zamknij

Wiadomości

Co sądzisz o uchwale antysmogowej? Weź udział w konsultacjach społecznych

2017-01-17, Autor: 

Zarząd Województwa Śląskiego rozpoczął konsultacje społeczne projektu uchwały Sejmiku Województwa Śląskiego – tzw. uchwały antysmogowej. Dotyczą one m.in. zakazu palenia w piecach flotu i mułu czy wymiany starych kotłów na najnowsze, V klasy. Gdzie należy kierować swoje wnioski i uwagi?

Reklama

Przypomnijmy, w czwartek (12 stycznia) Marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa przedstawił dzisiaj projekt uchwały antysmogowej. Jeżeli zostanie ona przyjęta przez sejmik w lutym lub marcu, to od września zacznie obowiązywać zakaz palenia mułu i flotu. Dodatkowo w nowych domach będą mogły być instalowane tylko piece klasy V. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule >>Jest projekt uchwały antysmogowej! Od września zakaz palenia mułu i flotu<<

Jednocześnie ruszyły konsultacje społeczne. Z projektem uchwały można zapoznać się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego w Katowicach, w Wydziale Ochrony Środowiska przy ul. Reymonta 24, 40-029 Katowice (w godzinach pracy Urzędu) oraz na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego >>TUTAJ

Uwagi i wnioski do projektu uchwały Sejmiku Województwa Śląskiego oraz jego uzasadnienia można zgłaszać w terminie od 16 stycznia do 6 lutego br.:

- w formie pisemnej, na adres:
Wydział Ochrony Środowiska
Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego,
ul. Ligonia 46, 40-037 Katowice

- ustnie:
w siedzibie Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, ul. Reymonta 24, 40-029 Katowice (w godzinach pracy Urzędu)

- e-mailem na adres: [email protected]

Organem właściwym do rozpatrzenia uwag i wniosków jest Zarząd Województwa Śląskiego.

Oceń publikację: + 1 + 30 - 1 - 37

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (60):
  • ~elmo 2017-01-17
    15:48:31

    52 7

    Nie jestem expertem ale taki zapis " 2) spalania paliwa w instalacjach z automatycznym sposobem zasilania paliwa bez rusztu awaryjnego,k tóre spełniają minimum standard emisyjny zgodny z 5 klasą " chyba mocno ogranicza wybór kotła jednocześnie podnosząc koszt jego zakupu?

  • ~dr_Moriarty 2017-01-17
    15:49:53

    Do zrobienia:

    1) Całkowity zakaz palenia i handlu mułem, flotem, kamieniem i innymi odpadami. Kary: za palenie - 5000 PLN, za handel - grzywna i kara bezwzględnego więzienia. Ustanowienie klasy i certyfikatów dla spalanego energetycznego węgla.Zamykać nierentowne kopalnie, a także takie, których rentowność opiera się na sprzedaży węglowych śmieci. Protestujących górników pacyfikować zgodnie z prawem.

    2) Zejście z akcyzy, likwidacja/obniżenie vatu na grzejniki i paliwa ekologiczne, ale nie pochodzenia węglowego - pellet, gaz itp. Dotowanie, wspieranie i zwalnianie z danin miejskich dla domów montujących całkowicie ekologiczne sposoby ogrzewania. Dopłaty dla najuboższych.

    3) Na szczeblu lokalnym - Panie Kuczera i radni miejscy:

    a) rozwijanie ciepłociągu i przymus podłączenia się do niego gospodarstw domowych nieposiadających ekologicznego ogrzewania. Na przykład przy ulicy Hibnera jest kilka wspólnot, które się nie zgodziły na przyłączenie do ciepłociągu. Są tam malutkie mieszkania po czterdzieści parę metrów kwadratowych (!), więc ogólny koszt ogrzewania z PECu wcale nie jest wysoki. Ale nie, bo nie. Lepiej sprzedać deputat i truć mułem. W każdym mieszkaniu są po dwa kopciuchy. W sumie jakieś 8 kominów, z których unosi się czarny pył. Przechodzę czasem tamtędy i często na 20 metrów nic nie widać, o zapachu i zgrzytaniu zębów nie wspomnę. Dla upierających się przy ogrzewaniu kopciuchami - podatek ekologiczny w wysokości 5000 - 8000 tys. rocznie. Płatne na początku roku.

    b) absolutny zakaz montowania pieców węglowych w nowych domach - stać cię na dom, to stać cię i na ekologiczne ogrzewanie. Nie chcesz, to nie buduj.

    3) Docelowo - do kilku lat, może do dekady - zupełna rezygnacja z pieców opalanych węglem. Wprowadzenie wszystkich możliwych zniżek na piece i paliwa ekologiczne. Wprowadzenie nisko oprocentowanych kredytów z małą ratą na wymianę sposobu ogrzewania.

    BEZWZGLĘDNA EGZEKUCJA POWYŻSZEGO. Nagłaśnianie, rejestrowanie recydywy w powyższym plus pozwy cywilne osób prywatnych i organizacji za narażanie zdrowia.

    I nie bać się panowie! Kiedy rząd planował zabronić palenia papierosów w lokalach, w telewizji brylowali szamani straszący upadkiem gospodarki, deficytem podatkowym, zamykaniem knajp, bezrobociem i bóg wie czym jeszcze. I co? I nic. Prawo weszło. Nikt nie umarł, knajpy są dalej, a palacze grzecznie się zastosowali i stoją na zewnątrz. Ze smogiem będzie podobnie. Trzeba tylko mieć jaja. Większość smrodzących pieniądze ma, tylko wolą je wydać na co innego. Najwyżej w Media Marktcie będą mniejsze kolejki po smartfony, tablety i laptopy. A zamiast telewizora 55 cali kupicie sobie 42. Pozdrawiam.

  • ~ 2017-01-17
    16:09:57

    26 16

    a co z miałami tanie miały są gorsze od flotu ktoś przeoczył problem kopalnie sprzedają swoje produkty z względu na kaloryczność i żaden zakład węgla nie rozdaje :)

  • ~ 2017-01-17
    16:48:39

    68 26

    Ja sądzę, żebyście już przestali non stop o tym pisać i trąbic dzień w dzień i to w kilku artykułach naraz bo to już zadkiem wychodzi naprawdę!!

  • ~minowa 2017-01-17
    17:18:40

    59 7

    Wiele osób ma jeszcze sporo mułu/flotu, który zostanie po sezonie zimowym. Należy od razu zakazać sprzedaży mułu i flotu, (jeśli to takie konieczne), a nie zakazywać palenia tymi produktami od 1 września 2017r. Podobnie z wymianami pieców - nie wprowadzać zakazu użytkowania, tylko zakazać sprzedaży i to nie poniżej kl. V tylko wystarczy poniżej kl.IV. Jest wiele domów (parterówek, bungalowów) o wysokości przewodu kominowego znacznie poniżej 8m (minimum 8m -taka jest wymagana przy kotłach kl. V). Już nie wspomnę o konieczności zabudowy rury w przewodzie kominowym i jej odpowiednim przekroju. Wprowadzane przepisy nie mogą narażać na kilkudziesięciotysięczne koszty zmian dla wielu osób zamieszkujących budynki.

