zamknij

Wiadomości

Autobusy stoją na dworcu z włączonymi silnikami. Kierowcy dostali ostrzeżenie

2017-03-20, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Zastanawialiście się kiedyś, jak długo autobus może mieć włączony silnik na postoju? Nie dłużej niż minutę. Tymczasem pojazdy stojące na dworcu DKM na ul. Budowlanych znacznie przekraczały ten czas – i to w mieście, który co roku zmaga się ze smogiem.

Zanieczyszczanie powietrza w głównej mierze zawdzięczamy dzięki niskiej emisji pochodzącej z naszych kotłowni, przemysłowi, a także transportowi drogowemu. Każdego dnia z setek rur wydechowych wydostają się mniej lub bardziej trujące spaliny. Jak jednak zwraca nam uwagę jeden z Czytelników, problemem nie przejmują się co poniektórzy kierowcy autobusów. – Nie raz widziałem, jak na dworcu DKM stoją z włączonymi silnikami po kilka, kilkanaście minut. My tu alarmujemy o smogu, dyskutujemy jak z nim walczyć, a w tym czasie do atmosfery puszczane są kolejne ilości zanieczyszczeń. I to zupełnie niepotrzebnie! – mówi nam oburzony.

Reklama

Nasza przedpołudniowa „wycieczka” na dworzec przy ul. Budowlanych potwierdziła relację naszego Czytelnika. W ciągu niespełna godziny zauważyliśmy 8 autobusów na postoju, których silniki pracowały dłużej niż minuta. Rekordzistami były dwa pojazdy: autobus linii 11 (około 9 minut) i autobus linii 22 (ponad 15,5 minuty). U 6 pozostałych czas pracy silników wynosił od 4 do 6 minut.

Kierowcy popełnili wykroczenie

Jak wyjaśnia nam sierż. szt. Dariusz Jaroszewski, zastępca oficera prasowego Komendy Miejskiej Policji w Rybniku, prawo o ruchu drogowym jest jasne. Kierujący nie może zostawić w obszarze zabudowanym pojazdu z pracującym silnikiem dłużej niż 1 minutę, w przeciwnym wypadku popełnia wykroczenie. - Za takie wykroczenie zgodnie z taryfikatorem, kierujący może zostać ukarany mandatem karnym w wysokości 100 zł. Rejon dworca autobusowego w Rybniku przy ul. Budowlanych 6 jest strefą ruchu, wobec czego obowiązuje tam przedmiotowy zakaz – mówi. Jak dodaje policjant, w ostatnim czasie mundurowi nie otrzymali jednak zgłoszeń dotyczących popełnienia tego typu wykroczenia.

Sytuacja już się nie powtórzy?

Dr Bartosz Mazur, pełnomocnik prezydenta ds. transportu zintegrowanego ubolewa, że doszło do opisywanego przez nas zdarzenia. - Nie chcę w tej chwili odnosić się do tego konkretnego przypadku, po prostu zwrócimy uwagę operatorom świadczącym usługi, aby takie sytuacje się nie powtarzały. Jeśli nie przyniesie to skutku, zastosujemy bardziej stanowcze kroki, włączając w to interwencję Straży Miejskiej – mówi wprost.

W podobnym tonie wypowiada się Bronisław Jędrośka Zastępca Dyrektora ds. Transportu firmy Transgór, jeden z głównych przewoźników w naszym mieście. - Z kierowcami autobusów w których stwierdzono włączone silniki na postoju, przeprowadzono rozmowy ostrzegawcze. Pragnę nadmienić , iż wszystkim kierowcom około miesiąca temu przypomniano o konieczności przestrzegania przepisu zakazującego pracę silników w autobusach na postoju w obszarze zabudowanym, w tym również na terenie Dworca Autobusowego zgodnie z Art.60 ust.2 pkt.3 Prawa o Ruchu Drogowym. Stosowny komunikat w tej sprawie był umieszczony w pokoju kierowców na tablicy ogłoszeń – wyjaśnia.

W minioną środę (15 marca) Transgór skontrolował autobusy na dworcu przy Budowlanych, tym razem nie stwierdzono już niczego niepokojącego.

„Ten problem nie dotyczy tylko Rybnika”

Dlaczego kierowcy pozostawiali swoje pojazdy na włączonym silniku? - Nie wszystkie autobusy w naszym mieście są nowe. Niektóre po godzinie przerwy trzeba rozgrzać, przygotować do jazdy. Problem najczęściej związany jest z zimnymi miesiącami jak styczeń czy luty. Otrzymujemy wiele telefonów z pytaniami, dlaczego w autobusach jest zimno. Ten problem nie dotyczy tylko Rybnika – tłumaczy dalej Bronisław Jędrośka.

