zamknij

Wiadomości

Alarm smogowy: w poniedziałek i we wtorek autobusy w Rybniku za darmo

2017-01-09, Autor: ww

Lepiej późno niż wcale. Prezydent Rybnika podjął decyzję o wprowadzeniu od godz. 10:00 bezpłatnych przejazdów autobusami rybnickiej komunikacji miejskiej.

Dziś od rana informujemy Was o rekordowych stężeniach pyłu zawieszonego w Rybniku oraz o tym, że włodarze Warszawy, Krakowa i Kielc podjęli decyzję o wprowadzeniu bezpłatnych przejazdów komunikacją publiczną.

Reklama

W poniedziałek po 9:00 podobną decyzję podjął prezydent Rybnika – Piotr Kuczera. Jak informuje Urząd Miasta Rybnika, w związku z bardzo złą jakością powietrza na terenie miasta dziś od godziny 10:00 (poniedziałek, 9.01.2017 r.) oraz jutro (wtorek, 10.01.2017 r. ) przejazd na wszystkich liniach organizowanych przez Zarząd Transportu Zbiorowego jest bezpłatny.

Czy w okresie występowania smogu władze Rybnika powinny wprowadzić darmowe przejazdy komunikacją publiczną?




Oddanych głosów: 3283

Oceń publikację: + 1 + 93 - 1 - 14

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (28):
  • ~rob78 2017-01-09 09:59:24

    Łał, po 12 smog zniknie. A od jutra alpejskie powietrze.

    43 10
  • ~Adam Szymiczek 2017-01-09 10:04:01

    Podajcie ludziom konkrety od 10 do.....?
    Pozatym dlaczego nie od 5...Mnostwo ludzi rano jedzie do pracy szkół a o tej godz autobusy sa puste chyba ze w środę haha jak starziki jado na torgowisko...

    65 12
  • ~Robert Golda 2017-01-09 10:11:07

    Super ze wreszcie jest taka decyzja.
    Szkoda tylko ze większość osób już do pracy przyjechało samochodami.
    Czy takiej decyzji nie mozna podjąć z wyprzedzeniem.

    44 6
  • ~THE Bill 2017-01-09 10:12:22

    Dla wszytkich? Czy tylko za okazaniem dowodu rejestracyjnego?

    30 5
  • ~Krystian Gasior 2017-01-09 10:25:23

    To teraz mamy stać na przystankach i oddychać smogiem, czekając na autobus? Brawo, jeszcze raz brawo! To nie samochody są winne tylko syf palony w piecach, urzędnicy w UM opamiętajcie sie i wydawajcie pieniądze, tam gdzie na to sens...

    61 27
  • ~Luty 2017-01-09 10:34:13

    W taki smog powinny być zamknięte szkoły i przedszkola. Urzędnicy zdają sobie sprawę jak wielkim zagrożeniem dla dzieci jest wdychanie takich stężeń Pm? Od 16 stycznia i tak ferie, oceny wystawione. Zatrzymać zajęcia, niech dzieci nie narażają się na 3126% normy toksycznych zanieczyszczeń.

    53 9
  • ~adiqq 2017-01-09 11:00:50

    @Luty - a wiesz co się przed chwilą dowiedziałem? - w szkolu i przedszkolu do których chodzą moje dzieci jest siwo od dymu....

    23 4
  • ~zaniepokojony 2017-01-09 11:24:20

    w Wawie jeden dzień wzrósł odczyt smogu i już darmowa komunikacja, to nagle i Rybnik się się włącza do akcji tylko, że tutaj powinno być tak przez całą zimę szkoda, ale co kasa z komunikacji musi płynąć! szkoda, że mamy takie opóźnione władze miasta.

