zamknij

Wiadomości

Jest projekt uchwały antysmogowej! Od września zakaz palenia mułu i flotu

2017-01-12, Autor: 

Marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa przedstawił dzisiaj projekt uchwały antysmogowej. Jeżeli zostanie ona przyjęta przez sejmik w lutym lub marcu, to od września zacznie obowiązywać zakaz palenia mułu i flotu. Dodatkowo w nowych domach będą mogły być instalaowane tylko piece klasy V. Co jeszcze znalazło się w projekcie uchwały?

Reklama

Wśród najważniejszych założeń uchwały antysmogowej, która trafi teraz do konsultacji i zostanie poddana pod obrady Sejmiku Województwa Śląskiego, znajduje się wprowadzenie od 1 września 2017 roku zakazu używania paliw, których stosowanie powoduje wysoką emisję trujących substancji do atmosfery, czyli węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz wilgotnego drewna. Sama uchwała nie zakazuje spalania węgla czy drewna, ma spowodować natomiast stosowanie odpowiednich jakościowo paliw stałych w odpowiednich urządzeniach grzewczych.

- Traktujemy ten problem priorytetowo. Chcemy od przyszłego sezonu grzewczego zakazać palenia mułem i paliwami złej jakości, i doprowadzić do wymiany starych kotłów na nowe w ciągu najbliższych 10 lat. Smog wróci, dlatego apelujemy do rządu o wprowadzenie takich rozwiązań w skali kraju, potrzebne będą skuteczne kontrole stosowania przepisów w tym zakresie – przekonywał w trakcie konferencji marszałek Wojciech Saługa.

Ograniczenia lub zakazy wynikające z założeń do projektu uchwały antysmogowej mają objąć całe województwo śląskie i obwiązywać w całym roku kalendarzowym.

Marszałek Wojciech Saługa zadeklarował również, że w przypadku kolejnych przekroczeń norm jakości powietrza Koleje Śląskie będą dostępne dla mieszkańców za darmo.

Jak wynika z projektu uchwały, pożądanym sposobem ogrzewania budynków w województwie śląskim jest ciepło systemowe oraz ogrzewanie gazowe. Możliwe jest także ogrzewanie paliwami stałymi (węgiel, drewno), ale wyłącznie przy zastosowaniu kotłów klasy 5.

Projekt zakłada trzy daty graniczne wymiany starych kotłów w zależności od ich wieku: 

- użytkownicy urządzeń powyżej 10 lat od daty produkcji będą je musieli wymienić na klasę 5 do końca 2021 roku.
- ci, którzy użytkują kotły od 5-10 lat, powinni wymienić je do końca 2023 roku,
- użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 roku.

Na rynku są stosowane również kotły klasy 3 i 4. Ze względu na to, że do roku 2016 wymiana na takie kotły była dofinansowywana, graniczną datę ich obowiązkowej wymiany na klasę 5 wydłuża się do końca roku 2027. Co istotne, każdy, kto buduje nowy dom i zamierza ogrzewać go węglem lub drewnem, ma obowiązek zainstalować od razu kocioł klasy 5. Ta regulacja będzie miała zastosowanie po 12 miesiącach od dnia wejścia w życie uchwały antysmogowej. - Stare kotły emitują nawet do dziesięciu razy więcej zanieczyszczeń niż nowe, a ich wymiana pozwoli ograniczyć problem niskiej emisji w regionie. Jesteśmy chyba jedyną wyspą na mapie Europy, gdzie wciąż można kupować paliwa niskiej jakości i ich używać, zatruwając sobie życie. Czas to zmienić – dodał marszałek Wojciech Saługa.

Uchwałą objęte są wszystkie kotły i piece na paliwo stałe niezależnie od ich przeznaczenia. Uchwała dotyczy całego sektora mieszkaniowego oraz działalności gospodarczej, gdzie użytkowane są kotły typu „domowego” (o mocy do 1 MW).

Przypomnijmy, w rozmowie z nami Wojciech Saługa zadeklarował, że uchwała antysmogowa wejdzie w życie w pierwszej połowie 2017 roku. Kiedy dokładnie projektu uchwały antysmogowej trafi pod obrady Sejmiku Województwa Śląskiego? - Już w poniedziałek odbędzie się otwarta debata, na którą prócz radnych sejmiku zapraszamy samorządowców i przedstawicieli organizacji społecznych. Przewiduję, że głosowanie nad uchwałą odbędzie się w lutym, najdalej w marcu - powiedział nam Grzegorz Wolnik - przewodniczący sejmiku.

- Założenia uchwały na pewno są bardzo restrykcyjne. Jednak to, co działo się w naszym regionie w ostatnich dniach pokazało, że żarty się skończyły i nadszedł czas na takie, radykalne rozwiązania - dodaje Grzegorz Wolnik.

Czy wg Was projekt ustawy antysmogowej jest restrykcyjny?




Oddanych głosów: 3185

Oceń publikację: + 1 + 195 - 1 - 145

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (113):
  • ~kich1970 2017-01-12
    12:57:07

    Czas i pora

  • ~adiqq 2017-01-12
    13:00:58

    wreszcie...1 krok w dobrym kierunku

  • ~Ja_2 2017-01-12
    13:05:46

    Śmierć rybnickiemu smogowi !

  • ~Kierowca 2017-01-12
    13:17:19

    Brawo!

  • ~Hubert Szopa 2017-01-12
    13:21:37

    Najwyższy czas super pomysł jeszcze dobre ceny na niebieskie paliwo i będziemy mieli spokój z uciazliwym smogiem

  • ~elmo 2017-01-12
    13:22:29

    214 8

    Teraz 2. krok. Obniżyć ceny gazu lub dogadać sie z pec- em odnośnie stawek.

  • ~panoczek 2017-01-12
    13:26:52

    71 25

    No, to teraz czekamy aż "potentaci energetyczni" zablokują uchwałę :)

  • ~buchu 2017-01-12
    13:32:00

    Najłatwiej i najprościej to zakazać. Nie żebym był zwolennikiem opału gorszej jakości. Co oprócz zakazu pan marszałek zrobi? Uwolni ceny węgla, gazu? Może zniesie akcyzę na te paliwa? Zlikwiduje podatek PIT?
    Zwolni z płacenia podatku vat za zakup kotła klasy 5? Ja też mogę zakazać i nakazać dzieciom wielu rzeczy nie dając nic w zamian. Tylko jak wyglądał bym wtedy w oczach dzieci?

  • ~elmo 2017-01-12
    13:32:17

    66 13

    ~panoczek z ust mi to wyjąłeś. Moze ktoś poda dane na temat % udziału zakupów osób prywatnych w sprzedaży mulu i flotu... Bo cos z tym teraz trzeba będzie zrobić...

  • ~buczel 2017-01-12
    13:39:05

    Bardzo fajnie ale co zrobią ludzie, których ledwo stać na odrobinę najtańszego mułu do przestarzałego pieca bo o nowym nie mogą nawet marzyć, modląc się by ten stary wytrzymał jak najdłużej... Mają marznąć czy do noclegowni? Kto im pomoże, żeby ich było stać na te ekologiczne rozwiązania?

  • ~elmo 2017-01-12
    13:40:43

    ~ buczel, Arteks Ci zaraz odpisze, że ma sie przeprowadzić na blok. Proste prawda?

  • ~buchu 2017-01-12
    13:43:28

    82 21

    Własnie przeczytałem uchwałę i jestem rozczarowany. Miałem nadzieję, że będą tam zawarte kompleksowe rozwiązania a tam tylko raptem 3 strony i to tylko dotyczące kotłów c.o. i czego nie będzie można w nich spalać. Zaskoczyło mnie, że w kominkach nadal będzie można palić wszystkim.

  • ~Arteks 2017-01-12
    13:44:00

    Brawo!!! Region czekał na tę decyzję od lat. A władze Rybnika od 2018 powinne zrezygnować z dotacji skoro sama uchwała wymusi zmianę pieców czy się to komuś będzie podobać czy nie. Kto skorzystał w zeszłym roku lub w tym - to farciarz. :) Za to zdecydowanie podłączać obiekty ZGM do ciepłociągu. Namawiam też władze miasta na budowę nowoczesnego bloku w jakieś atrakcyjnej części miasta dla osób których autentycznie nie stać na inwestycje związane z nowym piecem i zgodziłyby się zamienić swój przestarzały dom na mieszkanie komunalne ogrzewane z ciepłociągu. Ale nie mogłaby wtedy ich domu przejąć rodzina, a wyłącznie miasto. Ludzie bogaci niech sobie sami radzą, a ci którzy chcą budować swój własny dom, niech 10x się zastanowią czy ich będzie stać na utrzymanie w czasach kiedy muł i flota będą bardzo niechlubnym wspomnieniem.

  • ~ 2017-01-12
    13:46:44

    Widać lobby gazowe, prądowe i kotłowe działa w najlepsze. Tylko niech ten gościu wytłumaczy to ludziom których nie stać na gaz czy prąd....Jak myślicie o ile teraz wzrosną ceny kotłów czy węgla???

  • ~Arteks 2017-01-12
    13:55:15

    @buczel @elmo - tak właśnie uważam! Miasto powinno pomóc przede wszystkim osobom samotnym, niepełnosprawnym, starszym, mającym minimalny dochód na członka rodziny, a na pewno nie pracującym osobom w sile wieku - które same muszą zadbać o siebie. Panie Kuczera - zacznijcie budować tanie w eksploatacji, a jednocześnie atrakcyjnie położone bloki komunalne. Tylko w ten sposób rozwiążecie problemy osób biednych mieszkających w okropnych domkach, często straszących okolicę. A średniacy i bogaci sami sobie poradzą, tak jak radzą sobie z utrzymaniem kanalizacji, aut, telewizji cyfrowej, internetu, telefonów komórkowych i innych dóbr które pojawiły się w naszych domach w ostatnich kilkunastu latach.