Zastrzega jednak, że w firmie nie ma akceptacji dla opisywanych powyżej działań. - Nie ma zgody na to, by autobusy miały uruchomione silniki przez tak długi czas – zaznacza nasz rozmówca.

A czy Wy spotkaliście się z opisywaną przez nas sytuacją?

Oceń publikację: + 1 + 49 - 1 - 60

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (39):
  • ~Silny 2017-03-20 10:51:50

    Kierowca nie płaci za paliwo ze swojej kieszeni to i do woli korzysta bo niby może się ogrzać i marnować paliwo na postoju które nie należy do niego tylko naraża firmę na straty. Po godzinie postoju silnik chyba nie ostygnie do tego stopnia żeby go trzeba było na nowo rozgrzewać 15 minut. Co do zimnych,mroźnych miesięcy to już się dawno skończyły więc po co marnować paliwo na postoju.

    48 62
  • ~Arteks 2017-03-20 11:19:51

    Tak dzieje się od lat i to na oczach (i nosach) miejskich urzędników z ZTZ, którzy na tego rodzaju patologie nie zwracali uwagi. Natomiast w większości miast autobusy jeżdżą albo na okrągło między punktem A i B, a jeśli niektóre pracują tylko w godzinach szczytu to poza nią zjeżdżają do zajezdni. Ktoś z Transgóru mówi, że po godzinie autobus trzeba rozgrzać. Sytuacja kiedy autobus między jednym a kolejnym kursem stoi godzinę to marnotrawstwo taboru i pracy kierowcy! Autobus na DKM powinien stać maks. 15-20 minut aby kierowca mógł zrobić sobie przerwę, nadrobić opóźnienie czy skorzystać z WC ale nie 60 minut! Potem się wszyscy dziwią czemu na wielu kierunkach i liniach mamy za mało kursów - bo autobusy zamiast jeździć, stoją...

    69 53
  • ~Krzysztof Urbańczyk 2017-03-20 11:21:17

    I to nie tylko tam. Wystarczy przejść się w okolice RCK, kiedy odbywa się tam jakaś dopołudniowa impreza dla uczniów, budynek obstawiony ze wszystkich stron, przejść nie można a panowie kierowcy grzeją się w swoich pojazdach, silniki pracują przez wiele, wiele minut. Każdemu należy się na początek pouczenie, a potem niestety surowy mandat!

    53 9
  • ~moniczak 2017-03-20 11:53:15

    czyli teraz 5 minut przed trasą busy mają przejazd na rondo i z powrotem celem rozgrzania wnętrza .... :)

    35 11
  • ~Arteks 2017-03-20 11:54:44

    @Krzysztof - no bo gdzie rozum przyjeżdżać do teatru z dziećmi specjalnymi autobusami? Nie dość, że dodatkowo zwiększają ruch na naszych drogach, to jeszcze blokują ogromną ilość powierzchni koło teatru. Od czego jest komunikacja publiczna? Władze miasta powinny dążyć do tego aby na imprezy do centrum - grupy dojeżdżały tak jak w innych cywilizowanych miastach - czyli komunikacją publiczną. Mogłoby to być nawet jakoś powiązane z cenami biletów.

    22 56
  • ~Łukasz Cesarski 2017-03-20 12:19:16

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

    11 7
  • ~Łukasz Cesarski 2017-03-20 12:20:37

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

    10 8
  • ~ 2017-03-20 12:21:37

    Tak, spotkaliśmy się

    2 6
  • ~adamczykhenryk 2017-03-20 12:34:16

    mamy 15 letnie autobusy tylko tak nieszczelny układ hamulcowy trzyma się w formie .

    10 20
  • ~sarin 2017-03-20 13:02:01

    Ale przecież był news na rybnik.com.pl, że te "odkurzacze" są tak ekologiczne, że spaliny mają czystsze od powietrza. :)

    35 1
  • ~szuiram 2017-03-20 13:10:22

    do redakcji , czy nikt nie panuje nad językiem zamieszczanych opinii? Niejaki Łukasz Cesarski jest tego przykładem.