  • ~imrahil 2017-01-17
    18:26:51

    17 50

    ~minowa całe życie palisz jakimiś śmieciami (muł, flot), a teraz płacz że trzeba coś zmienić? sam jesteś powodem tak drastycznych zmian. jak dobrze dobierzesz swój nowy kocioł klasy V i prawidłowo wykonasz instalację, to może nie będzie problemów z kominem. przewymiarowany kocioł klasy V może się faktycznie przyczynić do remontu komina, warto o tym pamiętać i nie słuchać instalatorów "głąbów". a ustawa całkiem dobra, już czekam na 2022 r. i pierwsze kontrole u dymiących do tej pory sąsiadów :)

  • ~minowa 2017-01-17
    18:31:06

    41 7

    Imrahil - śmieci to miał spalany w ciepłowniach i elektrowni - to ciepełko w blokach jest z paliwa śmieciowego. Zobacz sobie na parametry flotu - popiół 7% a miał nawet 24% !!!!

  • ~hajer_przodowy 2017-01-17
    18:36:57

    58 11

    ~dr_Moriarty rezygnacja z pieców opalanych węglem na rzecz czego? Ruskiego gazu? Ruskiego oleju opałowego? Energii elektrycznej, gdy nasz system ledwie zipie? Dziękuję za takie propozycje. Zniszczyć polskie górnictwo i uzależnić się całkowicie od importu surowców enetgetycznych - tak można streścić twoje wynurzenia. Doktorem to ty z pewnością nie jesteś.
    Obowiązek przyłączenia do sieci ciepłowiczej w przypadku gdy koszt takowego to okolice 50 tys. zł to już w ogóle śmiech na sali. Chyba, ze to ty zapłacisz za osoby biedne, ale widząc twój stosunek do mniej zamożnych to mniemam, że chciałbyś by zamarzli.
    BTW 5000-8000 tys. to 5-8 mln.

  • ~imrahil 2017-01-17
    18:51:50

    15 21

    ~minowa - to ciekawe, że w zmodernizaowanych ciepłowniach czy elektrowniach na certyfikowanych analizatorach spalin z tych śmieci jest mniej pyłu niż z 20 domowych kominów... a wiesz że pali się też plastiki i opony w spalarniach smieci produkujących prąd i ciepło? w odpowiednich warunkach i przy odpowiednich filtrach też mniej syfu w spalinach niż z 20 albo 40 domowych kominów. w tych elektrowniach zawsze jest optymalna ilość powietrza, odpowiednia temperatura. te starsze instalacje są modernizowane. twoja instalacja też powinna w końcu. a że instalacja prawidłowo spalająca śmieci, muł czy flot to droga impreza, to taniej będzie ci kupić kocioł na ekogroszek klasy V i w nim palić tym groszkiem. pomyśl zanim napiszesz znowu jakąś głupotę.

  • ~Arteks 2017-01-17
    19:08:36

    18 61

    @hajer_przodowy - nie powtarzaj tej chorej mantry o tym, że ktoś chce wykończyć polskie górnictwo i o tych cenach z kosmosu za podłączenie do ciepłociągu. Znajomi pytali niedawno ile kosztowałoby podłączenie do PEC. W ich przypadku PEC wyliczył koszt na 30 tys, najbliższe przyłącze jest jednak aż 400 m od ich budynu. Jeśli dogadają się z 5 sąsiadami to koszt spadłby do 6 tys. za dom z czego po otrzymaniu dotacji od miasta, koszt wyniósłby tylko 3 tys.!!! Jako rozsądny człowiek popieram górnictwo, elektrownie na węgiel, systemy filtrujące na kominach itd. Ale nie chcę aby Śląsk był regionem klęski ekologicznej spowodowanej paleniem jakiegoś dziadostwa! Nikt nie zamarznie - ludzie będą musieli tylko przestawić swoje priorytety. Mniej wydawać na alkohol, mniej wkładać w auto, robić mniej wykwintne święta i starczy na droższy opał. Czy różnice w cenie mułu a węgla są tak duże? Przyznasz, że nie. A ludzie o większej świadomości i mentalności miejskiej wyższych zarobkach powinni pomyśleć o gazie lub ciepłociągu. Ludzie samotni, starsi, zniedołężniali i niepełnosprawni - powinni sprzedać te stare chaty które są dla nich tylko ciężarem i kupić sobie wygodne mieszkania w blokach z co w pobliżu czegoś co im jest potrzebne: lasu, pływalni, ośrodka rehabilitacyjnego, przychodni, centrum itd. Również miasto powinno bardziej zachęcać np. podatkami deweloperów do stawiania nowoczesnych obiektów które łatwo ogrzać ekologicznie, zamiast pojedynczych chatek na zadupiach, które ciężko ogrzać i które stymulują dodatkowy ruch samochodowy na drogach.

  • ~Arteks 2017-01-17
    19:13:07

    14 39

    @imrahil - słyszałem, że w cementowniach używa się do spalania opon samochodowych. I da się je bez szkody dla środowiska spalić mimo, że zawierają dziesiątki trujących substancji. Tak samo mogłoby być z mułem, który byłby wykorzystywany w elektrowniach lub ciepłowniach. Szkoda, że górnicy których wspieramy w ich problemach, nie poprą działań proekologicznych. Kopalnie mogłyby np. muł sprzedawać tylko zakładom energetycznym i zrezygnować ze sprzedaży ich prywatnym osobom i dilerom.

  • ~Arteks 2017-01-17
    19:24:30

    17 52

    @minowa - nie wiem czym palą obecnie w ciepłowni, jedno jest pewne, ciepłownia ma narzucone unijne normy związane ze spalaniem i filtrami. A jaskiniowcy z domów prywatnych mogą palić czym chcą - przynajmniej na razie bo wszyscy obiecują, że to się skończy.

  • ~xxxx 2017-01-17
    19:27:52

    50 15

    arteks na starosc powinien znaleźć sobie mieszkanie w pobliżu stadionu na gliwickiej,bedziesz mieszkał w pobliżu tego co ci bedzie a w zasadzie już jest ci potrzebne

  • ~Paweł Iks 2017-01-17
    19:38:37

    27 19

    Ja zrezygnuję z mułu jak zakaz obejmie również elektrociepłownie ...

  • ~hajer_przodowy 2017-01-17
    19:39:33

    46 12

    ~Arteks oczywiście, biedniejszych do getta i otoczyć murem bo swoim istnieniem psują dobry humor zaradnym i wykształconym. Jeszcze kataster przywalić i wywieźć za miasto na osiedle-wysypisko dla ludzkich odpadów.
    Powiedzmy min. 10 tys, przyłączenie, przeróbka instalacji bo wiele z nich pamięta jeszcze Gierka a potem co miesiąc opłaty za ciepło. Ba, są osoby które w ogóle nie mają centralnego tylko np. piece kaflowe. Niech nie jedzą, nie piją tylko oszczędzają by nie zamarznąć zimą
    Nikt tu nie mówi, by nie walczyć z zanieczyszczeniem powietrza, ale chodzi o to by nie wylać dziecka z kąpielą.