  • ~cabrio 2017-01-12
    14:01:16

    22 11

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~siarzewski 2017-01-12
    14:28:58

    72 37

    Brawo. Popieram

    Choć od przygotowania projektu uchwały do jego wdrożenie może jeszcze być długa droga.

    I skończcie gadać głupoty o "taniości" miałów węglowych. Owszem jest to tańsze na tonie, ale spala się tego znacznie więcej niż węgla. Sumarycznie wychodzi tak samo jak węgiel.

    Swoją drogą - u uchwale przydałoby się wprowadzić procent wilgotności w drewnie a nie określenie "mokre drewno".

  • ~ 2017-01-12
    14:30:43

    66 7

    nie ma się czym zachwycać, bo nie oszukujmy się, nikt nie odpowiada za parametry węgla do spalania w piecach CO. Wyglądać to będzie tak, że płacisz za węgiel np. orzech I gat. a faktycznie kupujesz węgiel z domieszką, bo przecież nie ma zakazu sprzedaży przez producentów, w tym kopalń, miału, mułu, flotu odbiorcom indywidualnym czy składom opału, hurtownikom. A na czymś każdy z nich musi zarobić. Teraz najważniejsze, by brać fakturę na zakup węgla, aby udowodnić w razie problemów, że kupiło się węgiel w jego mniemaniu w dobrej jakości (i za to się zapłaciło), bo za jakość to już indywidualny odbiorca na pewno nie może odpowiadać. Niestety, uchwała niewiele moim zdaniem zmieni.

  • ~mati77 2017-01-12
    14:44:54

    13 4

    cabrio dobrze napisałeś i już Twój komentarz usunęli ciekawe w jaki sposób regulamin złamałeś

  • ~ 2017-01-12
    14:54:24

    55 76

    Pierwszy raz będziemy mogli cieszyć się urokami zimy. Może uda się z rodziną wieczorem wyjść na spacer. Biegacze będą mogli biegać, dzieci bawić się na dworze bez konsekwencji dla swojego zdrowia. Będzie lepiej dla astmatyków i nie będziemy pokazywali palcami jako region w którym jest najgorsze powietrze w Polsce. No i sumienie ludzi których stać na ładne domy z których trują sąsiadów może być lepsze. Bo przecież ten kto truje - zabija.

  • ~majkiel 2017-01-12
    15:09:11

    @Arteks ciekawe jakby byłeś na miejscu tych biedniejszych czy też bys tak mądrował..

  • ~xxxx 2017-01-12
    15:41:45

    jak kogoś nie stac 12 tys wywalić to co zamkną go do pierdla?

  • ~lukytimo 2017-01-12
    15:43:27

    Ustawa rewelacja, możemy spodziewać się że w lipcu ludzie będą grzali wodę nie spalonym mułem czy flotem. A nie można by po prostu zakazać sprzedaży mułu i flotu ?

    Panie Prezydencie zakazy zakazami, ale co w zamian ? Niższe ceny węgla lepszej jakości, niższe ceny kotłów, niższe ceny gazu ? A może wręcz odwrotnie wykorzystamy sytuację i jeszcze podniesiemy ceny, a przedsiębiorcy na pewno tak zrobią.

    Wg mnie potrzebne jest dzialanie systemowe niższa akcyza na czyste paliwa, niższy vat, niższy vat na kotły a tego tutaj brakuje bo i Oni tego nie mogą zrobic tylko RM.

    Wymiana pieców, fajna sprawa ale czy nie prościej byłoby po prostu zakazać sprzedaży pieców klasy niższej niż 5. A nie zmuszać 75 letnią kobietę wymieniać piec z emerytury 800 zł (aaa faktycznie ona może iśc do DPS-u, albo przynajmniej stanąć w kolejce do niej bo będzie ogromna) a różnicę czyli koło 2500 zł dopłacimy my.

    A może pójść jeszcze dalej, nakazać wymianę samochodów 10 letnich do 2021 na elektyczne itd. ?

    POTRZEBNE SĄ SENSOWNE DŁUGOFALOWE DZIAŁANIA A NIE ZAKAZY. Nota bene, kto weźmie na siebie cierpienia marznących dzieci, śmierci staruszków w mroźnych domach? prezydent? wojewoda? a może ktoś z forum ?

    Jak można osobie do tej pory jeżdżacej maluchem nakazać zakup mercedesa, litości.

  • ~pprywatne 2017-01-12
    15:59:47

    82 5

    Teraz pojawi się "Wysokoenergetyczny i ekologiczny brykiet" wytwarzany z tych właśnie mułów i flotów. Czy ktoś ma nadzieję, że kopalnie tego w jakiś sposób i tak nie sprzedadzą?
    Może na hałdę wysypią... :) :) :)

  • ~frbro 2017-01-12
    16:03:56

    57 5

    W jaki sposób kontrolowane będzie to, ile lat ktoś już użytkuje piec? Bo na pierwszy rzut oka wydaje mi się to nieweryfikowalne.

  • ~ 2017-01-12
    16:06:45

    Dzięki Bogu, że coś robią!!! To duży krok! Projekt jak na razie, ale ufam, że zatwierdzą! Tylko zbyt długi czas na wymianę pieców. I nie rozumiem, dlaczego montaż kopciuchów w nowych domach będzie możliwy jeszcze do września 2018, to jakiś absurd

  • ~PLACEBO 2017-01-12
    16:33:49

    72 3

    Super, regulacje czym nie można palić to już jakiś poczatek.
    Ale jeśli zostanie w takiej formie wprowadzony, to wydaje mi się że będzie to jeden wielki bubel, jak wiele innych bubli w portfolio obecnego i poprzedniego rządu.
    Ustawa która reguluje jedynie zakazy i nakazy owszem coś poprawi ale w takiej formie ma nikłe szanse na skuteczne prowadzenie do celu, przy okazji posiada wiele luk.
    Jak widzę w komentarzu do niej określa ona jedynie wymogi co do flotu mułu i flotokoncentratu, ale nie bierze pod uwagę tego że, węgiel nawet ekogroszek może być różnej

    jakości. Co z kwestią różnych typów węgli, np węgiel typu 33 (koksujący), który nie do końca nadaje się do jakiegokolwiek domowego pieca ?
    co z regulacją wysokich kar za spalanie odpadów, oraz szczebelek wyżej wysokich kar za sprzedaż pozaklasowego opału? to co zostało juz napisane zakaz spalania jedno zakaz sprzedaży to drugie.

    Projekt przewiduje wymogi dla pieca w nowym budownictwie - okej.
    Przyjmuje również terminy wymiany starego pieca na nowy zależne od wieku pieca, do jakich muszą się dostosować użytkownicy starszego budownictwa - też okej, ale ja widze już

    pewne ale.
    Czy przypadkiem nie powinno się w tym przypadku większy nacisk położyć na użytkowników piecy pozaklasowych, i ustalić różne wartości sugerownych progów szasowych w zależności

    od tego jaki piec się faktycznie posiada ?
    Dlaczego na przykład ktoś kto kupił kilka lat temu nowoczesny i ekologiczny piec spełniający wymogi 4 klasy musi go musowo wymienić do końca 2027 roku mimo że pracować

    bezawaryjnie mógłby znacznie dłużej (zawór czterodrogowy stosowany w licznych instalacjach od wielu lat w znacznym stopu zabezpiecza piece przed korozją).

    Typowe smieciuchy nie wytrzymują więcej jak 10 lat, może lepiej rozważyć pozornie liberalniejszy zakaz dystrybucji i montażu pieców poniżej 5 klasy od określonch przedziałów

    czasowych? Wtedy problem będzie redukował się sam systematycznie, bez niepotrzebnego nadwyrężania budżetu mniej zamożnych.

    Projekt ustawy nie przewiduje też kwestii jaką jest to, że poducenci kotłów posiadają pewne spore stany magazynowe, nie zastosowanie w ustwie pewnych okresów przejściowych

    może doprowadzić do bankructwa nawet dużych firm, przez brak zbytu na towary magazynowe (np równie dobre kotły 4 klasy - tylko nieznacznie odbiegajace normom 5 klasy)

    Inna kwestia to zapis "powinien wymienić piec na nowy". A co jeśli producent nie wyklucza modernizacji pieca do kotła V klasy bez całkowitej wymiany pieca (TEKLA czy

    KLIMOSZ)? Ja tu widzę lukę w projekcie w tej kwestii.

    Temat modernizacji, i spojrzenie na nią z punktu widzenia ustawy (tudzież jej projektu) mnie wybitnie interesuje, ponieważ raptem 4 miesiące temu dokonałem wymiany starego

    zasypowca na nowoczesny piec żeliwny z podajnikiem na ekogroszek i pellet będący w klasie IV (TEKLA DRACO TYTAN II).
    Jako że piec jest żeliwny sam producent zakłada długi okres jego eksploatacji (gwarancja na wymiennik 10 lat, a faktyczna jego żywotność nawet 25 lat), na podajnik natomiast

    udziela gwarancji 5 letniej.
    Po okresie gwarancji na podajnik, gdy obecny podajnik ulegnie awarii przewiduję modernizację pieca na podajnik pelletowy z palnikiem automatycznym oraz dodanie dodatkowej

    szamotowej przegrody wg wytycznych producenta. W ten sposób posiadany piec DRACO TYTAN II stanie się konstrukcyjnie piecem DRACO BIO w wymaganej przez ustawodawcę klasie V -

    mimo że przeprowadzona inwestycja nie bedzie wymiana pieca a jedynie jego modernizacją.