    25 7
  • ~dropsy 2017-01-09 11:27:11

    Za wikipedią: Wielki smog londyński – utrzymywał się w Londynie od 5 do 9 grudnia 1952 roku i został utworzony z wyemitowanych do atmosfery gazów, pochodzących głównie z kominów mieszkań i fabryk oraz spalin samochodowych. Smog doprowadził do środowiskowej katastrofy oraz śmierci tysięcy londyńczyków. Większość ofiar wielkiego smogu zmarła na skutek niewydolności płuc oraz hipoksji. Oprócz tego bardzo wysokie stężenie dwutlenku siarki w atmosferze prowadziło do silnych uszkodzeń układu oddechowego oraz trwałego uszkodzenia oskrzeli, które w konsekwencji zebrało śmiertelne żniwo wśród mieszkańców Londynu.[1]

    Na początku grudnia Londyn został nawiedzony przez gęstą mgłę, która doprowadziła do znacznego ochłodzenia się powietrza. W konsekwencji mieszkańcy Londynu zużywali dużo większe niż zwykle ilości węgla do ogrzewania swoich mieszkań. Rezultatem tego było skażenie powietrza, podczas którego doszło do drastycznej inwersji temperatury. Powietrze zostało skażone wielkimi ilościami gazów oraz pyłu węglowego. Dodatkowym problemem była niska jakość używanego węgla, przez co do atmosfery dostawało się więcej szkodliwych substancji. W wyniku smogu odwołano przedstawienia na wolnym powietrzu oraz większość przedstawień teatralnych i kinowych.

    Ze względu na fakt, że Londyn jest znany z mgieł, paniki wśród mieszkańców nie odnotowano, jednakże tylko pomiędzy 5 a 9 grudnia naliczono ponad 4 tys. zgonów wywołanych komplikacjami oddechowymi powstałymi w wyniku wdychania smogu. Większość ofiar stanowili ludzie młodzi lub osoby w podeszłym wieku. W ciągu kolejnych tygodni na ostrą niewydolność oddechową zmarło dalsze 8 tys. osób, przez co łączna liczba ofiar wielkiego smogu, według współczesnych badań, wyniosła około 12 tys.

    16 4
  • ~rys51 2017-01-09 11:31:01

    No i 5 min zł. dotacji z UM Rybnik na "dotacje ekologiczne " wyrzucone w smogową mgłę! SM w pierwszej kolejności sprawdzać domy, które w ciągu ostatnich lat pobrały z UM dotację. Proszę udostępnić wyniki kontroli !! Na dachu bateria ogniw a z komina sadza !!!

    20 4
  • ~zbig67 2017-01-09 11:34:51

    przyczyna smogu to palenie w piecach a nie samochody! dziwne że urzędnicy na to nie wpadli.

    29 13
  • ~Bartosz Nożowski 2017-01-09 11:45:12

    No fajnie wszystko to powdychamy zanieczyszczenia i zniknie problem przez 2 dni xd za co sie płaci klimatyczne? a może za te darmowe busy na 2 dni ??? Żory potrafiły wprowadzić darmową komunikacje miejską dlaczego pan prezydent nie może tego zmienić całkowicie wtedy na prawdę nasze miasto zrobiło by krok do przodu ;) moje zdanie jest już takie ze panowie prezydenci tylko ścigają się o rekordowe dotacje a tak na prawdę mają gdzieś ekologie i przede wszystkim nas ;) gratulacje dla pana prezydenta za naszą dotacje za pięknie rozdzieloną na budowę różnych eleganckich obiektów które ładnie wyglądają za naszymi szybami drogich autobusów ;) Pozdrawiam .

    15 8
  • ~hub381 2017-01-09 11:55:11

    Szedłem łapać pokemony a złapałem"Kaaczosmoga"z przypiętą broszką...