  • ~minowa 2017-01-17
    20:14:09

    30 7

    Imrahil - może wyliczysz, ile będzie potrzeba ekogroszku do wszystkich pieców V klasy w Polsce i skąd go brać ? A co kopalnie zrobią z grubszym węglem ? Na hałdę z nim ?

  • ~Arteks 2017-01-17
    20:16:53

    16 55

    @hajer_przodowy - a nie uważasz, że obecnie przez palenie tym dziadostwem zrobiliście z całego Śląska zadymione getto? W całej Polsce są problemy z powietrzem ale tylko nasze stacje pomiarowe potrafią pokazać przekroczone dawki PM10 o 3000%. W Niemczech większość społeczeństwa mieszka w miastach, w blokach i kamienicach mimo, że zarobki są tam wyższe niż u nas! Więc dlaczego na siłę ktoś się chce "pchać na dom" - na który kogoś nie stać? Niech wreszcie ludzie nauczą się, że łaski nie robią mieszkając w domach na które ich nie stać i przez które mamy tak wielkie problemy ze smogiem. @Paweł Iks - to co piszesz to obrazuje dlaczego w naszym regionie ludzie są tak ciemni - i dlaczego potrzebny jest czasami bat i kij. ;)

  • ~lukasz76 2017-01-17
    20:30:06

    11 12

    ~dr_Moriarty tak z ciekawości -co oznacza : "Protestujących górników pacyfikować zgodnie z prawem." jak już o "dzieciach" wspominasz?
    ~imrahil według specyfikacji udostępnionej w sieci , ER wyrzuca w najlepszym wypadku ok 100 kg pyłu na godzinę (2 kominy mokre odsiarczanie x 2,5 mln m³/h x 22mg/m³ ) - nie chciałbym widzieć co leci z kominów tych 20 chałup :).... co nie przeszkadza stwierdzeniu ,że jedynym słusznym rozwiązaniem jest ogrzewanie prądem lub urządzeniami wykorzystującymi go do produkcji ciepła (pompy).
    A reformę wprowadzać "kijem i marchewką";)

  • ~imrahil 2017-01-17
    20:53:55

    11 20

    ~minowa - rozumiem, że swoje dymienie będziesz teraz usprawiedliwiać troską o kopalnie?
    ~lukasz76 - owszem - elektrownia to pył 25 mg/m3 spalin (opomiarowane). domowy kocioł klasy V to 40 mg/m3 (w laboratorium), domowy śmieciuch to setki mg/m3 spalin. teraz pytanie ile energii z 1 m3 spalin wyprodukuje elektrownia czy ciepłownia, szczególnie ta zmodernizowana, a ile energii domowy, przewymiarowany kocioł? odpowiedź jest jasna, szczególnie w przypadku modernizowanych czy nowych zakładów energetycznych (a każdy w najbliższych latach przejdzie modernizację, bo nie ma wyjścia, duża część już przeszła).

  • ~kierowcabombowca 2017-01-17
    21:52:52

    12 23

    niech dumają oszołomy, ja tymczasem śmieci do pieca

  • ~pprywatne 2017-01-17
    22:04:50

    10 4

    ~kierowcabombowca. Mam nadzieję, że to tak z przekory napisałeś :)
    Powinno się jakieś przepisy wprowadzić odnośnie stosunku wielkości opakowania do zawartości. Komu trzeba cztery cukierki pakować w 10 papierków, 3 pudełka i jeszcze dwa razy folią obciągnąć, a na koniec do torebki z wstążeczką wsadzić. To niestety później w piecu ląduje...

  • ~Marek.Piegus 2017-01-17
    22:05:08

    20 2

    @Arteks - czasami piszesz naprawdę z sensem i ciekawie (szczególnie o transporcie, kolei), ale czasem tak przywalisz przy okazji, że nawet jak masz rację co do istoty sprawy to połowa czytających poczuje się obrażona i tylko to zapamięta, a potem idzie fala komentarzy, które nic nie wnoszą. Żeby nie było - nie tylko Ty tak robisz, ale od doświadczonego forumowicza można wymagać więcej. Nie pisz o "jaskiniowcach" czy SRB które żeruje na tym szlachetnym i mądrym SR itp. to jest szansa, że więcej ludzi się zastanowi nad sensem Twoich wypowiedzi. Nie zawsze się będą ludzie z Tobą zgadzać, ale to też dobrze jak są różne pomysły i opinie prezentowane.

  • ~Marek.Piegus 2017-01-17
    22:17:52

    14 1

    Zastanawiam się czy konsultacje społeczne nie mogą w Rybniku objąć czegoś więcej niż tylko ustosunkowania się do narzucanych zakazów. Może mieszkańcy mogą się wypowiedzieć jak ważna jest dla nich walka ze smogiem i z czego w związku z tym mogą zrezygnować? Np. nie robimy X km drogi, chodnika, lub ograniczamy inne dotacje, ale za to inwestujemy w sieć gazową, albo zwiększamy pulę na dotację do wymiany, albo pomagamy tym najbiedniejszym i organizujemy WOSP -Wielką Orkiestrę antySmogowej Pomocy (miał być żart, ale może to ma sens - zamiast pisać że ustawa nie uwzględnia trudnej sytuacji samotnych starszych osób to można im pomóc bezpośrednio ? W sumie mniej smogu, mniej schorzeń, oszczędności w kosztach leczenia...)

  • ~Marek.Piegus 2017-01-17
    22:25:57

    10 1

    Tak mi się jeszcze skojarzyło - może miasto inwestując w uczelnie wyższe w Rybniku może zamówić kilka ekspertyz, czy wręcz zaproponować kilka tematów na prace doktorskie itp. za jakieś rozsądne pieniądze? Mamy Politechnikę w Rybniku (jeszcze chyba mamy) to fajnie jakby była współpraca i praktyczne korzyści dla obu stron. Temat wykorzystania ciepłej wody z elektrowni to może być ciekawy przedmiot analizy, technicznej, ekonomicznej, środowiskowej. Może na końcu będzie stwierdzenie, że to się nie opłaca - nie wiem, ale niech to ktoś sprawdzi. Swoją drogą na poziomie województwa też to można robić, może kilka konkurencyjnych prac powstanie, albo jeszcze jakieś inne pomysły przy okazji się urodzą

  • ~Marek.Piegus 2017-01-17
    22:40:52

    12 3

    Zastanawiam się czy sam zakaz aż tak wiele zmieni w ciągu kilku najbliższych lat - załóżmy, że ludzie zrezygnują z flotów i przerzucą się na inny asortyment węgla, który może być różny. Może nie będzie 3000% ale 2500% procent przekroczenia normy. Niby lepiej, ale chyba nie o to chodzi. W dodatku przyzwyczajenia się tak szybko nie zmieniają i po prostu można spalić węgla więcej (sporo ludzi machnie ręką i wrzuci kilka łopat bez zastanawiania się jak to przez komin przelatuje).
    Z nowych zakazów wynika też, że nie powinno przybywać tych najbardziej trujących kominów, ale ubywać też nie będzie ich szybko.

