zamknij

Wiadomości

Grupa wiernych z Rybnika chce „starej mszy”

2011-11-20, Autor: 
W naszym mieście zawiązała się grupa katolików, która szuka miejsca, gdzie mogłaby się odbywać tzw. stara msza, czyli msza odprawiana w rycie przedsoborowym.

Reklama

Msza przedsoborowa znacznie różni się od tej współczesnej, sprawowanej według Mszału Rzymskiego z 1970 roku. „Tridentina” - bo tak też nazywa się starą mszę, odprawiana jest po łacinie (poza czytaniami i Ewangelią), a kapłan celebruje liturgię stojąc przodem do ołtarza, bez aktywnego udziału wiernych.

Choć po II Soborze Watykańskim msza w starym rycie nigdy nie została zakazana, to przez wiele lat księża celebrujący mszę w tej formie kojarzeni byli z odłamowym ruchem tzw. lefebrystów.

 

Stosunek hierarchów i wiernych do mszy trydenckiej poważnie zmienił się w 2007 roku, gdy papież Benedykt XVI w dokumencie „Summorum Pontificum” określił zasady odprawiania starej mszy. Według wytycznych papieża, wierni chcący uczestniczyć w „Tridentinie” powinni z taką prośbą zwrócić się do proboszcza, który sprawowanie takiej liturgii powinien umożliwić.

 

Michał Barcikowski, publicysta katolicki, powiedział na łamach „Gościa Niedzielnego”, że współcześnie uczestnikami mszy przedsoborowych, są w większości młodzi, dobrze wykształceni ludzie.

 

Obecnie, w Polsce liturgia w starym rycie odprawiana jest w ponad 40 kościołach. Zainteresowanie udziałem w takiej mszy wyraża również grupa rybnickich katolików, wśród których jest m.in. Paweł Polok. - Szukamy dopiero w naszym mieście miejsca, gdzie msza przedsoborowa mogłaby być odprawiana. Myślimy o trzech lokalizacjach, m.in. kaplicy dawnego szpitala „Juliusz”. Żeby nasza inicjatywa doszła do skutku, musi znaleźć się również ksiądz, który będzie umiał i chciał odprawiać mszę w starym rycie – mówi Paweł Polok.

 

Co kieruje grupą, której nieformalnie przewodzi? - Myślę, że chęć większego zbliżenia się do źródeł i tradycji katolickich, wszak nie byłoby „nowej mszy” bez „starej”. Nie ukrywam również, że mnie i wielu moich znajomych, drażni niedbalstwo niektórych księży w sprawowaniu współczesnej liturgii oraz że czasami księża z mszy świętej chcą zrobić wydarzenie rozrywkowe – mówi Paweł Polok.

 

Rzeczywiście, znalezienie kapłana, który byłby w stanie odprawić „starą” mszę nie będzie łatwe, bo ten obrządek znają tylko najstarsi księża. Młodzi, zazwyczaj nigdy nie mieli z „Tridentiną” do czynienia. Wśród nich jest duszpasterz akademicki – ks. Rafał Śpiewak. - Sam nigdy ani nie celebrowałem takiej mszy, ani nie brałem w niej udziału. Myślę, że nie ma nic złego w tym, że wierni interesują się mszą przedsoborową, jeśli to prowadzi do umocnienia ich wiary. Bo samo przywiązanie do tradycji i nowe przeżycia estetyczne to chyba za mało – ocenia ks. Śpiewak.

 

Pierwsze spotkanie organizacyjne chętnych do udziału w mszy przedsoborowej odbędzie się w najbliższą środę o 17:30 przy ul. Szkolnej 44. - Spotkanie ma charakter otwarty, może przyjść na nie każdy - informują organizatorzy.

 

 

Oceń publikację: + 1 + 16 - 1 - 19

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (32):
  • ~Lateks 2011-11-20
    13:20:16

    0 0

    Heh wyjątkowo jestem pierwszy, więc czekam na maruderów którzy osobiście na msze nie chodzą....

  • ~charlie 2011-11-20
    13:28:48

    0 0

    A ja bym się wybrał. Swoją drogą KK powinien się zastanowić czy jego coraz słabsza pozycja nie wynika (a wynika) z coraz większej liberalizacji kościoła (szczególna "zasługa" tutaj Jana Pawła II). W każdym bądź razie po rewolucji francuskiej to właśnie SW II przyczynił się w głównej mierze do cywilizacyjnej degrengolady Europy zachodniej.

  • ~ 2011-11-20
    13:56:06

    0 2

    Grupa katolików czyli jakaś kolejna schizowana sekta co nie ma co z sobą zrobić w życiu ...