    8 3
  • ~MTWWD 2017-03-20 13:10:37

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

    8 12
  • ~Adam Szymiczek 2017-03-20 13:46:37

    Niech jeżdżą w kółko zajezdni wtedy nie jest juz to postój

    30 7
  • ~Jan Jelocha 2017-03-20 13:49:47

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

    21 22
  • ~sceptyk2017 2017-03-20 15:08:54

    "Zastrzega jednak, że w firmie nie ma akceptacji dla opisywanych powyżej działań. - Nie ma zgody na to, by autobusy miały uruchomione silniki przez tak długi czas – zaznacza nasz rozmówca."....czyli smrodzili im pod nosami, a oni (kierownictwo) udawali ślepych i głuchych...hipokryzja

    15 5
  • ~Arteks 2017-03-20 15:45:42

    @Jelocha - typowy ale baaardzo słaby hejcik bo kto normalny odważyłby się twierdzić, że poniemieckie miasto lokowane w XIV wieku nie przypomina miasta? Wszystkie miasta które tworzone były przez Niemców mają jedną wspólną cechę słynny ORDNUNG - place, ładne kamienice, reprezentacyjne gmachy, dużo zieleni. Rybnik nie odchodzi w żaden sposób od tego wzorca, a nawet zachował więcej tego czegoś pozytywnego przez co wielu którzy tu przyjeżdża mówi, że Rybnik ma klimat. Komunikacja ani w Rybniku, ani Katowicach nie działa idealnie - ale to jest do przerobienia jeśli będą tylko odpowiednie chęci. Ale zaniedbania urzędników mają się nijak do miasta które swoją pozycję budowało przez stulecia.

    16 16
  • ~Arteks 2017-03-20 15:58:30

    @Jelocha - a Kostuchna, Brynów, Podlesie, Panewniki to przecież też dzielnice wiejskie. :) Jeśli więc ktoś chce poczuć miasto to miałby się według ciebie wyprowadzić do miasta które ma taki sam charakter z tą różnicą, że jest większe? Sam w tym momencie zaprzeczyłeś sobie. No więc według twojego rozumowania Katowice też nie są miastem... I to jest kluczowe do wypowiedzi hejeterów i trolli - ich wpisy nie trzymią się jakiejkolwiek logiki. :D A my możemy być dumni, że dzięki dużemu zróżnicowania zabudowy Rybnika - łatwiej tu znaleźć dla siebie miejsce i polubić to tak różnorodne miasto, które scala lubiane przez wszystkich centrum.

    11 17
  • ~Jan Jelocha 2017-03-20 16:23:52

    Człowieku, zejdź z mnie, w wsi zwanym Rybnk to długo mieszkałem, teraz mieszkam w centrum Katowic, bo opuściłem sobie swój wieśniaicki Rybnik, porównuj się z wodzisławiem, bo z miastem to Rybnik odpada na wstepie, Rybnik to wiocha a nie żadne miasto, nie ma tam ani wieżowców, biurowcócw itp Rybnik to niestety wiocha w porównaniu z miastami. Nawet do aglomeracji tej wsi nie chcą, wstyd, komunikacja fatalna, po prostu totalna wieś.

    11 39
  • ~nover 2017-03-20 16:26:38

    W temacie spalin może ktoś się zainteresuje tym jak zostały przestawione sygnalizacje świetlne. Jadąc wieczorem czy w nocy i tak trzeba się zatrzymać i odczekać swoje emitując dodatkowe zanieczyszczenie, co w sezonie grzewczym jest zupełnym absurdem. Ostatnio dołączyły do tego trendu wszystkie światła na Żorskiej o reszcie w mieście już nawet nie wspominając. Może najwyższy czas coś z tym zrobić, a nie tłumaczyć głupio spowalnianiem ruchu? Jeśli to kolejna dobra zmiana to dziękuję bardzo.

    21 2
  • ~islamista_za_dwa300 2017-03-20 17:12:51

    @Jan Jelocha, mieszkałem w swoim życiu w Londynie, Kolonii czy Frankfurcie nad Menem. Twoje Katowice blado wyglądają, ratuje je to, że są w aglomeracji GOP. Odwiedź świata a nawet Polski, takie Kielce nie są w w żadnym okręgu a komunikacja lepiej zorganizowana niż w Katowicach. A co do Katowic, brudne miasto, od dziecka miałem wstręt. Wolę we wsi Rybnik mieszkać.

    30 1
  • ~Jan Jelocha 2017-03-20 17:36:23

    ~islamista_za_dwa300-Zgadzam się z tobą to co napisałeś, też nigdzie nie napisałęm że Katowice są piękne, chodź osobiśbcie kocham to miasteczko, taki osobisty syntement, wiadomo że Katowice nie da się porównać z Londynem czy jakimiś innymi światowymi miastami, tak jak Katowice nie da sie porównać z Rybnikiem, czego Arteks za chiny świata nie jest w stanie pojąć.