  • ~ 2017-01-12
    16:38:27

    74 9

    widzę, że jak zwykle włodarze poszli po najmniejszej linii oporu i wymyślili rozwiązanie w myśl zasady nakazać, zakazać i ukarać ( do tego nie potrzeba nam marszałka, wpadnie na to nawet przedszkolak, wyszłoby taniej), nie widzę tutaj żadnych rozwiązań "co w zamian", nie ma promocji finansowej innych, bardziej ekologicznych źródeł ciepła, czy poprzez tanie taryfy energii elektrycznej, gazu, czy chociażby pelletu, już widzę jak firmy sprzedające i montujące piece podniosą ceny o 20 -30 % ( bo ludzie i tak piece kupią), a w mieszalniach ( czytaj składach opału ) ruszy wzmożona produkcja ekogroszku "uszlachetnionego" pseudowęglem pochodzącym zza południowej i wschodniej granicy, a co z przestarzałą ciepłownią w Chwałowicach ? mam nadzieję, że wkrótce też zostanie zmodernizowana i będzie spełniała co najmniej wymogi 5 klasy, wtedy mieszkańcy bloków będą modli w końcu powiedzieć, że też dbają o czyste powietrze w mieście, bo teraz walczą o czyste powietrze

  • ~ 2017-01-12
    16:39:17

    24 3

    sami niestety ogrzewając mieszkania ciepłem z nieekologicznego źródła

  • ~czorcik 2017-01-12
    17:00:17

    54 14

    Hahaha....Czesi(ci przy granicy) wykupią muł oraz flot i smog przy "sprzyjajacym" wietrze wróci do Rybnika...uzupełniając wyziewy(po paleniu byle czego...) z elektrowni

  • ~lukytimo 2017-01-12
    17:08:46

    69 1

    @ursus wydaje mi się , że po przeprowadzonej modernizacji wystarczy że Tekla da Ci odpowiedni certyfikat

    Ja się trochę zawiodłem na szybce przygotowanej uchwale, napisana na kolanie i tyle.
    Zobaczymy co wymyślą teraz na szczeblu centralnym.
    Najważniejsze to ustalenie norm dla opału, w Polsce mamy z tym na bakier.

    Zakaz palenia mułem ok, ale bardziej humanitarnym byłby zakaz sprzedaży. Tak samo z piecami, przecież one mają określoną żywotność, wystarczy zakazać sprzedaży kotłów gorszej klasy i piece będą wymieniane same z siebie, bez odgórnego nakazu. Tym samym nie zrobi się nam sztucznie na rynku. W wypadku gdy cały Śląsk będzie musiał wymienić kotły praktycznie w jednym czasie, ceny będą z kosmosu.

    Inna kwestia co miasto może oprócz tych zakazów zrobić, może powinno razem z Marszałkiem myśleć nad wybudowaniem ciepłowni z prawdziwego zdarzenia. Ogłosić już w tym półroczu przetarg i działać i za 3 lata można podłączać bloki, domy. Bo co będzie w sytuacji hipotetycznej gdy w 2028 jak już wszyscy wymienią piece a smog dalej będzie, winni będą dalej Ci palący ekologicznym paliwem.
    A tak dać ludziom możliwość podłączenia się do ciepłowni za 3 lata i wybór raczej będzie jednoznaczny, nikomu nie chce się babrać w kotłowni (no chyba że ma tam minibarek i tzw. święty spokój na 30 minut). Tak samo miasto z marszałkiem powinni naciskać na rozbudowę gazowni.
    Jednakże poszli po najniższej możliwej linii oporu, w której pogłębi się tylko bieda i nic więcej.

  • ~pprywatne 2017-01-12
    17:20:02

    59 9

    A czego spodziewaliście się, zakazy i nakazy nic nie kosztują, a jest usprawiedliwienie "przecież zajęliśmy się problemem".

    Lepiej by działały ulgi na podatkach od nieruchomości, dodatkowa taryfa prądu, dofinansowania do ciepłowni z filtrami itp. Ostatnio w naszym państwie tylko wprowadza się zakazy, nakazy i kary...
    Pazerność "władzy" już tak się rozpuściła, że ostatnie 2 zł chcą z nas wydusić pod pretekstem naszego własnego dobra lub bezpieczeństwa.

    Szkoda gadać..... i tak zmierzamy w stronę Korei Północnej...

  • ~marcin13 2017-01-12
    17:20:44

    61 7

    To na allegro kupimy naklejki z datą produkcji pieca;
    Certyfikaty pieca do 5 klasy
    itp. tak przecież było świadectwami energetycznymi budynków.

    Może ktoś ma info kiedy będzie gaz ciągnięty w Popielów/Radziejów - nigdy bo się nie opłaca oczywiście.

    No i teraz wszyscy z bloków zrobią zrzutę na nową EC bo te na Chwałowicach i Jankowicach są nieekologiczne przecież.

    Teraz najciekawsze to to że produkcja ekogroszku jest za mała już dziś a co będzie po wymianie wszystkich tych pieców ... .

    Budują za setki milionów drogę ale o sieci gazowej czy EC nikt się nawet nie zająknie czyli dalej będzie śmierdzieć.

  • ~minowa 2017-01-12
    17:24:45

    60 13

    Przeczytajcie sobie wymagania kominowe i instalacji wodnej dla ogrzewania kotłem klasy V. Wiele domów czeka przebudowa kominów, wymiana instalacji wodnej CO. Ciekaw jestem kto w kilka lat wyprodukuje dziesiątki tysięcy kotłów i ile lat trzeba będzie czekać na fachowców, którzy to wszystko wymienią i zainstalują. To nie jest taka prosta sprawa tylko kupić i podłączyć do obecnych warunków. No i kto wyprodukuje odpowiednią ilość opału do tych pieców i w jakiej będzie cenie przy szaleńczym popycie.

  • ~sianio 2017-01-12
    17:26:00

    89 12

    Arteks idąc twoim tokiem myślenia wszystkich biednych zamknąć w dzielnicach domów komunalnych ,zabrać im domki a jak domki to i ziemię.Stworzyć obozy gdzie będą przebywali ludzie którzy w zimie chcieli się ogrzać.Takie podejście do sprawy nie rozwiązuje problemu.Rozwiązaniem problemu są ulgi dla ludzi przy zakupie węgla,gazu,prądu przeznaczonego na potrzeby ogrzewania.Państwo Polskie powinno wybrać - albo smog albo odstąpić od pobierania podatków naliczanych do każdego paliwa używanego do ogrzewania.Wątpię że nasze państwo coś zrobi w tym kierunku oprócz zakazów,nakazów i karania.

  • ~zmarzloki 2017-01-12
    17:28:48

    61 13

    A co jeśli posiadam tzw. "kahloki" w swojej kamienicy? Też mi każą wymienić na kocioł klasy V i zmodernizować instalacje CO ?

  • ~ 2017-01-12
    17:37:17

    39 84

    Sianio, a dlaczego nie po prostu w małym przytulnym mieszkanku na bloku? Znam starszą panią, która tak właśnie zrobiła: wyprowadziła się ze starego zimnego domu do mieszkania w bloku w centrum miasta i jest zachwycona. To osoba wykształcona i pewnie dlatego łatwiej jej było podjąć rozsądną decyzję niż innym, ale naprawdę nie rozumiem, dlaczego ktoś ma mieszkać w domu, na utrzymanie którego go nie stać. Ja na przykład miałabym ochotę mieszkać w domu 200m2 w centrum Sopotu, z dwoma garażami (a w garazach jaguary), a ponieważ mnie na to nie stać, to:
    a) niech prezydent mi to dotuje
    b) niech wszyscy się złożą na to
    c) dajcie mi wyższe zarobki (celowo używam tego zwrotu, bo czytam go nie raz w tutejszych komentarzach)
    d) zaproponujcie mi coś w zamian, przy czym jestem zainteresowana tylko domem jednorodzinnym, absolutnie nie poniżej 200m2, zamiast jaguarów mogą być maybachy

  • ~pprywatne 2017-01-12
    17:43:36

    90 26

    ~KasiaT. Kiedy sama zostaniesz "starszą panią" i jak się jeszcze najpierw dorobisz własnego domu (w co wątpię), to też będziesz mogła go opuścić na rzecz "ciepłego mieszkanka".
    Także takie rady to lepiej zachowaj dla siebie...

  • ~piotrekdec 2017-01-12
    17:57:19

    30 61

    pprywatne: dlaczego ma zostawiać oczywiste wnioski dla siebie?
    jeśli ktoś ma dochody na poziomie bardzo niskim,
    tak niskim, że nie jest w stanie w cywilizowany sposób utrzymać (a więc i ogrzać) dom, a zarazem ów dom jest war kilkaset tys. to co należy z takim domem zrobić?
    ale oczywiście OJCOWIZNA ważniejsza niż wygodne, racjonalne nie powodujące trucia siebie i innych życie

  • ~ 2017-01-12
    17:57:40

    62 8

    Palę najczystszym paliwem stałym tj. koksem. Dlaczego mam wymieniać piec? Nie generuję żadnego dymku. Znowu prawny paszkwil ktoś nam zgotował. Czy ciepłownie zasilające bloki i familoki też dostosują się ekologicznie i zmienią paliwo na węgiel czy dalej będą spalać muł? Może zastosować ekologiczne odsiarczanie spalin i elektrofiltry na kominach ciepłowni. Oczywiście kto za to zapłaci-klient. Co z kominkami i spalaniem drewna? Przecież tego powstało w ostatnich latach najwięcej- a ilość kotłów spada? To skąd ten smog?A korki w mieście-może też ekologicznie wdrożyć zakaz jazdy autem?

  • ~pprywatne 2017-01-12
    18:09:33

    54 12

    ~piotrekdec. Nic nie zrozumiałeś.
    Może ktoś pracował całe życie i było go stać na wybudowanie własnego domu, teraz gdy przeszedł na emeryturę, to chcecie mu wszystko zabrać, a do płacenia składek emerytalnych był zmuszony i nie mógł tych pieniędzy lokować tam gdzie chciał. Niech ZUS wypłaci emerytom to, co wpłacali przez całe życie wraz z odsetkami, to będzie ich stać na ogrzewanie.
    Można też wybudować getta, skonfiskować wszelką własność od której ludzi nie stać płacić kolejnych podatków i pomału przejąć wszystko na poczet skarbu państwa. Za te pieniądze zatrudnić nowych urzędników, stworzyć nowe resorty represji i tak też się to będzie dalej kręcić.
    To teraz jest takie modne "być biednym" i jest w tym jakaś racja, bo takiemu się tylko należy, a zabrać już mu nie ma co...