  • ~kurier 2011-11-20
    14:11:31

    0 1

    Jak widać niektórzy wyznawcy chcą być bardziej papiescy od papieża i niestety bardziej zacofani od i tak konserwatywnego kościoła... A przecież właśnie język narodowy (poza chyba celibatem i wieczerzą pod dwoma postaciami) były powodem do wezwania do reformy przez Husa - którego zresztą potem spalono jako heretyka... A Jezus używał łaciny? A Apostoł Paweł używał łaciny? Przecież to wymysł średniowiecza aby używać łaciny do obrządków kościelnych. Zamiast wzywać kościół do reformy to niektórzy chcieliby go jeszcze cofnąć - tragedia...

  • ~voytek 2011-11-20
    14:15:21

    0 0

    Lepiej zrobić msze św w języku angielskim, np raz w miesiącu. Na co komu dziś łacina.

  • ~charlie 2011-11-20
    15:45:03

    1 0

    Jeszcze więcej liberalnych reform KK to jeszcze mniejsze jego wpływy i znaczenie. Dziwnym jest, że najwięcej o roli kościoła i o tym jak ma on wyglądać słyszy się od zadeklarowanych ateistów, czy ludzi owładniętych fobią maniakalno prześladowczą wobec ww. To tak jakbym przyszedł do SLD i im powiedział, że jeżeli coś chcą jeszcze znaczyć to ze swoich sztandarów muszą wyrzucić hasła aborcji, socjalu a do tego wszystkich postkomunistów z partii (gdyby nie to, że żyjemy w świecie postmodernizmu a nie w średniowieczu spalonoby mnie jak Husa i okrzyknięto heretykiem). Największym paradoksem jest to, że kościół będzie się cofać kiedy zacznie się liberalizować. Co zresztą potwierdzone jest dowodami. Wystarczy popatrzeć na siłę KK przed rewolucją francuską i po niej, bądź przed SW II i po nim. Jasno z tego wynika, że jeżeli kościół chce być silny, nie może sobie pozwolić na żadne liberalne reformy.

  • ~BartekH 2011-11-20
    16:15:10

    0 0

    Jak już zabieracie głos w sprawie to jakieś pojęcie na temat mszy trzeba mieć prawda ~kurier i ~voytek ?

  • ~exitcosmo 2011-11-20
    16:45:43

    0 0

    To ja poproszę mszę w 3D

  • ~Marcin74 2011-11-20
    17:11:18

    0 1

    Też bym się wybrał. Z ciekawości. Jeśli tylko "grupa katolików" nie będzie chciała na ten cel moich pieniędzy to uważam pomysł za rewelacyjny z czysto poznawczego pkt. widzenia. Nawet dzieciaki bym zabrał. Trochę brakuje w naszym Mieście różnorodności w obrządkach. Samemu być, pokazać dzieciom "mszę" prawosławną, muzułmańską, żydowską, karaimską, koptyjską itp.. bezcenne!

  • ~ciekawe 2011-11-20
    18:35:00

    0 0

    Widać, że pan Polok nie da o sobie zapomnieć. Historia, muzyka, polityka, a teraz do tego Kościół. Co będzie następne? Niektórzy to mają parcie na szkło... ;|

  • ~ 2011-11-20
    18:53:19

    0 0

    3 osoby to też grupa.......

  • ~dominika40 2011-11-20
    20:26:11

    0 0

    A ja bym chciała założyć grupę która chce powrotu świętego Mikołaja- takiego z prawdziwego zdarzenia - biskupa z kasą. Dodam, że jestemmatką2 córek "na wydaniu",a z posagiem dla nich u mnie ciężko. :)

  • ~ 2011-11-20
    20:29:16

    0 0

    co z ofiarowaniem życia za grzechy całej ludzkości? może są jacyś chętni? serdecznie namawiam ochotników...

  • ~qdobp 2011-11-21
    07:17:59

    0 0

    a ja mysle ze pawel p. to nawet krowie tyl wylize byle zaistniec...

  • ~rybniczaninianin 2011-11-21
    07:39:23

    1 0

    świetna sprawa, wybiorę się na taką mszę. A zacofanym nie jest ten, kto szuka, sprawdza i uczy się, a ten kto twierdzi, ze już wszystko zna i potrafi.

  • ~voytek 2011-11-21
    10:37:37

    0 0

    ~Bartek możesz rozwinąć swoją myśl, bo nie za bardzo qmam co źle napisałem?? Wiem jak wygląda msza. Myślę że pewne grono osób było by zainteresowane mszą odprawianą w języku angielskim, np studenci w Opolu mają taką możliwość raz w miesiącu :)

  • ~zenek65 2011-11-21
    13:09:34

    0 1

    voytek tu nie chodzi tylko o język, tu przede wszystkim chodzi o sposób sprawowania mszy św., łacina jest tylko dodatkiem. Śmieszne jest to, ze osoby, które zapewne nigdy w takiej mszy nie brały udziału (Paweł P.) teraz chcą jej przywrócenia. Mój kontakt z kościołem zaczynał sie od takiej mszy ( w dzieciństwie) i jakoś mnie to nie rajcuje.