  • ~Marek.Piegus 2017-01-17
    22:46:18

    9 2

    Jeżeli zależy nam na szybszym efekcie to może warto określić że dopłaty indywidualne na wymiany pieców będą z każdym rokiem malały, aż w końcu jak będzie zakaz używania starych pieców to nie będzie ich wcale? Można to nazwać odwrotnie - większą premią za szybszą inwestycję. I jeszcze ludziom pokazać, że bardziej się opłaca szybciej wymienić piec i dostać większą premię niż trzymać pieniądze na lokacie?

  • ~Marek.Piegus 2017-01-17
    23:13:32

    13 1

    Jeszcze mam takie spostrzeżenie - jak ktoś albo już zmienił piec, albo z różnych powodów nie korzysta z węgla choćby pośrednio to dosyć łatwo wręcz atakuje tych, którzy mają takie piece, używając argumentu o truciu innych. Niby prawda, ale czy nie jest tak, że prawie wszyscy, którzy przeszli lub zawsze stosowali czystsze metody ogrzewania to robią to tylko z wygody lub przypadku (bo się inaczej nie da)? Temat jest ważny i ma wpływ na wszystkich, ale nazywanie kogoś trucicielem i dodawanie różnych epitetów nie pomaga - zamiast zachęcić do wspołpracy jak wyjsc z tej sytuacji to często się ustawia dyskusję my (dobrzy) i oni (źli). Pewnie dla części ludzi zmiana przyzwyczajeń rzeczywiście będzie trudna i są potrzebne lata edukacji, ale może wszyscy się musimy też nauczyć jak o tym rozmawiać bez zacietrzewienia, złośliwego wytykania sobie błędów zamiast faktycznie życzliwej porad. Końcowy efekt to jest dla nas wszystkich tak samo ważny, wszyscy w tym sobie możemy też pomóc

  • ~ 2017-01-17
    23:56:33

    10 15

    Kopciuchy chciałyby palić wszystkim co da się spalic w piecu śmieciuchu a z kolei ekolodzy najchętniej zakazaliby całkowicie palenia węglem. Uchwała jest wyważona i powinna zadowolić większą część społeczeństwa czyli koniec palenia odpadami węglowymi i powolna wymiana pieców na bardziej ekologiczne. Po raz pierwszy będzie szansa na to, że zimą da się normalnie oddychać. Z tego powinni cieszyć się wszyscy, a szczególnie ci którzy chcą wieczorem wyjść na powietrze lub przewietrzyć sypialnię.

  • ~Tomasz Znidzczol 2017-01-18
    04:07:09

    26 4

    Problem jest taki że ludzie zarabiając 2000zł nie stać na ogrzewanie gazowe dajcie zarobić

  • ~truman20 2017-01-18
    06:35:11

    20 6

    ~Tomasz Znidzczol - miej o to pretensje do każdej kolejnej władzy po 89, która niszczyła Polskę gospodarczo. Większym problemem jest to, że dla wielu ludzi palenie węglem to stan umysłu. Choćby srali kasą, to będą palić węglem. Mam to nieszczęście widzieć codziennie prosto z łóżka komin sąsiada. Można powiedzieć, że ja przy nich to biedak (tylko z ekonomicznego punktu widzenia) a jednak udaje mi się nazbierać na ekogroszek a jak widzę co dzień ich komin, a raczej to co się z niego wydostaje, to krew jasna mnie zalewa. Ale oczywiście 4 bardzo dobre auta na placu, wczasy za granicą itd... Dodam, że palą węglem - nie mułem, nie flotem. Także ustawa jest o kant dupy roztrzaskać. Tu trzeba radykalnych środków - lista ze skarbówki z zarobkami ludzi i chodzić po domach z nakazami zmiany ogrzewania oraz zwolnienie lepszych paliw ze wszystkich akcyz oraz podatków.

  • ~ 2017-01-18
    09:17:10

    5 12

    Ciekawe pomysły tutaj padają... a prawda jest taka, że to wszystko wina Tuska! Już najbardziej w kwestii zarobków, na które najcześciej narzekają absolwenci słabych liceów i z tytułem technika! Ocieplić blokowiska to nawet ,,getta" nabiorą walorów estetycznych jak i energooszczędnych ;-)
    A co do palenia tanim węglem, to każdy liczy pieniądze. Będzie zakaz sprzedaży odpadów węglowych to spadnie stopień zanieczyszczenia. Może wprowadzimy 500+ na ogrzewanie ? Pewnie! Stać nas a potem niech sie martwią zamożni jak spłacić długi w kolejnych pokoleniach.

  • ~Arteks 2017-01-18
    10:39:54

    9 26

    @niedzwiedz1231 - nie wiem czemu się czepiasz bloków, w ich przypadku zarówno wspólnoty, ZGM jak i RSM je termomodernizują. Osiedla są co raz bardziej reprezentacyjne dla miasta. Postęp jest szybszy niż w przypadku szeregowców czy domów jednorodzinnych gdzie termomodernizacja jest dopiero w powijakach. A zerknij sobie np. na taki Sławików jak to wygląda - dosłownie wieżowce wśród slamsów bo okoliczne domki są naprawdę totalnie zaniedbane. Dziwne jest to, że ludzi nie mogą przekonać względy estetyczne (mieliby wreszcie ładną chatę), ani finansowe (miasto do tego dopłaca). Dodam do tego jeszcze co mądrze napisał @truman20. Ludzie są obecnie o wiele bardziej skąpi niż kiedyś mimo, że dochody mają większe. Kiedyś Śląsk słynął z zadbanych domów - dzisiaj to już truizm. Zresztą sami oceńcie spacerując sobie np. po dzielnicy Smolna... Nie dość że są brzydkie to jeszcze kopcą jak parowozy 50 lat temu. Ale jak się zwróci uwagę to shejtują i wyzwią od goroli czy blokersów...

  • ~Dintojra 2017-01-18
    14:04:27

    11 5

    Możecie sobie tutaj pisać co tylko chcecie, a i tak niewiele się zmieni :(
    Rybnik jest jednym z najbardziej zasmrodzonych miast w Polsce i w Europie i co w związku z tym ? ano tyle, że władze samorządowe miasta postanowiły "zaostrzyć" (jak to nazwała urzędniczka) regulamin dofinansowania wymiany źródła ciepła
    Na czym to "zaostrzenie" polega ? na tym, że teraz są tylko dwa możliwe warianty dofinansowania tj. drogi gaz lub jeszcze droższy PEC !
    Jak powiedziała ta pani "zaostrzenie" jest wynikiem tego, że ludzie palą w piecach czym popadnie np. śmieciami.
    Logiczne przecież prawda ?
    Skoro ludzie palą czym popadnie to logicznym wydaje się być ukrócenie możliwości otrzymania dotacji na wymianę pieca tzw. "kopciucha" na piec klasy V !
    Na takich ludzi głosujecie !