  • ~imrahil 2017-01-12
    18:21:11

    22 11

    mam nadzieję, że nie będzie jakiejś luki dla kominków.

  • ~Kwinto 2017-01-12
    18:21:59

    41 13

    Widać że chcą na szybko i pod publiczkę zrobić ustawę.
    Jestem jak najbardziej za, ale z głową! Na początek to można zakazać sprzedaży mułów i flotów, natomiast zakaz palenia powinien obowiązywać powiedzmy od września ale 2018r. Myślicie że jak ludziom zostanie opału z tego roku to go zaorają na polu? Każdy pomyśli to samo - skoro zapłaciłem za muł czy flot to muszę go spalić do końca. Nie można tak z dnia na dzień zakazać palenia obecnymi paliwami, Ludzie muszą mieć czas aby trochę to ogarnąć i zaoszczędzić na węgiel, eko-groszek czy nowy piec.

  • ~Konrad Klink 2017-01-12
    18:25:19

    38 5

    Nie wiem czy gdzieś to już padło bo komentarzy sporo. Ale zakaz spalania mułu i flotu bez zakazu jego sprzedaży odbiorcom indywidualnym z wysokimi karami za złamanie prawa nic nie da. Pamiętajmy że śmieciami też nie wolno palić a i tak ludzie palą. Produkcji śmieci nie da się zakazać ale sprzedaży miału już tak. Tylko jak odpad zniknie z rynku nie będzie można nim palić.

  • ~imrahil 2017-01-12
    18:26:04

    18 30

    o zakazie palenia mułem czy flotem mówi się od miesięcy albo lat. można było się przygotować. czas edukacji się skończył. jak widać, była nieskuteczna. okres przejściowy na kocioł jest i to spory. informacja jest w mediach, a jak znam życie wielu nawet teraz kupi kocioł pozaklasowy z myślą że jakoś to będzie... takie idiotyczne podejście

  • ~ 2017-01-12
    18:47:13

    15 37

    Kwinto: na szybko??? Od ponad 10 lat gadają o tym... * Konrad Klink - oczywiście, że zakaz sprzedaży jest wskazany, ale to nie jest w gestii marszałka, to można zrobić tylko na szczeblu centralnym - i czekam z niecierpliwością. Marszałek może tylko zakazac spalania. Ale mimo wszystko myślę, że to coś da. Jak wzywałam straż miejską to jakiegoś wyjątkowego śmierdziela, to przyjeżdżali i potem meldowali, że a) palił śmieci = kara (najczęściej było to pouczenie, ale myślę, że będzie coraz więcej mandatów) lub b) palił muł. - za to oczywiście póki co kary być nie mogło. Częściwo na pewno problem się zmniejszy - może nawet do poziomu innych miast w Polsce

  • ~ 2017-01-12
    18:49:35

    22 58

    pprywatnie: ależ ja mieszkam w domku. I póki mnie stać - opalam gazem. Kiedy nie będzie mnie stać na utrzymanie, to nie będę u ciebie żebrać: dopłać mi, tylko się wyprowadzę do czegoś, na utrzymanie czego będzie mnie stać. Nawet jeśli nie będę jeszcze starszą panią. Jakoś pasożytowanie na innych mnie nie kręci, tak samo zresztą jak trucie ich

  • ~emill 2017-01-12
    18:50:35

    28 12

    Moi drodzy widzę że rozpoczła się wojna ludzi po sąsiedzku a nie rozwiązanie problemu ciepłownie też dymią ,koksownie,elektrownie nie mówiąc o tysiącach tirów przykładowo w Austrii stoją prawie przez dwa dni Sobotę i Niedzielę może na początek to by było coś [one naprawdę dymią] u nas wychodzi na to że tylko kominy domów prywatnych zanieczyszczają powietrze ?

  • ~Adam Szymiczek 2017-01-12
    19:16:43

    16 1

    Ale chwileczkę.....
    Zakaz palenia ?
    Czy wycofanie z obrotu?

  • ~ 2017-01-12
    19:22:09

    15 27

    ale, że co: że te tiry w Austrii robią smog w Rybniku?:) Tak, marszałek katowicki zdecydowanie powinien się zająć tirami w Austrii:)

  • ~piotrekdec 2017-01-12
    19:23:21

    19 27

    pprywatne: kto i komu chce coś zabierać?
    jaka wypłata ZUS? jak chcesz rzucać demagogicznymi hasłami to
    forum onetu jest dobrym miejscem

    za NBP:
    "Przeciętny majątek netto gospodarstwa domowego w Polsce, mierzony medianą wyniósł 256,8 tys. zł (...) W przeważającej mierze była to wartość głównego miejsca zamieszkania o przeciętnej wartości 282,6 tys. zł"

    właściciel domu za kilkaset tys. mieszkający na 200m2, często w dwie osoby nie ma za bardzo prawa mówić, że jest biedny

  • ~swistak 2017-01-12
    20:27:40

    33 10

    tzn.ja powiem tak.
    Dajcie może Ojcu Rydzykowi jeszcze kolejne z 30 mln i jeszcze na jakieś debilne dni młodzieży 440 mln zł a ludzi w nosie mając ,spokojnie ustalajcie sobie ustawa za ustawą a ludzie będą grzać z źródeł termalnych bo kasę mamy ,ba nawet stać nas polaczków bo to tanie jak barszcz. Jak byśmy żyli ciężko to co innego. Ale radni ustalili...
    Dotacje nie są potrzebne. Po co ? Damy sobie rade ...żyć ,grzać,opłacać,tankować i świnie karmić z Wwa. itp. za 2 tyś zła na msc. Lajtowo. Zakazać palić wogóle. Brawo Wy.

  • ~mariusz 2017-01-12
    20:38:28

    33 11

    witam tak tylko o ekologi to pan kuczera zapomniał ile drzew wytnie pod budowę nowej drogi ?? drzewo daje tlen a po zatem Rybnik to betonowa pustynia taka prawda a jak kogoś nie stasc na kupno węgla to co ma iść kraść ??

  • ~waldus 2017-01-12
    20:42:36

    22 7

    jesli ktos wierzy ze zakaz palenia mulu i flotu cos w zieni w kwestii smogu to jest

  • ~waldus 2017-01-12
    20:43:25

    34 7

    naiwny ... . za 2 lata okarze sie ze smog jak byl tak jest.

  • ~kierowcabombowca 2017-01-12
    20:55:33

    17 19

    Lemingi wymyśliły zwykły pr dla utrzymania stołka, ale dzięki za info od rana oszczędzam i pale wszystkie śmieci co mam pod ręką i tak do wiesny, węgiel zostanie mi w połowie na natepny sezon bo cienko to widze a nie stać mnie tylko na palenie weglem który znacznie podrożeje

  • ~Marek.Piegus 2017-01-12
    21:17:03

    14 2

    Obiecać nic nie kosztuje (zwłaszcza jak ktoś inny ma za te obietnice płacić), ale że smog truje wszystkich niezależnie od stanowiska to im też powinno zależeć, żeby było naprawdę lepiej. Było już sporo trafnych komentarzy co jest słabego w tej propozycji uchwały i że może się to jeszcze później rozmyć, ale od czegoś trzeba zacząć i ważne, żeby temat nie zniknął jak się tylko zrobi ciepło na dworze. Tu liczę na redakcję, że pociągnie ten temat dłużej (a tylko czekać aż się pojawią obok reklamy instalatorów :) )

  • ~Kwinto 2017-01-12
    21:18:16

    18 6

    Kasia wiem że już lata mówią o wycofaniu mułu i jestem za, ale z tym paleniem to powinni jeden rok przeciągnąć, bo to trochę martwy przepis.
    Jak ktos chce się odchudzać to nie zacznie wtedy jak ma w lodówce jedzenie, to samo jest z opałem. Każdemu coś zostaje na koniec sezonu, i jeśli faktycznie przepis wejdzie w życie, ludzie będą kopcić całe lato i grzać wodę jak to ktoś wyżej napisał. Trzeba dać wszystkim czas aby pozbyli się do końca tego świństwa w przyszłym sezonie, i zamienili muł na coś bardziej ekologicznego. Oczywiście zakaz sprzedaży powinien wejść od razu , choć ja prędzej tutaj widzę konflikt interesów. Wątpię aby ktoś z góry wydał taki przepis z dnia na dzień

  • ~Marek.Piegus 2017-01-12
    21:27:58

    10 2

    Zakazy częściowo pomogą, ale jak przekroczenie normy spadnie z 3000% procent na 2000% to o sukcesie mówić chyba jeszcze nie będziemy mogli. Trzymajmy władze miasta i samorządu za słowo - ten temat podobno ma być traktowany priorytetowo. Ja bym sobie życzył żeby to był wysoki priorytet i nie tylko do końca zimy. A skoro to takie ważne dla wszystkich (a tak jest) to fajnie byłoby pokazać jaki mają plan działań i co tydzień pokazać Rybniczanom jak ten plan jest realizowany. Redakcja rybnik.com.pl też może pomóc w pokazywaniu tych działań i przypominać zwłaszcza jak się coś zacznie zacinać

  • ~Krzysztof Formanek 2017-01-12
    21:28:47

    8 4

    ludzie opamiętacie się

  • ~Marek.Piegus 2017-01-12
    21:47:56

    12 4

    Było kilka słusznych komentarzy, że problem nie tylko w formie ale też jakości paliwa i że powinien być zakaz obrotu takimi paliwami marnej jakości. Ktoś zauważył że taki zakaz to może wprowadzić tylko państwo na poziomie centralnym. No to niech wprowadzi. Pamiętacie tłumaczenia że na poziomie miasta nie można decydować o zakazie montażu starych kotłów w nowych domach? Poszli z tym do Marszałka, więc niech on idzie dalej do rządu, prezydenta. A dziennikarze to już tam powinni być z pytaniem do każdej partii i posła czy jest za utrzymaniem pozwolenia sprzedaży paliw mocno trujących czy jednak jest za zakazem obrotu. Odpowiedzi oczywiście powinny być publikowane. A potem pytać o dalsze działania, plany i sprawdzać realizację. Do Unii to może od razu bym z tym nie szedł bo to sie różnie ostatnio kojarzy, ale warto się przyjrzeć jakie fundusze unijne można tu wykorzystać. Ważne żeby była ciągła presja, a wygrać może na tym każdy - nawet politycy lokalni czy ze szczebla centralnego (jak się do tego mądrze podejdzie, a nie tylko kilka zakazów ogłosi).