    9 10
  • ~pääkäyttäjä 2017-03-20 17:37:13

    Tjaa, Katowice są super... zwłaszcza z DTŚ'ką przez centrum miasta. Czy w tych wielkich Katowicach w końcu wymyślili, którędy pojedzie nowy tramwaj...? Katowice - no, "rynek" dalej wygląda byle jak, kilka pomysłów w jedym - ja dziękuję, wolę "wiejski" klimat Rybnika. A co do zbiorkomu w Katowicach - KZK GOP i nic więcej nie trzeba dodawać. W Katowicach bilet 3,20 zł. Czyli w dwie strony 6,40, jak w godzine się ktoś nie wyrobi. I do tego jeszcze ta nieszczęsna karta ŚKUP.

    Katowice - miasto ręcznego przestawiania zwrotnicy :D

    10 3
  • ~Jan Jelocha 2017-03-20 17:42:40

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

    4 6
  • ~Jan Jelocha 2017-03-20 17:56:28

    pääkäyttäjä- Katowice nigdy nie miały rynku, to taka abstrakcja komuchów, jest centrum katowic i tyle, centrum oznacza albo spodek, albo PKP lub masę innych miejsc, które mogą oznaczać centrum, oto urok miasta, w Rybniku się nie zgubisz, bo wiadomo że centrum to rynek, plac wolności i się kończy miasto, czyli jak w Mikołowie, w Katowicach jest inaczej, tam się w centrum idzie pogubić, Co do komunikacji to nie wiem, bo my autami podróżujemy, może ktoś tam autobusem jedzie, ale ludzie z miasta mają auta i tym się poruszają.

    5 10
  • ~chochlik 2017-03-20 18:02:54

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

    8 2
  • ~pääkäyttäjä 2017-03-20 18:19:03

    @ Jan Jelocha - nie rozśmieszaj mnie. Katowice, w których można się zgubić? Niezły dżołk. Zresztą nieważne - nie dam się wciągnąć w tę durną polemikę - syfiaste Uszokowo-Krupowo, śmieszne miasteczko, które aspiruje do bycia naj a wcale tak nie jest.

    10 3
  • ~xverso2 2017-03-20 18:55:43

    panowie przemądrzali zróbcie sobie prawo jazdy na autobus czyli kat d . i pojeżdzijcie sobie troche w komunikacji miejskiej to może wtedy dojdzie do waszych głowek dlaczego te autobusy są odpalone w przerwach między kursami , nabierzecie szacunku do kierowców jak już za niedługo ich zabraknie , kto ostatnio widział w rybniku nauke jazdy autobus? jeszcze troche i będziecie piechotą chodzić , powodzenia.
    p.s większość autobusów w rybniku posiada euro 6.

    23 5
  • ~tf2 2017-03-20 18:59:23

    Zarówno Arteks jak i Jan mają rację. Rybnik to praktycznie jedna ulica - Kościuszki. Reszta przypomina miasteczko 20 tysięczne. Katowice za to tak samo jak Rybnik skończyły rozwój w latach 80tych. Od tego czasu w Rybniku niczego nie wybudowano.

    14 6
  • ~adamczykhenryk 2017-03-20 19:28:47

    xverso2
    zabraknie kierowców się zgadza ale autobusy wymagają miesięcznej konserwacji . Zaplecze znikome na naprawy . Tir traci na wartości nawet 80 % po dwóch latach eksploatacji , ile traci autobus ?

    6 2
  • ~pääkäyttäjä 2017-03-20 19:29:07

    Ale w Katowicach więcej wyburzyli i narobili parkingów ;) Ja osobiście Katowic nie trawię - żeby nie było, mieszkałem przez chwilę na Paderewie.

    3 3
  • ~flamasterflexx 2017-03-20 19:43:18

    ciekawe kiedy się zainteresują wyciętymi filtrami DPF w dieslach ? ile procent samochodów ten filtr posiada ?? 15 ? każdy na starcie go wycina ... nawet bym się nie zdziwił gdyby jeden z drugim co najbardziej walczą ze smogiem jeździł dieslem z wyciętym DPFem .