  • ~frbro 2017-01-18
    14:22:22

    32 2

    @Arteks, przestań leczyć swoje kompleksy na ludziach mniej zaradnych. To, że nigdy nie dorobiłeś się domu i mieszkasz w bloku, który szczęśliwie jest ogrzewany ciepłem systemowym, nie czyni Cię lepszym od innych. Rodziny dziedziczą domy z pokolenia na pokolenie, mają tam swój cały dobytek, różnie sobie radzą, a ty byś ich najlepiej wszystkich wyniósł do starego prlowego króliczoka, albo najlepiej to do gazu... Może ich jeszcze posegreguj, wg. koloru skóry i wiary... Ludzie zarabiają tutaj po 4000zł na całą rodzinę i to nie jest ich wina - takie są realia. Jasne, wiele ludzi stać na te planowane przez wojweodę wydatki i tylko marudzą bo nikt nie lubi, jak mu ktoś w portfelu grzebie. Ale wielu ludzi będzie miało z tymi wydatkami ogromny problem i odnoszę wrażenie, że nikt o nich nie myśli (oczywiście oprócz Ciebie, ale Twoją propozycję znamy - do getta). Gaz i ciepło systemowe muszą stanieć. Teraz dostaniemy tylko zakazy, kary i żadnego wsparcia. Żeby ta uchwała miała chociaż ręce i nogi... Niestety mamy jakieś pomysły spisane na kolanie... Zakaz palenia flotem, bez zakazu jego sprzedaży. Obowiązek wymiany kotła, zależny od jego wieku, ale bez żadnej możliwości weryfikacje ile lat faktycznie dany kocioł jest zamontowany. Ktoś tu wyżej, wspominał o potrzebie posiadania 8m komina, do pieca klasy 5. W tym się nie orientuję, ale jeśli to prawda, no to mamy kolejny bubel w tej ustawie. Obawiam się, że nic dobrego z tego wszystkiego nie wyjdzie.

  • ~slawek287 2017-01-18
    15:06:29

    8 2

    No i dobra załóżmy że uchwała wejdzie w życie. Jestem ciekaw co kopalnie zrobią z tak dużą ilością tych odpadów. Wywiezą na hołda i co to nie jest trucie środowiska?...A na hołdzie bydzie haja bo zbieracze to bydą wybierać...

  • ~przykopa 2017-01-18
    15:46:47

    6 3

    ~slawek287 2017-01-18 15:06:29
    No i dobra załóżmy że uchwała wejdzie w życie. Jestem ciekaw co kopalnie zrobią z tak dużą ilością tych odpadów. Wywiezą na hołda i co to nie jest trucie środowiska?...A na hołdzie bydzie haja bo zbieracze to bydą wybierać.....

    - a na hołdzie bydzie sie to wszystko jarać i zaś bydzie lamynt. Bo miało być tak piyknie , a wyszło jak zawsze.
    W Niemczech nie bez kozery mówią.Wystarczy dać ,,polskiego kierownika". A się sami powykańczają

  • ~minowa 2017-01-18
    16:10:12

    10 6

    Kotły klasy V to duże wymagania.
    Koniecznie suchy opał.
    Dla uzyskania wysokiej wymaganej sprawności kotła, temperatura spalin wylotowych przy mocy znamionowej nie powinna przekraczać 110oC. Przy stosowaniu wilgotnego paliwa, po spaleniu w palniku w spalinach w dalszym ciągu będziemy mieli do czynienia z wilgocią. W zależności od ciśnienia składnikowego, cząstkowego, możemy określić temperaturę wykraplania się spalin. W tym wykraplania się siarki zawartej wskutek niezupełnego spalania. Co to oznacza? Zwiększone ryzyko korodowania wylotowych części wymiennika ciepła kotła spowodowane działaniem żrących skroplin w postaci kwasu siarkowego. Aby zatem zwiększyć żywotność kotła, w wysokosprawnych kotłach należy stosować suchy opał lub po prostu dosuszać go we własnym zakresie poprzez stałą wentylację paliwa.
    Izolowane kominy.
    Powstaje jeszcze pytanie, czy moc, przy jakiej kotły będą eksploatowane będzie znamionową, czy może zgodnie z tym co dopuszcza norma EN 303-5:2012, kotły będą eksploatowane przy mocy od 30-100%. Dla mocy zredukowanej 30% temperatura spalin wylotowych wynosi ok. 70oC. Przy takich wartościach temperatury kocioł będzie bardzo mocno narażony na silne działanie korozyjne. Cierpieć również będzie system odprowadzania spalin. Tak więc, aby zapewnić prawidłową pracę kotłów o sprawności bliskiej 90% opalanych węglem należy stosować wyłącznie izolowane cieplnie kominy odporne na korozję, jak wkłady ceramiczne czy owalne stalowe wkłady kwasoodporne. Brak zastosowania takiego rozwiązania, np. przy kominie murowanym z cegły, może powodować przenikanie wilgotnych spalin do wewnątrz budynku. Brak izolacji cieplnej komina powoduje utratę ciepła spalin, a więc spadek ich temperatury na całej długości komina. Oznacza to, że produkty wykraplania ze spalin z dużym prawdopodobieństwem będą spływały po ściankach komina jako kondensat.
    Odpowiednie podciśnienie w kominie
    Niekorzystna może być również sytuacja, gdy podciśnienie wytwarzane przez komin nie będzie wystarczające względem oporów przepływu spalin wynikających z wysokosprawnej konstrukcji korpusu kotła. Dlatego otwór kominowy o przekroju co najmniej 20x20cm i wysokości przynajmniej 8m.
    Opisane powyżej warunki oraz niepoprawny dla danej konstrukcji kotła sposób eksploatacji kotła będzie znacząco wpływać na żywotność urządzenia. Jednocześnie należy mieć świadomość, że wymiana kotła następować będzie znacznie częściej, im częściej stosowane będzie niekwalifikowane paliwa o dużej zawartości siarki czy wilgoci. Kotły w klasie 5, wskutek długich kanałów spalinowych, wymagać będą również częstszego czyszczenia wewnętrznych powierzchni grzejnych kotła z powstałej podczas spalania sadzy lub lotnego pyłu.

  • ~Łukasz Cesarski 2017-01-18
    17:33:40

    9 6

    WITAM JESTEM Z RYBNIKA NOWIN I SIE ZASTANAWIAM DLACZEGO ZAJMUJECIE SIE DOMAMI PRYWATNYMI A NIE SAMOCHODAMI KTORE SPALAJA Z RUR WYDECHOWYCH I W AUTOBUSACH MIEJSKICH A POZNIEJ ZROBCIE ZEBY PIECE EKOLOGICZNE BYLY TANIE BO NIESTETY KOSZTUJA STRASZNIE DUZO A TAK ZWANE KOPCIUCHY KOSZTUJA NIECALE TYSIAC ZLOTYCH WIEC JESZCZE JEDNO FLOT KOSZTUJE NIECALE 300zl ZA TONE I MIAL PRAWIE TO SAMO A WEGIEL KOSZTUJE NIESTETY PONAD 600zl DREWNO za JEDEN KUBIK CZYLI METR NA METR 170-220 zl PROSZE SIE ZASTANOWIC JAKI JEST PROBLEM Z ANTYSMOGIEM ??!!!

