • ~Jan R. 2017-04-24
    11:00:52

    48 3

    "Czytających te informacje z pewnością interesuje czy połączenie sieci ciepłowniczej z elektrownią prócz korzyści ekologicznych przyniesie też odbiorcom ciepła wymierne oszczędności. Pytany przez nas przedstawiciel PEC-u przyznaje, że nie posiada szacunków ani wyliczeń." Wolałbym jednak, by pan Tułodziecki jak następnie będzie wypowiadał się na ten temat wiedział ile odbiorcy za to ciepło zapłacą. Na razie jego wypowiedź jest typowo polska "jakoś to będzie".

  • ~polk 2017-04-24
    11:21:34

    Przyznam szczerze, że czegoś tu nie rozumiem. Skoro ciepło dla elektrowni jest odpadam to dlaczego mielibyśmy płacić za nie PECowi? Za przesył to i owszem skoro rury są ich ale przecież PEC nie ponosiłby żadnych kosztów produkcji owego ciepła więc dlaczego wyciągają rękę po pieniążki za nie?
    Skoro elektrownia za darmo wpuszczą je do zalewu to równie dobrze może za darmo wpuszczać do ciepłociągu.

  • ~norton 2017-04-24
    12:05:54

    39 7

    Ciepło nie jest żadnym odpadem - ktoś kto tak mówi nie ma zielonego pojęcia o pracy elektrowni. Podpięcie do ERSA będzie miało sens jedynie gdy zapadnie decyzja o budowie nowych bloków. Bloki 1,2 wg dzisiejszych danych czeka jeszcze praca przez 2-3 lata. Potem żyletki. Pozostałe bloki pomimo modernizacji to praca maks 15 lat (i to nie wszystkie). Co będzie potem?

  • ~spirit-of-the-town 2017-04-24
    12:38:10

    79 11

    ~Norton, potem powstaną kolejne bloki, gdyż Polska węglem stoi:)

  • ~niuti 2017-04-24
    13:58:01

    16 3

    "- Pewne jest jednak to, że ludzie nie będą musieli się martwić o podwyżki cen za odbiór ciepła. (...) – mówi Waldemar Tułodziecki." - czyli zapłacą maks ile się da :)....napewno nie mniej. Kasa się musi zgadzać. Jak nie zapłacimy więcej za ciepło to za przesył, suma summarum musi się zgadzać.

  • ~norton 2017-04-24
    15:02:15

    24 4

    I oby powstały kolejne bloki bo Śląsk węglem stoi. Niemieckie źródła energii wiatrowej maskują produkcję prądu z węgla brunatnego. Jednocześnie usiłują wymusić na Nas zamknięcie naszych siłowni i zakup ich prądu. Spaliny z kominów ERSA rozrzedzają syf wylatujący z kominów domków jednorodzinnych, które nigdy nie będą spełniać norm.

  • ~tuptyś 2017-04-24
    20:12:54

    31 9

    Nikt, ani dyr Chachuła ani prezydent Kuczera ani dyr PECu ani tym bardziej polityczne politruki z POPISu nie mają ani pomysłu ani zielonego pojęcia jak doprowadzić do uciepłowienia miasta ciepłem z ERSY (El Rybnik). Nie mają pomysłu na uatrakcyjnienie cen ciepła z sieci, tak by było konkurencyjne cenowo, ani nie wiedzą jak poprowadzić rury, ani jak dotować węzły cieplne. Skąd to wiem?
    Bo przez co najmniej 20 lat nikt nie zrobił nic w tym celu, nawet jednego ruchu palcem, tylko gadanie, narzekanie i dotowanie idiotycznych solarów które nie zmniejszają niskiej emisji, nawet o kilogram, a tylko wyprowadzają kasę z dotacji.