    14 14
  • ~zaniepokojony 2017-01-09 11:56:04

    smog to stan powie­trza na danym obsza­rze a nie gęstość wyzie­wów z jed­nego czy kilku źró­deł. Prze­waż­nie mówi się o smogu jako o mie­szance mgły i dymów/spalin o takim natę­że­niu, że czuć to i widać wyraź­nie. Koniecz­nym warun­kiem powsta­nia smogu jest stan pogody, który umoż­li­wia nad­zwy­czajną kumu­la­cję zanie­czysz­czeń w powie­trzu. Przy bez­ru­chu powie­trza dany obszar będzie się kisił w sosie wła­snych wyzie­wów z wszel­kich źró­deł, zarówno aut, komi­nów domo­wych jak i przemysłowych. Więc takie przejeżdzone diesle też maja swój wkład, bo latem np nie palimy.

    16 3
  • ~Arteks 2017-01-09 11:57:04

    @Mariusz @zbig67 - macie racje, że auta są tylko dodatkiem w produkcji smrodu, a nie główną przyczyną. Z drugiej jednak strony przy takich temperaturach, rozruch silników trochę trwa. Tu bardziej w tym chodzi aby "nie dolewać oliwy do ognia", a nie aby likwidować smog przez walkę z autami. @Mariusz - w Zabrzu wczoraj było podobne zanieczyszczenie co w Rybniku. U nas głównie prywatne chaty i tak jak wspomniałeś - wiejskie otoczenie Rybnika jest przyczyną, a w GOP patologiczne osiedla familoków w których też pali się byle czym. Ale wstyd jednak większy dla Rybnika bo w domach prywatnych mieszkają ludzie zasobni. Spójrz na taką dzielnicę Północ - pełno tam lekarzy, adwokatów, nauczycieli, a powietrze wcale nie jest lepsze niż w Popielowie... Problem nie wynika z biedy tylko z ignorancji.

    12 14
  • ~Arteks 2017-01-09 12:00:00

    @mariusz - czemu domów prywatnych jest co raz więcej? Bo społeczeństwo się bogaci. Natomiast czemu ludzie montują piece tzw. śmieciuchy - bo są pazerni, samolubni lub też mają niską świadomość problemu.

    20 25
  • ~Damian Jarosz 2017-01-09 12:43:31

    Najwiecej tych autobusów musiało zapingalać po miescie o 1:00 w nocy bo w tedy była kumulacja pm10, ale nie powiem szacun dla Prezydenta za gest, naprawdę nie spodziewałem się tego.

    2 12
  • ~Ancymon 2017-01-09 13:38:40

    Co za idiotyzm z wyznaczeniem godz 10. 00. Większość ludzi jedzie do pracy wcześnie rano (czyli i tak wszyscy pojadą samochodami bo trzeba będzie rano zapłacić za bilet ). Jest to akcja propagandowa bo jeśli komuś naprawdę zależało by na "smogu "to nie wyznaczał by godziny od której jest darmowa komunikacja.

    16 3
  • ~hajer_przodowy 2017-01-09 13:44:47

    Komunikacja miejska powinna być darmowa cały czas albo w ogóle. Teraz płacimy 4 zł za kilka przystanków tak że nie opłaca się wybierać autobusu zamiast samochodu.

    18 3
  • ~klementynka13 2017-01-09 14:27:36

    Skąd u diabła wzięliście "We wtorek od godz. 10:00"? Na stronie UM nie ma takiej informacji i wprowadzacie zamęt. Proszę o weryfikację, bo jest tam coś takiego: "W związku z bardzo złą jakością powietrza na terenie miasta Rybnika (stężenie pyłu zawieszonego ponad 1000 % normy) prezydent Piotr Kuczera podjął decyzję, że dziś (poniedziałek, 9 stycznia) oraz jutro (wtorek, 10 stycznia) przejazd na wszystkich liniach organizowanych przez ZTZ jest bezpłatny."

    6 1
  • ~Artur Woźniak 2017-01-09 15:15:45

    Zachęcam Ślązaków do wypełnienia petycji dotyczącej problemu smogu skierowanej do Przewodniczącego Sejmiku Woj. Śląskiego, radnych i Przewodniczącego Komisji Środowiska i Gospodarki Wodnej: http://www.petycjeonline.com/signatures/lsk_chce_oddycha

    10 5
  • ~tommi 2017-01-09 17:25:22

    Decyzją Prezydenta Rybnika jutrzejsze zajęcia w szkołachtj 10 i 11 stycznia są odwołane, ze względu na smog, informacja z UM
    http://www.rybnik.eu/

    Szanowna redakcjo to informacja z godziny 11,30.