  • ~imrahil 2017-01-18
    17:33:52

    6 13

    ~minowa a kogo obchodzą twoje problemy z kominem czy kotłem? ty też masz gdzieś problemy zdrowotne ludzi których podtruwasz paląc śmieciami (flot) i to od dołu. kocioł klasy V, żeby nie powodował problemów, należy odpowiednio dobrać do domu, czyli nie słuchać "fachowców", tylko policzyć jaka dokładnie moc jest potrzebna, a nie przewymiarowane o 50%. do domu budowanego w ciągu ostatnich kilku lat w ogóle się nie nadaje, bo nie ma tak małych kotłów, a przewymiarowane będą powodowały problemy opisane przez ciebie. do takiego domu o wiele taniej wyjdzie kocioł gazowy czy pompa ciepła

  • ~imrahil 2017-01-18
    17:34:54

    6 11

    ale oczywiście nadal będą mądrale instalujące węgiel w nowych domach, bo "bez ognia nie ma ciepła" albo "nie ma dostępu do gazu to co zrobić". na szczęście teraz będą bardziej szkodzić sobie i swojemu portfelowi niż sąsiadom.

  • ~Arteks 2017-01-18
    18:12:51

    3 26

    @frbro - nie leczę żadnych kompleksów. Ludziom niezaradnym powinno pomóc miasto i państwo, ludzie zaradni muszą sami zadbać o siebie. Proste! Ale jeśli ktoś chce mieć bardzo dużą powierzchnię mieszkania - domu, nie może mieć pretensji o to, że ludzi wkurza jego brzydki dymiący barak. Co do bloków - to jeszcze parę lat temu też mnie wkurzały nieremontowane od lat elewacje, brak termomodernizacji i ogólne zacofanie RSM i ZGM. Ale w tym temacie naprawdę dużo się zmieniło i widać jakiś postęp. Lokatorzy musieli się zgodzić na wyższe czynsze ale w zamian za to ich mieszkania będą cieplejsze, a bloki ładniejsze. A w przypadku wielu domostw jednorodzinnych - jakiekolwiek proponowane rozwiązanie - to zawsze są na nie mimo, że niektóre budynki na Wiejskiej, Poprzecznej czy Jadwigi wyglądają jak jakieś slamsy z przedmieść czarnoskórych dzielnic Nowego Jorku... Dlaczego na wizerunek miasta zawsze ma pracować tylko centrum i osiedla? Dlaczego nie możemy mieć zrewitalizowanych kolonii industrialnych i miłych dla oczu dzielnic z domkami jednorodzinnymi? Swoją drogą, blisko centrum w ogóle nie powinno być żadnych domków bo one zaprzeczają idei miasta.

  • ~Arteks 2017-01-18
    18:14:37

    2 27

    @przykopa - ale powiedz Niemcowi, że palisz mułem czy flotem to uzna cię za człowieka z innej epoki...

  • ~tomrem 2017-01-18
    18:42:43

    15 1

    jak to pięknie wygląda wszyscy wymienią piece na gazowe i znowu gaz pudzie do góry już to raz przeżyłem wywaliłem kase na piec gazowy a potem nie było mnie stać żeby w nim palić więc po5 latach pojechał na złom było w nim palone tylko raz w Święta BN . A co sie stało z groszkiem kiedyś najtańszy węgiel a teraz jak ludzie pokupywali piece z podajnikami to naraz podrożał podejrzewam że to samo sie stanie z gazem i innymi paliwami eco mieszkamy w polsce i taki już mamy charakter jak jest popyt to trzeba dzwigać ceny

  • ~ 2017-01-18
    19:05:21

    26 3

    Arteks - ale uzmysłów to sobie, że my nie jesteśmy w Niemczech tylko w Polsce hello !!! siedzisz tam w tym bloku na Nowinach i brednie piszesz!

  • ~Arteks 2017-01-18
    19:35:02

    6 28

    @bartezz - możesz mnie nie lubieć bo jestem bezpośredni i walczę z ciemnogrodem w różnych dziedzinach ale to nie powód do hejtowania tego, że mieszkam w bloku. Ilu twoich kolegów którzy wyjechali do Niemiec, Wielkiej Brytanii czy Skandynawii mieszka tam w blokach i są z tego dumni, mimo że ich nie kupili tylko wynajmują? Dla mnie piękna willa blisko Zalewu Rybnickiego to coś wspaniałego na co mnie nie stać ale byle jaki domek z czasów PRL w Chwałowicach czy Niewiadomiu ogrzewany kopciuchem to byłaby gorsza opcja niż duże mieszkanie z ładnym widokiem na Nowinach. :) Wiem, że nie jesteśmy w Niemczech ale jaskiniowiec przed tobą podał przykład jak tam się mówi o Polsce - więc dostał ode mnie ripostę. Niemiec jakby zobaczył piwnice i place brudne od mułu, zobaczył ile dymu się wydobywa przy rozpalaniu tego mokrego świństwa, a potem przeszedł się po mieście tonącym w smogu, uznałby nasze miasto za wyjęte z jakieś innej, zamierzchłej epoki. I choćby dla poprawy wizerunku warto walczyć o lepsze powietrze!

  • ~ 2017-01-18
    20:14:41

    26 3

    Mieszkaj sobie gdzie chcesz nie obchodzi mnie to. Walczysz z ciemnogrodem jak to mówisz w różnych dziedzinach, ale ty walczysz w sposób narzucający swoje widzimisie, które uważasz czasami za najlepszą opcję z możliwych i jesteś całkowicie przekonany o swoich racjach.
    Nie porównuj nas do Niemiec pod żadnym względem, chociażby tylko z jednego podstawowego powodu - a mianowice ile my zarabiamy a ile Niemcy?? inne dysproporcje dlatego nie da się tego tak porównać.
    Chciałbyś edukować wielce ludzi, wymądrzać się jaką to to masz wiedzę prawie w większości tematów - a zobacz sobie ile ludzi tu czytających i komentujących na tym portalu cię minujsuje lub co ludzie ci odpisują w komentarzach. Nic nie dzieje się bez przyczyny, wyciągnij wnioski.