  • ~Dawid Nieszporek 2017-01-12
    21:48:43

    3 1

    http://www.forbes.pl/sposoby-na-smog-firmy-ktore-walcza-o-czyste-powietrze,artykuly,210063,1,1.html?utm_source=fb&utm_medium=social&utm_campaign=fb_redakcja

  • ~ 2017-01-12
    22:00:53

    14 33

    Domy przeważnie są potrzebne jak ktoś ma np. 2-3 dzieci. Jak one dorosną i założą swoje rodziny, nagle taki dom może stać się zbędny, szczególnie jak jeden z małżonków umrze czy jeśli dojdzie do rozwodu. Rozważny człowiek nie będzie na siłę utrzymywać fikcji. Dla wdowy, wdowca czy starszego małżeństwa wystarczy 1-2 pokojowe mieszkanie w bloku. @waldus może jestem naiwny ale w wielu miastach gdzie muł i flot nie są sprzedawane, powietrze jest dużo czystsze niż w Rybniku. Pamiętaj, że jeśli nie spróbujemy to się nie przekonamy. Mamy okazję spróbować - to spróbujmy. W Polsce północnej zarobki są przeważnie niższe, a ludzie dają radę opalać węglem. U nas też dają radę.

  • ~wielopole 2017-01-12
    22:07:36

    37 5

    Taka mała ciekawostka:
    "Pro­duk­tem ubocz­nym dzia­ła­nia kopalni jest woda z bło­tem. Błoto składa się z czy­stego che­micz­nie węgla oraz kamie­nia, który towa­rzy­szy węglowi w złożu. Pro­blem w tym, że są to wszystko dro­binki bar­dzo małe, do 1mm średnicy.

    Ze stru­mie­nia wody i błota odzy­skuje się w pro­ce­sie flo­ta­cji dro­binki węgla. Tak powstaje flo­to­kon­cen­trat zwany potocz­nie flo­tem. To węgiel o para­me­trach nie gor­szych niż kostka czy orzech. Tyle że tak drobny pro­szek węglowy w suro­wej postaci nie jest atrak­cyj­nym pro­duk­tem. Trudno go spa­lić w spo­sób wygodny w domo­wym kotle, choć dla wpraw­nego pala­cza to dobre i tanie paliwo."
    http://czysteogrzewanie.pl/czym-ogrzewac/flotokoncentrat-i-mul-weglowy/

  • ~ 2017-01-12
    22:19:59

    2 1

    Znalaz

  • ~Marek.Piegus 2017-01-12
    22:22:50

    7 5

    Zakazy, zakazami, ale co w zamian? W artykule jest napisane:
    "pożądanym sposobem ogrzewania budynków w województwie śląskim jest ciepło systemowe oraz ogrzewanie gazowe"

    To teraz logiczne pytanie jak to chcą zapewnić? Bo nawet jak spadnie zużycie flotu, a w zamian będzie węgiel i będzie przybywało domów opalanych węglem to powietrze nie będzie czyste. A nawet jak już w nowym (energooszczędnym) budownictwie ludzie zaczną częściej stosować prąd (pompy ciepła) to ciągle pozostają istniejące budynki, a ich jest najwięcej. Wiele już jest ocieplonych z dobrymi oknami, ale to ciągle węgiel. I wiele osób chce przejść na gaz, ale brakuje infrastruktury.

    Tak to się układa nasz lokalny rozwój cywilizacyjny, że Makosza pamiętamy głównie dzięki rondom, Fudalego za kanalizację to niech Kuczera wprowadzi czyste ogrzewanie, niech robi to dwie kadencje, niech mu się to rządzenie układa jeżeli nam ma wszystkim być lepiej.

  • ~ 2017-01-12
    22:30:58

    11 9

    Znalazłem rozwiązanie problemu braku kasy na wungel - rodzinne popołudnia na hołdzie z reklamówką z biedry w ręce na pewno ograniczą smog w miescie a zarazem przyczynią sie do umocnienia więzów rodzinnych - emocje jak na grzybach gwarantowane
    Za to w niedziele po kościele można wyzbierać wszystkie kartony za kasami w supermarketach

  • ~ 2017-01-12
    22:31:49

    10 3

    ~wielopole, zgoda, a flotokoncentrat, który wcale nie musi być sprawcą wszelkiego zła, dobrze się spala np w palnikach Ekoenergia stosowanych przez wiodących producentów nowoczesnych kotłów z podajnikiem, tutaj niestety idzie się po najmniejszej linii oporu

  • ~przykopa 2017-01-12
    22:33:58

    13 8

    Za 4 lata definitywnie i nie odwołalnie kończy się żywot kotłowni w Chwałowicach. Czy mieszkańcy blokhausów myślą że ta ciepła rureczka dalej taka pozostanie, jak przestaną truć kotły w Chwałowicach ?

  • ~jaro_t 2017-01-12
    23:03:44

    16 28

    Bardzo dobry projekt. Jedynie wszystkie terminy skróciłbym o połowę. Reszta ok. I co ważniejsze - absolutnie nie "zmiękczać" zapisów. A komentarze typu "nie stać mnie na ogrzewanie i wymianę pieca" zostawiam bez komentarza.

  • ~ 2017-01-12
    23:05:06

    14 17

    @przykopa z okazji smogu media podały informację, że ilość zanieczyszczeń smogowych w miastach spowodowanych przez ciepłownie i przemysł to maksymalnie 3%, transport to 20%, reszta czyli aż 77% to wyziewy z pieców domowych. Nie pisz więc, że ciepłownia kogoś truje bo to nieprawda, informacje o tym, że przestanie działać to kompletne bzdury.

  • ~Asia Wypij 2017-01-12
    23:10:29

    32 25

    tak jaasne, ludzie przestańcie, jeśli jesteście bogaci to sobie kupicie więcej węgla czy tam drewna. Ale po pierwsze takie biedota, takie babcinki co mają najniższą krajową, to za co kupi węgiel czy drzewo? Po drugie co daje mokre drzewo? Wytwarza ten cały smog? serio? hahah to jest śmieszne. a po za tym dobra możemy wymienić piec ale połowę niech dofinansują.
    A ten cały smog jest przez to że był mróz, niż i nie było wiatru ... jakos od wczoraj jak padał śnieg i podwyższyła się temp. i po smogu ani śladu.

    Ciekawe co mieli kiedyś powiedzieć ludzie, za czasów mojej babci czy dzieciństwa i młodości moich rodziców, wtedy się wszystkim paliło i jakoś o żadnym smogu nie było mowy.

    Dobra była zła jakość powietrza. Ale ludzie przez ten tydzień?! ponad tydzień?! zaraz trzeba robić uchwałę anty smogową i tylko na czas grzewczy? Nawet nie wiecie a przez cały rok jest zła jakość powietrza a wy nawet o tym nie wiecie.

    Pozdrawiam :D

  • ~przykopa 2017-01-12
    23:48:37

    10 9

    @przykopa z okazji smogu media podały informację, że ilość zanieczyszczeń smogowych w miastach ( jakich miastach , na Podhalu gdzie jest geotermia ?) spowodowanych przez ciepłownie i przemysł to maksymalnie 3% .......
    @Orient . Czy wierzysz w te bzdury ? ( prasa największym autorytetem ?) Zainteresuj się jak wygląda na kopalniach gospodarka zużytą odzieżą . Co się robi na kotłach gdy na dworze mróz , a w piecach gaśnie bo nie ma zugu , a na familokach jest zima?
    Ale oczywiście lepsze samopoczucie jest jak się wieży że się,, samemu nie przyczynia do zanieczyszczenia środowiska " , a mieć o to pretensje ,,tylko do innych " .
    Orient jak nie zrozumiesz że również Ty i inni podobnie myślący ,, z czystą ekologicznie grzejącą rureczką wychodzącą ze ściany" przyczyniasz się do skażenia środowiska . To nie widzę szansy na poprawę sytuacji.

  • ~hartom 2017-01-12
    23:53:33

    28 17

    I tak będę palił mułem i mogą mi urzędasy naskoczyć ze swoimi zakazami!!!. Niech sprzedadzą mi węgiel w cenie mułu a od razu przestawiam się na węgiel. Niech wymyślą coś przyjaznego dla środowiska co będzie w cenie mułu a też od razu, zmienie sposób ogrzewania. A tutaj jak zwykle tylko karać a nic nie dać i z taką władzą trzeba się pożegnać. Ten sam problem w Rybniku. Prezydent taki proekologiczny a wytnie resztę drzew na budowę drogi widmo czyli Pszczyna - Racibórz bo jak sam zapowiada jesteśmy w stanie zbudować tylko pierwszy odcinek, reszta gmin + Racibórz nie ma pieniędzy aby wybudować własne odcinki tej drogi. Rybnik z pieniędzy podatników wywali 150 milionów złotych. Za te pieniądze - nasze pieniądze podatników bylibyśmy w stanie wymienić wszystkie piece C.O. na te V klasy tylko po co ? Przecież władzy na tym nie zależy!!!