    0 4
  • ~Pan Matata 2017-01-09 19:12:04

    Arteks.Jakos nie wyobrazam sobie lekarza po trzech zmianach ladujacego mul do pieca.No chyba ze ma wlasnego palacza.

    5 0
  • ~imrahil 2017-01-09 19:22:51

    są lekarze którzy ze skerstwa grzeją dom kiepskim kominkiem przez całą zimę i trują sąsiadów. smog nie wynika z biedy, niestety. tylko z głupoty. ~Stanisław Nowak - samochody kopciły o 1 w nocy?

    4 5
  • ~ryhor 2017-01-09 20:28:34

    Iść 10min na przystanek, następnie czekać 5 min na autobus o ile się nie spóźni, w tym czasie wdychać "powietrze". Spowrotem to samo, a doliczając dojście do pracy. To będzie gofzinna "powietrzu". Każdy trzeźwo myślàcy pojedzie samochodem jak co dzień.

    6 3
  • ~jolaw2 2017-01-10 08:12:21

    Zastanawiam się o ile mamy skrócone życie w mieście Rybniku .Pan prezydent twierdzi , ze konieczne są rozwiązania systemowe , apeluje do rządu o niezbędne ustawy , super ale powiem z własnego podwórka jak można wybudować na niewielkim obszarze noclegownię , która była jednak pierwotnie planowana na większym terenie i pozostawienie w środku tegoż blokowiska kilku domów z dymiącymi jak smok kominami.. tu też zawiódł system??/ nie do wiary .

    4 1
  • ~Rafał Chełpa 2017-01-10 20:19:13

    Autobusy za darmo ten jednak co ma 28-dniowy bilet dni normalnie policzone zostana więc jak za darmo to takie chore jest w Rybniku kupujesz bilet tylko na 28 zamiast na miesiąc a nawet jak jest coś za darmo to nas kupujących taki bilet to już niedotyczy w tym mieście niepotrafi władza o takich rzeczach pomyśleć

    2 0
  • ~menworld 2017-01-20 19:10:31

    Moi drodzy czytelnicy, smog to tylko dobry temat do walki i pretekst zachodu aby zmusić zwykłych obywateli do ich źródeł dochodowych (gaz, ciepłociąg). Uwierzcie mi, 25 lat temu było sto razy więcej przemysłu i nawet nikt na to nie zwracał uwagi. A drugi mocny argument to jest problem nie w spalaniu ale w BIEDZIE obywateli!! ludzie nie mają pieniędzy.. palą byle czym bo ich nie stać.. Problem powinien być rozwiązany w sposób - aby umożliwić ludziom lepiej zarobić no ale.. a powiem Wam prawdę, tu chodzi o to aby zmusić ludzi do przejścia z pieca na gaz albo ciepłociąg, ale nie bez powodu.. oczywiście media nas naciskają bo co oni mają z węgla? a z gazu no już dużo lepiej, można zarobić, a po drugie wiemy dobrze, że z kopalniami walczą, ale tylko z tego względu, że się ich BOJĄ!.. to ostatnie zakłady, które mogą się zbuntować i zjednoczyć.. to wszystko idzie z góry, jest rozkaz i tyle, nie bez powodu niemieckie media polskojęzyczne nawet o tym mówią na ogólnych stacjach. Wiem, że to trochę górnolotne ale choć trochę uwierzcie, o ile mój post ujawnią. Proszę tylko o to aby przekonywać ludzi nieświadomych w czym tkwi naprawdę problem. Pozdrawiam

    0 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy w Rybniku są potrzebne elektryczne autobusy?





Oddanych głosów: 446