  • ~Arteks 2017-01-18
    20:48:25

    5 30

    @bartezz - no to jeśli "nie mogę" porównywać do Niemiec (mimo, że temat wziął się od czegoś innego) to zacznę porównywać z Ukrainą. Tam także nie ogrzewa się węglem - chyba że gdzieś na zabutych dechami wioskach. W miastach ludzie używają tylko gazu, prądu lub ciepłociągu. Zarobki kilka razy mniejsze niż w Polsce. Każdy Ukrainiec który przyjedzie na Śląsk za pracą - dziwi się z powodu tego smrodu jaki tu jest oraz jak przy tak wysokich zarobkach, można używać takiego dziadostwa jak muł do ogrzewania! Jeśli edukowanie jest wymądrzaniem to każdy nauczyciel musiałby być przemądrzały... Nie udało ci się to porównanie. Niczego nie narzucam bo nie jestem władny do tego. Ale cieszę się, że władze wolą słuchać tych którzy mają argumenty, a tych którzy szermują truizmami lub hejtami - olewają... Minusowanie? Hehehe to świetna metoda na upust złości wszystkich tych którzy wiedzą, że nie są w stanie podjąć ze mną dyskusji na argumenty. :P

  • ~ 2017-01-18
    21:10:09

    20 1

    Gaz można dowieźć cysterna do zbiornika, który bierze się w dzierżawę. W latach 90 był boom na piece gazowe, ludzie po 2 latach wracali do węgla, bo ceny poszły ostro w górę. Obecna kampania antysmogowa ma doprowadzić do uzależnienia się klienta od dostawcy, ludzie podłączeni do gazociągu/ciepłociągu stracą alternatywę i niezależność, a dostawca będzie robił co chciał. Jeszcze to wspomnicie i za węglem zapłaczecie. Pozdrawiam serdecznie.

  • ~Zbigniew Martyniak 2017-01-18
    21:17:07

    2 0

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~ 2017-01-19
    10:48:22

    21 4

    Arteks - to ty się już uważasz za nauczyciela tak? hehe dobre... to ciebie i władze już słuchają no popatrz jaki ty artysta jesteś ;-)))
    co do minusowania twoich komentarzy przez czytających - tak to sobie możesz tłumaczyć w swoim przekonaniu. Prawda natomiast jest inna dobrze widzisz i czytasz co ludzie ci odpisują i gdzie mają twoje pseudo edukowanie!!!

  • ~Arteks 2017-01-19
    12:06:55

    3 26

    @bartezz - ty baw się w minusiki i hejtowanie osób, a ja będę nadal uświadamiał czytelników tego portalu. Cieszy to, że niektóre moje argumenty są na tyle przejrzyste, że potem cytują i przejmują je także inni. :D

  • ~minges 2017-01-19
    14:16:10

    27 2

    Do Arteksa i innych zwolenników zarżnięcia właściceli domków, którzy (powtarzam) są zaradni, ale nie na tyle bogaci, by palić gazem lub przyłączać się do PEC-u:

    cytat z rozmowy a p. Andrzejem Gułą z Polskiego Alarmu Smogowego:
    "- Musimy jednak pamiętać, że sieci ciepłownicze nie są panaceum na problem niskiej emisji, bo w przypadku domów jednorodzinnych takie podłączenie jest często technicznie niemożliwe lub nieopłacalne - zaznacza. Guła zwraca uwagę, że tylko co setny dom jednorodzinny w Polsce jest podłączony do sieci ciepłowniczej."

    Dlaczego - nawet mając pod nosem sieć PEC-u - samorząd ma prawo odmówić mi wstawienia kotła klasy V? Dlaczego samorządy są tak krótkowzroczne - domków nie opłaca się podłączać, bo nie opłaca się ich w ten sposób ogrzewać. Chyba, że wpierw polecą dopłaty do termomodernizacji, a później - po audycie energetycznym - powinno się nakazać: albo PEC albo kocioł.
    W ogóle uważam, że podstawą do jakichkolwiek wytyczeń odnośnie ogrzewania powinien być audyt energetyczny. Co z tego, że ktoś się podepnie do PEC-u, jak będzie płacił dziesięciotysięczne rachunki w ujęciu rocznym (mówię o starym budownictwie, nieocieplonym), a dla PEC-u będzie generował straty? Kotły klasy V (a wg mnie IV spokojnie też) nie generują praktycznie żadnego syfu, więc czemu nie można spokojnie zezwolić na ich montowanie?
    Polska przypadłość - jak j***ć to równo wszystkich, jak leci... Bez patrzenia na koszty jednej i drugiej strony... Masakra, mam nadzieję, że uchwała będzie sensowna, a nie tylko ku uciesze lobby gazowo-pecowego byle jaka, ale podjęta, by pokazać, że coś się robi w tym kierunku...

  • ~ 2017-01-19
    21:07:03

    21 0

    Arteks - ja nie muszę się bawić w minusowanie , bo w przeciwieństwie do ciebie nie mam tyle wolnego czasu tak jak ty by od rana siedzieć i pisać komentarz za komentarzem i przy okazji kłócic się z ludzmi!!!
    te twoje uświadamianie czytelników, o którym piszesz w twojej bujnej wyobrazni jak widzisz nic nie wnosi wręcz przeciwnie wystawiasz się na pośmiewisko. Jeszcze raz ci powtórzę poczytaj sobie wpisy różnych tu obecnych i komentujących na tym portalu pod wieloma artykułami co myślą o twoich teoriach i morałach...

  • ~Arteks 2017-01-19
    21:39:27

    6 24

    @bartezz - ty masz znacznie więcej czasu nie tylko ode mnie ale od kilku osób razem wziętych bo marnujesz go na atakowanie, bawienie się w minusiki i inne cyrki. A przecież to nic nie da. A często jest tak, że jak już Arteks coś napisze to potem jest z tego robiony użytek na salonach. Niedawno słyszałem w Radio90 radnego który dosłownie powtórzył moje argumenty z któregoś wpisu na temat złych priorytetów jeśli chodzi o budżety domowe... :) @minges - albo tylko tak mówią, że ich nie stać... Możesz tego nie wiedzieć bo nie mieszkasz w Rybniku ale z 2-3 lata temu kilkadziesiąt domków w Rybnickiej Kuźni podciągnięto do ciepłociągu - oni są tam jacyś inni? Bogatsi? Da się? Cierpimy na syndrom złych przyzwyczajeń - efekt taki jak obecnie za oknami gdzie wszelkie granice przyzwoitości znowu zostały przekroczone. Ludzie są na tyle bogaci w dzisiejszych czasach, że w ogóle nie szanują opału, mają czasami za wielkie piece, za mocno nagrzane mieszkania... To nie tylko ja podkreślam, że jeśli kogoś nie stać - niech nie buduje, jeśli ktoś nie jest w stanie utrzymać swojego domu, niech go sprzeda i idzie na jakieś fajne mieszkanie w bloku z c.o. To rady aktualne w każdym cywilizowanym zakątku naszej planety i powinne budzić zainteresowanie, a nie obruszanie się.