  • ~ 2017-01-13
    00:01:36

    14 20

    @przykopa nie wierzę ślepo mediom ale w niedzielę, poniedziałek i wtorek każdy mieszkaniec Rybnika był świadkiem jakie piekło zgotowały nam piece na muł i flot. Media tylko to dokumentowały. Ten rekord zanieczyszczeń przejdzie do historii. Mądrzejsze przyszłe pokolenia będą się dziwiły - jak ich rodzice i dziadkowie mogli być tak zacofani i nieprzyzwoici trując siebie i innych. @Asia a ile jest tych biednych babinek? Babcie z emeryturami górniczymi mają emerytury powyżej 4000 zł. Czasami nie wiedzą co robić z tak dużymi pieniędzmi.

  • ~martin75fm 2017-01-13
    01:12:56

    9 2

    Dobra inicjatywa bo w domu mamy piec gazowy na LPG a mieszkanie w bloku ogrzewa nam sieciowe PEC choć ciekawostką jest że to ciepło płynie wprost z kotła EDF - bez pośredników pewnie było by taniej ale to już takie prawo rynku :D

  • ~przykopa 2017-01-13
    01:49:48

    35 11

    ~orient
    Jest prosty i to beznakładowy sposób aby poprawić sytuację w zakresie sprzedawanego opału. Oprócz ceny za tonę u sprzedawcy powinna być podawana również cena w złotówkach za porcję sprzedawanej w opale energii. Czyli w złotówkach za Megadżul ( zł/MJ). Ale sprzedawcy nie chcą tego robić , bo najgorsze sorty węgla wcale nie są najtańsze. Tak jak w marketach próbuje się ogłupić klientów sprzedając towar w opakowaniach o nietypowej wielkości ( tylko po to by ukryć prawdziwą cenę produktu wyrażoną w złotówkach za kilogram , czy litr). Tak sprzedawcy opału ogłupiają swoich klientów i zatajają prawdziwą cenę sprzedawanego opału . Ale to jest pole do popisu DLA WŁADZY. Ale władzy tak naprawdę nie zależy by to rzeczywiście uregulować. Bo to nie jest medialne. Lepsze dla władzy jest zachowanie populistyczne i walenie na oślep w najsłabsze warstwy społeczne ( bo te się same nie obronią). Oczywiście że są bogate wdowy i górnicy sprzedający swój deputat węglowy , by za ćwierć uzyskanej ceny ze sprzedaży kupić muł. Ale to jest skrajność. Prawdą też jest że kopalnie ,,nie wciśniętego podstępem" klientom węgla nie wyrzucą . Powędruje on do brykietowni gdzie zostanie dodatkowo wzbogacony dla sklejenia śmierdzącym przy spalaniu lepiszczem. Klienci to wzbogacone dobro kupią w markietach w postaci brykietów , peletu i innych podobnych wynalazków. Czy środowisko tu zyska ? Nie wydaje się . Ale ktoś na tym zarobi. Politycy czują tu kasę i już niecierpliwie przebierają nóżkami.
    Tak dla dodania nie spalam mułu ( bo się nie opłaca ), flotokoncentatu mam jakieś marne resztki ( nie kupiłem od paru lat).
    Mnie również zależy na poprawie środowiska. Ale próbuję dociec prawdziwej przyczyny ( nie to co głoszą populistyczni politycy i powtarzające to bezkrytycznie media ). Wystarczy spojrzeć na pobliskie Jastrzębie które do czasów wybudowania bloków było maleńką miejscowością i było na dodatek uzdrowiskiem. Po wybudowaniu substancji ( bloki i kopalnie) która jak podaje prasa emituje 3% emisji zanieczyszczeń. Jastrzębie przestało być uzdrowiskiem i stało się miejscowością o podobnej wielkości zanieczyszczeń jak sąsiednie miasta np. Wodzisław , czy Rybnik. Czyli można w bardzo prosty sposób wykazać że wybudowanie blokowisk nie przyczynia się do poprawy stanu środowiska ( a wręcz przeciwnie). W państwach o wyższym rozwoju społecznym , blokowiska stoją puste ( a nawet się je wyburza). W byłym NRD można otrzymać premię przy zamieszkaniu w substancji postmodernistycznej. Nie namawiam do wyburzenia Nowin. Bo wiem że większość mieszkających tam osób nie ma perspektywy na zmianę stanu rzeczy.Ludzie którzy się trochę dorobili zmienili już w większości rejestrację na SRB. Pozostali zaś ci których na to nie stać ( tak samo jak biedoty na kosztowną zmianę systemów grzewczych w domach w które zostały nieraz wybudowane ogromnym wysiłkiem za własne środki , odejmując sobie od ust). Tacy krasomówczy krzykacze ( typ Artex) , którym się w życiu niczego nie chce.Tak jak śpiewał perfekt ,,mnie paznokieć z palca zszedł". Próbuje ustawiać i niszczyć zdrową tkankę społeczeństwa która mieszka tu od pokoleń i płacąc podatki od nieruchomości które powstały z ich trudu i wyrzeczeń.Sponsorują w ten sposób w mieście warstwą społeczną , której z nieróbstwa z palca paznokieć zszedł...Osoby na blokach nie płacą ( albo płacą minimalne podatki od nieruchomości). Ale za to prawdziwie królewskie mają żądania które mają sponsorować im inni.
    Prawdą jest że budynki prywatne w Rybniku były w czasach w których blokowisk nie było. Sądząc po projektach architektonicznych bloków mieszkalnych. Żywotność budynków z wielkiej płyty jest góra sto lat.
    Za jakiś czas może się okazać że w Rybniku będą budynki nadal prywatne ( o które pieczołowicie dbają właściciele), a blokowiska przejdą do historii.
    Powtarzam kolejny raz . Ludzie nie dajcie się ogłupić. Populistyczna władza ,,metodami Jarosława" stara się napuścić na siebie mieszkańców domów prywatnych z mieszkańcami osiedli. Bo na skłóconych mieszkańcach łatwiej zbić kapitał polityczny i nimi rządzić.
    Bo wydaje się że przyczyną debaty nie jest już smog , ale coś w rodzaju mgły smoleńskiej która wielu zakłóciła jasność widzenia. Mam nadzieję że w Rybniku nie dojdzie do miesięcznic upamiętnienia smogu. Ale wydaje mi się że sępy już się zleciały ( czując okazje do wybicia się na problemach mieszkańców). Wystarczy poczytać o planowanych atrakcjach typu zmiany herbu , czarnego piątku itp.

  • ~KIBO 2017-01-13
    08:49:18

    29 9

    Jestem za krokami które pozwolą zlikwidować smog. Natomiast za tym programem jestem absolutnie przeciwny - NIE W TEN SPOSÓB.
    Nie kopać biedniejszych. Zakazać sprzedaży mułów i flotów jak najbardziej, zakazać produkcji i sprzedaży nieekologicznych kotłów.
    A nie nakazywać wymianę, bo nie każdego na to stać zainwestować 10 tyś w kocioł

  • ~adamus85 2017-01-13
    08:51:31

    23 7

    Cóż jacy ludzie taka ustawa. Sami jesteście sobie winni tej sytuacji. Tyle było mówione jak ekologicznie palić w piecu (od góry), w piecu nawet poza klasowym, ale wszyscy to olewali, to teraz każą powymieniać dobre piece na takich w których, nie będzie się dało palić inaczej. I ja ich rozumie. Przez większość zatwardziałych idiotów, ucierpią również Ci, którzy się starają. Ja pale miałem ( nie mylić z mułem) i mam tylko trochę dymu przy rozpalaniu a potem przez cały dzień nic. Sąsiad na emeryturze ma czas co dwie godziny wrzucić łopatę dziadostwa i podymić przez pół godziny i tak w kółko. Oczywiście nie liczy, że 30% tego co kupił raczy okolice w postaci dymu. I tak robi 95% ludzi palących węglem. Ale stać ich, stąd wniosek, że węgiel jest jeszcze za tani. Ci co mówią, że kiedyś też się paliło to niech policzą sobie ile było kiedyś domów prywatnych ile jest teraz, ile przybyło kominów. Kiedyś domy były wielopokoleniowe, teraz większość chce iść na swoje. Ledwo stać ich na dom to potem się zaczyna oszczędzać na wszystkim. Prawda kiedyś przemysł bardziej syfił nawet tak, że snieg był czarny. Ale to były pyły grubej granulacji, takie które opadły na ziemię i leżały. Teraz są to drobne cząsteczki, nawet nie węgla bo węgiel sam w sobie nie jest szkodliwy, tylko kamienia w przypadku mułu, i innego świństwa w przypadku palenia np śmieci. Ten syf przenika nawet przez skórę, ale niektórzy dalej będą się oszukiwać, że zawsze było palone węglem i nic się zmieniło przez 30 lat.

  • ~KIBO 2017-01-13
    09:15:41

    9 1

    Czemu tego nie można zrobić tak samo jak w przypadku kotłów gazowych. Dotyczy całej polski a nie wybranych obszarów, więc wszyscy są traktowani tak samo. A mianowicie zakazano produkcji kotłów nie kondensacyjnych, a to co było wyprodukowane można było sprzedać. Cenę podyktował rynek, a przedsiębiorca nie miał sztucznie generowanych strat bo mógł sprzedać to co już wyprodukował, dla każdego korzystne.

  • ~AP242 2017-01-13
    09:31:13

    10 6

    Za cały problem smogu odpowiedzialni są rządzący ( w mieście, województwie i kraju). Wszyscy biernie się przyglądali i nie zrobili nic aby to się zmieniło a problem nie jest świeży.
    W drugiej kolejności winni są ludzie którzy nie chcą zmienić swojej mentalności i nie dadzą sobie powiedzieć że można spalać bez kopcenia ale o tym za chwilę.
    Zakaz palenia paliwem gorszej jakości popieram.
    Co do wymiany piecy na nowe to już nie do końca.
    Wiadomo że w Polsce jest jak jest i ludzi nie stać na wymianę piecy na nowe, poza tym Śląsk węglem stoi i czym tu nie palić jak nie węglem.