  • ~ 2011-11-21
    15:15:29

    1 0

    ~dominika40 - o sprawy socjalne zwraj się od opieki społecznej i ośrodków państwowych. Z tego co wiem to prośby do Boga składa się podczas naborzeństw i w sposób pobożny. POWODZENIA

  • ~Maja_1 2011-11-21
    15:39:45

    0 0

    Przykre jest, że najwięcej mają do powiedzenie na tym forum osoby, które nie mają pojęcia o rycie trydenckim, nie wiedzą nic na temat osób, które zmodernizowały liturgię i wprowadziły języki narodowe. Czekam na Mszę Trydencką. Cieszy mnie ta inicjatywa.

  • ~mimi77 2011-11-21
    17:30:48

    0 0

    Tridentina jest NADZWYCZAJNĄ formą rytu rzymskiego. I dopóki taką pozostanie, to ok. To oznacza, że może być odprawiana od czasu do czasu, na specjalne okazje. Nie może natomiast "zastąpić" normalnego obrządku.

  • ~kotzen 2011-11-21
    19:00:22

    0 0

    Pięknie... w końcu prawdziwa Msza w Rybniku, a nie zrobiony na szybo twór odbywający się na stole zwany nowa mszą. Nowa msza osłabia wiarę, oddala szczególnie młode pokolenie od jedynej prawdziwej religii... Oczywiście na forum pojawiło się paru pyskaczy i znawców tematu którzy piszą "obiektywne" spostrzeżenia kierując się własnym widzi mi się, nie wiedza co to Msza Trydencka i po co łacina, nie znają historii Kościoła. Msza św powraca w Polsce coraz więcej miejsc celebracji, i dużo młodych ludzi. Nie jest to żaden sentyment starych ani wydziwianie. To coś pięknego, gdziekolwiek byłeś kiedyś na świcie Msza zawsze taka sama, podkreślała jedność Kościoła na świecie...

  • ~mimi77 2011-11-21
    19:31:24

    0 0

    kotzen: pomijąc fakt, że połowy twojej wypowiedzi nie zrozumiałam, bo jest napisana niegramatycznie, to cieszę się, że mamy znawcę Kościoła na forum. Tak wielkiego, że nawet podważa autorytet Papieża, mówiąc, że "Nowa msza osłabia wiarę, oddala szczególnie młode pokolenie od jedynej prawdziwej religii..." Podkreślam, że to właśnie Papież w motu proprio Summorum Pontificum określa mszę trydencką jako "nadzwyczajną", podczas gdy "normalna" msza pozostaje nadal podstawową formą.

    Myślę, że istnieje wiele innych sposobów na podkreślenie jedności Kościoła na świecie niż powtarzanie łacińskich formułek, których tak naprawdę 99% ludzi nie rozumie. Msza w języku, który jesteśmy w stanie zrozumieć przybliża ludzi o wiele bardziej do Kościoła (o ile wypowiadane słowa nie są tylko zdaniami klepanymi na pamięć). No ale to już inny problem. Moim zdaniem księża powinni zamiast paru kazań po prostu wytłumaczyć na czym polegają poszczególne części liturgii i co tak naprawdę oznaczają słowa, które wypowiadamy, bo wiele osób po prostu tego nie wie. To by miało o wiele większy sens niż wprowadzanie mszy trydenckiej.

  • ~ 2011-11-21
    20:57:17

    0 0

    BTW, grupa niewiernych z Rybnika chciała by wiedzieć na jakim etapie jest odbiór nowej drogi przez Orzepowice i dlaczego to tak długo trwa.

  • ~kotzen 2011-11-21
    21:02:41

    0 0

    Praktykowanie religii Katolickiej po wprowadzeniu nowej mszy + głoszenie nauk niezgodnych z niezmienna nauką Kościoła doprowadza do coraz większego upadku dawniej Katolickiej europy - zmieniono liturgię, głosi się tolerancję, wolność religijną ekumenizm który do ostatniego soboru był zawsze w Kościele potępiany przez Papieży. Gwałtowny spadek powołań kapłańskich, apostazja, rozwody spadek liczby chrztów. Iluż to znam katolików którzy mówią że wszystkie religie prowadzą do tego samego boga (sic!) To bzdura że łacina jest nie zrozumiał, w języku narodowym jest kazanie, czytania, Ewangelia, część pieśni. Natomiast po łacinie są części stałe tak samo jak na nowej mszy są "formułki" zawsze te same tylko po polsku. Zapominasz chyba że Msza jest skierowana do Boga a nie dla ludzi. Msza Trydencka była w kościele niemal od zawsze a od XVI w. do lat 70 była sprawowana niezmiennie na całym świecie w tej samej formie a przedtem powstawała organicznie, powoli w duchu wiary Katolickiej. Nową mszę stworzył natomiast Arcybiskup Bugnini który był masonem, liberałem i modernistą. Nowa msza jest stworzona na szybko, na wzór protestancki - zamiast ołtarza msza odbywa się na stole.
    Polecam krótki dokument: "Oto co Utraciliśmy" można zobaczyć co stało się z Kościołem po II Soborze Watykańskim

    http://www.youtube.com/watch?v=ZtPQc2NjBAk

  • ~hardmark 2011-11-21
    21:11:27

    0 0

    A co Nas obchodzi co chce grupa katolików? A fani SW chcą wybudowania Jedi Temple!