  • ~ 2017-01-19
    22:07:15

    19 3

    Arteks - ty myślisz, że ja mam czas cały dzień siedzieć na tym portalu jak ty i minusować twoje komentarze? hehe to mnie rozbawiłeś na dobranoc, pod większością twoich komentarzy minusów przybywa jak grzybów po deszczu. Co ty myślisz, że każdy z tobą musi się zgadzać w każdej kwestii ?? jak widzisz nie. Od godziny 11 do 21 byłem odcięty od internetu i zobacz ile minusów jest pod twoimi komentarzami. To kiedy to miałem niby minusować będąc " poza zasięgiem netu " . Ludzie swoje wiedzą i nie zgadzają się z tobą w większości przypadków jak widzisz co jest odzwierciedleniem tego w minusach pod twoimi komentarzami.

  • ~Arteks 2017-01-19
    22:14:16

    4 20

    @bartezz - nie kapnąłeś się jeszcze, że kolejny wpis masz o niczym? Jeśli minusikowanie jest takie istotne dla ciebie to zerknij powyżej. Cały artykuł ma więcej minusów niż plusów 29 do 35 bo jaskiniowcom się nie podoba cokolwiek co zmusi ich do wydania kilkuset złotych na rok, a co poprawi im wygodę, a wszystkim powietrze. Każdy kto im to uświadamia też jest jednocześnie wrogiem... Czy marszałek ma się przejmować jakimiś minusami? Na pewno nie.

  • ~ 2017-01-19
    22:28:50

    16 1

    Arteks - wpis mam o uświadomieniu i wyprowadzeniu cię z błędu, którym żyjesz i chciałbyś zainteresować mnie. Akurat dla mnie minusowanie czy plusowanie nie robi żadnego wrażenia ale dla własnej wiadomości wiesz, że czytający podzielają lub nie podzielają czyjejś opini/ sugestii czy wręcz narzucania swojego widzimisie.
    Tych co mają inne zdanie niż ty nazywasz " jaskiniowcami " - no widzisz jak liczysz się ze zdaniem innych, dlatego inni nie liczą się z twoimi wywodami...

  • ~minges 2017-01-20
    09:13:14

    14 1

    @Arteks w takim razie trzeba by zapytać mieszkańców tych domków ile wychodzi ich to ogrzewanie oraz wziąć pod uwagę z jakiego materiału wykonany jest dom (i czy ocieplony), a także na jak wiele ich stać. Ja nie odrzucam całkowicie pomysłu podłączenia do ciepłociągu domków jednorodzinnych - zwracam jedynie uwagę na koszta jakie to za sobą ciągnie i fakt, że nie każdego będzie na to stać. Najgorsze jest to, że celem uchwałodwaców jest zakaz wymiany kotłów u osób, które mają pod domem ciepłociąg - a ja pytam dlaczego? Przecież chcę działać na rzecz poprawy powietrza i dlatego chcę wymienić piec na nowy (nawet bez dotacji), a gmina albo województwo mówią mi, że nie mogę, bo mam ciepłociąg pod nosem... Tylko, że wymiana pieca wyniesie mnie przyjmijmy 12 tys. z robocizną, a późniejsze koszty zakupu opału na sezon będą oscylowały w granicach 3-4 tys. zł (plus ciepła woda z junkersa - rachunek za gaz ok. 800-900 zł w ujęciu rocznym), czyli razem maksymalnie liczmy 5 tys. na rok. A z ciepłociągiem odwrotnie - podłączenie ok. 3-4 tys. zł, a później roczne koszty ogrzewania (plus ciepła woda) ok. 10-12 tys. No przepraszam, ale nawet jak "wywalę" 40 tys. na ocieplenie domu, to grzanie z sieci ciepłowniczej nadal nie będzie dla mnie opłacalne! Mam nadzieję, że uchwałodawcy wprowadzą odpowiednie regulacje w tym zakresie i będą ludzi realnie zachęcać do zmiany stanu faktycznego, a nie straszyć ich i nakazywać/zakazywać, bo to zrodzi kolejne okazje do kombinowania niestety...

  • ~ 2017-01-20
    10:07:23

    4 14

    Ja juz się coraz mniej odzywam, bo nie ma to sensu. Ale żal mi dzieci rybnickich,które mają ferie, a dorośli (możliwe, że także ich rodzice) zafundowali im warunki, ze albo powinny siedzieć w domu, albo wyjda na dwor i odbije się to na ich zdrowiu (może dziś, może za rok, może za lat kilka). Mam nadzieje, ze to całe oburzenie trucicieli, obelgi, odgrazanie się, minusy itd to już tylko kwik zażynanej świni - czują, że nadchodzi kres ich rządzenia, tego terroru, który fundują reszcie mieszkańców (i sobie też, ale to już ich wybór). Mam nadzieje, ze tym razem już mądrość zwycięży. Wprowadzajcie uchwale! Nie wierzę w cuda, ze zaraz będzie u nas jak w cywilizowanej części Europy, ale chciałabym, żeby w Rybniku było chociaż tak, jak w innych regionach Polski

  • ~minges 2017-01-20
    13:49:38

    11 1

    @KasiaT... Ja zawsze osobom, które dyskutują ze mną na temat smogu zadaję pytanie, czy kupują (przede wszystkim swoim dzieciom) produkty zdrowe, czy patrzą na to, że w składzie produktów jest pełno E-konserwantów, słodzików, GMO i innych pierdół szkodliwych dla zdrowia ich i ich dzieci. I jaką słyszę odpowiedź? - nie. A te produkty są -niestety - szkodliwe dla nas wszystkich. Więc każdy, kto nazywa dymiących trucicielami jest hipokrytą jeśli sam nie żyje w sposób zdrowy i - jak to zwą - ekologiczny. Często ceny produktów eko/zdrowych są zaporowe, stąd ludzie ich nie kupują. No i w przypadku pieców i opału masz to samo - piece niższych klas oraz opał "gorszy" są tańsze, dlatego są tak popularne.

    Całkiem inna kwestia to chęć zmiany na lepsze. Bo nawet jeśli ktoś ma niski budżet, ale ma świadomość to i nie będzie truł swoich bliskich/sąsiadów dymem (np. rozpalanie od góry, wymiana pieca na lepszy) i w innych kwestiach będzie działał na rzecz zdrowia. Tylko nie rozumiem tego, że jak ktoś chce działać na rzecz czystszego powietrza i zgłasza chęć wymiany pieca na węglowy kl. V z podajnikiem na ekogroszek lub pellet itp. to dostaje odmowne, bo ma pod domem ciepłociąg, a to mu się chol*rnie nie opłaca. Rozumiesz gdzie jest problem? Że rozwiązania, które chce przyjąć sejmik nie są dobre. Oni myślą, że nakażą ludziom podpinać się do ciepłociągów i wszyscy się podepną. Tylko czemu nie dają innej możliwości (no chyba, że kocioł gazowy, gdzie koszty eksploatacji będą zbliżone do pec-u). Wg mnie nie jest to uczciwe. Znam ludzi, którzy chcieli wstawiać kotły na ekogroszek lub gazowe, a gmina dała im odmowne i dała wybór tylko ciepłociągu. No więc albo dalej palą w starych piecach albo wymienią na swój koszt bez opcji dofinansowania. Powtórzę - to nie jest uczciwe i nie doprowadzi do rozwiązania sytuacji ze smogiem.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 4939