    A jak nie wszystkim wiadomo każdym piecem można palić bez kopcenia wystarczy się tylko zainteresować i dać sobie powiedzieć że jednak idzie!!!!
    Polecam stronę:
    http://czysteogrzewanie.pl/

    Ta właśnie niewiedza ludzka jest wynikiem bierności naszych władz, które już dawno mogły prowadzić kampanię informacyjną i zmusić ludzi do zmiany systemu spalania węgla dzięki czemu zaoszczędzili by czas, pieniądze i nie zanieczyszczali by tak powietrza.

    Na dzień dzisiejszy jak słucham ludzi, którzy mówią że nie da się palić węglem czysto (bo oni przecież palą w tych swoich piecach od lat i wiedzą lepiej) oraz na BIERNOŚĆ władz, które niby coś robią a tak naprawdę do tej pory zrobili niewiele, to tak drastyczna ustawa chyba jest jedynym sensownym rozwiązaniem.

  • ~Arteks 2017-01-13
    10:18:38

    9 20

    @kibo - to nie jest kopanie najbiedniejszych. Piece mają określoną żywotność. I tak je trzeba wymienić raz na kilkanaście lat. Poza tym będzie na to dużo czasu. @sianio - dlaczego tak bardzo przekręcasz czyjeś słowa? Jakie getta? To co ja proponuję to konkretna pomoc miasta dla osób nieporadnych i biednych. Wkurzające jest to, że 90% dobrze funkcjonujących ludzi próbuje zakryć "ideologią biedy" swoją pazerność i ignorancję. Ale wasz cynizm właśnie się skończył. @hartom - wcale mnie nie dziwią takie aspołeczne wypowiedzi. Skoro przez lata nie przejmowaliście się zdrowiem swoim, swoich dzieci czy sąsiadów, trudno oczekiwać z waszej strony jakichś racjonalnych zachowań. Ale nie sądzę aby ktoś chciał zaoszczędzić kupując zakazany muł i flot by potem narażać się na mandaty. A zgodnie z uchwałą te paliwa będą traktowane na równi z paleniem śmieci czyli mandat min. 500 zł.

  • ~Arteks 2017-01-13
    11:08:43

    7 17

    @AP242 - nie zwalajmy winy na władze - do nich można mieć pretensje o powolne działanie lub zaniechania w dziedzinie niskiej emisji. Ale niech każdy kto pali mułem uderzy się w pierś i pomyśli, że jest główną przyczyną tak tragicznego powietrza i smogu jaki był kilka dni temu. Inne przyczyny to auta ale ich udział w smogu jest nieporównywalnie mniejszy.

  • ~Juls Cziwello 2017-01-13
    11:17:11

    13 5

    Piszecie że zakaz spalania mułu i flotów nie będzie przestrzegany. Więc powiem tak. Jeżeli ktoś będzie spalał muł w taki sposób który ewidentnie przeszkadza innym to będzie miał spory problem ze SM. Jeżeli jednak będzie go spalał w taki sposób że dopali powstający dym (a można tak spalać) to problemu nie będzie miał z wypaleniem swoich zapasów. Ile się tłukło na wszystkich forach o spalaniu współprądowym czyli od góry, mało kto słuchał teraz ustawa nauczy pewną część ludzi kultury i odpowiedzialności za innych. Ewidentnie ustawa jest niedopracowana chodzi mi np o kotły 4 klasy które spokojnie mogły by być akceptowalne do momentu ich wyeksploatowania. Uwaga na temat ludzi korzystających z tzw śmieciuchów ale opalanych koksem też jest bardzo słuszna ponieważ szkodliwość tak eksploatowanej (na koksie) instalacji jest minimalna. Tak więc śmiało można by było zostawić kotły pozaklasowe do końca swoich dni pod warunkiem opalania ich koksem. Jeżeli kontrola wykazała by że używane paliwo to nie koks było by to równoznaczne z karą (równowartość tony koksu). Tak więc rozporządzenie jest do pewnych poprawek ale na pewno trzeba je po poprawkach jak najprędzej wdrożyć.

  • ~Juls Cziwello 2017-01-13
    11:25:22

    17 2

    Co do larma nt. drogich automatów 5 klasy. Musicie wiedzieć że 5 klasa to nie tylko automaty za 10k zł.
    Już można kupić zasypowego dolniaka MPM DS który spełnia normy 5 klasy i kosztuje około 3500 zł za moc około 15kW co wystarczy do większości nawet nieocieplonych domów. Oczywiście w takim kotle palimy tylko węglem i to dobrej jakości ale za to z komina dymu nie stwierdzicie. Można da się ??

  • ~przykopa 2017-01-13
    11:49:37

    8 6

    ,,nie zwalajmy winy na władze - do nich można mieć pretensje o powolne działanie lub zaniechania w dziedzinie niskiej emisji."
    @arteks
    Tak władza zaniechała działań w dziedzinie niskiej emisji ze spalania mułu !!!
    Gdyby na węglu była prawdziwa cena za jego wartość opałową ( a nie za wagę ). To 2/3 kupujących dobrowolnie i świadomie kupiłaby węgiel lepszego sortu. Ciekawe że Ty , taki światły i obyty społecznie człowiek również nie potrafisz tego zrozumieć. ???
    B. Clinton powiesił sobie nad biurkiem ,,It's the economy, stupid " . I był z tego dumny......
    U Marszałka Województwa ( Prezydenta Miasta )powinno wisieć :
    ,, Podawać u sprzedawców efektywne ceny opału , uwzględniającą jego wartość energetyczną w złotówkach ".
    Ale czego się spodziewać po człowieku który z jednej strony wydaje uchwały o zakazie spalania mułów. A z drugiej strony świadomie samemu dla pseudo oszczędności ( których tak naprawdę nie ma )kupuje do swoich placówek muł węglowy.....
    Co to jest ? FILOZOFIA KALEGO ?.
    Jeśli sam żąda czegoś od innym , to jego postawa moralna nie może budzić nawet cienia wątpliwości.

  • ~Krzysztof Urbańczyk 2017-01-13
    12:36:06

    7 3

    Można jeszcze szybciej. Nikt nie będzie palił takimi paliwami, jeżeli będzie zakaz ich sprzedaży. Przecież nikt sobie mułu czy flotu nie wyprodukuje musi go kupić. Proste.

  • ~abz 2017-01-13
    13:57:25

    9 5

    Wszystko ok ja tam flotem bym nie palił gdyby cena węgla była taka za jaką sprzedaje się węgiel za granice 60-80 dolarów ,a nie zdzierano z nas haradż na poczet budżetu.Flot np.z Marcela jest bardziej kaloryczny niż niektóry węgiel sprzedawany na pseudo składach gdzie węgiel ma tyle domieszek że nic tylko kopci.

  • ~eurobarter 2017-01-13
    14:03:46

    20 22

    IDIOTYZM! ZAKAZ SPRZEDAŻY MUŁU I FLOTU JESZCZE RAZ IDIOTYZM I DEBILIZM.
    A CZYM LUDZIE MAJĄ PALIĆ ? GAZEM? A ILE ON KOSZTUJE NA CAŁY SEZON GRZEWCZY W DOMU JEDNORODZINNYM ? A ILE ZARABIAJĄ POLACY? LUDZIE NA ŚLĄSKU PALĄ W PIECACH OD 100 LAT, I WCZEŚNIEJ TAKIEGO PROBLEMU NIE BYŁO Z ZANIECZYSZCZENIEM POWIETRZA. GŁÓWNYM POWODEM SĄ SAMOCHODY , A ZWŁASZCZA CIĘŻARÓWKI I AUTOBUSY, O CZYM TU SIĘ MÓWI JAK W KATOWICACH DWA TYGODNIE TEMU WYCOFANO IKARUSY, SKĄD LUDZIE MAJĄ BRAĆ PIENIĄDZE NA OPAŁ I TERMOMODERNIZACJĘ, JAK WSZYSTKO DOOKOŁA DROŻEJE, CO ZA KRETYN NAPĘDZA TĄ HISTORIĘ, A MOŻE LUDZIE MAJĄ KUPOWAĆ WĘGIEL I NAPĘDZAĆ KASĘ DO KOPALŃ, ABY BYŁY RENTOWNE?????,JA UWAŻAM ŻE KAŻDY NIECH PALI CZYM CHCE,WIADOMO ŻE NIE ŚMIECIAMI, ALE KAŻDEGO NIE STAĆ NA INNY OPAŁ I TYLE.

  • ~ 2017-01-13
    15:59:10

    15 16

    Ciekawe z punktu widzenia psychologicznego i socjologicznego jest to, że kaci kreują się na ofiary. Truciciel uważa, że ma prawo truć, a ofiary nie mają prawa się odezwać. Terror w czystej postaci. Mam nadzieję, że nadchodzące prawo krok po kroku ukróci ten terror. Grupa katów ma czelność się oburzać, że im topory odbierają...

  • ~przykopa 2017-01-13
    17:03:39

    15 12

    ~KasiaT 2017-01-13 15:59:10
    Ciekawe z punktu widzenia psychologicznego i socjologicznego jest to, że kaci kreują się na ofiary......
    Ciekawe z punktu socjologicznego jest to że winę za wszystko zrzuca się na jedną grupę społeczną . I przypomina to nagonkę towarzysza Wiesława skierowaną przeciwko żydom,bikiniarzom i cyklistom w 1968.
    Droga Kasiu trzeba spojrzeć w lustro i zrozumieć że również ty otwierając zawór z czystym ekologicznym ciepełkiem. Uruchamiasz ciąg zdarzeń które się przyczyniają do zwiększenia zanieczyszczenia środowiska. Trzeba uruchomić nieekologiczne kotły w kotłowni w Chwałowicach i dosypać tam nieekologicznego odpadu węglowego powstałego przy produkcji węgla ( miał).
    Nic cię nie obchodzi że za 4 lata ta przestarzała kotłownia walnie przyczyniająca się obecnie do powstania smogu ,z przyczyn braku wymagań (również ekologicznych). Musi być wygaszona. Nic cie nie obchodzi to z czego będziesz się grzała. Bo uważasz ze należy ci się to żeby ktoś to ci za friko zafundował. Tak samo jak poprzednio za ułamek wartości zafundował ci mieszkanie w bloku itp. Wszystkiego się ,domagasz.Krzyczysz że ci się wszystko należy.....
    Tak jest to ciekawe z punktu socjologicznego że została wyhodowana warstwa społeczna , która niewiele z siebie dając . Ma czelność krytykować tych którzy te mrzonki ( płacąc podatki) finansują.
    Zauważ że właściciele posesji ( oprócz finansowania mieszkańców bloków) są zmuszeni do samodzielnego zapłacenia wszystkich nie do końca racjonalnych zmian.
    Mieszkańcom posesji prywatnych tak samo ( a nawet więcej ) zależy na tym by żyć racjonalnie jednocześnie dbając o środowisko. Powinno się posłuchać co mają do powiedzenia w tej sprawie ludzie którzy jakieś doświadczenie.A tu nie histeria i krzyki ludzi którzy nie mają kompletnego pojęcia . To jest coś podobnego jak ksiądz który naucza młodzież o życiu w rodzinie , o zachowaniach seksualnych . Nie mając w tych sprawach kompletnego doświadczenia ( chyba że gdzieś perwersyjnie na boku).