  • ~rybnikus 2011-11-21
    21:44:14

    0 0

    Ciekawe kto z tej grupy potrafi odmówić Pater Noster?

  • ~Arteks 2011-11-21
    22:33:13

    0 0

    @charlie - wydaje mi się, że nie można mówić o cywilizacyjnej degrengoladzie Europy obecnie. A jeśli to np. w kontekście Polski której nie stać na wielkie inwestycje infrastrukturalne, a stać ją na utrzymywanie armii katechetów, nie stać na remont wielu zabytkowych starówek i unikalnych zabytków industrialnych, a stać na remonty wszelkiego rodzaju kapliczek i kościołów, nie stać na poważne badania naukowe, a stać na utrzymywanie pod pozorem działalności charytatywnej setek różnych przykościelnych fundacji, stowarzyszeń i zakonów... Piszesz o liberalizacji w kościele? A w czymże on niby jest liberalny? Chyba tylko w pozyskiwaniu majętności bo w innych kwestiach to skostniała, nieżyciowa struktura (szczególnie polski krk).

  • ~Lateks 2011-11-21
    23:03:04

    0 0

    No i moje oczekiwania wobec starych ujadaczy się potwierdziły..., swoją drogą Arteks potwierdził tylko to że jest zwykłym tumanem, skoro tak psioczysz na Kościół to powiedz mi jak to jest że Polskę stać na płacenie dużych pieniędzy do UE? jak to jest że nie stać nas na wypromowanie naszych wynalazków (dobry przykład to linia technologiczna do otrzymania kryształu wykorzystywanego w budowie niebieskiego lasera) Marudzisz o odnawianiu kapliczek, to może się wybierzesz swoim nowoczesnym PKP na wycieczkę do Krakowa i zobaczysz że połowa zabytków o ile nie większość to są właśnie kościoły, możesz psioczyć ale niestety nie ma kraju na świecie który by nie był zależny od swojej tradycji i historii

  • ~werkk 2011-11-22
    07:07:08

    0 0

    rybnikus jak byś chciał go omawiać w je języku niemieckim to w Starym Kos ciele możesz to zrobić w każdą niedzielę o 10:00

  • ~kotzen 2011-11-22
    13:41:30

    0 0

    "lefebryści" to obraźliwa nazwa Bractwa Św Piusa X która sugeruje jakoby Bractwo było jakimś odłamem, inną religią. Bractwo Św.Piusa X nigdy nie znajdowało się poza Kościołem i zostało założone w 1970 roku za wiedzą i zgodą ówczesnego papieża. Ciekawe skąd redakcja dowiedziała się o rzekomym "odłamie"(nie jest nałożona przecież ekskomunika) albo od kogo. Jest to rozsiewanie fałszywych informacji. Jakim sposobem Bractwo może znajdować się poza kościołem skoro zachowało nieskażoną naukę głoszoną przez kościół przez prawie 2 tysiąclecia i uznaje za papieża Benedykta XVI ?

  • ~dr Becker 2011-11-24
    13:19:34

    0 0

    Ekskomunika była, została zdjęta przez aktualnego papieża.

  • ~kotzen 2011-11-27
    08:49:08

    1 0

    Bractwo św. Piusa X zawsze kwestionowało ważność nałożonej ekskomuniki. ekskomunika była nałożona tylko na 4 biskupów bractwa, jednakże była to hańba i wielka przykrość. Bo jak można ekskomunikować kogoś za to że został wierny temu czego kościół zawsze niezmiennie nauczał ? Kościół nigdy przedtem w swojej 2-tysiacletniej historii nie nauczał o wolności religijnej i ekumenizmie. Ekumenizm, ciągłe przepraszanie, wspólne modlitwy z wyznawcami voodoo, animistami i innymi sekciarzami (sic!) doprowadzają do obojętności religijnej wiernych, którzy występują z kościoła, nie praktykują wiary, i wyznają teorię że wszystkie wiary prowadzą do tego samego boga. Już pierwsze przykazanie mówi natomiast jasno: NIE BĘDZIESZ MIAŁ BOGÓW CUDZYCH PRZEDE MNĄ

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 4943