  • ~martin75fm 2017-04-24
    22:52:28

    10 1

    Co to za pytanie? Przecież Mglista i Szwedy (może inne okoliczne ulice też) są ogrzewane z EDF tyle że opłaty pobiera PEC bo zamontowali podzielniki na grzejnikach (kaloryferach)

  • ~krzych 2017-04-26
    07:25:17

    4 2

    Szkoda że nikt nie wspomni o kosztach które musi ponieść elektrownia w celu modernizacji swoich urządzeń a o których było wspomniane w artykule z 2009r.:,,Elektrownia Rybnik w budowę nowego bloku oraz przyłącza ciepłowniczego musi zainwestować kilka miliardów euro. ''

  • ~kierowca bombowca 2017-04-26
    19:02:31

    0 0

    ~brongolongo

    taaa, przecież cie zmuszą do tego

  • ~leskoc 2017-05-02
    02:08:07

    14 5

    brongolongo
    skąd masz takie informacje? Podłączenie nie ma nic wspólnego z powierzchnią ogrzewania. Za podłączenie domu zapłaciłem 3600 zł i jest to liczone za metr rury między zaworem w domu a magistralą ciepła. U mnie było to trochę powyżej 20 metrów. Węzeł ciepła kosztował mnie 4000 zł z wpięciem do istniejącej instalacji C.O. w domu i zamontowaniem zaworu na piecu węglowym w celu odcięcia pieca. Razem wyszło 7600 zł, czyli i tak o wiele taniej niż piec klasy 5, lub piec gazowy wraz z instalacją i wkładem kominowym. Opłata jest stała od zamówionej mocy płatna co miesiąc przez cały rok + zużycie ciepła według licznika rozliczanego miesięcznie.

  • ~leskoc 2017-05-03
    19:43:12

    12 2

    Patrząc na mapę nasuwa się jeszcze jedna sprawa. Z Elektrowni do dzielnicy Grabownia i Golejów jest prawie taka sama odległość, a z Rybnickiej Kuźni do Wielopola jest ok. 2 km. W tym przypadku cała północna część miasta przestałaby kopcić.

  • ~leskoc 2017-05-06
    19:42:38

    6 2

    Jeżeli od roku 1990, czyli przez 27 lat nic nie zrobiono w tej sprawie, to teraz należałoby MOCNO przyspieszyć, ponieważ spółka gazownicza organizuje spotkania w dzielnicach Rybnika i zbiera chętnych do podłączenia się do gazociągu. W Grabowni, Golejowie i Ochojcu jeśli 60% domów zdecyduje się podłączyć do gazu, to spółce opłaci się pociągnąć gazociąg. Wtedy okaże się, że dla pozostałych nie będzie się opłacało ciągnąć sieci ciepłowniczej. Co wtedy? Wtedy niestety za jakiś czas zostaniemy przymuszeni do podłączenia się do gazu, ponieważ nie będzie można montować pieca na węgiel jeśli w pobliżu będzie gazociąg. Już teraz jeśli chcielibyśmy dotacje na piec klasy 5, to musimy mieć potwierdzenie z gazowni i z PECu, że w najbliższym czasie nie będzie inwestycji w pobliżu naszego domu.

  • ~common 2017-05-07
    12:15:53

    0 1

    Czy ktoś może mi policzyć ewentualnie pokazać gdzie skalkulować koszty podłączenia domu do PEC i realne roczne koszty ogrzewania domu przez PEC. Dom nieocieplony, stare skrzynkowe okna, powierzchnia ok 150 m2, duże straty ciepła. Taryfa RCC1. Przyłącze już w budynku (koszt ok 1300 zł).

  • ~tomkat 2017-05-08
    16:15:00

    3 0

    Obawiam się tylko, że jak zwykle w Polsce - pomysł dobry tylko wykonanie będzie gorsze. Pomysł jest stary, a brak chęci do realizacji przez te wszystkie lata był zapewne spowodowany brakiem możliwości osiągnięcia zysków w krótkim czasie. Jeśli teraz głośno mówi się o możliwości rychłej realizacji, to oznacza tylko jedno - ceny wzrosną, wzrosną i jeszcze raz wzrosną - to się nazywa w nowomowie "stabilizacja cen". Zauważcie, jak panowie politycy chętnie zabierają głos - oni też będą musieli przy okazji wypchać kieszenie. Będzie zapewne niemal tak drogo jak za gaz. Czyli to nie będzie jakakolwiek alternatywa dla szukających tańszego źródła ogrzewania. A szkoda, bo ciepło z elektrowni jak najbardziej spełnia warunki, by stać się przystępne cenowo.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5052