  • ~imrahil 2017-01-13
    17:48:02

    10 4

    ~przykopa - co za bzdury wypisujesz? Kasia ogrzewa dom gazem. nawet gdyby ogrzewała ciepłem sieciowym, to masz racje - chwałowicka ciepłownia zostanie dostosowana do norm i będzie działała nadal, innego wyjścia nie ma. każdy zakład energetyczny musi przejść modernizację. niektóre już przeszły, inne będą w najbliższym czasie. to chyba dobrze? dlaczego wszystko wokół się zmienia, a dym z kominów od dziesiątek lat ten sam, z tą różnicą że jest go coraz więcej, bo niektórzy (a właściwie w naszym rejonie większość) nawet do nowych domów pakują kotły na paliwo stałe, w dodatku przewymiarowane?

  • ~ 2017-01-13
    18:32:44

    15 8

    Tak, uważam, że czyste powietrze mi się należy. A ty, przykopa, nie masz prawa (na razie tylko moralnego, ale mam nadzieję, że i prawo stanowione za tym nadąży) mi tego przywileju odbierać, chociaż tak ci się podoba.

  • ~ 2017-01-13
    18:53:15

    13 3

    Co raz więcej wariatów się tu zaczęło udzielać. Dobrze, że ci którzy ustanawiają prawo, słuchają ludzi normalnych, a nie stukniętych. Więc pokrzyczcie sobie tutaj ile chcecie ale mułem palić już nie będziecie. A podatkami się nie afiszujcie, bo je płacą wszyscy. Ja też i wraz z rodziną chcemy mieć prawo do czystego powietrza przez cały rok a nie tylko latem.

  • ~MTWWD 2017-01-13
    20:03:42

    11 14

    A ja mam na placu prawie 30 ton mułu i se go będę palił w moim piecu i w moim domu i nic nikomu do tego. A straż to mogę psami poszczuć i tyle mi na plac włazić nie będą.

  • ~Alojzy Konsek 2017-01-13
    22:50:24

    2 3

    Totalna bzdura. Państwo ma zapewnić suwerenowi tani prąd, ciepło i chłód do przeżycia. To jest wymierzone w Polskę i zaplanowane...wide czarny piątek. Wszyscy wiedzą, że jest ta technologia ale kogo to obchodzi, że w takim Rybniku smog od zaraz byłby zlikwidowany. Rok temu wręczyłem za pośrednictwem jednego radnego TEAZER prezydentowi Rybnika..i co ano nic. https://www.youtube.com/watch?v=H9ylr3895WM

  • ~Juls Cziwello 2017-01-14
    10:10:52

    12 6

    ~MTWWD ja mam na placu prawie 30 ton mułu i se go będę palił w moim piecu i w moim domu i nic nikomu do tego. A straż to mogę psami poszczuć i tyle mi na plac włazić nie będą.

    Jeżeli będziesz go palił w taki sposób że innym nie będzie to przeszkadzać to pal sobie nic mi do tego. Natomiast jeżeli będziesz rozbił syf a to będzie widać po twoim kominie, to jako pierwszy zadzwonię na SM i będę tak długo męczył temat nękania cię aż nauczysz się albo prawidłowo spalać ten muł albo się go pozbędziesz.
    Jeżeli dajesz tu takie odważne deklaracje że będziesz i tak spalał to czego nie będzie wolno, to podaj jeszcze swój adres do publicznej wiadomości aby potwierdzić wielkość swych kochonez.

  • ~ 2017-01-14
    11:18:44

    6 4

    "Od września zakaz palenia mułu i flotu ". ZAKAZ SPRZEDAŻY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • ~ 2017-01-14
    15:18:08

    10 16

    BTW, trudno nie zauważyć, w jaki sposób wyrażają się przeciwnicy czystego powietrza w Rybniku: wpisy są prymitywne, niegrzeczne, prostackie i z błędami ortograficznymi, interpunkcyjnymi i stylistycznymi. Czyli to ten "lepszy sort" ;)

  • ~MTWWD 2017-01-14
    15:23:45

    9 8

    ~Juls Cziwello.
    Mom kupiony to go spola inni też będą palić, bo przecie nie wyciepią dobrego opału.
    Ja bym go chcioł wyciepać to nie wiem do jakiego pojenmika czy na plastik czy papier abo szkło. Więc lepij go spola i nikomu nic do tego, szczególnie konfidentom.
    Jak mi pociągnom gaz za cenę muła to beda nim polił.

  • ~ 2017-01-14
    23:55:52

    10 10

    Jo też se spola i żodyn gorol z króliczoka nie bydzie mi sam przeciepywoł

  • ~ 2017-01-15
    02:42:16

    10 3

    @ KasiaT - jeszcze Cię to dziwi? Odkąd internet trafił pod strzechy, krzykacze mają więcej miejsca i na dodatek mogą być (prawie) anonimowi :) Wielu z nich nie widzi nic poza końcem własnego nosa - ciągle tylko "ja, ja, ja!". Ci sami ludzie żyją chyba w epoce słusznie minionej - zgłaszanie czegokolwiek jakimkolwiek służbom to bycie konfidentem a człowiek z automatu staje się "przedłużaczem" albo "kablem".

    Niektórzy kozaczą ale prędzej czy później, srodze się zdziwią... :) Każdy chciałby zmiany byleby jego zostało po staremu. Tu się nic nie zmieni, może być ciężko - a to dopiero początek :)

  • ~ 2017-01-15
    12:50:52

    9 5

    Ja jestem stąd i nie rozumiem osób które przez własną głupotę szkodzą swojemu miastu i regionowi. Każdy kto kocha Śląsk - będzie chciał dla niego jak najlepiej. Palenie odpadami węglowymi i zatruwanie powietrza to niszczenie swojej własnej małej ojczyzny. Każdy normalny Ślązak który chce tu mieszkać, chce aby mieszkały tu nasze dzieci powinien nie czekać na zakaz który będzie wprowadzony w tym roku. Powinien już dawno przejść na bardziej ekologiczne ogrzewanie. Nie niszczmy tego wspaniałego miasta i regionu!

  • ~Damian Kossakowski 2017-01-16
    06:39:50

    3 0

    Strażak podpisał umowę na dostawę gazu na 30 lat i jest oto skutek.

  • ~Damian Kossakowski 2017-01-16
    06:43:25

    3 0

    Strażak podpisał umowę na dostawę gazu na 30 lat i jest oto skutek.

  • ~paul81 2017-01-16
    11:55:13

    7 0

    Wszystko pięknie ładnie ale dlaczego jak mam gaz w domu to już nici z dofinansowania do pieca na pellet czy ekogroszek.Co z tymi którzy też mają gaz a ich zarobek wynosi 1500-1700zł.Czy miasto postara się o jakieś dopłacanie do ich rachunku za gaz czy będą mogli zakładać piece z podajnikiem?

  • ~pako 2017-01-25
    11:25:57

    3 0

    Muł i flot to nie wszystko . Trzeba wyegzekwować, żeby w sprzedaży był wyłącznie węgiel płukany, bez dodatku ogromnej ilości miału, który dostaje się przy kupnie grubszych asortymentów. Kopalnie oszukują aby pozbyć się najtańszego towaru, zarazem nic nie robią aby ograniczyć ilość powstającego w transporcie oraz w procesie sortowania miału.

  • ~Alicja Góra 2017-04-13
    19:53:15

    1 1

    a czo bendzie jak ludzie teraz kupiom muł to bendom dalej nim palic to by musial nie bydz w sprzedazy na kopalni

  • ~Grzegorz Slodczyk 2017-08-18
    22:12:27

    0 2

    jestem instalatorem i ciekawe co zrobia ludzie co zarabiaja 1400 zl i sie piec rozcieknie a tak apropo wegiel jeszcze wiekszy syf niz mul
    fajnie sie gada zlodziejom z biur

  • ~ 2017-08-18
    22:33:21

    2 1

    @AlicjaGora już od paru tygodni jest wycofany ze sprzedaży. Dziennikarz z Radio90 próbował dzisiaj na antenie fikcyjnie kupić muł i nigdzie go nie oferowali. @GrzegorzSlodczyk ale kto tyle zarabia? Jakieś jednostki którymi może zająć się pomoc społeczna. Inni muszą sobie radzić tak samo jak mi się zepsuje piecyk junkers, auto czy lodówka - też musimy sobie radzić.

  • ~Dominik Kowol 2017-10-14
    12:56:07

    0 0

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~Dominik Kowol 2017-10-14
    13:00:54

    0 0

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~Marcin Polak 2017-12-28
    12:40:52

    1 0

    Ciekawe ile biednych na wsi ludzi bedzie stac na zakup nowego pieca? i jeszcze przerabianie instalacji itd. Jesli gmina czesciowo zasponsoruje to ok

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 4920