    11 6
  • ~Arteks 2017-03-20 20:09:10

    @islamista @pääkäyttäjä - zauważcie, że Jelocha nie zna ani Katowic, ani Rybnika. To typowy lokalny hejter spoza Rybnika, stawiam, że mieszka gdzieś na jakimś brzydkim zadupiu i nienawidzi tych którzy mają lepiej tak w Rybniku jak i Katowicach. Za architekturę i gmachy, nie mamy się czego wstydzić podobnie jak każde większe poniemieckie miasto. Piękne mieszczańskie kamienice, unikalne wiadukty czy wyjątkowy dworzec Paruszowiec, świetna architektura industrialna, przepiękna wysoka bazylika, kapitalny gmach teatru, ciekawy zabytkowy Juliusz, klimatyczny ratusz i rynek, klasycystyczny zamek - to tylko nieliczne miejsca z których nie tylko może być dumny Rybnik ale cały Śląsk. Gość wspomina o biurowcach - a gdzie jeszcze poza Rybnikiem i Katowicami w naszym województwie jest biurowiec w stylu K1? Zauważcie, że możemy jako jedno z nielicznych miast na Śląsku pochwalić się obiektami z różnych epok i różnych stylów. A jeśli chodzi o autobusy to jedna fajna rzecz na skalę Śląska - tylko u nas 100% pojazdów komunikacyjnych jeździ w barwach miejskich bo u nas dba się o tradycję i wizerunek. W GOP się o to nie dba i można spotkać 10 różnych malowań tak trochę jak w Rumunii czy na Ukrainie.

    15 11
  • ~Adam Krawczyk 2017-03-20 20:28:40

    Arteks chyba już masz oferty "łowców głów" na posadę w firmach obsługujących komunikację miejską w charakterze planisty.
    Takie "godzinne" przerwy czasem są nie do uniknięcia. I paradoksalnie lepiej gdy wóz jest na dworcu bo w razie awarii może się w miarę szybko włączyć na linię. Skąd takie przerwy? Są w czasie dnia okresy szczytu i okresy bez szczytu przewozowego. W czasie szczytu gdy rozkład przewiduje więcej kursów potrzeba więcej wozów do wykonania tej pracy. Nie zawsze udaje się poza szczytem zagospodarować nadwyżkę wozów ze szczytu na innych liniach. Nie tylko w Rybniku wozy poza szczytem stoją na pętlach. Koszty? Bez paliwa to "tylko" czas pracy kierowcy. Co do paliwa, kierowca jest rozliczany więc dziwne jest faktycznie to parkotanie po kilkadziesiąt minut. Jest też druga strona medalu. Przewoźnik po skargach i karach organizatora na niedogrzane wozy jest w stanie przymknąć oko i zezwolić na takie dogrzewanie wnętrza autobusu. Szczególnie gdy ogrzewanie postojowe jest niesprawne.
    Piszesz też otransporcie

    14 1
  • ~Blazej Balcerzak 2017-03-20 22:25:26

    Adam Krawczyk. W tym wypadku Arteks ma absolutna racje. Autobus powinien jezdzic w miare mozliwosci i dobrego planowania non stop i zjezdzac na baze w nocy. Tak jest w miescie w ktorym mieszkam, ale autobusy w szczycie kursuja tu co 20 minut poza szczytem 2 na godzine i w zasadzie z rozkladow jazdy malo kto korzysta. i na dworcu nie stoja, tylko kierowcy sie permanentnie zmieniaja. Jesli autobus w ciagu dnia stoi na dworcu to nie zarabia i to jest kosztem. porownaj linie ryanaira i inne. Samolot leci z katowic do londynu, ale tam zamiast czekac na wieczorny powrot robi jeszcze kurs do marsylii i gdzies jeszcze.

    5 5
  • ~TOMTOMTOM 2017-03-20 23:32:44

    nie raz tam psy stoja! co sa slepe?

    8 2
  • ~LEMUR 2017-03-20 23:36:01

    @TOMTOMTOM nie są ślepe, tylko same na włączonym silniku w chłodniejsze dni czatują na tych wyjeżdzających z MC skręcających w lewo ;-)

    15 1
  • ~Basia Betti 2017-03-21 08:50:37

    Sami znawcy się znaleźli aż mi się nie chce pisać i komentować waszych wypocin.Najpierw trzeba się znać na temacie a później pisać swoją opinie .

    7 3
  • ~Zaniepokojona 2017-03-21 10:25:25

    W takim razie należałoby ukarać także Prezydenta Masłowskiego, który siedzi we włączony aucie pod przedszkolem i trwa to na pewno więcej niż minutę.

    8 2
  • ~Zebrzydowski 2017-03-21 10:47:09

    Dzisiaj chciałem zapłacić za doładowanie miesięczne kartą płatniczą, ale na dworcu jest to NIEMOŻLIWE! hahaha! Pętla czasu.

    5 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Elżbieta Wolny-Luks została odsunięta od stanowiska kierownika Biura Kultury. Czy to dobra decyzja władz Rybnika?





Oddanych głosów: 2659